למה אני משתמש רק בסקרינר ולא קורא דוחות

Ronen1101

New member
למה אני משתמש רק בסקרינר ולא קורא דוחות

1. דוחות אינם תמיד אמינים כי הם מציגים אופטימיות מוגזמת של ההנהלה, אף הנהלה לא תכתוב בדוחות שהמצב ממש גרוע ושהם נכשלים בניהול, גם אם זו האמת.
2. סקרינר משקף את כל מה שכתוב בדוחות וידוע בשוק. חברת צמיחה שכולם מאמינים בה - מכפיל גבוה. חברה דפוקה על סף פשיטת רגל - מכפיל נמוך, חוב גבוה ו/או שורטים בשמיים. וכו'.
3. עלות הזמן. אם ניתוח עומק של חברה מצריך (לדוגמא) 30 שעות, מכפיל (לדוגמא) בשכר ממוצע = 1,650 ש"ח. אם מתכוון להשקיע 40,000 ש"ח במניה אז עלות הזמן היא 4%. לא מוכן להפסיד מראש 4%.
4. עודף מחקר לא מבטיח שום הצלחה. כל מנהלי ההשקעות מפסידים למשקיעי המדדים אשר לא חוקרים כלום.

dumuzi

New member
אם זה עובד לך סבבה אבל זה אוסף של שטויות

אני מכה את המדדים כבר 8 שנים ולא בפער סמלי
&nbsp
שנה שעברה הפסקתי לסחור באמצע השנה אחרי שהגעתי ל 40% תשואה כי זה הספיק לי
&nbsp
אם אתה לא מאמין הנה צילום תיק משנה שעברה
&nbsp
השנה רק התחילה אני על התיק בארה"ב כבר 7% תשואה אני אעלה לך צילום כי אתה בטח לא מאמין גם לזה
&nbsp
עזוב סקרינרים ובולשיט
&nbsp
ואני בטח קורא הודעות בורסה (גם דוחות אבל כמו שכתבת הם משקפים בעיקר את העבר) ומחפש סוגים מאוד ספציפים של הודעות
&nbsp
אנשי פנים שקונים בסכומים משמעותיים לאורך זמן, הנפקות פרטיות של מניות בהיקפים גדולים, ארגון מחדש של החברה (סגירת חטיבות מפסידות למשל), הנפקה של חברות בנות בבורסה, ספין אוף, יש מלא סוגים למי שמבין מה הוא קורא
&nbsp
על זה אני מלביש ניתוח טכני עם 80% סיכוי הצלחה (בסך הכל 2 תבניות טכניות מבוססות אינדיקטורים אחת למציאת שפל והשניה לונג מומנטום)
&nbsp
אני הולך רק על חברות שמצדיקות את הסיכון למחוק 100% מהכסף כמו שיש בכל חברה
&nbsp
כי אני לא מנהל סיכונים אלא מנהל סיכויים
&nbsp
מבחינתי תמיד יש אותו סיכון וזה שכל המניה תימחק מחר בבוקר מהמסחר בשווי אפס
&nbsp
100% על חברה זה בקטנה

dumuzi

New member
וזה בארץ - תקרא את ההודעה ותראה מה הנייר עשה היום

נראה לך שתמצא כזה דבר בסקרינר ?
&nbsp
קדחת
&nbsp
גם לא עוד 100 שנה

dumuzi

New member
עוד נייר שלהערכתי יחזור לשיא זה פועלים איביאי

מחזיק שם ברווח 20% כולל דיבידנדים מיום ההודעה על כניסת הצוות החדש ומצפה לצאת ברווח 100% לפחות
&nbsp
עדיין נסחרת ב 60% משווי השיא שלה
&nbsp
מתחילת השנה החברה הזו הכניסה מיליונים רבים הובילה הנפקות בהיקפים של מיליארדים
&nbsp
תפתחו דוחות הצעות מדף של גיוסי אגח מתחילת השנה ותספרו בכמה הנפקות פועלים איביאי מעורבת כחתם מוביל ואז תדפדפו לחלק של העמלות ותתחילו לחבר אחד ועוד אחד
&nbsp
מספרים גדולים מאוד ביחס לשווי השוק של החברה שעומד על 263 מיליון שח

aeonf

New member
גאון הדור אתה

כל ההנהלה שהביאה את כל ההנפקות האלה עזבו את פועלים IBI והקימו חברה מתחרה חדשה משלהם.

dw2322

New member
קצת יותר רספקט בבקשה

1. בניגוד אליך, רונן רשם כאן, און דה רקורד, כניסה לנייר, כך שלהציג תשואת עבר זה לא חוכמה. אתה מוזמן להציג תיק נוכחי ואז לראות בהמשך את הביצועים.
מאידך, רונן לא רשם נימוקים בזמנו ומכאן הסקפטיות, המופנית לעיתים גם כלפי יגאל. זה לא אישי. כדי להתעניין יותר רצינות בני"ע מסויים עוזר מאד להסביר מה מביא אותך להשקיע בנייר, כדי שגם אנחנו נשקיע זמן בבחינה מעמיקה.

2. אני לא בטוח גם אם רונן עצמו מודע לעד כמה נדיר האקזיט אותו חווה בנייר. BIVV זה לא ניירונצ'יק, והטרייד שלו שקול בערך למי שקנה טבע לפני חודשיים ב 11$ . וואלה לא טריביאלי.

קצת לא נעים להעליב את סקטור הביו המקומי, בכ"ז כולנו ישראלים פה, אבל איפה BIVV ואיפה הזבל'ה שלנו. אפילו הביוטק הציבורית הכי הכי הכי טובה בהיסטוריה, גיוון אימג'ינג, לא הביאה מספרים שאפילו מתקרבים לביו-ורטיב. קראתי לאחרונה קצת על BIVV וזה ספין אוף של ביוג'ן, עם 2 תרופות אינובטיביות די נחמדות להמופיליה. מכירות בהיקף שנתי של מיליארד דולר ורווח שנתי נקי שמתקרב ל 300M$ . אם התרופה למיגרנה של טבע תגיע לזה למשל זה יהיה די יפה. לחלץ מסנופי קרוב ל 12 מיליארד דולר קש מני מזומני על דבר כזה (OK, כולל הפייפליין) זה חתכ'ת שיחוק (ועובדה שהאקזיט היה הרבה הרבה מעל מחירי היעד האנליסטיים) ואני די בטוח שאם איזושהי חברת פארמה גדולה תציע לקאר שולץ 10B$ מזומן ביד ומייד על המיגרנה כדי לחתוך את החוב הגדול הוא לא יחשוב פעמיים, או לחילופין 20B$ על שארית הקופקסון. זה כמה שזה גדול. בגלל זה משקיעי סנופי קצת כעסו והנייר ירד קצת. הם אמנם קונים מוצר טוב ואיכותי (וכאמור בליגה אחרת לגמרי מהזבל'ה המקומי שלנו) אבל גם משלמים עליו יפה יפה.

3. עכשיו העף מבט על התיק שהצגת. רובו מניות, אההה, איך לאמר בעדינות? לא מהשורה הראשונה. גם לא השנייה. איפה זה ואיפה ביו-ורטיב? הנייר הנורמלי היחיד בתיק זו כיל, ועליה לא עשית כסף בשנה החולפת. הנייר השני הוא גילת, שזו חברת הייטק ישראלית די נחמדה, שכן עלתה וגם לי יש אותה בתיק ואנחנו אפילו מדסקסים אותה כאן בפורום מדי פעם, ובאמת שיש פוטנציאל (חלום האינטרנט במטוסים) - אבל שים לב: פוטנציאל! איפה זה ואיפה ביו-ורטיב עם 300M$ רווח שנתי. אם בעתיד יגיעו לעשירית מזה זה יהיה יפה מאד מאד. אם. הלאה. אלרון גם כן חברה נחמדה. כקרן הון סיכון ישראלית ציבורית היא לגמרי סבבה, ובפרט אם משווים אותה מול קרן ביו טכנולוגיה הפשלונרים. 2018 אצלם יהיה או צל"ש או טר"ש, וכמחזיק אני מחזיק אצבעות שיהיה צל"ש, אבל זה לגמרי הימור (ויש לנו 2 טורים בלתי תלויים בטופס). שוב. איפה זה ואיפה ביו-ורטיב. שאר הניירות הם זבל, ומתוכם מי שייצרה לך את כל התשואה בתיק זו פורסייט (שהתמזל מזלך וקנית אותה די נמוך ולפני כל הרעש התקשורתי). אני מקווה שמכרת אותה מאז כי מאז היא ירדה. להבדיל מביו-ורטיב, הסטארט-אפ הזעיר הזה לא מכר היום אפילו לא שקל. רק סיפורים ונפנופי ידיים. כמו כלום בעוד שבוע הנייר הזה יכול להסחר בחצי מהיום וזה לא ירגש אף אחד.
אז נכון שבמקרה הרווחת יפה מאד (מאד מאד) על סיפורי הפוגי שלהם, אבל עדיין, איפה זה ואיפה ביו-ורטיב. כל האפסייד שם נובע מחלום על אקזיט. זה כאילו שחברת ביוטק מקומית תגיד שבגלל שסנופי קנתה הרגע את ביו-ורטיב ב 12 מיליארד דולר אז גם אנחנו שווים מיליארד. נו נו. זה המקום להזכיר שוב שבכל היסטורית הביוטק המקומית רק חברה ישראלית ציבורית אחת נקנתה בסכום נאה. גיוון. כל השאר פקה פקה. שנים.

בוא נגיד שאם תצליח להסביר לנו מדוע להערכתך כיל (הנייר הכי רציני בתיק שהצגת) הולכת להכפיל את עצמה מהיום, עזוב חודשיים, גם שנתיים הולך, זה לגמרי יעניין פה אנשים. הכפלה של כיל זה טרייד שיוכל להזכיר את הטרייד על BIVV.

האקזיט של רונן על BIVV הוא נדיר. נורא נורא נורא נדיר. לא סתם קיבל ממני הצדעה.
גם ANZ1 השווה את זה לזכיה בלוטו.

dumuzi

New member
העליתי צילום תיק נוכחי ....ואני כבר לא מחזיק כמעט באף נייר

כשאמרתי ש 40% לחצי שנה מספיק לי הכוונה שחתכתי הכל כמה ימים אחרי

אגב דווחתי על כל הקניות בפורום אחר אבל זה לא העניין ...

מהשקעה בביו בשלבים מוקדמים הסיכויים להרוויח נמוכים מאוד - לא הייתי שם שקל על ניירות כאלה כי זה מטחנת מזומנים יותר מכל סקטור אחר שכל הזמן צריך להנשים אותה בגיוסים ודילולים רצחניים עד שאולי מצליחים ולזה יש סיכוי של שברירי אחוז אז את מי זה מעניין בכלל

אגב אין כזה דבר נייר מסוכן - כל הניירות מסוכנים באותה מידה לכולם יש אותה תחתית וכולם יכולים לרדת לאפס לא ביום אלא בדקה

אבל לא לכל הניירות יש אותו סיכוי לתת עשרות ומאות אחוזים ולכן מתבקשת החשיפה לניירות שכן יכולים לעלות את זה בטווח זמן נראה לעין

dw2322

New member
הסיכון העיסקי בחברות גדולות נמוך יותר

עשרות אלפי חברות זעירות פרטיות פושטות רגל כל שנה בישראל (מסעדה למשל).
חברות ציבוריות הן מראש חברות גדולות וחזקות יותר (OK, לפעמים יש גם צירון וכיו"ב
) כשחברות ממדד יתר60 בגדול חזקות יותר מיתר כללי, ת"א90 יותר חזקות מאלה והמעוף יותר מאלה. נכון, לפעמים יש חריגים כמו מזור וכו, אבל בגדול? הסיכוי שחברת מעוף עם אגחים מדורגים גבוה תיפול הוא נמוך בהרבה מחברת יתר קיקיונית, שהסיכוי שלה למשוך משקיעי אגחים סולידיים ושמרנים הוא בדיוק 0.
&nbsp
יש גרפים המראים אחוזי דיפולט באגחים בדירוגים שונים. אחוז הדיפולט באגחים גבוהים נמוך משמעותית מאלה בדירוגים הנמוכים.
&nbsp
מכיוון שהסיכון בחברות הקטנות גבוה יותר המשקיעים מצפים, ובצדק, לפיצוי בדמות סיכוי רב יותר. לכן אם נייר יתר מכפיל את עצמו זה פחות מרגש מאשר אם נייר ת"א90 מכפיל את עצמו ועוד פחות אם נייר מעוף מכפיל את עצמו.
לצלוף בהכפלה של נייר מעוף (כגון כיל או טבע, או להבדיל BIVV של רונן) זה מאד מאד קשה.
לא אומר שאין סיכוי שכיל תכפיל עצמה, אבל זה כנראה תלוי גם בשוק האשלג והפוספט שאיננו בשליטתה.

dumuzi

New member
עזוב דקלומים של החוג למימון במנהל עסקים

ראיתי כמה מיליונרים יצאו משם והתשובה לא יותר ממה שיש בשאר המקצועות
&nbsp
חברות הדרוג כבר מזמן איבדו את הקרדיט תרתי משמע חחח
&nbsp
נראה לך שהדרוגים של האגחים האמריקאים שמונפקים כאן מציאותיים ?
&nbsp
התשובה לא
&nbsp
רמת הסיכון באגחים האלה הרבה יותר גבוהה ממה שמשתקף מהדרוג שלהן
&nbsp
כולם יודעים את זה - בגלל זה גם התשואות שהם נסחרים בהן הרבה יותר גבוהות ביחס לאגחים אחרים בדרוג דומה (שגם בהם עצמם התשואה כלל לא משקפת את הסיכון)
&nbsp
וכמו שטבע עם דרוג ה AAA שלה בעבר ידעה להתמוטט 80%
&nbsp
כל חברה אחרת יכולה
&nbsp
אם בעיניך השקעה פונדמנטלית זה לסחור את מה שכולם רואים אז עדיף להחזיק מדד
&nbsp
כדי להרוויח ממסחר בניירות ערך תשואה שתצדיק בכלל את ההתעסקות בתחום אתה חייב לראות מה שהרוב לא רואים והרבה זמן לפניהם - זה נכון גם טכנית אגב לא רק פונדמנטלית
&nbsp
ניתוח טכני סטנדרטי מבוסס על אינדיקטורים מאחרים ובגלל זה רוב הסוחרים הטכניים מפסידים כסף
&nbsp
אתה רוצה אינדיקטורים מקדימים - מתנדי מחזור שמצביעים על איסוף , מתנדים שמצביעים על שינוי מגמה עוד לפני שרואים אותה בגרף המחירים

dw2322

New member
לטבע מעולם לא היה דירוג AAA

אפילו לא קרוב.
בשנה האחרונה הוא היה BBB- (בינ"ל) ולאחרונה ירד ל BB, שזה ירידה מדירוג השקעה נמוך לזבל איכותי.
לפי האתר של מודיס אני רואה שב 2015 הוא היה A- (שזה די מכובד, קצת פחות מישראל)
https://www.moodys.com/credit-ratings/Teva-Pharmaceutical-Industries-Ltd-credit-rating-600022073
&nbsp
אגחי הנדלן האמריקאים בארץ הם סוג של מזנין, ובארה"ב היו מדורגים כזבל ונדרשים לשלם תשואה בהתאם. יחסית לסחורה המקומית אלו חברות גדולות ולכן נהנות מדירוגים מפרגנים - אבל אך ורק בסקלה המקומית, ורק בגלל שבחור הזה במזרח התיכון הם יכולים לגייס בתשואות פחותות יחסית לארה"ב, ובהיקפים לא זניחים, הם טורחים להגיע לכאן.
בתרחיש דיפולט? אללה ירחמו. זה יהיה כואב. ע"ע אורבנקורפ.
&nbsp
בסקלה הבינ"ל ישראל AAA (מקומי) זה A+ בינ"ל (שזה אומר דירוג השקעה נחמד, עם סיכוי די נמוך לדיפולט, שזה יכול לקרות נגיד בתרחיש פצצה גרעינית איראנית)

dumuzi

New member
ברור שמדובר על דרוג מקומי מה רלוונטי דרוג בינלאומי

גם האגחים שאתה מדבר עליהם זה דרוג מקומי
&nbsp
&nbsp

יש עוד משהו שמשקף את כל מה שכתוב בדוחות וידוע בשוק

וזה המחיר של המניה.

dumuzi

New member
זה לא נכון אחרת אי אפשר היה להרוויח בשוק

המחיר בטווח הקצר לא משקף הרבה והקשר בינו לבין ביצועי החברה בפועל רופף לגמרי

בטווח הארוך המחיר הממוצע משקף בצורה די טובה את שווי החברה

סקרינר זה הבסיס אבל יש הרבה יותר מזה. מפרגן לך.

אני אישית לא מאמין בלקנות מניה בגלל נתונים אם אתה לא מאמין בתחום ובודק מתחרה או 2. כמשקיע ותיק החיים מלמדים אותך ענווה...לפעמים מרביצים מכה..אבל לא כל מה שאתה חושב מתגשם. למזלי הרוב. תשואות של 100% לא קיימות אצלי. על BP הרווחתי יפה ובדיוק מימשתי ב- 41.8 והנה הוא ממשיך לעלות...כי אני לא יודע אם הנפט ימשיך לעלות או ירד...אז שמח לאלה שמרויחים אבל שיציגו גם את הכשלונות ולא מאמין למי שאין לו כאלה..(כשלון זה לא בהכרח הפסד אלא גם לא מימוש התחזיות כמו רווח מועט, ירידה בהתחלה ורק בסוף רווח וכדומה כי בשוק עולה קשה להפסיד ממש ).

למעלה