לא רציונלי אבל לא נורא?

sense9

Member
מנהל
ה'מיזם' החדש לעידוד התחסנות במגזר החרדי (ולא רק)-
בואו להתחסן תמורת מנת צ'ולנט ועכשיו גם תמורת פיצה משפחתית.
כמה מנה כזו כבר עולה? 30 ש"ח? למה ואיך זה באמת מדרבן אנשים להתחסן?
מעניין מה יש לכלכלה ההתנהגותית לומר על זה..

uzi2

Active member
נשמע טוב... אפשר להתחסן פעמיים בשבוע?
:p

נחלק את קבוצות האנשים שלא מתחסנים, באופן גס לשלוש:
א. כאלו שמתנגדים לחיסונים.
ב. כאלו שקצת חוששים, אך לא פוסלים.
ג. כאלו שלא מתנגדים אך גם לא רצים להתחסן.

הקבוצה הראשונה - לא רואה איך נשכנע אותם. לדעתי - מרביתם, אם טרם חלו - יחלו בקורונה עצמה (עד לחיסון עדר). מאחל שהמחלה תהיה קלה אצלם.

הקבוצה השנייה - ככל שיראו יותר אנשים מתחסנים - יתחסנו (אפשר לקרוא לזה "התחסנות עדר"), ויקבלו בטחון. הסברה כאן יכולה לעזור מאוד, אבל לא הסברה בנוסח של "תתחסנו כדי שנוכל לחזור לבילויים" אלא "תתחסנו כי הסיכון באי התחסנות גבוה בהרבה מהסיכון שבהתחסנות" (ולהרעיף מידע ותשובות ענייניות).
ההתמקדות רק בטובות ההנאה (פיצה, או חזרה לשגרה) עלולה להגביר את חוסר האמון. אני לא נגד אזכור גם של הרווח של חזרה לשגרה, אבל לא על חשבון ההתמקדות באספקט הבריאותי.
מדובר באנשים שחלקם מאוד אינטליגנטיים, ולפעמים זוכים שלא בצדק ליחס של זלזול מצד הרשויות. הם מקשיבים גם לתומכי החיסונים וגם למתנגדים, ויוצאים מבולבלים. הצטבר די והותר ידע כדי לשכנע אותם, אבל זה לא מספיק נעשה בפועל. הבעת זלזול כלפי מה שהם שומעים ממתנגדי החיסונים - לדעתי מזיקה. אין תחליף לידע מסודר ועמוק - עבורם.

הקבוצה השלישית, הכי חשוב עבורם - זה שהחיסון יהיה זמין מול העיניים שלהם. אם הם לא טורחים להגיע לחיסון כי לא בשגרה שלהם, אז שהחיסון יהיה להם נגיש, ויגיע אליהם, ועדיף - עם פיצה.

בפועל, כמובן, לא תמיד יש גבולות ברורים.

חלק מהאוכלוסיה החרדית יעשו מה שהרב אומר, גם אם זה הפוך למה שאנשי הרפואה אומרים, ואז חשוב לשכנע את הרבנים, ולשם כך, חשוב להכיר את המערכת מבפנים. הרבנים לא יסתפקו בפיצה משפחתית, אבל חלק מהטריקים הפסיכולוגיים. הם כאלו שאני אפילו לא מעז להעלות על הכתב. אין כמעט אנשים רציונליים בשום מגזר.

חלקם, לדעתי, לא מתנגד אך גם לא מייחס חשיבות. זמינות החיסונים יכולה לעזור. כאן, אולי גם פיצה. אין לי נתונים מספריים.

sense9

Member
מנהל
עצם העובדה שאנשים כן הולכים להתחסן בגלל שמחלקים להם איזו טובת הנאה בסך 30 ש"ח תמוהה בעיניי.
מן הסתם הם לא היו בקבוצת המתנגדים וישבו על הגדר אבל בתור מי שמשתייכת לקבוצה השנייה שציינת, לא ברור איך "פרס" כזה אמור להניע מישהו.

Harrington

Well-known member
מנהל
עצם העובדה שאנשים כן הולכים להתחסן בגלל שמחלקים להם איזו טובת הנאה בסך 30 ש"ח תמוהה בעיניי.
לא בטוח שאותם 30 ₪ הם העניין באמת.
ראשית תמיד יהיה את הישראלים שירגישו צורך לא לצאת פרייארים. לקבל תמורה ׳על אתר׳ למה שמבוקש מהם. שנית זה הופך את זה לעניין חברתי. החברה׳ ביחד יושבים לאחר מכן ואוכלים ביחד.

כ

sense9

Member
מנהל
זהו, שהתמורה הזו לא מספיק אטרקטיבית.
גם הבילוי החברתי הוא חד פעמי כך שבאמת לא מובן לי איך זה משחק תפקיד.

uzi2

Active member
מן הסתם הם לא היו בקבוצת המתנגדים וישבו על הגדר אבל בתור מי שמשתייכת לקבוצה השנייה שציינת, לא ברור איך "פרס" כזה אמור להניע מישהו.
גם אני לא התלהבתי יותר מדי מהרעיון של הפיצה (אבל למה לא עשו את המבצע הזה קודם - כשאני התחסנתי).

בכלל, יותר מדי משווקים את החיסון בזכות היתרונות שהוא יספק לחופש שלנו, ופחות מדי בזכות הדבר הכי חשוב - הבריאות שלנו. לדעתי זה יותר מחליש אמון במערכת, מאשר תורם לשכנוע, אם כי אולי בקבוצה השלישית שהזכרתי - זה עשוי לעזור. בכלל - היה אפשר להיות הרבה יותר יעילים בהסברה - גם של אמצעי ההגנה האחרים.

אני שייך לאלו שהשקיעו ועדיין משקיעים הרבה זמן בלימוד הנושא - ממש ברמה הביולוגית. מבחינתי - אין שאלה. חיכיתי בקוצר רוח להתחסן, ושמח שעשיתי את זה.

למעלה