מבקר המדינה קובע: תוכנית ויסקונסין נכשלה.

טעות, זה בדיוק מה שהוא רצה

כי הוא האדריכל של אסון ויסקונסין, לא אני ולא אף אחר, נתניהו. ואם הוא לא היה רוצה מכתחילה שיישלחו לשם אנשים מוגבלים, נכים וחולים שנמצאו לא כשירים לעבודה, הוא לא היה מתכנן את תוכנית מהל"ב כך שהיא תופעל על מקבלי הבטחת הכנסה, הוא היה מתכנן את התוכנית כך שהיא תופעל רק על המובטלים, ורק על הצעירים והבריאים שבהם. אך נתניהו מראש תיכנן את מהל"ב כך שרק אלה שאינם כשירים לעבודה ישתתפו בה. הוא אפילו טען להגנתו בפני כל מתנגדי התוכנית, שדווקא בגלל שמדובר באנשים שהסיכוי שימצאו עבודה שואף לאפס, צריך להקים עבורם תוכנית מיוחדת, ותוכנית ויסקונסין זה הפיתרון הטוב ביותר עבורם. אפילו אולמרט התנגד בהתחלה להבאת ויסקונסין לישראל, אך נתניהו ושרון הצליחו לשכנע אותו שזה הפיתרון היחיד, והפכו גם אותו לתומך שלה. נתניהו ושרון הוליכו הרבה אנשים שולל עם התוכנית האסונית הזאת שלהם, שנתניהו בכבודו ובעצמו מכנה אותה היום "טעות".

Robert Peterson

New member
תאמין לי.איכפת לי לא פחות ממך מכללה האזרחים.

אין מונופול לא על שלום ולא על נושאים החברתיים לאף אחד - לא לשמאל ולא לימין. נגיד תוכנית וויסקונסין נכשלה ונעשו טעויות במדיניות חברתית בתקופתכהונתו של מר נתניהו . דרך אגב גםם אני נפגעתי אישית מהצעדים" המהפחנים" של הצלת כלכלת ישראל כאשר לרשימת גזירות קראו " מדיניות כלכלית. ואני גם טוען שאם מר נתניהו ימשיך להתעקש ולשבח ולהצדיק כל צעד כלכלי - חברתי שביצע הוא לא יזכה בתמיכת הרוב כי הרבה אנשים נפגעו ישירות מהמדיניות הזאת. מה שניסיתי לומר זה שלא כל דבר פועל בUS או בארצות בעלות כלכלה גדולה וחזקה יעבוד אוטומטית בארץ. זה עוד לא הופך את מר נתניהו למפלצת אנטי חברתית ולא מצדיק את הסיסמאה הבלתי מוצדקת : רק לא נתניהו. אינני רואה בשום מועמד אלטרנטיבי תכונות יותר מתאימות לניהול המדינה. צריך רק לנתח את המצב בצורה חכמה ואוביקטיבית ולהציע לעם אלטרנטיבות בונות ומשכנעות. אישיתלימדתי אנגלית מקצועית בקבוצות ערבים מובטלים במסגרת אותה התוכנית. האפקטיביות שלה הייתה נמוכה מאוד אם לא אפסית כי לא מספיק להתאים את כוח אדם לשוק עבודה אלא צריך גם לפתח את השוק העבודה וליצור מקומות עבודה ובזה אני לא שולל התערבות ממשלתחת או של גורמים אחרים. ולא ניתן לפתור את כלהבעיות החברתיות - כלכליות רק ע' כוחות השוק ( הכוונה לא לאנשים ) ההבדל בין קפיטליזם טהור ולבין שיטות סוציאל דמוקרטיות לא בשלילת שוק חופשי אלא בגישה לייצור וחלוקת תוצר לאומי.

לא " נגיד תוכנית וויסקונסין נכשלה", היא נכשלה

ושאתה משתתף שלא ביוזמתך ולא בהסכמתך בניתוח להסרת האונה השמאלית מהמוח, אתה לא תחזור ותשתתף באותו ניתוח שוב ביוזמתך. נתניהו אינו "מפלצת אנטי חברתית", אך נתניהו כן מאמין באידיאולוגיה אנטי חברתית, ולא סתם באידיאולוגיה אנטי-חברתית, כי אם באידיאולגיה הכי אנטי-חברתית שיש, אידיאולוגיה מרושעת שגורסת שאסור שיהיה לאזרחי המדינה כסף בכיסים, כי אז עלולה להיות אינפלציה. וזה הכלל הראשון שמוביל את האידיאולוגיה הניאו-ליברלית התאצ'ריסטית הקיצונית שנתניהו מאמין ודוגל בה. והכי מסוכן הוא מי שעושה דברים רעים בשם האידיאולוגיה שהוא מאמין בה. הרשעים האידיאולוגים הם הרשעים הכי גדולים בהיסטוריה. וזה לא בהכרח שהם כולם היו רשעים מטבעם, אך כולם האמינו ודגלו באידיאולגיות מרושעות ופגעו באנשים רבים, כולל בני עמם, בשם אותה אידיאולוגיה מרושעת.

Robert Peterson

New member
יש בתוכנית אלמנטים חיוביים רק צריך

להתאים אותה לשוק עבודה ישראלית וגם לפתח את השוק העבודה ולא להשאיר הכל למשחק כוחות השוק עצמו. יצירת מקומות עבודה ולא רק התאמת מובטלים לשוק העבודה - זאת הדרך ואחד מהיעדים הלאומיים של מדינת ישראל.

איזה אלמנטים חיוביים יש בה?

זה שאני יכול לשלול ממך את קצבתך בידיעה שאותה קצבה חודשית תתחיל מעתה להיכנס לכיסי, במקום לכיסך? כן, מה אני אגיד לך, אחלה של אלמנט חיובי. כי אם זה לא פתח לניגוד אינטרסים ושחיתות, תגיד לי מה כן? ובכלל, נאלצת להשתתף באסון ויסקונסין שאתה מרשה לעצמך לקבוע שיש בה אלמנטים חיוביים? יצירת מקומות עבודה אין פירושו להפוך אנשים לעבדים ללא שכר וללא זכויות. ועוד לא דיברנו על כל אלה שנפגעו מתוכנית ויסקונסין מבלי שייאלצו להשתתף בה, כמו כל אלה שהמעסיקים שלהם מיהרו לפטרם, כי הם יכלו לקבל עבד ללא זכויות שלא צריך לשלם לו משכורת במקום אותם עובדים, ותראה לי מעסיק מושחת אחד שלא יקפוץ על ההזדמנות הזאת שנתנה לו תוכנית ויסקונסין...

Robert Peterson

New member
החיובי הוא הכוונה עצמה להתאים את המובטלים

לשוק עבודה - השלילי זה חוסר רגישות אנושית ורשלנות ובהרבה מקרים גם ניצול לרע וחוסר יושר מצד המעסיקים והפקיים הנוגעים בדבר וחוסר מאמצים אמיתייםהמיועדים ליצירת מקומות עבודה והקמת עסקים קטנים .מזה ול"פשע " ואסון" יש עוד מרחק רב.

dov12

New member
למי דאג נהתנייהו ? לעשירים

יש לבדוק את המניעים של ביבי ביחב"אל

Robert Peterson

New member
הגישה שלו כנראה לדאוג לחזקים על מנת

שיתחזקו עוד ויהיהו מסוגלים לעזר לחלשים . זה יכול לעבוד רק אם לאותם העשירים יש מצפון , רגישות חברתית ואחריות לאומית. ראיתם כאלה ?

שים לב שגם המבקר מדבר על כשלים ביישום התוכנית

היישום בשטח היה לא נכון, לא העקרון של התוכנית: להחזיר מובטלים כרוניים למעגל העבודה. מובטלים שצריכים להכנס למעגל התעסוקה ויכולים לעבוד ע"י מענקים כספיים והשתתפות המדינה בתשלום השכר של אותם עובדים. ברגע שנטפלו לזקנים וחולים (כי אליהם הכי קל להטפל) - לא היה לתוכנית סיכוי. שר התמ"ת, אלי ישי ניסה בחצי שנה האחרונה להכניס שינויים בדרך יישום התוכנית. חלק מהנסיונות הצליחו. רובם נכשלו. אולי בגלל זה הוא מעדיף לזרוק את התוכנית הזאת.

התוכנית הזאת שהספיקה להיכשל כבר באין ספור

מדינות, היא שגויה מיסודה, השורש שעליו היא בנוייה שגוי. כי כל התוכנית הזאת מתבססת על ניגוד אינטרסים משווע בין מפעילי התוכנית לבין המסכנים שהם אמונים עליהם. וברגע שתוכנית, כל תוכנית, מבוססת על ניגוד אינטרסים שכזה, כל תוכנית תיכשל. לכן מכתחילה טענו מתנגדי התוכנית הזאת בישראל, ואני ביניהם, שמדובר בכישלון צפוי מראש, ובאסון חברתי לאומי שיפגע ברבים מאזרחי המדינה. ועובדה, שעכשיו מתברר שצדקנו, ולא רק אני טוען זאת, אפילו נתניהו אבי אסון ויסקונסין והאדריכל הראשי שלה, מודה עכשיו שזו היתה "טעות".

למעלה