למי מכן שלא ראתה חדשות אתמול

למי מכן שלא ראתה חדשות אתמול

מניחה שהרבה מאד נשים כאן יתעניינו בכתבה ששודרה בערוץ 2 בנוגע לקרישתיות יתר וגלולות. http://www.mako.co.il/vod-index/news-news-2009/november/VOD-4facdce71aee421004.htm לכו לדקה 33:33 אותי זה זרק בפאשבקים 12-13 שנה אחורה - ולא הפסקתי לחשוב שגם אני יכולתי להיות מרואינת לכתבה הזו. 2 דברים הפתיעו אותי בכתבה - האחד הוא שלא דיברו בכלל על הריונות, אפילו לא במילה. והשני היא העובדה שד"ר דוליצקי, אחד הראשונים בשורת הרופאים הנוטים לחומרה בכל הקשור לקרישתיות יתר - דיבר שם על יתרונות הגלולה ולא על הסכנות. חייבת להודות שזה היה מאד נראה כאילו ערכו את דבריו וזה לא הדבר היחידי שנאמר שם - אבל בכתבה עצמה זה מה שיצא.
 
היה חשוב להם להדגיש

שמדובר במקרים נדירים, ושעדיין, הסיבוכים מאי לקיחת גלולות (הריונות לא רצויים) הם בשיעורים הרבה יותר גבוהים. לא רצו לזרוע בהלה שתביא לירידה בשימוש בגלולה ולעלייה בהפלות יזומות. הכתבה נועדה לדעתי להסב את תשומת הלב לנושא, ותו לא. לא צריך להכנס לסרטים ולהיסטריה.
 
אני לא יודעת עד כמה השיעורים יותר גבוהים

כי לפי כתבה המונחת פה לפני, לטענתו של פרופ' ברנר 10-20 אחוז מהאוכלוסיה לוקה בנטייה לקרישיות יתר. זה המון. וכל עוד לא בודקים כל נערה-הפתח לטעויות גדל.לדעתי רק אחרי תביעת הרשלנות הראשונה הגניקולוגים יתחילו לתחקר את הנערות טוב יותר (התקפי לב מתחת לגיל 50 במשפחה, היסטוריה של הפלות אצל האם/אחיות, נטייה למיגרנות וכו') ולשלוח לבדיקות ואולי אף ללחוץ על הכללתן בסל יש לי קרובת משפחה שידעה שיש לה קרישיות יתר כבר בגיל 17 בגלל שבמשפחה היתה אשה שהיה לה אירוע מוחיבגיל צעיר וכולם הלכו להיבדק. אז היא מגיל 18 עם התקן לא הורמנלי מיוחד לנשים שלא ילדו. באירופה זה אמצעי מניעה מקובל גם לנערות.
 

123dagmaluach

New member
הנושא הזה כל כך לא מספיק מוכר שזה עצוב

גם אותי הכתבה לקחה כמה שנים טובות אחורה לכל מיני לחצים בלתי מוסברים היו לי ברגליים במהלך השנים. ישבתי וצפיתי בה עם אחיותי שעכשיו נבדקות בעקבות הגילויים שהיו אצלי והזעזענו ביחד. לפני כחצי שנה, נפטרו באותו שבוע שתי בנות מלקיחת גלולות בארץ, ואז שלחתי את אחותי הקטנה להיבדק כי היא רק התחילה לקחת גלולות. (כמובן שלא שאלו אותה כלום, והיא התחילה לקחת, ורק אחרי דימומים בלתי פוסקים גם באמצע החודש... התחילה לבדוק את הנושא כמו שצריך) היא הלכה לרופא,שהפנה אותה לבדיקות שאין לי מושג מה הן אבל הן לא העלו כלום. אמרתי לי שאין מצב שבדיקות שאני עשיתי ב-600 ש"ח הן מה שנתנו לה, ושתלך לחוו"ד נוספת. היא אכן עשתה כך והפלא ופלא, יש לה קרישיות יתר. אסור לה לקחת גלולות, ויש לה כבר גם פקטור אחד נרכש, כנראה מהחודשיים האומללים האלה בהם היא לקחה את הגלולות. אני כל הזמן חושבת מה היה קורה אם לא היינו מדברות על זה ואם לא הייתי לוחצת עליה ללכת לחוו"ד נוספת. וזה פשוט מזעזע שנשים יכולות ללכת לרופא, לבקש מרשם, ולצאת כאילו זה היה מרשם לאקמול. גם אני קיבלתי אין ספור מרשמים כאלה בחיים שלי ואם מישהו היה רק שואל... ואכן, הכתבה נראתה מעט מגמתית בעד גלולות, ורק להעלות את הנושא למודעות, ולא מספיק מעמיקה אבל הי, זה גם משהו.
 
למעלה