מדע בדיוני במוסיקה...

karma25

New member
מדע בדיוני במוסיקה...

שלום ... אני מתעניין לגבי הופעות של מדע בדיוני ( או אלמנטים בנושא ) במוסיקה פופולרית ( פופ , רוק וכיו"ב ) , מלבד david bowie , radiohead , והשיר " imagine " של גון לנון . אשמח לקבל מידע בעניין . בתודה מראש.
 
דוגמאות מהעולם יש המון אבל קודם כל

משלנו, כי אנחנו בעד עידוד יצירה ישראלית: הצמד הכי בולט הוא פורטיסחרוף שהתעסקו ביחד ובלחוד במוטיבים ואלמנטים מכל הז'אנר: מד"ב (חלליות),מסעות בזמן(מנהרת הזמן) סטימפאנק(1900?,שמיים של שום מקום,נעליים) פנטסיה גותית (נצוצות,שוט הרחמים,בעל זבוב)פנטסיה הומוריסטית (יומו של העכבר,השומר של הגן). חוץ מהם אפשר לציין את רוקפור (מכונת הזמן) את אלבום הקונספט הפנטסטי-מדב"י של ארקדי דוכין (כוכב האהבה)את להקת המכשפות ואת ענבל פרלמוטר ז"ל (שנרשום את רשימת כל השירים הפנטסטים שלהן?). אפילו ללהקת מיינסטרים כמו גזוז כתב סנדרסון את השיר הפראצ'טי משהו -חללית. מתחום השירה הכתובה (ולעיתים המולחנת)אציין רק את דוד אבידן ויונה וולך שהתעסקו במד"ב, פנטסיה, גותיקה וסוריאליזם.
 

tarfon

New member
ואיך לא הזכרת

את להקת "קרח 9", שאמנם למוסיקה שלהם אני לא ממש מתחבר, אבל את השם הגאוני שלהם הם חייבים לוונגוט בספר שהוא יותר מקצת מד"ב - "עריסת חתול".
 
הדחקתי את חיקוי הז'אמש הזה וכנראה

שיש לזה סיבה. משהו שקשור לרעש שהם מפיקים מהכלים שלהם ולקול המתכיין של הסולן שמשתדל נורא להיות ברט אנדרסון.
 

Lu Tze

New member
יש די הרבה,

אבל כרגע אני חושב רק על 2: איירון מיידן שהרבה מהיצירות שלהם עוסקות בספרי מד"ב, למשל השיר To Tame A Land שעוסק בחולית, השיר The Prisoner שעוסק בסידרת המד"ב האסיר ויש עוד הרבה. ויש גם להקה בשם Blind Guardian (להקת מטאל) שרוב השירים שלה עוסקים בפנטזיה ובעיקר בשר הטבעות.
 

דדאלוס

New member
זה היה במיוחד פופולארי

אצל אמני רוק מתקדם, בעיקר במהלך שנות השבעים: • ריק וויקמן, קלידן Yes, הלחין את 1984 של אורוול ואת "מסע אל בטן האדמה" של וורן • אלן פארסונס הלחין את "סיפורי מתח ומסתורין" של אדגר אלן פו ואת "אנוכי הרובוט" של אסימוב. • ג'ף ווין הלחין את "מלחמת העולמות" של ה.ג'.וולס • Glass hammer (ניאו-פרוג בן ימינו) מלחינים בעיקר מוסיקה של הארץ התיכונה הטולקינאית. • אלמנטי מד"ב רבים נוספים תמצא אצל ג'נסיס (למשל Watchers of the skies מתוך פוקסטרוט), פינק פלויד (למשל Set the controlls for the heart of the sun מתוך Saucerful of secrets), יס (למשל Starship troopers מתוך The Yes album), להקת Rush (למשל היצירה 2112) ועוד רבים רבים אחרים. יש גם יצירות בתחומים אחרים – טוד מאקובר הלחין את "ואליס" של פ.ק.דיק, כיצירה להיפר-כלים, לא פחות ולא יותר...
 

mermit

New member
עוד כמה דגימות מאותה שכונה...

אפרופו פינק פלויד - גם קריירות הסולו של רוג'ר ווטרס היתה רצופה אזכורים מד"ביים - פס-הקול המרטיט של סרט האנימציה "כשהרוח נושבת" (את שיר הנושא, שלא הולחן על ידי ווטרס, שר דייויד בואי); סיפור המסגרת של התקליט Amused To Death (שהוא בעיקרון תקליט מחאה נגד תקשורת ההמונים, ובעיקר הטלוויזיה, אבל מדובר בו על משלחת אנתרופולוגים שמגיעה לכדוה"א ותוהה על חורבן החברה האנושית); לאחרונה הקשבתי שוב לRadio Kaos, תקליט כושל-יחסית שלו מ86, וגם שם יש קצת מד"ב: נער נכה שמצליח איכשהו להתחבר לרשתות הלוויינים ולוחץ לבסוף על הכפתור ("הכפתור?... אה, *ה*כפתור"). את Hawkwind כבר הזכרתי כאן בפורום: להקת פסטיבלים אנגלית עם *המון* שירים על מד"ב ופנטזיה (תציצו בשמות השירים). אצלם גם התקיימו יחסי-גומלין מעניינים: מייקל מורקוק כתב להם כמה שירים, ודמויותיהם כיכבו בספר שכתב (משהו עם Hawk בכותרת). יש לי גם תקליט של איזשהו מלחין רוק מתקדם שבדי (Bo Hansson) עם"מוסיקה בהשראת שר הטבעות". איזה עטיפות מדהימות יש לתקליטים האלה... שירי פנטזיה היו גם לRainbow ולDeep Purple. בסרט של לד זפלין The song Remains The Same יש כמה קליפים פנטסטיים. אפילו ג'טרו טאל הוציאו את Broadsword and The Beast ג'פרסון איירפליין - כמובן White Rabbit, שמבוסס על אליס בארץ הפלאות ויוצר קישור ישיר בין הנרגילה של הזחל לזאת של טים לירי (ולא חשוב למה התכוון קרול), אבל גם שירים נוספים, כגון Have You Seen The Saucers 30 שנה קדימה במנהרת הזמן הפסיכדלית, והטראנס הפסיכדלי פשוט מלא וגדוש בציטוטים מתוך סרטי מד"ב, וקצת פנטזיה: החל מMars Needs Women דרך Back To Earth עד Discussion is Irrelevant,there will be no terms וHow do you do it? what? you move like they do... וHasta la Vista, Babe ואפילו The world is changing... I feel it in the earth ועוד המון חלליות וחייזרים. ומכיוון אחר לגמרי: פאבליק אנמי, בתקליטם Muse Sick-N-Hour Mess Age קופצים חמש שנים לעתיד, ל1999, ועושים מעין מד"ב פוליטי. וזה רק על קצה המזלג.
 

Shodan

New member
Fear Factory:

האלבום Fear Is The Mindkiller נקרא ע"ש הBene Gesserit Litany Against Fear מתוך "חולית". גם לשאר האלבומים שלהם - Demanufacture, Obsolete, Digimortal - יש סיפור מסגרת מד"בי ביותר, כיאה ללהקת אינדאסטריאל מטאל.
 
למעלה