לפני מספר שנים עשיתי סקר בנושא "כלים לויטראז'

h e l e n a 1

New member
לפני מספר שנים עשיתי סקר בנושא "כלים לויטראז'

התוצאות היו מעניינות. מאז עבר לא הזמן והחסר הוא נשאר חסר- כללי בטיחות בטכניקה ויטראז'. גם בבטיחות בפסיפס זלזלנו... היתי לחלוק איתכם 2 דפים שמקבל ממני כל תלמיד בשיעור הראשון: בטיחות בויטראז' ופסיפס. המסמכים האלו נכתבו על ידי ועברו בדיקה קפדנית של מספר מומכי בבטיחות, כולל בטיחות ספציפית- הקשורה להלחמה ידנית. אחרי קריאה ותוספות של חברי הפורום, נבקש משרה להעלות את החומר למקום מסודר- עבור הלא יודעים או לא חושבים. מנסיוני בהוראת הטכניקות: החדשים, כמובן, רובם לא מודעים לסכנות יותר גרוע- התלמידים שבאים אחרי מורים אחרים רבים מכל הארץ (כולל את המכללה המפורסמת) לא שמעו דבר על בטיחות בעבודת ויטראז' ופסיפס, פרט לזה שלא אוכלים זכוכית. היתי מוסיפה משפט אחד למסמכים שלי: העושקים בויטראז' מומלץ לעבור בדיקת להמצאות עופרת בדם (לבקש מכל רופא משפחה)- פעם בתקופה, תלוי בכמויות העבודה, קצב ותנאים שאתם יוצרים

mnoya

New member
אני מניחה שאשלח לך בצורה מסודרת

אבל בינתיים, אני מוסיפה המלצות א. לעבוד עם כפפות חד פעמיות: חובה עם חומצות ורשות בכל שאר השיעור . גם לכפפות יש חסרונות -1. לאורך זמן הלחות גורמת לפטריות בידיים 2.בזמן הלחמה דווקא עבודה עם ככפות מסוכנת שכן אם בטעות ניתזת טיפת בדיל על היד הכפפה רק מכפילה את הנזק ב.בעיניין המלטשת-ממליצה לעבוד עם משטח מגן בנוסף למשקפי מגן- המשטח מונע נתז זכוכית כל הפנים השיער והבגדים ,חיוני מאוד לאנשים שמדברים תוך כדי עבודה והזכוכית עלולה להכנס לפה ובכלל, ניגוב פנים או שיער מלא בשבבים -מסוכן! ג. בעיניין המלחם - בזמן שהמלחם חם אך לא מתבצעת הלחמה - על המלחם להיות בתוך תושבת המיועדת למלחם,זאת על מנת למנוע מצב של נפילה שלו אל השולחן ונגיעה באזור החם ברגע של חוסר תשומת לב. וכמובן שחוץ מלומר את הדברים , ע"פ המוסד לבטיחות וגיהות, חייב להיות שילוט מתאים של הוראות בטיחות על קיר הסטודיו. נכון בעיקר למי שמלמד וגם למי שלא (בעיניין הביטוח..אף אחד לא חסין מרשלנות) ועוד משהו קטן,יש לרופאי שיניים מגן פלסטי שמורכב עם קשת על הראש,מי שממש סובל מהמשקפיים יכול לרכוש אותו בחנויות שמוכרות ציוד רפואי - עלותו כ- 175 ש"ח.

yulabz

New member
משהו קטן שברצוני להוסיף

אולי פיספסתי וזה כתוב, אבל רצוי שתמיד בכל סטודיו או חדר עבודה יהיה תיק עזרה ראשונה בהישג יד. בעבודתי בויטראז היו מספר פעמים בהן נחתכתי (קלות) מהזכוכית, וניקוי עם מים זורמים וחבישת פלסטר מהירה פתרו את הענין ואפשרו המשך עבודה... חוצמזה- חן חן על העלאת הענין באופן מסודר, תודה.

mnoya

New member
גם כאן...

כל הנאמר לגבי המלטשת - תקף גם כאן. הייתי מוסיפה שבכל ערבוב של אבקות יש להשתמש במסכה או להיות במקום מאוורר (גם רובה וגם דבקים שמגיעים באבקה) בזמן השימוש בצק צק על כל העומדים בקרבת מקום להיות עם משקפי מגן... והערה כללית לשתי הקבצים- אין להשתמש בכלים ללא הדרכה ( זה נכון לגבי כל הכלים,גם צק צק..) ואחרון חביב הייתי מוסיפה עוד קובץ נפרד של הוראות נקיון, ובו לדוגמא: פסולת זכוכית - לאן, הנחיות להשלכת פסולת של חומצות, ניקיון של העבודות מפטינה בכיור ( באיזה תנאים ) פסולת של רובה ( לא לכיור כמובן) כיבוס סמרטוטי כותנה - לא במכונת הכביסה המשפחתית וכו' כל הנ"ל לטובתנו, טובת משפחתינו, ביתינו והסביבה בה אנו חיים.

h e l e n a 1

New member
מירב, הערות שלך חשובות מאוד!

חבאי נחלק ביניינו את הניהול הדיון ההצעה שלך נכונה ומוצדקת מאוד - לגבי הנקיון. האם תוכלי לקחת על עצמך לנהל את הדיון הזה (והחשוב בפני עצמו) בנפרד ובסוף נסכם ונבקש משרה לשמור את התוצאות במאמרי הפורום?

h e l e n a 1

New member
ברצוני להדגיש את החשיבות של הנושא

הכל מבוסס על מקרים מהחיים: אוכלים, שותים את החומצה...נושמים דבקים אפוקסיים ועדים של פלקס...מתחשמלים....ומגיעים למיון שאין להם שמץ של מושג על מה מדובר. לוקח המון זמן אצל רופאים להבין ולגלות מה הם החומרים- לא בגלל חוסר ידע, בגלל המערכת בריאות "כבדת פעולה"...

בטיחות בטיחות

שלום לך אני עוקב אחרי הרבה מעבודותיך בכל נושא ואני רואה את ההתמדה והשמירה בנושא הבטיחות דחיפת תלמדיך לחומר וליצירה וזה עושה לי רק טובבבב בנושא בטיחות נשימה אני מציאה לכולם לעזוב את אותה מסיכת נייר שטובה רק לבתי חולים אבל לא לנו העוסקים בויטראז, פיוזינג ואני מאמין גם לתכשיטנים למינהם ולעבור למסכות דומות אבל עם פחם פעיל או פילטרים מתברגים חלק מהחומרים שאנו עובדים איתם פשוט צורבים את הריאות ופוגעים בדרכי הנשימה ביחוד אלו שפוגשים חום בדרך

h e l e n a 1

New member
יצחק, תודה על מילות הערכה והבנה מלאה

השתתפותך בדיון מאוד חשובה, כי נסיון כל אחד מאיתנו חוסך הרבה טעויות. אני יכולה רק להסכים איתך- מסכה יותר טובה תמיד רק תועיל לגבי ביטוח -תלמידים: היו לי כל כך הרבה תלמידים שלמדו במקומות אחרים שלא היה להם שמץ של מושג על חומרים שהם עובדים איתם, כולל סיפורים שמורה הרשה להם בזמן השיעור לאכול במקופם העבודה ואפילו לא דרש שטיפת ידיים(בעבודה עם עופרת).....עוד עוד.... היו מקרים שנשים בהריון (התחלה ומתקדם) עבדו עם עופרת, ללא מסכות, ללא חלונות פתוחות או איוורור מינימאלי.... סיפרו לי סיפורים על...שהתבלבלו בין כוס עם פלקס לבין כוס עם מיים....(הכל היה בכוסות זהות)... כל זה הביא אותי להחלטה מלפני 4-5 שנים ליצור את המסמכים האלו. כל קורס שיעור ראשון מוקדש לבטיחות. כל חודשיים-שלושה אני חוזרת ומרעעננת את הנושא. אשתדל בעדית לערוך מסמך נוסף על תכונות וסכנות של החומרים שאני עובדים איתם תודה על שיטוף פעולה

גם ביטוח ..

נשמע אולי אבסורד, אבל גם ביטוח הוא סוג של בטיחות שכל עסק חייב שיהיה לו. גם אני מקפידה עם התלמידים שלי על נושא הבטיחות. בהתחלה אכן רובם מרימים גבה, והכיצד יתכן שאין כוסות קפה על השולחן, ומשקפיים תמיד על העיניים.... וכצת בפיוזינג, כל שימוש באבקת הפרדה דורש כפפות, ומסכה.. אבל בשעור שלישי ,רביעי, כבר הופך לשגרת עבודה. הלנה, לא הצלחתי לפתוח את הקבצים שצרפת,בבקשה צרפי אותם שוב.

h e l e n a 1

New member
בכל זאת, אסנת, היתי עושה הפרדה מוחלטת

בין ביטוח לבין בטיחות. ביטוח- זה קודם כל שיחה על כסף בטיחות- זה קודם כל בריאות לגבי המאמרים: תשלחי במסר את הדואר אלקטרוני שלך- אשלח. בדקתי שוב ב-4 מחשבים: הכל נפתח. ייתכן ואין לך תוכנה ADOBE ACROBATE. אוכל לשלוח בפורמט אחר תודה על הצטרפות לדיון

mnoya

New member
מהניסיון שלי..

רופא משפחה לא נותן הפניה לבדיקה הזו...לפחות במאוחדת זה דורש רופא תעסוקתי...

h e l e n a 1

New member
מירב, אני שמחה שאת תמיד מצטרפת לדיון מקצועי

המלצה לגבי הרופא: מנסיוני (ואני עושה את זה מידי שנה) כל רופא משפחה (לפחות במכבי) חייב ויכול לתת הפניה כזאת לבדיקה ספציפית. כמובן, חייבים הסבר מפורט מה היא הסיבה לדרישה שכזאת. מדובר על בדיקת דם בלבד. לא להתייאש- לבקש, להסביר ולדרוש. מדובר על הבריאות שלנו

אני כן הלכתי לרופא תעסוקתי(לאומית)הופתעתי

מהתיחסותה במילים"אין מה לדאוג" חשיפה ברמות תחביב/עיסוק של מס' שעות אינו מהווה "סכנה". לאחרונה עברתי למכבי אז אבדוק זאת שוב. תודה לך הלנה על העלאת הנושא-דבר שבדרכ' מודעים לו אך דוחקים ודוחים לטפל.

למעלה