מאמני הדרקונים 1 - כח דרקון האדמה

יעלקר

Well-known member
מנהל
1639594752872.png

מאמני הדרקונים 1 - כח דרקון האדמה
מאת: טרייסי וסט
איורים: גרהם האוולס
מאנגלית: רונית רוקאס Ronit Roccas
עריכת תרגום וניקוד: ניצה פלד
עצוב ועימוד: יעל מיכלסון Yael Michelson
עורכת ראשית: רונית רוקאס
הוצאת כנפיים - ספרים לילדים ולנוער בשיתוף כתר ספרים 2021
125 עמ' - כולל על המחברת והמאייר

למלך יש סוד, סוד שידוע רק למעטים, לקוסם שלו ולמי שמגלים שהם יכולים להיות חלק מהסוד הזה. גם דרייק יגלה את הסוד הזה, בקרוב מאוד... דרייק הוא ילד צעיר הגדל בכפר, הוא בן של איכר והוא ובני משפחתו מגדלים בצלים. לדרייק אין חלומות על עתיד ללא בצלים אבל כשחייל של המלך מגיע לכפר ומחפש דווקא אותו הוא מבין שמשהו קורה. דרייק נלקח על ידו אל ארמון המלך בלי הסברים, גם בארמון לא כל כך ברור לו למה הובא לשם, עד שהוא פוגש את הקוסם של המלך שמגלה לו שהוא אחד הבודדים בממלכה שיכול לעשות משהו נדיר: לאמן דרקונים.
וזה הרבה בשביל דרייק, הוא בכלל לא ידע שיש דרקונים ולגלות בבת אחת גם שיש כאל וגם שהוא אחד הבודדים, כולם ילדים אגב, שיכולים לאלף אותם, זה לא מעט. לצד החששות הוא מגלה שלא רע כל כך לחיות עם הילדים מאמני הדרקונים האחרים בארמון, האוכל טוב, יש גג מעל הראש וחוץ ממאמנת אחת מעצבנת יש לו גם חברים חדשים. אבל ההווי החברתי הוא לא כל מה שקורה בארמון, דרייק צריך ללמוד כיצד להתחבר ולאמן את הדרקון שבגללו הובא לארמון והוא מגלה הרבה דברים על הדרקונים והממלכה....
יש בהוצאת כנפיים מישהו שזוכר היטב איך זה להיות ילד ובעולם ספרי הילדים זה הבסיס החשוב ביותר עליו ניתן ליצור ספרות הפונה לילדים. סופר הילדים אריך קסטנר השיב פעם לראיון שסופר ילדים טוב הוא אחד שלא שכח את הילדות שלו ונדמה שכל העוסקים במלאכה בהוצאת כנפיים לא שכחו איך להיות ילדים. זה מתחיל כבר בעטיפת הספר בה שם הספר מודפס באותיות מודגשות שהילדים יכולים לממש ולהרגיש עוד לפני פתיחת הספר אבל חשוב מזה גם במהלך הקריאה עצמה. מבוגרים אולי לא ייהנו מליטוף כריכת הספר במהלך הקריאה ותחושת המרקם המשתנה אבל עבור ילדים זה אלמנט שיש בו כדי להוסיף לחוויית הקריאה.
כשפותחים את כריכת הספר מחכה הפתעה נוספת שמתחברת לתחושת הבעלות החיונית של ילדים רבים על חפציהם, מקום בו יכול בעל הספר לכתוב את שמו כהוכחת בעלות ושייכות. אחר כך הספר הפונה לתלמידי שכבות הביניים בבית הספר היסודי משלב בין איורי שחור לבן לטקסט מנוקד המדבר לבני 8-10 בגובה העיניים ומעניק להם הרפתקה קצרה ודמיונית בעולם בו חיים דרקונים שרק ילדים יכולים להתחבר אליהם. לכל אלה ניתן להוסיף את הכריכה הקשה של הספר שעבורנו היא תמיד הצהרת כוונות של ההוצאה המעידה כי הם מאמינים באיכות התוכן שלו ורואים כיצד הוא זוכה לקריאה חוזרת בידי ילדים רבים שימצאו בו עניין.
מדובר בספר קריאה דק המתאים גם לילדים שעושים את צעדיהם הראשונים בקריאה עצמאית ובמיוחד לילדי העידן הנוכחי בו פיתויים רבים גורמים לקשב שהולך ומתקצר אצל הילדים. אנחנו מבינים שהספר השני בסדרה עתיד לצאת ממש בקרוב.

באדיבות
ספרות ותרבות ילדים
 
למעלה