מהיום מותר לומר "רכבת קומותיים".

מצב
הנושא נעול.
שמוליק צ'יזיק, ז"ל: הוציא תקליטון יחיד

יש גבול למה שאפשר לעשות לצורך המשקל
והחריזה. אפשר לבחור בניסוח מיושן או לא מקובל במיוחד, כך אולי עשה צ'יזיק, אבל לא בניסוח שלא קיים בכלל בשפה.

היום לא היו כותבים שורות כאלה עם אוטו במשמעות אוטובוס, כי הן פשוט לא היו מובנות. גם לא אם זה היה מסתדר מבחינת חרוז.

הדוגמאות שהבאתי היו משירים כי אלה הם הטקסטים שנוח יותר לזכור. חיפוש מעלה דוגמאות אחרות, למשל בסיפור של נחמה פוחצ'בסקי: "היא עוברת על יד תחנת האוטו. מחכים כאן נוסעים מכל המינים".

"האוטו שלנו" מהשיר אינו אוטובוס אלא "אוטו משא" או משאית בלשוננו.
בשנת 1985 ממנו לקוח השיר הנפלא: "אף אחד לא מזיל דמעה". חבל עליו. אללה ירחמו.

אורי404

New member
תקליטון יחיד. לצד זה חתום על שירים רבים

בשנת 1985 ממנו לקוח השיר הנפלא: "אף אחד לא מזיל דמעה". חבל עליו. אללה ירחמו.
בין היתר "סיון", ששר יגאל בשן ושירים נפלאים רבים, ששר אריאל זילבר, כמו "רוצי שמוליק".

נכון מאוד. התקליטון מונח לפניי:

בין היתר "סיון", ששר יגאל בשן ושירים נפלאים רבים, ששר אריאל זילבר, כמו "רוצי שמוליק".
ויש בו שני שירים:
"אף אחד לא מזיל דמעה" ו-"מישהו אוהב אותך". כיום הוא יקר ערך (100 עד 120 דולר באי.באיי).
ההצלחה הגדולה ביותר של צ'יזיק היתה "רוצי שמוליק קורא לך" שהוא גם השיר הישראלי המצליח ביותר בין השנים 1948 עד 2014. הוא השיר היחיד שצעד 16 שבועות רצופים במקום הראשון של רשת ג' בשנת 1976 ולפיכך "רוצי שמוליק" הוא השיר הישראלי המצליח מכולם ובעיניי בצדק רב !

אורי404

New member

ויש בו שני שירים:
"אף אחד לא מזיל דמעה" ו-"מישהו אוהב אותך". כיום הוא יקר ערך (100 עד 120 דולר באי.באיי).
ההצלחה הגדולה ביותר של צ'יזיק היתה "רוצי שמוליק קורא לך" שהוא גם השיר הישראלי המצליח ביותר בין השנים 1948 עד 2014. הוא השיר היחיד שצעד 16 שבועות רצופים במקום הראשון של רשת ג' בשנת 1976 ולפיכך "רוצי שמוליק" הוא השיר הישראלי המצליח מכולם ובעיניי בצדק רב !

nitsansh

New member
רוצי שמוליק היה להיט ענק

רוצי שמוליק היה להיט ענק
יצא בשנת 1976. השיר הראשון של אריאל זילבר אחרי פירוק להקת תמוז.

"רוצי שמוליק" הוא השיר הישראלי הכי מצליח מאז

רוצי שמוליק היה להיט ענק
יצא בשנת 1976. השיר הראשון של אריאל זילבר אחרי פירוק להקת תמוז.
1948. מעולם לא היה שום שיר אחר 16 שבועות רצופים במקום הראשון במצעד העברי ! זה הישג יוצא דופן.
יש לי תקליט שדרים של "רוצי שמוליק" (12") כאשר בצד ב' יש גרסה אחרת של השיר (ארוכה יותר עם בית נוסף).

down under

New member
להערכתי אתה טועה, השיר 'הקיץ האחרון'

1948. מעולם לא היה שום שיר אחר 16 שבועות רצופים במקום הראשון במצעד העברי ! זה הישג יוצא דופן.
יש לי תקליט שדרים של "רוצי שמוליק" (12") כאשר בצד ב' יש גרסה אחרת של השיר (ארוכה יותר עם בית נוסף).
של להקת שפיות זמנית שהה כמעט שנה שלמה במצעד הפזמונים.
זה היה בשנת או 90' או 91' או 92' (בוודאות אחת משלוש שנים אלו).

אני ממש לא טועה ! השיר 'הקיץ האחרון' לא

אני ממש לא טועה ! השיר 'הקיץ האחרון' לא
היה במקום הראשון כארבעה חודשים רצופים ! אין בכלל מקום להשוואה. "רוצי שמוליק" הוא השיר הישראלי המצליח ביותר מאז 1948 וקשה לי להאמין שיהיה שיר שיצליח לחזור על ההצלחה הזו. רק שתדע: "רוצי שמוליק" הוצג בפינה לשיפוטכם ומיד, אבל מיד בשבוע שלאחר מכן - כבר היה במקום הראשון.
מוטב שתשאל את אילן בן שחר לפני שתכתוב משהו לא מדוייק. תוכל לראות את אילן כמעט כל יום בחנותו ברחוב אבן גבירול 154 בתל-אביב.

השיר הישראלי האהוב עלי ביותר מאז ומעולם הוא: "לא הכרתי אותך" של אושיק לוי בביצוע המקורי שהוקלט ביום 17.07.1972. התקליט ראה אור בתחילת 1974 והתעכב בגלל המלחמה. לעזאזל איתי: כמעט בכל הודעה שאני כותב בשנה האחרונה - אני איכשהו מגיע לדבר על המלחמה הזו ! זה כנראה הלם ילדות. מלחמת יום הכיפורים לא משה לי מהמוח ! הייתי רק בן 10 אבל אני זוכר הכל. זוכר את הלחץ הנורא ואת האוירה הקשה בבית. אני מכור לכל ספר על המלחמה הזו.
שירים אחרים ישראלים שאני אוהב גם הם מהתקופה ההיא או קצת לפניה כמו שלושה שירים שאני שומע כמעט ללא הרף מדי יום:
1. הגשם חדל - עירית סנדנר (1971)
2. שמור לי את יום המחרת - מירי פליקס (1971)
3. הנהר הנרדם - חיה ארד (1973)
ואני משוגע גם על השיר:
"תן לי חלום" בביצוע נירה גל משנת 1978...

הנה דוגמה ליצירת מופת נהדרת מ- 1971:

הנה דוגמה ליצירת מופת נהדרת מ- 1971:
http://www.youtube.com/watch?v=bjKLN3lRXKc
זה אחד משירי הילדות שלי. נכס צאן ברזל ! קיים רק על תקליטון.

nitsansh

New member
האוטו שלנו מביא ביצים וחלב...

הדוגמאות שהבאת לא מייצגות
בשני המקרים השימוש במילה אוטו היה לצורך המשקל והחריזה. ויש גם דוגמאות אחרות וישנות יותר כמו "האוטו שלנו".
הכוונה לאוטו משא הנקרא גם משאית...

down under

New member
ממש לא, הכוונה לרכב המסחרי של אז

הכוונה לאוטו משא הנקרא גם משאית...
ממש לא, הכוונה לרכב המסחרי של אז
של שנות ה-40 וה-50 שכמעט תמיד היה בצבע ירוק והכוונה לטנדר של פורד או GMC שהיה אז טנדר די נפוץ בארץ והמון
פעמים צבוע בצבע ירוק.

התאומות שלי ילידות 2009 משתמשות ב-"פרייבט"

וגם "פרייבט". אף אחד שנולד אחרי 1980 לא אומר
"פרייבט". "פרייבט" התחלף ל"אוטו", ונדמה לי שבזמן האחרון "אוטו" מפנה את מקומו ל"רכב".
אומרות קסטות, אומרות טקסי ועוד. אין סיבה בעיניי שלא. הן רואות אוטובוס ואומרות: "אבא תראה איזו מכונה" ! אני ארכאי במידה מסויימת: עד היום אני מסרב בכל תוקף לקרוא לרחוב "החבצלת" בירושלים בשמו כי בעבר הוא נקרא רחוב "הסולל" (בשנות ה-40 וה- עד שנות ה-60) ומבחינתי הוא נשאר ויישאר תמיד רחוב הסולל ! קצת כבוד לסוללי ופורצי הדרכים כבר אין בעיר השחורה הזו הנקראית ירושלים. יש מספיק רחובות עם שמות פרחים ! היה כאן בעבר ויכוח אם מותר להשתמש במילה "רכבים". לעניות דעתי זו טעות. כמו שלא אומרים "קולנועים" אלא בתי-קולנוע, יש לומר כלי-רכב ולא רכבים שהיא בכלל מילת סלנג. (אם הסלנג יהיה תקני אזי סבבה ואז זה יהיה בסדר!)
לדעתי לא צריך להתבודד משפות אחרות ויש להחזיר במהירות מילים כמו קסטה לשפת היום-יום. קיימות עוד דוגמאות אבל כבוד לשפה העברית של פעם כבר אין ! מי האידיוט שהמציא את המילה "תקליטור" או תקליט אור? בכל העולם אומרים דיסק ואין שום סיבה שאנחנו נתבדל ונשתמש במילה מכוערת ונוראית כמו תקליטור. למה להקשות? רק לאקדמייה ללשון עברית פתרונים אבל בינינו: האקדמיה הזו יכולה לשבת לי על ה....זה בדיוק מה שאני חושב עליה. קבוצה של אנשים מנותקים מהמציאות שרק מקשים על הדור הנוכחי. עדיף להפוך את כל מילות הסלנג למילים תקניות במקום להמציא מילים חדשות שאפילו פלצנים וחנונים לא משתמשים בהן.

חכה כמה שנים, בינתיים הן בחיק המשפחה.

אומרות קסטות, אומרות טקסי ועוד. אין סיבה בעיניי שלא. הן רואות אוטובוס ואומרות: "אבא תראה איזו מכונה" ! אני ארכאי במידה מסויימת: עד היום אני מסרב בכל תוקף לקרוא לרחוב "החבצלת" בירושלים בשמו כי בעבר הוא נקרא רחוב "הסולל" (בשנות ה-40 וה- עד שנות ה-60) ומבחינתי הוא נשאר ויישאר תמיד רחוב הסולל ! קצת כבוד לסוללי ופורצי הדרכים כבר אין בעיר השחורה הזו הנקראית ירושלים. יש מספיק רחובות עם שמות פרחים ! היה כאן בעבר ויכוח אם מותר להשתמש במילה "רכבים". לעניות דעתי זו טעות. כמו שלא אומרים "קולנועים" אלא בתי-קולנוע, יש לומר כלי-רכב ולא רכבים שהיא בכלל מילת סלנג. (אם הסלנג יהיה תקני אזי סבבה ואז זה יהיה בסדר!)
לדעתי לא צריך להתבודד משפות אחרות ויש להחזיר במהירות מילים כמו קסטה לשפת היום-יום. קיימות עוד דוגמאות אבל כבוד לשפה העברית של פעם כבר אין ! מי האידיוט שהמציא את המילה "תקליטור" או תקליט אור? בכל העולם אומרים דיסק ואין שום סיבה שאנחנו נתבדל ונשתמש במילה מכוערת ונוראית כמו תקליטור. למה להקשות? רק לאקדמייה ללשון עברית פתרונים אבל בינינו: האקדמיה הזו יכולה לשבת לי על ה....זה בדיוק מה שאני חושב עליה. קבוצה של אנשים מנותקים מהמציאות שרק מקשים על הדור הנוכחי. עדיף להפוך את כל מילות הסלנג למילים תקניות במקום להמציא מילים חדשות שאפילו פלצנים וחנונים לא משתמשים בהן.
כשהחברים שלהן בני גילן לא יבינו על מה הן מדברות כשהן אומרות "פרייבט" או "טקסי", אז יבוא השינוי.

הן דומיננטיות מאוד. בינתיים הן מלמדות ילדודס

כשהחברים שלהן בני גילן לא יבינו על מה הן מדברות כשהן אומרות "פרייבט" או "טקסי", אז יבוא השינוי.
הן דומיננטיות מאוד. בינתיים הן מלמדות ילדודס
אחרים. אחת מהן ממש דיקטטורית כמו אבא שלה....

טשאפק 2

New member
אכן כלי-רכב זו הצורה התקנית

וגם לי הצורה "רכבים" נשמעת צורמת, אם כי, אם להודות על האמת, אין לכך באמת סיבה בימינו למעט שמרנות.

במקור המקראי רכב היה שם קיבוצי, כמו "בקר" או "נשק". לשם קיבוצי צורת יחיד, אבל הוא מתייחס למספר רב של פרטים (כלי-רכב במקרה של רכב, פרות במקרה של בקר). למשל: "וַיֶּאֱסֹף שְׁלֹמֹה, רֶכֶב וּפָרָשִׁים, וַיְהִי-לוֹ אֶלֶף וְאַרְבַּע-מֵאוֹת רֶכֶב, וּשְׁנֵים-עָשָׂר אֶלֶף פָּרָשִׁים". אי-אפשר להוסיף צורת רבים לשם קיבוצי כי הוא כבר מייצג רבים.

בימינו אין שימוש ב"רכב" כשם קיבוצי אלא הוא מתייחס לכלי רכב בודד. לכן טבעי שמנסים ליצור ממנו צורת רבים. לא אומרים בימינו משפטים כמו "היה להם רכב רב". לשם השוואה, עדיין מתייחסים ל"נשק" לעתים כאל שם קיבוצי, במשפט כמו: "נשק רב וחדיש מוברח מסוריה ללבנון".

תודה על התוספת כבוד המורה ! החכמתי!

וגם לי הצורה "רכבים" נשמעת צורמת, אם כי, אם להודות על האמת, אין לכך באמת סיבה בימינו למעט שמרנות.

במקור המקראי רכב היה שם קיבוצי, כמו "בקר" או "נשק". לשם קיבוצי צורת יחיד, אבל הוא מתייחס למספר רב של פרטים (כלי-רכב במקרה של רכב, פרות במקרה של בקר). למשל: "וַיֶּאֱסֹף שְׁלֹמֹה, רֶכֶב וּפָרָשִׁים, וַיְהִי-לוֹ אֶלֶף וְאַרְבַּע-מֵאוֹת רֶכֶב, וּשְׁנֵים-עָשָׂר אֶלֶף פָּרָשִׁים". אי-אפשר להוסיף צורת רבים לשם קיבוצי כי הוא כבר מייצג רבים.

בימינו אין שימוש ב"רכב" כשם קיבוצי אלא הוא מתייחס לכלי רכב בודד. לכן טבעי שמנסים ליצור ממנו צורת רבים. לא אומרים בימינו משפטים כמו "היה להם רכב רב". לשם השוואה, עדיין מתייחסים ל"נשק" לעתים כאל שם קיבוצי, במשפט כמו: "נשק רב וחדיש מוברח מסוריה ללבנון".
תודה על התוספת כבוד המורה ! החכמתי!

nitsansh

New member
החבצלת זה על שם העיתון

החבצלת זה על שם העיתון
אם זה היה פרח לא היתה ה הידיעה

amit1270

New member
אתה צודק, אבל אין קשר לה"א הידיעה

החבצלת זה על שם העיתון
אם זה היה פרח לא היתה ה הידיעה
יש בירושלים (בשכונת עיר גנים) רחובות עם שמות פרחים וכולם עם ה"א הידיעה.

nitsansh

New member
זה מיותר לגמרי... לא מדובר בפרח ספציפי

יש בירושלים (בשכונת עיר גנים) רחובות עם שמות פרחים וכולם עם ה"א הידיעה.

נכון, אבל בעברית משתמשים בה"א הידיעה גם

נכון, אבל בעברית משתמשים בה"א הידיעה גם
כשלא מדובר בפרט ספציפי:
"האדם והשימפנזה שייכים למשפחת הפרימטים".
"המדינה המודרנית אחראית לרווחת תושביה".

מצב
הנושא נעול.
למעלה