מאמר מס' 4- לפי בקשת הקהל

אלרוס

New member
מאמר מס' 4- לפי בקשת הקהל

על גלדריאל במאמר זה אני אנסה להראות את כל הקשרים בין עברה לבין הדמות שאנו רואים במלחמת הטבעת. אני גם אנסה להראות שגלדריאל ניסתה כל הזמן לכפר על חטאיה. גלדריאל היא הדמות היחידה בעידן השלישי (וגם השני) שנולדה בולינור, היא נולדה לפינרפין, הקטן בבניו של פינווה המלך העליון על הנולדור. אך גלדריאל היא לא רק נולדור, אמה הייתה טלרי ואמו של אביה הייתה מהוינר. על גלדריאל נאמר שבשערה נתפס אור העצים. בתקופה מסוימת ביקש ממנה פיאנור קווצה משיערה אך היא סירבה, כנראה משום שראתה את האופל שבו. שימו לב שבעתידה גימלי יבקש ממנה קווצה משיערה ולו היא תיתן, כנראה סגירת מעגל. אומרים שמעשה זה גרם לפיאנור ליצור את הסילמרילים שיכלאו את אור העצים, ובכך גלדריאל גרמה בעקיפין לחורבן הנולדור. במרד הנולדור בולינור גלדריאל הייתה בן המובילים אך עם פיאנור היא לא הסתדרה, היא פשוט רצתה להגיע לגדולה באה"ת, אך כדי לכפר שוב על חטאיה, בעתיד כשתוצע לה הטבעת האחת היא תסרב ובכך תכפר על החטא האחרון שלה ותוכל לחזור לולינור. אחרי מרד הנולדור היא מגיעה לדוריאת, אך לא דרך הספינות אלא דרך הקרח, שם ראתה למה גורמת המרידה הקטנה שלה. בדוריאת היא פוגשת את קלבורן, בעלה לעתיד, ומתחברת עם מליאן המיא. במלחמות נגד מורגורות' היא כמעט ולא השתתפה, כנראה כי לא רצתה לעזור לבני פיאנור, שתיעבה את אביהם, להשיג את מטרתם. לאחר מלחמת החרון היא היחידה שאינה מורשית לחזור לולינור, למה? כי היא המנהיגה היחידה שלא מתה? אני לא חושב, אני חושב שמנדוס ידע שהיא עתידה לעזור ולכפר על חטאיה, הרי היא היחידה שנשארה בה חוכמת ולינור. בחצי הראשון של העידן השני היא מקימה את ארגיון, מתמזל מזלה ומגיע לממלכה עלף שלפי גרסאות שונות הוא או מנארגותרונד או מגונדולין ובל מקרה הכיר את יוצר האלסר. וכך יכל לייצר אחד אחר בשביל גלדריאל שהיה אפילו טוב יותר לפי גרסאות מסוימות. בקשתה של גלדריאל לייצור אלסר נוסף אינה תמוהה, היא היחידה שזוכרת את תלאות מרד הנולדור והיא גם היחידה שזוכרת את אור העצים וולינור, ואחרי שנים כה רבות באה"ת היא רוצה קצת שלווה במקום שהזמן לא ישפיע עליו, האלסר יעזור בזה, אך מה שהכי יעזור זו הטבעת נניה. בעת חישול הטבעות גלדריאל כבר לא נמצאת בארגיון, קלמימבור וסאורון השתלטו עליה. אך בעת חישול הטבעת האחת קלמימבור מבין את טעויותיו ובא אל גלדריאל, ללורין לבקש עצה. באותה עת הוא נותן לה את נניה והיא מציעה לו לשלוח את השתיים האחרות לגיל גלד, רחוק מארגיון. בסוף העידן השני גלדריאל עונדת את הטבעת והופכת את לורין לאחד המקומות היפים באה"ת. בתה, קלבריאן מתחתנת עם אלרונד, אדון ריבנדל ואחד שרידי האלדר היחידים באה"ת. לאחר זמן מה היא מקימה את המועצה הלבנה ומציעה שגנדלף יעמוד בראשה אך הלה מסרב. האם כבר כאן היא הבחינה במגרעותיו של סרומן? אני לא חושב כך, אני חושב שהיא שמה לב למעלותיו של גנדלף כמו שאמר לה קירדן. הרי לא רק עוצמתו אלא גם חכמתו כאולורין חשובה, והרי הוא גם צנוע ולא רוצה לצבור כוח, מנהיג מושלם מול סאורון. גלדריאל נלחמת באופן עקיף בכל המלחמה מול סאורון אך היא לא עושה זאת למען העתיד לבוא אלא יותר למען כיפור על חטאיה מהעבר, אולי היא מצטערת על כך שלא נלחמה נגד מורגורות' או אולי בגלל דברים רבים, אך היא לא נלחמת מולו במטרה להציל את האה"ת כמו אלרונד. לבסוף במלחמת הטבעת היא עוזרת לאחווה, נותנת להם את הדברים שיעזרו להם, אפילו לסם היא נותנת משהו כדי שישקם את הכל, ומראה לפרודו וסם מה עלול לקרות במראתה. לבסוף הגיע המבחן הסופי, כשפרודו מציע לה את הטבעת אך היא משיבה לו "והנה קם הדבר סוף- סוף, מרצונך החופשי תיתן לי את הטבעת! במקום שר האופל תקים מלכה, ואני לא אהיה אפלה, אלא יפהפייה אהיה ונוראת הוד, כמו הבוקר והלילה! אהיה נאווה כמו הים, כמו השמש והשלג על ההרים! אהיה נוראה כמו הסופה והברק! חזקה ממוסדות הארץ! הכל יאהבו אותי באפס תקווה!" היא אומרת, קשה לה לסרב אך כאשר פרודו רואה את טבעתה והיא נראתה לו נוראה מנשוא היא אומרת לו "עמדתי בניסיון, אתמעט ואעבור מערבה, ואוסיף להיות גלדריאל". היא מסרבת, יודעת שהטבעת תשעבד גם אותה ועומדת בנסיון נגד רצונה לאסוף כוח ויודעת שהיא יכולה לשוב מערבה סוף -סוף. לבסוף, עם עזיבתה היא מזכירה לסם את העלפים, ולבסוף מתנתה מצילה את הפלך. לסיכום, גלדריאל, הנאווה והגדולה בעלפים לפי דעת רבים, נלחמה נגד עצמה ורק כאשר כיפרה על חטאיה יכלה ללכת בלב שלם.

Arana

Active member
מנהל
../images/Emo45.gif יפה מאוד!

מעולם לא חשבתי על גלדריאל באור כזה, של "סגירת מעגלים" בחייה. יופי של מאמר.

ממש טוב.כל הכבוד!!

מקווה שנמשיך ל[ה\ע
]נות הרבה זמן מהמאמרים שלך.

ChipiM

New member
משקיען!!!! יפה!!!

אמממ איפה למצוא את שאר המאמרים שלך? כי אני חדשה הספקתי לקרוא רק את השניים האחרונים...

אלרוס

New member
קודם כל ברוכה הבאה

את השניים הראשוניחם- על סאורון ועל סרומן אפשר למצוא במאמרי הפורום תחת הקטגוריה "על דמויות בש"הט ובלנגרדיום"

maoriko14

New member
בקשה לפעם הבאה שלך

אני מעוניין שתעשה מאמר בפעם הבאה על כמה מבכירי(מלכים) רוהן.כי יש יותר מידי(לטעמי) מאמרים עליהם,הגיע הזמן קצת לגוון! מקווה שתעשה עליהם!!!

אלרוס

New member
הפעם הבאה שמורה לגנדלף...

ועל רוב מלכי רוהן אפשר למצוא את כל החומר בנספחים

castroman

New member
מצוין ../images/Emo70.gif אהבתי מאוד...

במיוחד את הקטע של השיער
הערה קטנה - "הדמות היחידה בעידן השלישי (וגם השני) שנולדה בולינור" - גם גלורפינדל חיי בעידן השלישי והוא נולד בולינור, כמו כן סביר להניח שנשארו עלפים (אומנם לא מרכזים) בארץ התיכוניה שנולדו בולינור, ונאמר גם שבני שבט הנולדור הם אלה שאיכלסו ברובם את ארגיון.

אלרוס

New member
עונה

גלורפינדל- גלורפינדל היא דמות מאוד מעניינת כי היא מתה בעידן הראשון, אכן, לפי הגרסה בשה"ט הוא נולד מחדש, השאלה אם בולינור או לא, בקשר לשאר- כנראה הם צאצאיהם של מרד הנולדור, ולא המורדים עצמם שידוע שכולם מתו, כל הגדולים בנולדור של ארגיון נהרגו במשיסה

castroman

New member
../images/Emo26.gif

"ולא המורדים עצמם שידוע שכולם מתו" - איפה בדיוק כתוב את זה

אלרוס

New member
פיתרון

בוא נעשה את זה בצורה כזאת: כל ממלכות בני פיאנור- הושמדו בלי ניצולים גונדולין- הושמדה והניצולים עקרו ללינדון ומשם למערב דוריאת- כנ"ל נרתוגרוד- כולם מתו. כל נולדור שנשאר בבלריאנד ולא עקר למערב או לאה"ת- מת לינדון- כל הנולדור עקרו למערב במהלך העידן השני וסופו.

ChainLightning

New member
אתה צודק אבל בזמנו היו נולדור רבים

שמצאו מחסה בשפכי הסיריון והאי בלר וניצלו,אלא שגם מהם לא הגיע איש לעידן השלישי.

למעלה