ליטל רצה שאשים את זה פה,

DarlingAdam

New member
מאות שנים של פטריארכיה,

ולפחות בעולם שבו אנחנו חיים, פטריארכיה לבנה נוצרית (במקרים רבים פרוטסטנטית) עם התעלמות משונויות ומוגבלויות. :) ולפרטים אפשר לחפש בכל ספר היסטוריה :)

ליטל ו

New member
כן ../images/Emo13.gif

שונויות ומוגבלויות כמו להיות אישה (אחוז גבוה יותר בחברה וכו'). זה אפקט מזלג הברבקיו ;)

DarlingAdam

New member
ליטל רצה שאשים את זה פה,

אני מקווה שהפורמט לא ייהרס, Language is power. Speech gives you a power to define things. In today's heterosexist, patriarchal world, male pronouns are the default. Women are defined as "other": more so in languages where male or female pronouns are used in first and second person as well as the third. My using male pronouns is not so much a declaration of "I am a man", as much as "I am not a woman": the default is male not necessarily because males have more power, it's because they are considered the blank, the lower common denominator. Forms - in Hebrew anyway - always use the male pronouns, not because they assume women don't fill forms, but because male is the blank, it's the "it" in a language that has only "he" or "she". And in a way, "it" gives me more power. It puts me in the blank place I want to be in. Not "ze" or "hir", but a simple, unconnected "it". The freedom of being neither.

טקסט יפה

ויש לי שאלה - לי נראה שחסר פה מישהו, אם הטקסט הזה אמור לעמוד בפני עצמו, בלי שנדע פרטים נוספים על הדובר שלו. חסר פה הדובר, המקום שממנו הוא בא, ובמקרה הספציפי הזה - הגוף שלו. גבר שנולד זכר ונראה גבר לא יוכל (או יתקשה הרבה יותר) לבטא את האחרות שלו דרך דיבור בזכר. אז מה עם הגוף, ליטל? ג'ודית באטלר פנתה לכתוב ספר על הגוף - ועל "מין" בפרט - אבל הבעיה היא אומרת, "בכל פעם שאני רוצה לדבר על הגוף, אני מוצאת את עצמי מדברת על שפה". ואז היא שואלת את עצמה: "אז מה עם הגוף, ג'ודי?", ומסבירה שהפניה אליה כ"ג'ודי" במקום "ג'ודית" אמורה להיות מקרבת יותר לחומריות, אם-כי, כרגיל אצלה, עדיין בתחום השפה. שם הספר שנכתב מהשאלה הזו של באטלר הוא "Bodies That Matter" והדו-משמעות שלו מהותית לתוכן שלו - גופים שנעשים חומריים ( כלומר, לא חומריים מהתחלה - אלא דרך השפה - ובמקרה שיש להם פריבלגיה - הם גם לא נעשים חומריים בסוף - פה היא מתחילה בדיון ביקורתי על אפלטון והאופן בו "רוחניות" מחולקת אצלו בין גברים לנשים ) ו-גופים שחשובים, ואיך המטרליזציה והאוביקטיביציה שלהם עלולה לפעול כנגד היותם כאלה.

DarlingAdam

New member
הגוף,

הוא במקרה הספציפי הזה גוף נקבי - אבל כשהוא לבוש, לפעמים הוא עובר ולפעמים לא. כאישיות, נאמר לו היום שהוא עובר כבחור מאוד "פמי" - לאישה שאמרה את זה אין את המילה "אוחצ'ה" במילונה, אבל ייתכן שלזה היא התכוונה. לטענתה, "אתה בחור, אבל אתה לפעמים יותר נשי מכל הבנות". בנוסף לכך נערך לאחרונה דיון שעיקרו "לבישת חצאית מיני במגדרים אילו ואחרים, בגופים אילו ואחרים - תפיסות חברתיות ומיניות".

ליטל ו

New member
זכרים וחופש ממגדר

אני לא חווה את זה כביטוי של אחרות, בהכרח, אלא כ... מובן השימוש בלשון זכר אצל אדם זה או אחר. יכול להיות לזה מובן של "אני גבר" או, כמו שאדם אומר, של "אני לא משתייך מגדרית עד כמה שאפשר, כרגע". לכן - כן, אם זכר הוא גבר בזהותו, יהיה לו לא יעיל השימוש. גם אם הוא לא גבר בזהותו, זה יהיה פחות יעיל מול החברה כהצהרה. אבל מול עצמו, אם הוא מרגיש "לא גבר, ובטח שלא אישה", זה כן יכול לעבוד.

angela8

New member
אני ,רק שאלה

האם "לא משתייך מגדרית עד כמה שאפשר" זה אותו הדבר כמו "אני גם זה וגם זה"? ומדוע ההפרדה מול עצמו ומול החברה ?(הפנים והחוץ)

DarlingAdam

New member
יש לי כמה תשובות,

יש שמבחינתם הם "גם זה וגם זה" - כי מבחינה גופנית\מינית\נפשית\רוחנית הם משלבים את האלמנטים באופן גורף שגורם להם להרגיש שלא בנוח עם "תווית" של צד אחד בלבד. יש שמתעבים את התוויות "גבר" ו"אישה" ואומרים שהמילים האלה אינן תוצאה של מציאות, אלא שהן יוצרות מציאות. הם משתדלים לחיות עד כמה שאפשר "מחוץ לתמונה", ללא המילים\בגדרות האלה בחייהם. ויש עוד המון דרכים לראות את זה. המון... דרכים להבין ולהרגיש את זה.

angela8

New member
השפה מחייבת אותנו לבחור

לא? אין בשפה מילה שמיחדת מצב שהוא לא גבר ולא אישה. האם השפה היא בירוקרטיה בלבד? אני משערת שלא. היא מציינת את העובדה, שזה התחום שבתוחו "מותר" להרגיש. אבל החוויה הפנימית, כמו שאתה מציין, נותרת לפעמים ללא שפה לתאר אותה.

ליטל ו

New member
בשפה

הומצאו מילים כמו hir ושותפותיה, כמו חבריםות של כאן, כמו הו/יא, ועוד רבות שלא מוכרות ו/או יעילות מספיק. כמו כן, יש את "זה". בנוסף, בחיי היומיום שלי, אני נוטה לדבר על עצמי במעורבב. השפה היא ראי של התרבות, היא נובעת מהתרבות, תוצאה שלה. אבל זה לא אומר שאני חייב לה משהו. להיפך, זה רק אומר שיש מקום להתפתחות.

בשפה זרה

(קיבלתי במייל) שיעור הראשון לאנגלית למתחילים "שלוש מכשפות מסתכלות על שלושה שעוני "סווצ'" .איזו מהמכשפות מסתכלת על איזה שעון?" ועכשיו באנגלית: Three witches watch three swatch watches. Which witch watches which swatch watch? שיעור השני לתלמידים מתקדמים "שלוש מכשפות-קוקסינליות מסתכלות על שלושה מקשים בשעוני "סווץ''". איזו מהמכשפות מסתכלת על איזה מקש בשעוני "סווץ'"? ועכשיו באנגלית: Three switched witches watch three Swatch watch switches. Which switched witch watches which Swatch watch switch? שיעור אחרון לתלמידים מצטיינים "שלוש מכשפות בנות זונות משוויץ שרוצות לשנות את מינם, מסתכלות על שלושה מקשים בשעוני "סווץ'". איזו מהמכשפות בנות זונות משוויץ, שרוצות לשנות את מינם, מסתכלות על שלושה מקשים בשעוני "סווץ'" ועכשיו באנגלית: Three swiss witch-bitches, which wished to be switched swiss witch-bitches, watch three swiss Swatch watch switches. Which swiss witch-bitch, which wishes to be a switched swiss witch-bitch, wishes to ?watch which swiss Swatch watch switch

ליטל ו

New member
:) ומה בעניין

מכשפות חובבות BDSM שאוהבות להיות דומיות וגם סאביות (switch)? :) http://en.wikipedia.org/wiki/Switch_%28sexuality%29

angela8

New member
תודה על ההבהרה.

אני מבינה שזו חוויה אישית שלא תמיד קל להסביר ופחות מזה לחלוק. בין אם הזהות המינית היא מורכבת ובין אם היא "פשוטה".

DarlingAdam

New member
השפה מחייבת לבחור...

לא! יש בשפה - גם בשלנו, ועוד יותר באחרות - הרבה מילים למצבים שאינם לא גבר ולא אישה. ובכיוון ההפוך, למה בדיוק השפה החליטה ששולחן הוא גבר ושידה היא אישה? יש להם איזשהם ערכים ביולוגיים שלא הכרתי? :)

angela8

New member
התכוונתי למובן המגדרי

לא למובן הדקדוקי, שבעיני אין לו משמעות רבה. אפילו במובן הפרוזאי של הגדרה בתעודת זהות. אני מתכוונת לסביבה, וגם לאילו שבעיניהם זה חשוב איך רואים אותם האחרים. יש עיסוק בהגדרות מיניות. בזהויות מיניות גם כלפי חוץ וגם כברור פנימי.

barak001

New member
אגב לבחור

ראיתי באתר של הבית הפתוח את אחד\ת מאנשי הצוות שכל הכתוב עליו\ה היה בסלאשים בלבד. זה בהחלט היה נחמד

למעלה