לבחורות שבנינו !

Jinox

New member
לבחורות שבנינו !

האם לדעתכן בחורה יעילה גם מול בחור ,לא באופן הפתעתי? אני מתכוון למשהוא כמו נניח מעין קרב פנים מול פנים במודע עם בחור, שבדר"כ ובאופן טבעי חזק ממך ? אני מאמין שאומנית לחימה יכולה להיות טובה להבריח תוקף ע"י מכה מפתיעה אבל באזשהוא עימות (גם באימון בלבד) פנים מול פנים מול בחור אפילו לא מאומן את לדעתי אין לכן כ"כ סיכוי ?

אם יותר לי לצטט את אחת ההברקות

האחרונות של המורה שלי: "בשביל לנצח מישהו יותר חלש ממך לא צריך אומנות לחימה. אם איזה בריון שני מטר בא נגד תינוק לא צריך טכניקה, אה? הוא מועך אותו ככה
ההנחה של כל אומנויות הלחימה היא שאתה נלחם נגד מישהו הרבה יותר חזק ממך. ובשביל זה צריך להתאמן!" בקיצור, זה לא שייך למין. ברור שמי שיש לו פחות כוח פיזי נמצא בעמדת נחיתות. זאת בדיוק הנחיתות שאומנות הלחימה נועדה לפצות עליה. ואני כבר לא מדברת על זה שכבר יצא לי לראות באימונים בחורים שהיו נמוכים ממני בראש, שקלו חצי ממני, ובאופן כללי היו יותר עדינים ממה שאני זוכרת את עצמי בגיל חמש (זה בנוגע ל"באופן טבעי חזק ממך").

Jinox

New member
למיתר

אני לא כל כך רואה איך בחורה עם טכניקה מעולה מסוגלת לנצח ולגבור על פער הכוחות , חוקי הפיסיקה פשוטים ביותר ,לחזק יש יתרון לדעתי מוחץ !

תגיד, אתה לומד אומנות לחימה כלשהי?

אני חוששת שאי אפשר להסביר את זה במילים. צריך להדגים. אבל תאמין לי: The bigger they are, the harder they fall

Jinox

New member
למיתר

אני לא לומד איזשהיא אומנות לחימה ,אבל אני פשוט לא "רואה" מצב שבו בחורה מיומנת ככל שתהיה גוברת על הפרש הכוחות ,אולי אני צריך פשוט לראות הדגמה כי לי באופן אישי זה נראה נוגד את ההגיון !

למה נוגד את ההגיון?

ארכימדס (ששקל, נגיד, 80 קילו) אמר פעם שהוא יזיז את העולם אם רק יתנו לו נקודת משען. חוקי הפיזיקה אינם מכתיבים אוטומטית את ניצחון החזק. אפילו בדברים כמו הרמת משקולות יש עניין של טכניקה, ומרים משקולות מיומן במשקל קל יכול להרים הרבה יותר מאשר מרים משקולות מתחיל שיש לו יותר עוצמה "גסה". וזה בוודאי נכון למשהו כמו אומנות לחימה, שבה נכנסים המון גורמים כמו זריזות, יכולת לצפות את היריב, קור רוח ועוד. אבל באמת הכי כדאי שתבוא לראות איזשהו שיעור. כאמור, כל הרעיון של אומנויות לחימה זה לתת לך יתרון מול מישהו חזק ממך. אין ספק שאפילו בשיעור אחד אתה תראה שכוח סתם הוא הרבה פחות חשוב ממה שנדמה לך.

אני מתאמנת באיקידו.

התחלתי להתאמן לפני 6 שנים, אבל עשיתי הפסקה של כשנה באמצע.

Jinox

New member
האם

אפשרי לראות מתי שהוא איזשהוא אימון ? אגב הדעה שלי לגבי היכולות של בחורות לוחמות לא נובע מתוך שובניזם או משהוא כזה אלא פשוט באמת קשה לי להאמין שבחורה יכולה לגבור על בחור ,כמוני למשל , בחור שלא מתאמן אבל עושה ספורט ודי בכושר, יכל להיות שאני טועה ..........

bizhar

New member
מציע לך דרך פשוטה יותר להבין

למה לסייג את השאלה לאשה מול גבר? ישנן נשים חזקות ומהירות וגברים חלשים ונרפים..למרות שככלל הגברים אכן חזקים ומהירים יותר, תמיד תימצא אישה חזקה ומהירה ממך וממני. השאלה אם כן שצריכה היתה להישאל היא: האם כוח ומהירות עודפים מקנים יתרון בכל תנאי? האם אדם מהיר וחזק אבל לא מיומן יגבור תמיד על אדם חלש ואיטי ממנו אבל בעל נסיון רב באומנות לחימה? עכשיו תחשוב קצת ותגיד אם דעתך נשארה כפי שהיא ? האם אתה מוכן להילחם מול כל גבר ששוקל 20 ק"ג פחות ממך? לי התשובה ברורה מאליה...

הדוג´ו שלי הוא בירושלים, ודווקא לא

הייתי ממליצה עליו בשביל העניין הספציפי שלך. כדאי לך ללכת לראות דווקא אומנות קשה יותר, כגון קראטה, או סוג כלשהו של קונג פו. או אולי את הדוג´ו של שלמה דויד שעושה אייקידו קצת יותר קשוח ממה שרואים בד"כ. אגב אין ספק שאתה טועה. רק תסתכל על תמונות של אומני לחימה מפורסמים, ותראה שכמעט כולם היו נמוכים ורזים. ג´ט לי הוא 169 סמ גובה. נמוך ממני ב6 סמ. היית מוכן להילחם נגדו? ברוס לי האגדי היה 170 סמ. או סנסיי (מייסד האייקידו) היה בערך 150 סמ. והוא ניצח פעם שחקן פוטבול אמריקאי בהדגמה. וכמה דפים אחורה בפורום הזה יש הודעה בכיינית במקצת (ראה לינק) של מישהו שאיזה גלית או שרית אחת בעטה בו בעיטה יחידה והשכיבה אותו על הרצפה, למרות שהיא לא מתאמנת כבר שנה, ולו עצמו יש נסיון מסוים בלחימה.

amir_aikido

New member
טכניקה ודברים אחרים

אני אנסה להסביר לך מה הרעיון שבגללו הטכניקה אמורה לפצות על הכוח. נתחיל מאחת ההטכניקות הכי מוכרות ו"פשוטות" : אגרוף. בחור חזק ולא מאומן, ממוצע בגודלו, ישקיע באגרוף את כל כוח שרירי היד שלו ומשקלה, וזהו. היד שלו שוקלת נגיד 8 קילו, והוא מתאמן בחדר כושר ומרים משקלות של 12.5 קילו (אגרוף זה שריר היד האחורית - חלש יותר אצל רובנו). הבחורה המאומנת שלנו, לעומת זאת, תשקיע באגרוף כוח שנובע מכל שרירי הגוף ומגיע בעיקר מהרגליים, המותן ושרירי החזה, כשהיד רק משמשת כצינור מעבר. הבחורה שוקלת רק 50 קילו ("רזה ועדינה"), אך מעבירה כחצי ממשקלה לאגרוף - 25 קילו, ולמרות ששרירי היד שלה הרבה יותר חלשים, מבחינת הכוח שמופעל האגרוף שלה דומה יותר לדחיפה של כל הגוף מלתרגיל על שריר מבודד בחדר הכושר - ונניח שהיא יכולה לדחוף רק 15 קילו (רובנו מצליחים לדחוף הרבה יותר מכך). עדיין - האגרוף של הבחורה יוצא יותר חזק
וכל זה לא מתחשב בדברים היותר חשובים שלומדים באמנויות הלחימה: הרבה יותר חשוב איפה האגרוף פוגע מכמה כוח יש לו. אצבע לעין או סטירה על האוזניים גורמות יותר נזק מאגרוף מאוד חזק לבטן, כנ"ל לגבי מכה לאף ולעוד אוסף מאוד גדול של נקודות חולשה בגוף. כמה כוח יש לך בכלל לא חשוב אם אתה לא מצליח לפגוע ביריב שלך. אחד המתאמנים אצלנו "ניצח" כך שכן שלו שתקף אותו. הוא לא רצה לפגוע בשכן שהשתולל באובדן עצבים, אז הוא התחמק מהתקפותיו במשך כמה דקות רצופות (דבר מאוד קשה ומסוכן לטעמי האישי - אבל הבחירה שלו שהתאימה למקרה) עד שהשכן איבד את האוויר והתעייף. כשפער האיכות הטכנית מאוד גדול הסיכוי של החזק לפגוע במאומנות יהיה מאוד קטן, והוא מאוד יתעייף מהשקעת המאמץ בעוד שהיא, שמורגלת בתנועה כזו - לא
ובכלל לא דיברנו על הרעיונות היותר מתקדמים, שרוב הג´ו-ג´יטסו היפני ובעקקבותיו הג´ודו ואייקידו מבוססים עליו, יחד עם אמנויות לחימה רבות נוספות : ניצול כוח היריב, הוצאה משיווי משקל. או על טכניקות מנוף ושבירה שבנויות במיוחד כדי לנצל את כל מאסת וכוח הגוף של המבצע כנגד מפרק יחיד של המתגונן. שלא לדבר על היכולת להשאר רגוע יחסית ולחשוב תחת הלחץ העצום שיוצרת התקפה, דבר שיכול להכריע קרב בפני עצמו גם בלי טכניקה. אלו היתרונות שתתן רמה גבוהה של אמנות לחימה, לאותה הבחורה, כנגד בחור חזק ממנה שאיננו מאומן. כל זה לא סותר את העובדה שכוח הוא בהחלט יתרון בקרב. רק אומר שמול יתרון אחד, יש גם יכולות אחרות שיכולות לאזן אותו. ואגב, יש עוד הרבה יתרונות אחרים, וכל אחד מהם יכול לשנות את פני הקרב, כמו: זריזות, משקל (כבד יותר זה טוב יותר) ועוד ... אמיר

WhiteBear

New member
חוקי הפיסיקה דווקא לא פשוטים...../images/Emo70.gif

חסל סדר העולם המכאניסטי שניוטון הציג כארכ תיפוס עולם אידיאלי. הפיסיקה של ימינו היא דבר מורכב (ואני בכלל לא מדבר על גדלים יוצאי דופן בקוטן או גודל). בימינו מפותחות (וממומנות) תורות שלמות שעוסקות בתנועות בתוך גופים, דינמקות נוזלים, התפתחויות של סדר בתוך כאוס וכן הלאה. בתוך כל אלה, זה לא ש "פשוט יש יותר כוח וזהו!". אחד הדברים המקסימים בכאוס הוא שכמו שפרפר יכול להיות הקש שפתח את ארובות השמיים, כך גם טורנדו יכול להיבלע לכלום תוך יום. אני אומר את זה כי למרות מה שאפשר לקוות, הידע ה"מדעי" שלנו לגבי תחזוקת הגוף האנושי, הוא אומנות לא פחות מאשר לפני חמש מאות שנה. למרות ההתפתחות המהותית של המטודיקה המדעית, ושיטות אמפיריות למחקר... עדיין לא נבנע הדגם הממוחשב שיכול לסחוב את העומס החישובי שהמוח מבצע כשהוא מאזן אותנו על הרגליים (למרות שייתכן שבימינו אני כבר טועה...). הנקודה שלי היא שהמורכבות הפיזיקלית המדהימה שבאה לידי ביטוי בקרב בין בני אדם, היא מעבר ליכולות החישוב הסופיות של התיכנות, המיחשוב והמדע הקיים. במילים אחרות - אין לנו תוכנה שתדפיס לנו את כל הטכניקות היעילות כנגד תוקף כשהוא בא עם אגרוף. זה כמו לבקש ממחש להדפיס לנו את כל יצירות הספרות הגיאוניות ביותר שיכולות להכתב אי פעם באורך של 10,000 מילה. אז מה עושים סופרים כשהם רוצים לכתוב משהו שמחשב לא יכול ליצור- אומנות. ומה עושים לוחמים כשהם צריכים להתכונן ולצאת לקרב - אומנות
וכמו תמיד, יש אומנות טובה ויש אומנות רעה. ותמיד יש מבקרים. אבל אף אחד לא מפקפק שיש אומנות. נ.ב: ואיכשהו לחזור לשאלתך. באותה מידה שגברים יכולים לטוס לחלל, לשחק כדורגל או לכתוב סונטה, כך יכולים גם נשים. (למרות שפסיכולוגית ופיזיולוגית יש שוני. עדיין יש רבי אמנים מכל צדי המיתרס) בברכה לבבית, (והודעה מקורית) טל.

Jinox

New member
Lucia Rijker

זאת לוסיה ולדעתי היחידה בעולם שיכולה אולי לנצח/להוות אתגר מול מתחרה ממין זכר .

קציצון

New member
מזל שאין שובינסטים בעולם אהה?

למה כי יש לה שני שרירים בזרוע מה זה השטויות האלה אני מכיר שני חברים שלי שאחת בערך מגיעה לי עד לחזה ואחד אני בערך מגיע לו עד לחזה הבת קטנה רזה בלי שום שריר האחד ענק שור שרירים הכל התאמן בכמה אומנויות לחימה והיא ניצחה מה זה השטויות האלה כח זה לא הכל נכון שזה עוזר אבל אפשר לפצות על כח

bizhar

New member
אוקיי, עכשיו הבנתי...../images/Emo31.gif

כל השאלה שלך מקודם נועדה להכיננו לקראת מושא הערצתך. בכייף. חבל שלא שאלת בפורום מעריצים וחבל על האנרגייה המיותרת שהשקענו בהסבר למישהו שכלל לא הקשיב. מיתר: לטיפולך המסור..

Jinox

New member
ממש לא !

קראתי בצורה רצינית כל תגובה ,בכנות ! אני מודה לכל המשיבים/ות!!! אני באמת חושב שבדר"כ לרוב בחורים חזקים וזריזים יותר וזה פשוט נותן יתרון מוחץ,אני לא מתאמן בשום לחימה ואני פשוט שמתי לב לעובדה שכל מתאמני אומנויות שונות ובמיוחד בחורות ,חיים במין דמיונות שאם המכה/התקפה תגיע מכאן אז אני בועטת כך ,והכל בצורה סטרילית,אבל מה במציאות אין סטריליות בחיים אין כ"כ תחליף לזריזות וכח ,באיזשהוא מקום מוכרים במיוחד לנשים איזשהוא חלום !

yontanbn

New member
תפיסתך לא מדוייקת

כן זה נכון שהרבה מהאימונים באומנויות לחימה הם מאוד "מנותקים מהמציאות" במובן הזה - אם מישהו מביא לך אגרוף בדיוק בצורה הזאת לכאן, אז זה מה שתעשה, וכו´... *אבל* כל האימונים האלה, והרבה אימונים אחרים מביאים לכך שבדרגות גבוהות תוכל להתמודד עם מצבים שהם כן ריאליסטיים. ולזה יש הוכחות, כי הרבה אנשים שלמדו אומנויות לחימה הרבה שנים הגיעו למצבי-אמת ונוכחו לדעת שמה שהם למדו באמת עובד. ומכאן אנחנו מגיעים לעניין הכוח - אם אומנויות לחימה באמת עובדות, ואחד העקרונות שבהן (בחלקן, ברובן, ...) זה שכוח הוא פחות חשוב, ואפשר להתמודד מול יריב חזק הרבה יותר, אז משמע שהעיקרון הזה נכון. מה שכן, כוח לא יכול להזיק :) לכן בדרך כלל לבנים יש יתרון על בנות, אם גם הבן וגם הבת למדו אומנות לחימה כלשהי. אבל בת שלמדה אומנות לחימה (מספיק זמן) מול בן שלא למד, גם אם הוא ג´אבר ענק -- הבת קרוב לוודאי תנצח.

WhiteBear

New member
אוקיי ../images/Emo45.gif מה שמעניין אותי לדעת זה

אני מעדיף לא להניח הנחות, ובאמת לשמוע - מאיפה אתה שואב את הגישה שאתה מצייר על מהות העיסוק באומנויות לחימה
(אני יודע שזו שאלה מרגיזה לפעמים, אבל אני באמת אשמח לדעת את התשובה), טל.

Jinox

New member
בעיקר מצפיה ,אומנם מהצד....

נתקלתי בצבא במדריכת קרב מגע שהדריכה אותנו באיזשהיא הגנה ותמיד הכיוון היה מוגדר ובאחד התרגולים משהוא פשוט החליף כיוון ובום הפתעה והיא חטפה - פשוט תרגול סטרילי ומכוון ,נכחתי גם בצפיה מהצד במספר שיעורים בכל מיני אומנויות והבחורות תמיד פחות זריזות ופחות אגרסיביות והרבה פחות אתלטיות אבל בדר"כ בטוחות מאוד בידע שלהן ולדעתי אין כ"כ על מה ,כי הן חושבות שהידע הסטרילי שאם אותקף מכאן אעשה כך וכך,יעמוד להן במבחן המציאות או אפילו סתם בקרבון מול בחור חזק יותר !

למעלה