לידיעת הימינים ואוהדי כיפת ברזל

Harrington

Well-known member
מנהל
שזה אומר הרבה חללי צה"ל נוספים.
אולי (לא רואה סיבה מיוחדת לכך. עניין בעיקר של היערכות נכונה מראש). אבל מה לעשות, תפקידו של צבא (בין השאר) הוא להקריב עצמו כדי להגן על אזרחי מדינתו.
תראה, תודה לאל כיפת ברזל, אנחנו משגרים טילים נגד טילים
כל המאמצים שלהם הן הכספיים והן התעשייתים הולכים לעזאזל
אין להם כבר אפקט הרתעתי עם הרקיטות המחורבנות שלהם.
עוד מעט בעזרת ה' כשפרוייקט הלייזר נגד טילים יצא לדרך
אז בכלל הם ילכו לכל הרוחות, ימח שמם.
הכל נכון ואני מסכים עם כל מילה. ועדיין. בתכל'ס מה שקנינו עם כיפת ברזל זה בעיקר את היכולת שלא לסיים את הסכסוך ולא להכריע את המערכה. אז יש לזה גם פלוסים כמובן, כמו שציינת ובצדק. אבל לומר שזה הטוב האולטימטיבי? אני לא בטוח.

משתפרת1

Well-known member
אולי (לא רואה סיבה מיוחדת לכך. עניין בעיקר של היערכות נכונה מראש). אבל מה לעשות, תפקידו של צבא (בין השאר) הוא להקריב עצמו כדי להגן על אזרחי מדינתו.

הכל נכון ואני מסכים עם כל מילה. ועדיין. בתכל'ס מה שקנינו עם כיפת ברזל זה בעיקר את היכולת שלא לסיים את הסכסוך ולא להכריע את המערכה. אז יש לזה גם פלוסים כמובן, כמו שציינת ובצדק. אבל לומר שזה הטוב האולטימטיבי? אני לא בטוח.
כבר היינו בתוך עזה והסכסוך היה חי ובועט.
אינני רואה דרך בה תושבי הרצועה יעלמו מהשטח אחרי השתלטות צה"ל, וכל זמן שהם שם הם יהיו עוינים, יתחזקו מחתרות ויוציאו פיגועים. מעבר למחיר הנורא שנשלם כדי לכבוש את הרצועה יהיה מחיר דמים קבוע להחזקה בה.

Harrington

Well-known member
מנהל
כבר היינו בתוך עזה והסכסוך היה חי ובועט.
לא דומה להיום. משום בחינה אבל לענייננו בעיקר לא מבחינת טווח הרקטות.
אינני רואה דרך בה תושבי הרצועה יעלמו מהשטח אחרי השתלטות צה"ל, וכל זמן שהם שם הם יהיו עוינים, יתחזקו מחתרות ויוציאו פיגועים. מעבר למחיר הנורא שנשלם כדי לכבוש את הרצועה יהיה מחיר דמים קבוע להחזקה בה.
אולי. אישית אני חושב שזה עניין של היערכות ופריסת ה'כיבוש', אבל מקבל בכל זאת את החשש. אולם מה לעשות, תפקידו של הצבא הוא להקריב את חייליו כדי להגן על האזרח. מה שאת כותבת הלכה למעשה וגם אם זו לא כוונתך, הופך את המשוואה הזאת.

משתפרת1

Well-known member

אולי. אישית אני חושב שזה עניין של היערכות ופריסת ה'כיבוש', אבל מקבל בכל זאת את החשש. אולם מה לעשות, תפקידו של הצבא הוא להקריב את חייליו כדי להגן על האזרח. מה שאת כותבת הלכה למעשה וגם אם זו לא כוונתך, הופך את המשוואה הזאת.
אתה לא מכניס את גובה המחיר למשוואה. לא מדובר בחייל, בעשרות או במאות חיילים

Harrington

Well-known member
מנהל
אתה לא מכניס את גובה המחיר למשוואה. לא מדובר בחייל, בעשרות או במאות חיילים
זה כאמור מעלה עניין של היערכות נכונה והתנהלות נכונה. אני לא קונה את כל ההפחדות על אלפי הרוגים וכו'. בוודאי לא אם אנחנו מדברים על משהו שניתן להיערך אליו מראש, לתכנן אותו בצורה רגועה ומסודרת, ולא משהו שנגררים אליו מעכשיו לעכשיו. אבל בכל מקרה את השורה התחתונה זה לא משנה והוא שזה בדיוק תפקידו של צבא (כל צבא). זה כואב. כל נפגע כואב, בין אם הוא חייל ובין אם הוא אזרח. אבל עדיין תפקיד הצבא הוא מה שהוא. גם אם זה לא אחד כנגד אחד.

משתפרת1

Well-known member
זה כאמור מעלה עניין של היערכות נכונה והתנהלות נכונה. אני לא קונה את כל ההפחדות על אלפי הרוגים וכו'. בוודאי לא אם אנחנו מדברים על משהו שניתן להיערך אליו מראש, לתכנן אותו בצורה רגועה ומסודרת, ולא משהו שנגררים אליו מעכשיו לעכשיו. אבל בכל מקרה את השורה התחתונה זה לא משנה והוא שזה בדיוק תפקידו של צבא (כל צבא). זה כואב. כל נפגע כואב, בין אם הוא חייל ובין אם הוא אזרח. אבל עדיין תפקיד הצבא הוא מה שהוא. גם אם זה לא אחד כנגד אחד.
ותפקיד המנהיגים הוא לשקול אם האבדות שתיגרמנה (ולדעתי אתה מאד לא מציאותי) הן בזמן ההשתלטות והן בזמן השהות שם עומדות בפרופורציה כלשהי לנזקים שהמחבלים ברצועה גורמים כיום.

Harrington

Well-known member
מנהל
ותפקיד המנהיגים הוא לשקול אם האבדות שתיגרמנה (ולדעתי אתה מאד לא מציאותי) הן בזמן ההשתלטות והן בזמן השהות שם עומדות בפרופורציה כלשהי לנזקים שהמחבלים ברצועה גורמים כיום.
בוודאי. אבל שני דגשים לעניין:
א. המנהיגים לא בהכרח חייבים לקבל את התסריטים שמערכת הבטחון מכינה להם. לא מבחינת צפי להתרחשויות (למשל מבחינת כמות נפגעים) ולא מבחינת מה מומלץ לבצע ומה לא. בשביל זה הם המנהיגים הנבחרים בשם העם.
ב. חלק מהבעיה היא בדיוק עניין המשוואה שדיברנו עליה. ברגע שהמנהיג 'מתבלבל' בין הצורך להגן על אזרחי המדינה לצורך להגן על חיילי צה"ל, נוצרת בעיה פר הגדרה. המצב הישראלי בו בכל משפחה יש חיילים ולכל ישראלי כואב גם כשחייל נפגע גם כשלא מדובר בילד האישי שלו, הוא מצב בעייתי מבחינה זו.

Harrington

Well-known member
מנהל
אמנם לא קשור ישירות לדברייך שמדברים בעיקר על ההיבט הכמותי, אבל תסתכלי לרגע על מה שקרה הבוקר. כלב של הימ"מ נהרג במבצע המעצר/חיסול של המחבל בשכם. כמובן שכואב על הכלב, במיוחד לכלבן 'האישי' שלו ולכל היחידה הרלוונטית, אך גם לציבור הרחב. אבל בסופו של דבר הכלבים האלה קיימים (בתפקידם) בדיוק למטרה הזאת, לספוג פגיעה במקום שחייל בשר ודם ייאלץ לעשות זאת.
עובדה זו לא מעמעמת כמובן את הכאב על הכלב, במיוחד לבעליו/מפעיליו הישירים. הכאב הוא אותו כאב וכל מי שהחזיק פעם בעל חיים בחייו יזדהה. אבל עלינו להישמר ממצב בו מרוב רצון למנוע פגיעה בכלבים הללו נסכן חיילים בשר ודם (זה לא המצב, לא עומד על הפרק, וכאמור בהתחלה, לא ממש קשור לדברייך על גובה המחיר. פשוט נזכרתי בדיון שלנו כשקראתי על הכלב).

משתפרת1

Well-known member
אמנם לא קשור ישירות לדברייך שמדברים בעיקר על ההיבט הכמותי, אבל תסתכלי לרגע על מה שקרה הבוקר. כלב של הימ"מ נהרג במבצע המעצר/חיסול של המחבל בשכם. כמובן שכואב על הכלב, במיוחד לכלבן 'האישי' שלו ולכל היחידה הרלוונטית, אך גם לציבור הרחב. אבל בסופו של דבר הכלבים האלה קיימים (בתפקידם) בדיוק למטרה הזאת, לספוג פגיעה במקום שחייל בשר ודם ייאלץ לעשות זאת.
עובדה זו לא מעמעמת כמובן את הכאב על הכלב, במיוחד לבעליו/מפעיליו הישירים. הכאב הוא אותו כאב וכל מי שהחזיק פעם בעל חיים בחייו יזדהה. אבל עלינו להישמר ממצב בו מרוב רצון למנוע פגיעה בכלבים הללו נסכן חיילים בשר ודם (זה לא המצב, לא עומד על הפרק, וכאמור בהתחלה, לא ממש קשור לדברייך על גובה המחיר. פשוט נזכרתי בדיון שלנו כשקראתי על הכלב).
אם תמצא דרך בה כלבים, רובוטים ומזל"טים יוכלו לכבוש את הרצועה, לטהר אותה ואחרי כן להחזיק בה- אשמח לתמוך.

נערך לאחרונה ב:

נגמרו הזמנים האלו, האם אתה מוכן להקריב את ילדיך/נכדיך?

הצבא לא צריך להקריב את חייליו, יש לו כלי נשק דורסניים שיכול להשתמש בהם ולא צריך להקריב חיילים.

Harrington

Well-known member
מנהל
נגמרו הזמנים האלו
איזה?
האם אתה מוכן להקריב את ילדיך/נכדיך?
מה זה משנה מה אני אישית כן או לא מוכן?
הצבא לא צריך להקריב את חייליו, יש לו כלי נשק דורסניים שיכול להשתמש בהם ולא צריך להקריב חיילים.
זה גם מה שאני טוען. לכן אני חולק על כל תסריטי ההפחדה שדובר בהם. אולם במישור שבין חייל לאזרח, לטוב ולמוטב, זה לגמרי עדיין גם היום תפקידו של החייל להקריב עצמו למען הגנת האזרח. זה נכון היום כמו שזה היה נכון לפני מאה שנים וכמו שזה יהיה נכון בעוד מאה שנים.

שהציבור מוכן להקריב את חייליו אלא אם כן נהיה במצב הישרדותי כפי שהיינו במלחמות ישראל במילניום הקודם.
מה זה משנה מה אני אישית כן או לא מוכן?
תשליך את האני הפרטי שלך לכלל הציבור.
זה גם מה שאני טוען. לכן אני חולק על כל תסריטי ההפחדה שדובר בהם. אולם במישור שבין חייל לאזרח, לטוב ולמוטב, זה לגמרי עדיין גם היום תפקידו של החייל להקריב עצמו למען הגנת האזרח. זה נכון היום כמו שזה היה נכון לפני מאה שנים וכמו שזה יהיה נכון בעוד מאה שנים.
לא, זה לא היה לפני מאה שנה.
במילניום הנוכחי, חיילים מקפחים את חייהם בשם המוסר, דבר שאף משפחה נורמלית לא תסכים לאבד את בניה בכדי שאצל האויב לא יפגעו "חפים" מפשע.

Harrington

Well-known member
מנהל
שהציבור מוכן להקריב את חייליו אלא אם כן נהיה במצב הישרדותי כפי שהיינו במלחמות ישראל במילניום הקודם.
לא הזכרתי בשום מקום לא את הציבור ולא את מוכנותו. אמרתי שזה תפקידו של הצבא. לא יותר ולא פחות. זה כמובן לא עניין ישראל דווקא (גם את זה כבר כתבתי למעלה) וממילא גם לא קשור במיוחד ל"מלחמות ישראל במילניום הקודם".
תשליך את האני הפרטי שלך לכלל הציבור.
כשזה יהיה רלוונטי בדרך כלשהי למשהו אשקול לעשות זאת.
לא, זה לא היה לפני מאה שנה.
במילניום הנוכחי, חיילים מקפחים את חייהם בשם המוסר, דבר
סורי, אך אין כל קשר בין מה שכתבתי למעלה לתגובתך. את מכניסה שלל עניינים נוספים שכלל לא דיברתי עליהם. בכיף כמובן, זכותך המלאה. אבל מה לעשות, זה לא מלמד כמובן מאומה על נכונות טענתי למעלה או אי נכונותה.
שאף משפחה נורמלית לא תסכים לאבד את בניה בכדי שאצל האויב לא יפגעו "חפים" מפשע.
זה בכלל חידוש הדור. כל קשר בין דברייך אלו למשהו שאני כתבתי בעניין, קיים במוחך הקודח בלבד. תעדכני אם וכאשר תרצי להתייחס דברי. את יודעת, לדברים שבאמת אמרתי, לא למה שאת מעוותת ומסלפת מתוכם. עד אז, הרבה בריאות ודיון פורה עם עצמך.

Harrington

Well-known member
מנהל
היכן התגרות?
מי שלא מבינה שואלת שאלה, ולא מניחה הנחות.
היה מי שניסה לשאול שאלה בגלל שלא הבין. תשובה הוא לא קיבל. מקלחת של צוננין על כך שהעז לא להסכים אוטומטית עם כל מילה, דווקא כן :).

למעלה