מבקש תשובות שלכם ל'סרבנות אפורה'

yotamoo

New member
מבקש תשובות שלכם ל'סרבנות אפורה'

שלום, אני צוער בבה"ד 1 שמכין עבודה על סרבנות אפורה במדינה. אני אסביר, כי אני לא יודע כמה משתמשים במונח הזה - מדובר (מבחינתי) בעיקר על משתמטים מגיוס, לא מטעמי דת\מצפון. אלא פשוט אנשים ש'לא בזין שלהם', או שלא רוצים למות סתם וכו'... אנשים שיוצאים על 21 או "בריאות". בכל מקרה העבודה באה לברר את המניעים ולא לשפוט. אז יש לי כמה שאלות: 1)מה המניעים לסרבנות אפורה? 2)למה היא מתרחשת בעיקר באזורים מסויימים (ת"א)? 3)מה ההבדל בינה לבין הסרבנות החרדית, ולמה אף אחד לא קם נגדה (שוב, בניגוד למהומות על הסרבנות החרדית)? 4)מה ניתן לעשות כדי לשנות את המצב? שוב, אני מבקש חומר, אז הפניות למאמרים\נתונים ממש יעזרו. גם דעה אישית מתקבלת בברכה. כל עזרה קטנה חשובה כגדולה, תודה יותם

eviv

New member
חלק מהקושי בדבר סרבנות אפורה

אהלן, חלק מהקושי הגדול שנמצא בסרבנות אפורה זה העובדה שהיא אפורה. המסרבים בצורה כזאת נסתרים, ובכלל כל התופעה היא חצי נסתרת. לא חוקרים אותה היא לא סקסית ומסוקרת כל כך וכו'. לפי דעתי יש מספר סיבות: 1. מצב כלכלי או מצב אישי שלא מאפשר. נער שחי במשפחה חד הורית ואימו מובטלת או חולה צריך לפרנס את המשפחה. הוא לא יכול לעשות את זה במשכורת צבאית ואפילו לא במשכורת צבאית ועבודת ערב. 2. ההכרה שהלחימה כרגע היא לא מלחמה על החיים. הכוונה כאן שרוב האנשים כל מה שקורה בשטחים הוא פוליטי ולא מעניין. השמאל אומר ככה הימין אומר ככה זה פוליטיקה, רוב התגובות של בני הנוער עזבו אותי מזה. לפי דעתי ניתן להשוואת את זה לתקופות אחרות, בכיתה יב' למשל אני זוכר שהמחנכת שלי אמרה שבזמן מלחמת כיפור בני נוער בתל אביב התנדבו למלא שקי חול. היום בני נוער לא מעוניינים לעמוד סתם על גבעה 752 ולשמור על מספר קראוונים או להגיע לחברון. לרוב בני הנוער לא יגידו את זה באופן ישיר אך אתה תוכל לראות שמה שעושה הצבא הוא די רחוק מהם או לא מספיק חשוב וקריטי. 3. למה בתל אביב? לי נראה כי החברה בתל אביב היא יותר מגוונת ויותר משמיעה קולות שלפעמים לא נשמעים במקומות אחרים. אם אתה מחפש חומר ומאמרים אתה יכול לחפש עבודות שנעשו ואולי עוד נעשות בדבר השוואה של עמדות בני נוער בין סוגי יישובים שונים למשל פריפריה מושבים קיבוצים ערים ומרכז... אם אתה עובשד בספרייה מסודרת תחפש עבודות על עמדות נוער לרוב עבודות אלה מחלקות את הנתונים שלהם לפי אותם מגזרים 4. הסרבנות החרדית היא יותר תחת סרבנות מצפון, מכיוון שסרבנות זאת היא יותר מהכיוון של האדם מאמין שהצבא לא מספיק ישמור עליו מפני חטאים או הוא מאמין שהוא מחוייב ללמוד תורה על פני ללכת לצבא, או שמדובר על סרבנות אפורה מהסיבה הכלכלית כי שוב שים לב שהחברה החרדיצת היא יותר ענייה.

yairdra

New member
תגובה ליותם

אהלן יותם תקשיב - אני סטודנט באוניברסיטה העברית ואני עושה עבודת גמר לתואר ראשון על סרבנות מצפון חלק, אמנם שולי למדי בעבודה, מתעסק גם בסרבנות אפורה אבל באם אתה כבר התעסקת עם זה קצת אז אולי אני אוכל להיעזר בך ואולי אתה בי מכיוון שיש לי גישה רחבה ביותר לחומר אקדמי אשר תוכל לקבל ללא בעיות רבות בכל מקרה, המייל שלי, הוא [email protected] תחזור אלי ואני אוכל לעזור לך

The Human

New member
יש דבר כזה שנקרא סרבנות ליברלית?

שאנשים מסרבים לשרת בצה"ל משום היותם ליברליים? אתם יודעים... כאלה שלא יכולים לחיות בסביבה לא דמוקרטית.. אני חייל משוחרר... ובמחשבה אחורה... אם הייתי רוצה לא להתגייס ולמנוע את ההרס של הנפש שלי בידי המשטר הניאו-פאשיסטי של הצבא... והייתי עושה את זה מטעמים ליברליים... איך היית קורא לזה?

למעלה