ללמד/להדריך בעבודה

ללמד/להדריך בעבודה

אני לא יודעת אם הפורום הוא המקום הנכון אבל מרשה לעצמי לכתוב כאן כי אני אוהבת את הפורום (אפילו שהרבה זמן לא כתבתי כאן).

אני עובדת במחלקת משאבי אנוש בחברה גדולה, העבודה שלי היא יותר תחזוקה שוטפת ודאגה לרווחה של העובדים וטיפול בגיוסים פה ושם. אנחנו צוות לא גדול ודיי קבוע - עד לאחרונה. הצטרפה אלינו לצוות מישהי חדשה שהחליפה את אחת הבנות שיצאה לחופשת לידה. אני "נבחרתי" להיות זו שמלמדת אותה את העבודה, מה שמאוד נדרש לא רק כי במקום חדש תמיד צריך לקלוט ולהסביר אלא כי הניסיון שלה בתחום מאוד קטן וגם לא הכי קשור - היא עבדה במתכונת אחרת לגמרי ולא יודעת יותר מדי על עבודת משאבי אנוש במתכונת שאנחנו עובדים בה. אני משערת שהסיבה שלקחו דווקא אותה ולא מישהי עם ניסיון רלוונטי היא בגלל שמדובר בעבודה זמנית אחרי הכל וגם אם היא תישאר בחברה אחרי שהקולגה שלי תסיים את חופשת הלידה, היא תעבור למחלקה אחרת כי לא יהיה צורך בשתי עובדות על אותה משרה.

הסיבה שאני כותבת כאן זה שממש קשה לי איתה, מצד אחד היא בחורה נחמדה ועושה רושם שגם דיי אינטליגנטית אבל מהצד השני היא לא משתפת פעולה כשאני מסבירה לה את העבודה ומלמדת אותה, היא מתעקשת שצריך לעשות דברים בצורה אחרת, לפעמים בטענה שבמקום העבודה הקודם שלה זה עבד מצוין (אבל זו הייתה מתכונת אחרת, אוכלוסייה אחרת, שיטות עבודה אחרות) לפעמים כי ככה נראה לה, היא יותר מדי מגדילה ראש וזו ממש בעיה. בינתיים היא עוד לא עשתה יותר מדי דברים בפועל, היו דברים שנתתי לה לעשות אחרי שהסברתי ואת חלקם היא עשתה אבל היו דברים שעשתה בצורה שהיא החליטה שצריך וזה יצר קצת בעיות. עוד בעיה שקיימת זה שהקטע הזה יצר קצת מתח ביננו, באחת הפעמים שהיא התעקשה שעדיף לעשות דברים כמו שהיא אומרת ולא כמו שמקובל לעשות אצלנו, היא העבירה לי את המסר שאני לא בסדר ועקשנית ורמזה שאולי אני מרגישה מאוימת מזה שהיא מגדילה ראש ותייעל הליכים במשרד, שזה כמובן בולשיט ואם כבר אני חוששת ממשהו זה מזה שיהיו פשלות בגלל דרך עבודה לא נכונה...

מה עושים בקיצור?! אני לא רוצה לרוץ להשתנקר עליה לממונה כי אני עדיין צריכה לעבוד איתה ולא מתאים לי שהיא תפתח כלפי עוינות (במידה וזה עוד לא קרה).

אבל לא מדובר בהשתנקרות

המצב של הדרכה במקום העבודה יכול להיות לפעמים בעייתי כיוון שלכאורה שתיכן בעלות אותו תפקיד, כלומר בעלות אותו מעמד ולכן אתן צריכות לדבוק ביחד או לחילופין הדבר יכול ליצור אנטי אצל אדם שמגיע ללמוד ממך כיוון שהוא מתקשה עם הקונספט שמישהו שהוא בדרג דומה לו אומר לו מה לעשות.

בפועל המעמד שלכם אינו שווה - גם אם לא היה מדובר בעבודה זמנית, את הוותיקה יותר והמנוסה יותר ונבחרת בעקבות כך ללמד אותה ולהכשיר אותה לעבודה, התפקיד שלה הוא ללמוד ולקבל ממך - כיוון שכך יש בהחלט עניין גם של מישוב ותיאום ציפיות אבל גם עדכון של הממונים בהתקדמות - עובד שלא מסוגל להתקדם ולמלא את המצופה ממנו בין אם מסיבה התנהגותית ובין אם מסיבה של חוסר קליטה מקומו לא בארגון.

לדעתי, כיוון שאת טוענת שהיא נראית אינטליגנטית. בשלב הראשון שבי איתה לשיחת חתך. הבהירי לה שמקום העבודה הנוכחי שונה ממה שהיה לה קודם ולכן מצופה ממנה שתתאים את עצמה אל מקום העבודה עצמו ולא להיפך, לאחר שתלמד את העבודה ותדע לשלוט לה היא תוכל לבוא בהשגות ולראות כיצד יש לה את היכולת לתרום לסביבת עבודה פוריה יותר - אך כל עוד היא לא מסוגלת לעשות דברים בעצמאות מלאה, התפקיד שלה ללמוד - לא להעביר ביקורת!.

כמובן שחלק מהמשוב צריך להיות חיובי על כך המשתמע מכך. אני אפילו הייתי כותבת את זה בצורה של מסמך ומעבירה את זה לממונים, זכותם לעשות את השיקולים שלהם בנוגע לעובדים ואם משהו לא מתקתק - הם צריכים לדעת מזה.

אגב, יצא לי להתקל באנשים מהסוג הזה מידי פעם, גם בעבודה הנוכחית אך גם בהדרכה בנתבג - הפתרון הטוב ביותר איתם הוא לתת להם לעשות טעות. כמובן שלגבות אותה - כלומר לדעת שהם עושים טעות, לתת להם לבצע אותה ואז להכין את התיקון בצד בלי שהם ידעו. מרגע שהם עשו את הטעות להוכיח אותם בצורה הכי חריפה שיכולה להיות. אולי זה נשמע כמו משחק שבירה וזה אכן סוג של, אבל מצד שני זה מוכיח להם שהם לא יודעים הכל וזה השלב שלהם לשבת ולשתוק.

בהצלחה איתה

לך וגם לאוגלה

המעמד הזה אכן בעייתי, במיוחד במקרים בהם מגיע אדם עם ניסיון - ונראה שכאן היא מחשיבה את עצמה לבעלת ניסיון גם אם לדברייך הוא לא רלוונטי, נראה שהיא לא חושבת ככה וזה בסיס לבעיה. גם אני עבדתי בעבר עם עובדים חדשים וזמניים שהחליטו שהם יודעים יותר טוב ובמקום להקשיב למנוסים מהם הם החליטו מה לעשות (הייתה גם מישהי שהורתה לנו איך לעבוד, כולל להפסיק לי שיחה באמצע ולשים על השתק ולהגיד לי שאני צריכה להגיד דברים אחרים...).

שיחת חתך זה רעיון מצוין בתור התחלה, להגיד את הדברים בצורה ברורה ואפשר גם להגיד לה שאם היא חושבת שאתם עובדים לא נכון ושכדאי לשנות את שיטות העבודה, שתפנה עם זה לממונים ותשאל לדעתם לפני שהיא מיישמת את זה בשטח, תני לבוס להסביר לה למה היא טועה וליישר אותה במידת הצורך.

תעריכי את זה שהיא אינטליגנטית, כי אני בזמנו מצאתי את עצמי מלמדת עובדת חדשה מאוד לא אינטליגנטית שלצד זאת שלא הבינה כלום היו לה הברקות לגבי מה צריך לעשות והיה מאוד קשה להסביר לה בהיגיון למה הצעות הייעול שלה הרסניות.

תודה לך ולאחרות

אני אנסה לדבר איתה בצורה ברורה ומקווה לטובה.

לזאת שכתבה שאולי השיטה שלה תשיג את התוצאות הנכונות ושכדאי לבדוק - ספציפית במקרה הזה זה לא המצב, מדובר בעבודה קצת מורכבת ובשיטות עבודה שהן מעבר ל"איך שעושים", היא למעשה טענה שדברים מסוימים מיותרים ושצריך לעשות אחרים במקומם ואין לי ספק שהתוצאות במקרה הזה היו נזקים.

rasmus girl1

New member
השאלה היא..

אם את בטוחה שהשיטה שלה לא תשיג את התוצאות הנכונות?
כי לי קרה פעם שעבדתי זמנית במחסן שם היה צריך להכין מארזי מתנה,הכנתי והוותיקות שם התחילו לכעוס שאני לא עושה נכון וצריך לקפל עם יד כזאת לכיוון כזה אף על פי שהתוצאה הסופית הייתה זהה,אני פשוט עבדתי עם הידיים בצורה שונה ממה שהן רגילות כי ככה היה לי נוח ולא איך שהן הסבירו לי,הקיפולים היו זהים והתוצאה הסופית גם כן..
אם באמת השיטות שלה בכלל לא מתאימות ושגויות אז תיהיי איתה יותר אסרטיבית,אם זה לא עוזר אין לך ברירה חוץ מללכת לממונה,אבל בצורה יפה,כמו שכתבת פה "היא בחורה נחמדה ודיי אינטליגנטית פשוט...."

אוגלה

New member
זה לא משנה. אולי השיטה שלה יותר טובה,

ואם היא חושבת כך היא צריכה לפנות לממונים, ולהציע להם את השיטה שלה והם ישקלו מה עדיף מבחינת החברה. היא לא יכולה על דעת עצמה להחליט את זה, כי היא לא רואה את כל המערכת, וכרגע - אפילו לא רואה את החלק שלה במערכת.

הזכרת לי

משהו ממש מטופש: עבדתי בעבודה זמנית ובין היתר התבקשתי לתייק מסמכים. מי שהייתה אחראית עלי, גיברת מבוגרת, ביקשה שאני אקפל את הדף לחצי כדי שהניקובים יהיו באותו מקום והמסמכים השונים יהיו באותו קו. לי היה יותר נוח לנקב לפי מסמך שכבר נוקב והתוצאה הייתה זהה לחלוטין מן הסתם, אבל כשהיא קלטה שאני לא מקפלת היא דיי התעצבנה, וגם אחרי שהסברתי מה אני עושה והראיתי לה שהתוצאות הן כמו שהיא רצתה היא התעקשה שאני צריכה לקפל ואמרה שהיא לא מבינה למה אני מתעקשת.

אמרתי לה בסדר ושאני אקפל ו-המשכתי כמו שהיה לי נוח...

למעלה