לנל"ק-שאלות

נורקס

New member
לנל"ק-שאלות

הי לכולן. אני בשבוע 32. לידה ראשונה-טבעית ונפלאה בלניאדו. לידה שניה (לפני 3 שנים)-ניתוח חירום עקב מצוקת עובר במאיר כ"ס. לידה שלישית-אמורה להיות בסורוקה. מה שאני הכי רוצה הפעם זה לעבור הכל בשלום ולצאת בידיים מלאות. היה לי די ברור שאני לא הולכת מראש על ניתוח, אבל לפני מס' ימים אושפזתי למספר שעות במיון עקב חשש לצירים מוקדמים. ברוך השם הכל בסדר, שוחררתי הביתה. נאמר לי ע"י אחת האחיות שם שמכיוון שעברתי קיסרי הצירים מסכנים אותי כי הצלקת עלולה להקרע וזה עלול להוות סכנה לי/לתינוקת. זה קצת הלחיץ אותי במיוחד לאור העובדה שהלידה הראשונה שלי התחילה עם צירים וגם שכרגע אני גרה לפחות 20-30 דקות נסיעה מהב"ח הקרוב. הבנתי גם מצד שני שאם אני אסע מיד עם הציר הראשון ,יחברו אותי לניטור רציף בבי"ח ותמנע ממני האפשרות לתנועתיות שמאד הקלה על כאבי הצירים שהיו לי בלידה הראשונה. אם כך, דילמה, מה עושים? להחליט מראש על ניתוח? או לנסות לידה רגילה? לפנות מיד עם הופעת צירים לבי"ח? לנסות ולמשוך כמה שאפשר בבית? בלידה הראשונה משכתי בבית והגעתי לבי"ח בפתיחה של 6. אבל זו היתה לידה ראשונה ולא הייתי אז אחרי ניתוח. תודה

savvysunflower

New member
מה שהאחות אמרה זה ממש, ממש לא מדוייק.

קצת סדר בדברים. החשש בלנל"ק הוא לא מקרע ספונטני, אלא מפרימת הצלקת שהיא פתולוגית. באחוז גבוה של לידות לאחר קיסרי--כולל לידות קיסריות חוזרות, כלומר, לא בהכרח כתוצאה של צירי לידה--הצלקת נפרמת קצת, וזה לרוב לא מהווה בעיה כלשהי, אלא אם כן השלייה ממוקמת על הצלקת. אין שום ביסוס לטענתה שצירים מוקדמים מעלים את הסיכון לפרימה משמעותית. הסיכון לפרימה פתולוגית בלידת לנל"ק הוא מ-0.09% עד-0.8%. כדי להכניס לפרופורציה, הסיכון שלידה רגילה, בריאה, בסיכון נמוך תסתבך בסיבוך שמצריך ניתוח קיסרי חירומי הוא 2.7%, כמעט פי 30 מהסיכון הזה.

savvysunflower

New member
לא,

כנראה כי המידע שיש הוא מ"סדרות מקרים" ולא ממחקרים מסודרים, כך שהמספרים אינם משמעותיים כל כך. אבל אני מצטטת מ-A Guide to Effective Care in Pregnancy and Birth: "The rate of uterine dehiscence in women who have had more than one previous cesarean section is slightly higher than the dehiscence rate in women with only one previous cesarean, but dehiscences in the reported series tend to be asymptomatic and without serious sequalae. No data have been reported on other maternal or infant morbidity specifically associated with multiple previous cesarean sections. While the number of cases reported is still small, the available evidence does not suggest that a woman who has had more than one previous cesarean section should be treated any differently from the woman who has had only one cesarean section." ובתרגום ספונטני: "שיעור הפרימה הרחמית אצל נשים שעברו יותר מניתוח קיסרי אחד הוא מעט גדול יותר משיעור הפרימה אצל נשים עם ניתוח קיסרי קודם אחד, אבל הפרימות בסדרות המקרים המדווחות נוטות להיות ללא סימפטומים וללא השלכות רפואיות רציניות. אין מידע נוסף שדווח על נזק אמהי או יילודי שקשור לניתוחים קיסריים מרובים. על אף שמספר המקרים המדווחים הוא קטן עדיין, המידע הזמין אינו מרמז שהטיפול של אישה שעברה יותר מניתוח קיסרי אחד צריך להיות שונה מהאישה שעברה רק ניתוח קיסרי אחד." צריך לסייג שהספר יצא לאור לפני 11 שנים ויכול להיות שיצאו מחקרים חדשים בנושא; אני לא מכירה.

לפי ד"ר אילן הלוי כל ניתוח מכפיל את

הסיכוי לפרימה, כלומר אחרי 2 קיסרי מדובר בעד 2% (שזה עדיין נמוך מהסיכוי לקיסרי חירום בלידה רגילה עפ"י הנתון שחמניה הבואה למעלה)

sinaia

New member
לנסות למשוך כמה שיותר בבית

ובהחלט לנסות לידה רגילה עם המון אסרטיביות. למה ישר ללכת לקיסרי? ואם זאת הדעה הרווחת בבית חולים הזה או רק של האחות? אולי תיפלי על מיילדת אחרת שכן תתמוך בניסיון של לידה רגילה? אני פשוט לא כל כך מכירה את סורוקה. בטח הבנות יוכלו לתת יותר מידע...

עופריקה

New member
כאילו מה???? ../images/Emo2.gif../images/Emo24.gif

מותק, ככה מחרישה? אני אראה לך מה זה!
קודם כל ברכות ושיהיה בשעה טובה ומבורכת. שנית, דברי איתי. חברה טובה שלי היא רופאה גניקולוגית בסורוקה, מקסימה ובראש ממש טוב. עשדי טובה - הרימי טלפונה. אוהבתותך. למרותש את מפלצת

נורקס

New member
קודם כל תודה לעונות

אם ככה יש לי שתי שאלות נוספות, האם מישהי מכירה את מדיניות הלנל"ק בסורוקה? האם יש אפשרות לדעת מראש מה סיכויי הפרימה של הצלקת ע"י בדיקה? (לא יודעת איזו, אולי אולטרסאונד או משהו כזה) תודה

נורקס

New member
ועוד שאלה ברשותכן, זרוז בלנל"ק

הבנתי שלא נותנים זרוז בלנל"ק, הכצעקתה? ואם הלידה נתקעת? אז ניתוח? תודה שוב

shlomitit

New member
תלוי במדיניות בית החולים.

אף אחד לא יתחיל לידה בזירוז בלנל"ק, אבל יש בתי חולים שבהם אם הלידה נתקעת בשלב מאוחר יחסית, נגיד פתיחה שמונה, הם כן ייתנו זירוז באופן מבוקר. שיהיה לך בהצלחה!

לא לגמרי מדויק

זה נכון שזה תלוי במדיניות בית חולים, אבל לפעמים כן מתחילים לידה בזירוז בלנל"ק. אצלנו למשל (פוריה) - מזרזים ע"י קטטר אטד ואחר כך פיטוצין במינון נמוך וזהיר או ע"י פקיעת מים אם התנאים טובים. אם לידה נתקעת באמצע ויש כבר צירים ספונטניים אז ניתן לפקוע מים או לתת פיטוצין במינון נמוך. הכוונה ב"מינון נמוך" - מתחילים בחצי מינון ומעלים כל פעם בחצי מינון אבל בהחלט אפשר להגיע למינונים רגילים. הזהירות היא כדי למנוע פרימה של הצלקת ואני לא נתקלתי בינתיים בשום מקרה כזה. הפעמים היחידות שבהם ראיתי פרימה של הצלקת (ראיתי 4 מקרים ) היה בנשים שניסו ללדת אחרי 2 קיסריים. בשום מקרה לא היה מצב חירום היסטרי - היו האטות במוניטור אבל לא ניתוח בהול, רק דחוף. היה לנו לא מזמן קרע בהול של הצלקת - אישה אחרי ניתוח שלא קיבלה פיטוצין. גם שם נגמר בשלום בסופו של דבר. הרבה פעמים מבצעים ניתוח קיסרי אלקטיבי ופתאום מוצאים פרימה קלה של הצלקת למרות שלא היו בכלל צירים...

shlomitit

New member
תודה על הדיוק.

קתטר אטד זה בלון, נכון? התכוונתי בתשובתי רק לפיטוצין. (גם בויב"ק הראשון שלי פקעו את המים, אבל ממש ממש בסוף, אז אני אפילו לא מחשיבה את זה כזירוז. רק דחיפונת.) כשדיברתי עם המיילדולה שלי אי אז לפני יותר משלוש שנים היא הציעה לי לבדוק עם בית החולים שאני מתכוונת ללדת בו את המדיניות בעניין פיטוצין, והמליצה שכן תהיה מדיניות של לתת, אבל מבוקר ובסוף.

נורקס

New member
תודה על המידע.בהחלט מרגיע לשמוע

במיוחד כשהשאלה הבאה שלי היתה מה הסיכונים שיש לקרע בבצלקת? כלומר, מה עלולות להיות ההשלכות של זה, עלי? על התינוקת?

../images/Emo45.gif

גם אני ראיתי (וליויתי) אשה בזירוז אחרי קיסרי(אבל היו מאז הקיסרי 2 לידות וגינליות). התחילו בסטריפינג,המשיכו בפקיעת מים. התכנון היה אם לא יעבוד- מינון נמוך של פיטוצין. אבל שעה מפקיעת מים בפתיחה 2 הילד היה בחוץ

../images/Emo2.gifמה? מי? מו?

פיספסתי משהו?! מותק איזה יופי לשמוע! לגבי הלנלק אין לי הצעות... אני לינלקתי בבית והיה נפלא אבל אני יודעת שהיום כבר לא עושים את זה... מלא חיבוקים מרחוק!

נורקס

New member
מי מו מה? תפוח אדמה

או ליתר דיוק בטטה, אם כבר לתאר את מצבי הנוכחי

בשעה טובה!

אני לא כל כך יודעת מה המדיניות בסורוקה לגבי לנל"ק, הבנתי שהם תומכים יחסית. טוב את עושה שאת לא נוסעת לברזילי, אז כמו שאני יכולה להבין אין לך יותר מדי ברירות. אני חושבת שצריך לבוא מוכנה כמה שיותר ללידה, למשוך בבית כמה שאפשר. תכיני גם את בן הזוג. כמו שאני יודעת, בסורוקה הפעילו לחץ על בעלה של חברה שלחץ עליה להיכנס לניתוח שני (אולי היא תעלה פה את רשמיה מהלידה?!) ילדתי את הלידה השנייה שלי בסורוקה (גם את הראשונה, אבל הראשונה הייתה "סטנדרטית" והשנייה הייתה סופר פעילה ומהירה) ופשוט באתי עם מטען וביטחון שאני הולכת למלחמה. אסרטיביות. קחי איתך כמה שיותר מזה אחרת. דבר אחרון- הילרי שיילדה אותי בבית ושכנה אהובה שלי מיילדת בבי"ח. אם תרצי שאחבר בינכן לשאלות או אולי לליווי צמוד יותר (אולי היא עושה את זה, אני לא בטוחה) תגידי. בשעה טובה. איזה כיף לך!

נורקס

New member
תודה../images/Emo13.gif

אשמח לשמוע איך עושים לידה פעילה בסורוקה. הבנתי שלכל יולדת מוקצה מקום צר שמופרד בפרגודים בלבד מהיולדות האחרות והמלווה שלהן. אין מקלחת צמודה, אין מקום לכדורי פיזיו, יש מקום ללכת?? קשה לי לראות את עצמי בלידה פעילה עם תנאים כאלה. יש לי גם שתי שכנות כאן שהן רופאות מיילדות בסורוקה. אשמח אם תוכלי לשאול את הילרי לגבי רענון הכנה ללידה (מפגש/שניים) לי ולבעלול. קצת להזכיר וקצת להוריד רמת מתח וחרדות. מי מהמיילדות בסורוקה עושה? ומי מומלצת? אלפי תודות

למעלה