לידת תינוק לאישה במעמד א'/5 ואזרח ישראלי

GerrardN8

Member
שלום לכם,
יש לי שאלה בנוגע ללידת תינוק במהלך תהליך החיים המשותפים, כאשר האב הוא אזרח ישראלי והאם היא במעמד א'/5.
האם יש הבדל בין תהליך רישום התינוק במקרה הזה, לבין המקרה בו שני ההורים הם אזרחים ישראלים?
מה שונה בסיטואציה הזאת, מה ההורים צריכים לעשות? האם לא מקבלים תעודת זהות לתינוק בבית החולים?
אשמח לשמוע מכם, אם למישהו מכם נולד ילד במהלך התהליך המדורג כשכבר הייתם נשואים.
תודה רבה לכם!

Jkamm

New member
בבית חולים ממלאים טופס שמועבר למשרד הפנים.
הפקידה שממלאת את הטופס לא מחליטה לגבי האזרחות ולרוב אין לה מושג מה התנאים.
יש לה שני סוגי טפסים - עם מספר זהות מובנה ובלי.
כאשר שני ההורים עם תעודת זהות ורשומים כנשואים ובמקרה שרק האמא אזרחית ישראלית - היא תמלא את הטופס עם מספר הזהות המובנה.
אם יש לפקידה ספק איזה מהטפסים למלא - היא תמלא את הטופס בלי מספר הזהות.
אפשר לראות תרשים זרימה לבחירת הטופס המתאים - במסמך שצירפתי.
לא צריך להתרגש אם היא ממלאת את הטופס בלי מספר הזהות ואין צורך להתווכח איתה, כי במקרה של זוגות מעורבים אין הרבה משמעות לטופס שהיא ממלאת - ההחלטה על האזרחות מתקבלת במשרד הפנים.
ככלל, אם התחלתם את התהליך לפני ההיריון אז מאשרים לילד אזרחות.
יש מספר תנאים ואפשרויות - יש שני נהלים רלבנטיים - הראשון לגבי מילוי הטפסים בבית החולים 2.2.0008 והשני לגבי ההכרה באבהות וקבלת אזרחות 5.2.0004.
יוני קם (עו"ד)

קבצים מצורפים

• תרשים זרימה - סוג הטופס שממלאים בבית החולים.pdf
    KB 520.4 · צפיות: 5

GerrardN8

Member
בבית חולים ממלאים טופס שמועבר למשרד הפנים.
הפקידה שממלאת את הטופס לא מחליטה לגבי האזרחות ולרוב אין לה מושג מה התנאים.
יש לה שני סוגי טפסים - עם מספר זהות מובנה ובלי.
כאשר שני ההורים עם תעודת זהות ורשומים כנשואים ובמקרה שרק האמא אזרחית ישראלית - היא תמלא את הטופס עם מספר הזהות המובנה.
אם יש לפקידה ספק איזה מהטפסים למלא - היא תמלא את הטופס בלי מספר הזהות.
אפשר לראות תרשים זרימה לבחירת הטופס המתאים - במסמך שצירפתי.
לא צריך להתרגש אם היא ממלאת את הטופס בלי מספר הזהות ואין צורך להתווכח איתה, כי במקרה של זוגות מעורבים אין הרבה משמעות לטופס שהיא ממלאת - ההחלטה על האזרחות מתקבלת במשרד הפנים.
ככלל, אם התחלתם את התהליך לפני ההיריון אז מאשרים לילד אזרחות.
יש מספר תנאים ואפשרויות - יש שני נהלים רלבנטיים - הראשון לגבי מילוי הטפסים בבית החולים 2.2.0008 והשני לגבי ההכרה באבהות וקבלת אזרחות 5.2.0004.
יוני קם (עו"ד)
היי יוני, תודה על התשובה.
אנחנו בתהליך א'/5 כבר 3 שנים, מוכרים כנשואים במשרד הפנים גם כן 3 שנים.
לכן אני מניח שאנחנו עונים על כל הקריטריונים על-מנת שהתינוק שלנו יקבל אזרחות עם לידתו.
במידה והפקידה תמלא במקרה שלנו את הטופס עם מס' הזהות המובנה, יהיה עליי לעשות עוד משהו, כמו לגשת למשרד הפנים למשל?
אגב, לפי התרשים שפירטת, משום שאין שם רשיון ישיבה ארעי אלא רק קבע, אנחנו אמורים ללכת במסלול של לידת חי עם מס' זהות, פשוט כי אשתי לא אזרחית ישראלית, אבל גם לא בעלת דרכון זר/תושבת שטחים משום שהיא מחזיקה בתעודת זהות.

Jkamm

New member
שוב - אני לא מייחס חשיבות לטופס שממלאים בבית החולים - בשני המקרים (גם אם ממלאים טופס עם מספר זהות) הייתי שולח מייל ללשכה בה אתם מטופלים ומבקש שיסדירו את האזרחות לילד.
אין לסוג הטופס שום השפעה על מתן האזרחות או על שיקול דעת הפקיד במשרד הפנים - זו רק הודעה שנולד ילד עם פרטי הלידה וההורים.
היתרון היחיד שאני רואה בטופס עם המספר המובנה - מי שקצת נודניק יכול לבקש מהפקידה לתת לו לבחור לילד מספר קליט (ולא את המספר שבראש הערימה).
יוני

sigma8

Member
תודה רבה יוני! כמו תמיד עוזר לעניין!
לצערי אני חושב שהדבר נתון להחלטה של הפקידה שתהיה בבית חולים.
אבל אין מה להתרגש גם ככה בסוף הכל יסודר בלשכה המטפלת.
בגלל שאתם כבר 3 שנים בתהליך לא אמורה להיות בעיה (אני מכיר זוג שרשמו את הילד שלהם אחרי שנה וחצי ביחד).
אגב לפי הנוהל צריך להיות נשואים משהו כמו שנה על מנת שלא ידרשו בדיקת רקמות.
מהנוהל שיוני צירף:
4.8.4 .עדכון פרטי אם תושבת ארעית א/5 – חובה, כאמור, לזהות את היולדת באמצעות תעודת זהותה התקפה בעת רישום הלידה. פרטיה האישיים של האם יועתקו מהרשום בתעודת הזהות להודעת לידת חי ללא מספר זהות )מר/11 .) בהיעדר תעודת זהות יש לנהוג כפי שמוסבר בסעיף 3.4 .יש להפנותה ללשכת רשות האכלוסין וההגירה באזור מגוריה לשם קביעת מעמד הילוד

GerrardN8

Member
תודה רבה יוני! כמו תמיד עוזר לעניין!
לצערי אני חושב שהדבר נתון להחלטה של הפקידה שתהיה בבית חולים.
אבל אין מה להתרגש גם ככה בסוף הכל יסודר בלשכה המטפלת.
בגלל שאתם כבר 3 שנים בתהליך לא אמורה להיות בעיה (אני מכיר זוג שרשמו את הילד שלהם אחרי שנה וחצי ביחד).
אגב לפי הנוהל צריך להיות נשואים משהו כמו שנה על מנת שלא ידרשו בדיקת רקמות.
מהנוהל שיוני צירף:
4.8.4 .עדכון פרטי אם תושבת ארעית א/5 – חובה, כאמור, לזהות את היולדת באמצעות תעודת זהותה התקפה בעת רישום הלידה. פרטיה האישיים של האם יועתקו מהרשום בתעודת הזהות להודעת לידת חי ללא מספר זהות )מר/11 .) בהיעדר תעודת זהות יש לנהוג כפי שמוסבר בסעיף 3.4 .יש להפנותה ללשכת רשות האכלוסין וההגירה באזור מגוריה לשם קביעת מעמד הילוד
כן, לגבי בדיקת אבהות אין לנו מה לדאוג, כבר כשחידשנו את האשרה לפני שנה, הפקידה אמרה לנו שזה לא רלוונטי עבורנו.
לדעתי צריך להיות נשואים יותר מ-300 ימים בשביל לקבל פטור מהמועקה הזאת.

למעלה