לכל מי שהולכת להיות אמא לראשונה

צוקית78

New member
זה נראה לי ענין של גישה לחיים....

שמחתי לשמוע את חוויותיה של מיטל, זה תורם לי יותר מאשר טיפוס דכאוני או לחוץ שמספר כמה קשה לה. לא הייתי מבססת נסיון מוצלח מאחיינים כהכנה לאימהות. מוכנות לדעתי זה לקרוא, ללמוד ולשמוע מכל וכל, ולמצוא את הדרך שהכי מדברת אלי, ואז להרחיק גורמים שעלולים לפגוע בדרך זו ולהקיף עצמי בגורמים שתורמים לכך. אני מעדיפה להקיף עצמי אנשים אופטימיים ושמחים שיעשו לי טוב מאשר אנשים פאסימיים ודכאוניים שכל דבר קשה להם בחיים. וזה לא כדי להשלות עצמי שהעולם ורוד אלא כדי לקבל אנרגיות חיוביות ולראות דברים באור אחר במקום לשקוע. לקטר זה הכי קל.

קשיים של אימהות

הגישה של לא רוצות לשמוע על קשיים של אימהות היא מוטעית לדעתי. אני לא חושבת שהקשיים האלה מופיעים רק אצל נשים דכאוניות ופסימיות. זאת הדחקה. אכן חווית האימהות היא חוויה מדהימה, אבל אני חושבת שהייתי צולחת אותה יותר בקלות אם גם היו מכינים אותי לצדדים הקשים שלה, ויש כאלה לא מעט, לפחות אצל חלק מהאימהות, ולא בגלל אישיותה של האם. ההתחברות לתינוק היא לא תמיד מיידית, וכדאי לדעת את זה כדי לא להרגיש אשמה אם את לא מתאהבת בילד שלך ברגע שהוא יוצא ממך ורק רוצה לנוח כבר מהלידה המתישה. גם אחרי זה יש רגעים קשים של עייפות, חוסר אונים, תסכול, רגשי אשמה וכו', כמובן לצד רגעים מקסימים, מעניקים וששווים את כל הקשיים ואפילו יותר. פשוט נראה לי שכדאי לשמוע גם מזה וגם מזה ולהיות מוכנים להכל, וכמובן לשמור על אופטימיות.

צוקית78

New member
זה בדיוק מה שניסיתי לומר...

שלאימהות צריך הכנה טובה (לא מספיק להיות דודה כייפית) - לקרוא, ללמוד, לשמוע מאחרים וכו וכו'. אחרי שיש ידע, אפשר להתמודד יותר טוב, וכל אחת תבחר את הדרך ההמתאימה לה. אני אישית, אם אהיה מוקפת באמהות שבעיקר מקטרות על הקשיים או שהן דכאוניות מכל הבלגן שבגידול ילדים - זה לא ישפיע עלי לטובה ולכן אעדיף להיות ליד אמהות שלא לוקחות את זה כ"כ קשה ויכולות ליהנות מדברים שאחרות לא היו שמות לב, וללמוד מהן. בעיני זו לא הדחקה אלא גישה חיובית ובריאה. הדחקה זה אם אני לא מעוניינת לדעת שיש קשיים ולא מוכנה לשמוע על כך.

אוי נו

תראי אני לא ילאה אותך בפרטים כמה קשה ומה קשה. אולי את תקבלי את זה כמו מיטל והלוואי. אבל אני לא טיפוס דיכאוני ואני בטוחה שהרבה נשים הן לא דכאוניות ובכל זאת קשה להן בהתחלה. זה לא קשור בהכרח לטיפוס, מילא היית מדברת על איזה מבחן באוניברסיטה שחלקנו לוקחות קשה יותר וחלקנו לא או איזהעבודה קשה אבל את מדברת על מהפך הכי גדול בחיים ואני לא חושבת שזה נכון לתייג טיפוסים במקרה הזה.

למיטל!

את מקסימה ומעודדת. כל כך כייף לתינוק שלך שיש לו אמא אופטימית ומאושרת. ברור שיש חוויות אחרות אבל תמיד החכמה לראות את הצד החיובי בחיים ואת התברכת בחכמה הזאת. מיותר לציין שלא העברת ביקורת על מי שלא מרגישה כמוך אלא רק הבעת את תחושותייך האישיות וכל הכבוד לך על כך כי את מעודדת כאן בנות.

yrd

New member
איזה יופי!!! והחוויה שלי... ../images/Emo41.gif../images/Emo41.gif../images/Emo41.gif

מיטל יקרה - באמת שמחתי לקרוא שזו החוויה שלך, שהצלחת להינות ולקחת את הדברים ברוגע ובשלווה ישר מתחילת האמהות, ומאחלת לך ולכל בנות הפורום היקרות שכך יהיה עבור כולן. אמן! ולמרות שנראה לפי התגובות בשרשור שזה לא פופולרי ואפילו מעצבן כמה בנות, אני בוחרת כן לשתף גם מהחוויה שלי, כדי שמי שתגיע למצב דומה תדע שהיא לא לבד ושהיא "נורמלית": קודם כל אפתח ואגיד שאני מאוהבת בנסיכה שלי, שלאחרונה חגגה שנה. אני אוהבת אותה כמו שלא ידעתי שניתן לאהוב, מאושרת כשהיא שמחה ומתייסרת כשהיא עצובה / מתוסכלת / כואבת. בשנה האחרונה הנסיכה שלי לימדה אותי הרבה מאוד דברים על עצמי ועל העולם בכלל. מ"מרומי שנת האמהות הראשונה" אני יודעת שהאמהות היא תפקיד חיי למרות שיש לי תפקידים רבים ונוספים שאינם קשורים לאמהות, אבל בעוד על התפקידים האחרים אוכל לוותר (גם אם בקושי רב), הרי שאין דבר בעולם עבורו אוותר על האמהות. מיום שנולדה הנסיכה אני בעיני עצמי (גם אם לא בעיני אחרים שקשורים אליי - על רקע עבודה וכו') קודם כל "אמא של..." ורק אח"כ דברים אחרים. ובכל זאת... ההבנות לגבי עצמי ולגבי תפיסת עולמי כאמא לא באו לי בקלות. גם עכשיו כשאני יושבת לכתוב על כך אני מרגישה שמשפטים יוצאים מסורבלים, ארוכים ולא תמיד מובנים. אולי בעוד כמה שנים אדע להסביר את עצמי טוב יותר. אולי הקושי נבע מזה שאני (בניגוד לאחרות שהגיבו כאן) לא שמעתי במהלך ההריון ולפניו כמה זה קשה להיות אמא (ואולי שמעתי ולא הקשבתי???). דווקא כן שמעתי וגם קראתי פה בפורום את סיפורי הלידה ואיך מיד אחריהן האמא התחברה לתינוק ומיד עולמה הפך ליפה יותר ומובן יותר, ואצלי זה פשוט לא קרה... ההריון היה נהדר, הלידה עברה בקלות, הניחו עלי את הנסיכה ואני הוצפתי ברגשות ורק רציתי לנשק אותה ולדאוג לה, אבל לא ידעתי "האם זו אהבה"? ואז הגענו הביתה - אחרי 48 שעות - ואז רק התחלתי לעכל את גודל האחריות שיש עליי. כן, שמחתי שהכל עבר בשלום, שמחתי שהנסיכה בריאה ויפה ומושלמת כל-כך, אבל איך אני אמורה לדאוג לה עכשיו? יש בכלל סיכוי שאני אהיה אמא טובה מספיק בשבילה? וכל המחשבות הללו לא באות בחלל ריק, אלא תוך כדי טיפול בגוזל שרק לפני 48 שעות עוד חי ובעט בתוכי - הניסיון ללמוד ולהכיר את המלאכית שלי שכבר מהרגע הראשון יש לה אופי ורצונות ובקשות, ההנקה שלא הלכה בקלות, ההסתגלות לחיי משפחה, הצרכים הפיזיים שלי לאחר הלידה (כאבים למרות שלא היו תפרים, ענייני "יציאות", פצעים בפטמות ועוד), ובכלל - כמה שכבות צריך להלביש, האם אני מחזיקה אותה טוב באמבטיה ועוד ועוד נושאים שלמרות שהתכוננו אליהם לפני הלידה והייתה לנו גם עזרה רבה, פתאום קיבלו משמעות אחרת כשבידיים שלי נמצא הדבר המדהים מכל - הבת שלי ושל אהוב לבי. עניין חוסר השינה בלילה, שעלה גם הוא בשרשור, היה לפחות אצלי שולי. נכון העייפות רק מוסיפה בלבול ומקהה את החושים, אבל דווקא זה העניין השולי בעייני. הרי גם אם לא ישנתי בכלל אני כל הזמן הייתי עסוקה בלחשוב - אבל למה הנסיכה לא ישנה? אולי היא לא אכלה מספיק? אולי ההנקה לא טובה לה? אולי היא לא מרגישה טוב? למי בכלל היה זמן ואנרגיה לחשוב על זה שמזמן לא ישנתי יותר משעה רצוף ושבעצם לא אכלתי היום כלום (!). בנקודה הזו אני חייבת לציין שבעלי הוא שותף מדהים. הוא היה בבית בשבועיים שלאחר הלידה והיה שותף מלא, וגם כאשר חזר לעבוד המשיך להדהים ברגישותו ועוצמותיו (לדוגמא: היה מתעורר איתי בלילות, להחזיק לי את היד כשאני מתפתלת מכאבי ההנקה בעקבות פצעים מדממים שהיו בפטמות עוד מהימים הראשונים). באמת בן-זוג ואבא לתפארת. אבל גם להיכנס לתפקיד האבא זה לא קל - גם הוא לא מיד ידע איך "צריך" להתנהג, להרגיש ולהיכנס לשגרה. ועוד - המשפחות המדהימות שלנו שבאמת היו לצידנו כל הזמן - עזרו בענייני הבית וגם בטיפול בנסיכה וגם השאירו לנו מספיק מרחב לעצמנו - ובכל זאת, אנחנו רצינו בעיקר להתמודד עם הרגשות והמחשבות שלא הפסיקו לרוץ. אני גם חייבת לציין שאנחנו אנשים מאוד חיוביים בחיינו, אופטימיים, רגועים וגם היום אנחנו לא נחשבים הורים "לחוצים" ובכל זאת - גם אנחנו מצאנו את עצמנו בשיחות שנוטות ליאוש... היום, כשאני לקראת הרחבה נוספת של המשפחה, מזכירים לי קרוביי, שבימים הראשונים שלאחר הלידה אמרתי ש"את הילד הבא אנחנו מאמצים בגיל 17, אני לא מסוגלת לעבור שוב טלטלה גופנית ונפשית כזו". והנה - לא עברו 8 חודשים מהולדת הנסיכה ואני שוב בהריון - מאושרת ומצפה לנסיך הקטן שחי בתוכי. יש יגידו שמדחיקים את הקשיים וממשיכים הלאה, אני חשה שדווקא הצלחנו לעבד את החוויה (גם אם לקח לנו יותר זמן מלאחרים) ושנגיע ללידה הבאה ולסטטוס המשפחתי החדש (הורים לשניים) מוכנים הרבה יותר ולא ממקום של הדחקת הקושי. עכשיו אני גם יודעת שכל לידה וכל ילד הם "סרט" בפני עצמו, ואין ערובה לכך שאל הנסיך אתחבר מיד מהרגע הראשון ושאני יכולה (מותר לי...) לקחת את הזמן שלי למחשובת ולבלבולים, ושזה בסדר לא להיות מאוהבת דקה אחרי שאכיר אותו. וואו, רק עכשיו ראיתי שיצא נורא ארוך, כל מה שרציתי להגיד - זה לכן, אמהות לעתיד (ובני זוגכן) בפעם הראשונה: אני מקווה שהלידה תעבור בקלות ושמיד תהיו מאוהבות בדור ההמשך שלכן, שהחזרה הביתה תעבור חלק, שההנקה תצליח ללא כל קושי, ושתזכו לחוש אושר עצום מההתחלה, אבל.. גם אם לא כך יהיו הדברים - זה בסדר!!! אתן לא לבד!!! אצל חלקכן אפילו הכל יהיה קשה ותרגישו ששום דבר לא הולך וגם זה בסדר!!! קחו את הזמן, אל תאיצו בעצמכן ובבני הזוג שלכן, אל תחפשו את האושר וההנאה, הם כבר יגיעו - אולי אחרי שבועיים, אולי אחרי חודשיים, אולי אחרי חצי שנה ואולי גם יותר מזה. אתם לאט לאט תלמדו מיהו האדם שנכנס לחייכם - מה הוא אוהב, מה הוא פחות אוהב, אתם תלמדו מה טוב לכם (כמשפחה), מה נעים לכם, תלמדו איך להיות "רק" זוג או "רק" פרט בכל המשפחתיות הזו, ובעיקר תלמדו לחיות בהרמוניה כמשפחה.

שי לי 24

New member
את כתבת כל כך נכון

יש הרבה שזה קורה להן והן מייד חשות שהן לא בסדר כי הן לא מרגישות את ה-אהבה הזו שמדברים עליה כשהתינוק מונח עליהן- ולכן חשוב להביא גם את הצד הזה של הסיפור. זה מעודד לקרוא מה שקורה אחרי - באמת שכן. זה חשוב לקרוא ולהבין שבאמת נוסף פה תינוק- ילד קטן במשפחה ויש לו אישיות ורצונות משלו- זה לא רובוט ולא בובה. צריך ללמוד להכיר אחד את השני, ולאחר שזה קורה- אין לי ספק שכל אמא מ-א-ו-ה-ב-ת בבייבי שלה. אבל שוב- טוב שציינת שלא לכולן זה קורה מיידי. שנדע שגם אם זה יקרה אצלנו- זה עדיין בסדר ולא מעיד כלום על היותנו אימהות לראשונה.

כתבת יפה , אמיתי ומהלב

ובטוחה שרבות עברו מסלול דומה וטוב שהריוניות לראשונה יחשפו למידע. אומרים שמספרים לנו הכל לפני אבל אנחנו לא הכי מקשיבות ויש בזה משהו...בכל אופן מאמינה שכולן מגיעות להתחברות ולאושר בשלב כלשהו ולמרות הקשיים שיתכנו בדרך. וכמובן שזה שווה הכלללללללללללללל!!!!!!!!!

בלינקה

New member
../images/Emo26.gifנחמד שזו החוויה שלך, אבל...

כל כך הרבה נשים ממש לא מרגישות כמוך. לא מתאהבות בתינוק, לא מרגישות שזה כיף, התקופה הראשונה בבית נחווית כסיוט, והאהבה מתהווה וגדלה לאט לאט. וזה נורמלי לגמרי. אני לא באה להפחית מהתחושות שלך. אני באמת שמחה בשבילך. אני רוצה להבהיר, שזה לא תמיד ככה, ולתת לגיטימציה להרגיש אחרת.

איזה יופי לשמוע

אני בעזרת ה' הולכת להיות אמא לפעם הראשונה ואני כל הזמן מנסה לתאר לעצמי איך זה יהיה? אני כ"כ שמחה בשבילך שאת עוברת את הכל בכיף שתמשיכי ככה בהצלחה

ותודה לכל האמהות שבאו והסבירו והבהירו

את מה שאני כרנאה לא הצלחתי להסביר בהודעות שלי :)

מיטל251

New member
../images/Emo26.gif../images/Emo26.gifתגובתי לתגובות השונות.

ידוע לי שציבור הקוראות בפורום זה מודע כל הצדדים של ההורות.. לא באתי לשלול צד זה או אחר אלא לפתוח את ליבי ולתאר. קצת על עצמי- בת 26, ילדתי לראשונה אחרי כניסה ספונטנית להריון. מיד בבדיקה הראשונה באולטרא סאונד אמר לי הרופא כי עליי להבין שיש לי נגע גדול ברחם שלא יאפשר לעובר להתפתח, הוא מבחינתו ממליץ לסיים את ההריון , לטפל בעצמי ואז להכנס להריון שוב. הלכתי לרופא שני שטען כי הוא לא מאמין שאני אחזיר 20 שבועות של הריון והעובר לא יתפתח, אבל אם אני אחזיק מעמד אז יאשפזו אותי בשבוע 20 ויילדו אותי בשבוע 27-28. רופא שלישי היה בדעה דומה פחות או יותר. נתנו לי שמירת הריון. בחרתי להמשיך את ההריון ולהמשיך לעבוד , הרגשתי שלא משנה מה יקרה, אני את הילד הזה אלד!!! הילד הזה יחיה!! חלק אמרו עלי, לא נורמלית, חלק אמרו שזה חוסר אחריות, אבל אני מלאת אופטימיות ואנרגיות חיוביות, המשכתי בהריון ובעבודה. (עבודתי לא במשרד, אלא דורשת מידת מה של פעילות). עברו השבועות... וגילו בסביבות שבוע 30 בערך ממצאים אצל העובר וחשדו בכל מיני תסמונות(כל בדיקותהסקירה היו תקינות ). המשכתי עם ההריון כמהה לילד, מצפה ללידה שהתרחשה בשבוע 39+3. לידה לא פשוטה... כמעט 24 שעות בהן היו מעורבים כל הרופאים במחלקה, כולל סטודנטים לרפואה, כולל רופאי ילדים, עם חשש לעובר שהראה סימני מצוקה. בעלי היה מדוכא ובכה וחשש כל הלידה, ואני הסתכלתי עליו ואמרתי לו- הילד הזה יצא! הוא יחיה! הכל יהיה בסדר! התינוק הזה מרגיש כבר 9 חודשים רצוי מאד מאד בעולם פה, ואני ממתינה לו.. הלידה עברה (באמת היה קשה מאד). אבל הכל מאחוריי.. גם הסטטיסטיקה שהציגו לי על סיכוי הלידה..ויש לי ילד בלי עין הרע, בריא ויפה ומקסים.. ולילד יש אמא כבר וזה מה שחשוב. כזאת אני, אופטימית ללא תקנה, מוציאה את הטוב מכל רע, ורציתי לשתף אתכן בגישתי זו לחיים. את הסיפורים של קשיי האמהות, על תסכולים ואכזבות, כולנו מכירים...רציתי לחשוף עוד פן בחיי האמהות, ויש כאלה אמהות.. אנחנו לא בודדות... אני רואה שיש אמהות שכותבות פה בדאגה כדי להגן עליכן מפני אופטימיות יתר, זה בסדר גמור לדעת הכל...על כל הצדדים. זהו, הבהרתי את עצמי. תודה.

מיטל, נגעתי עמוק עמוק בליבי../images/Emo23.gif

כשברקע מתנגן לו בגלגל"צ השיר החדש של בועז שרעבי "אם את עדיין אוהבת אותי..." כשהשיר מרגש מאד בפני עצמו, קראתי את סיפור ההריון שלך... את מעוררת השראה וכל הכבוד לך! אני בחורת לקרוא רק את מה שאופטימי ונעים, כי כך , בעזרת השם
ארצה להרגיש עם התינוקת שלי
ההריון שלי נוצר לאחר כמעט שנת טיפולים במהלכה, הריתי והייתי המאושרת באדם עד שאושפזתי בביה"ח ולאחר כמה שבועות פסק הדופק של העובר... ואז הגיע ההריון המיוחל הזה
..לא פלא שאני משתמשת במלא
כל הכבוד לך על הכוחות הנפשיים העצומים
על האופטימיות
ועל שמחת החיים
מאחלת לעצמי שעל כל הקשיים כך, ורק כך, אבחר ואשכיל להתייחס לכל חווית התינוקת החדשה שתגיע לביתנו
ואני מקווה שסביבי יהיו רק אמהות חזקות, אוהבות ואופטימיות כמוך.. ובכלל שיהיו סביבי רק אנשים חזקים ואופטימים כמוך

../images/Emo45.gif כמה שאת צודקת ../images/Emo45.gif

אין יותר כיף מלגדל את היצורים הקטנטנים האלה, כל פעם שאני קמה בלילה אני אומרת לעצמי " איזה כיף לקום להאכיל\לחתל את הפשושית שלי!!!!"

אבל אי אפשר, ואפילו אסור להתעלם מהעובדה

שזה קשה, אפילו קשה מאד מאד מאד. בעיקר המחסור בשעות שינה. קשה שנלקחת ממך העצמאות, קשה שיש יצור קטן שתלוי בך לחלוטין, ופעמים רבות אין זמן לאכול כמו שצריך (וגם אין מה לאכול), שאי אפשר לעשות פיפי ולהתקלח כי יש מי שדורש שתהיי לידו. הנה משהו שכתבתי, ואני חושבת שחשוב מאד לקרוא. הריון הוא רק ההתחלה. מצטערת לחרב שמחות, אבל לא יכולתי להשאיר את ההודעה בלי תגובה. כמובן שיש נשים שזה עובר אצלן חלק והכל ורודש, אבל זה לא הרוב.

מיי בל

New member
אין כמו אמא

נראה לי שאמא שלי תעבור לגור איתנו בחודשים הראשונים רק המחשבה על לקלח את הגוזלון הזה מלחיצה אותי מעבר לזה הכל נראה פשוט יותר

למעלה