לא רוצה ללכת לישון

א אוהל

New member
לא רוצה ללכת לישון

התייאשתי. זוטא לא רוצה ללכת לישון. היא בת שנה ו-9. מאז שאני זוכרת, תמיד היינו צריכים "לעבוד" קשה להשכיב אותה לישון. כל פעם זה השתנה - הנקה, בידיים של אבא תוך קפיצה על כדור הפיזיו, לשכב לידה, לשכב מתחתיה
, לתת לה להירדם מול סרט דיוידי על השטיח בסלון... היא תמיד נאבקת בכל כוחה בהירדמות והולכת לישון מאוד מאוחר. אחותה הגדולה בת ה-5 לדוגמא, הולכת לישון בסביבות 8:30-9:00 בערב. זוטא לעומתה לעתים ממשיכה לשגע אותי עד אחרי חצות, בין אם ישנה הרבה/קצת/מוקדם/מאוחר/בכלל לא שנת צהרים. גם אין משהו קבוע שתמיד מרדים אותה - כל ערב זה טוטו מחדש מה ירדים אותה ומתי. ניסיתי ליצור שיגרת השכבה בחדר שלה כמו אצל אחותה (סיפור, קצת ליטופים ו
) אבל היא מסתובבת מצד לצד במיטה, מתיישבת וצונחת חזרה ומטפסת עליי מעל שעה וזה מתיש אותי לגמרי ואני יוצאת משם עצבנית ושונאת-אדם ולא מצליחה לעשות את העבודה שאני אמורה לעשות בערב (כמו הערב
). השיטה של לאה לומר לילד שהוא יכול ללכת לישון מתי שהוא רוצה אבל עכשיו זה הזמן של אמא אז הוא on his own מאוד מוצאת חן בעיני אבל לא עובדת עם הילדות שלי, מה גם שזוטא קטנה ורבת-נזק ואי אפשר פשוט לשחרר אותה בבית ולהתעלם ממעשיה. לגבי הלילות עצמם, יש לילות שהיא ישנה רצוף עד הבוקר ויש כאלה שהיא מתעוררת בהם שוב ושוב ושוב - גם בזה עוד לא מצאנו חוקיות. איך אני גורמת לה ללכת לישון כמו בנאדם, בשעה סבירה לגילה, ולא להיאבק בזה כ"כ? (חוץ מואליום
)

לא ממש יודעת מה להגיד

לייש ילד אחד ששינה היא מאבק (3.5), ואחד שנרדם בקלות (1.9). בכל מקרה מה שאני בחרתי לעשות זה לשים אותו במיטה, ובגלל שהוא רוצה שאשב לידו עד שהוא נרדם, אמרתי לו שאנייושבת רק אם הוא עם עיניים עצומות (כבר הייתי מיואשת וזה היה נסיון). זה עבד. בד"כ עד חצי שעה מרגע עצימת העיניים הוא ישן. אני גם מקפידה לצאת מהחדר אם הוא פותח עיניים, כדי להבהיר לו את ה*חוקים*. מעבר לזה אין לי תובנות, רק
והזדהות. שאלה: כמה היא ישנה במהלך היום? אולי כדאי להוריד לה את זמן מנוחת הצהריים?

א אוהל

New member
אצלנו שכיבה במיטה זה לפחות שעה

לפעמים כפול. שנת הצהריים נעה בין בכלל לא לשעתיים וחצי. לצערי עוד לא מצאנו מתאם בין כמות השינה בצהריים לשעה בה היא הולכת לישון ו/או איכות השינה בלילה. אפילו אין מתאם בין פיהוקים בזמן ארוחת הערב לשעת השינה בלילה... היא קטנה ולא ממש אפשר לדבר איתה - כמו שכבר כתבתי בהקשר אחר, אצלה זה her way or no way. ניסיתי למשל את שיטת 5 הדקות ההפוכה אבל ברגע שאני זזה מהמיטה שלה היא מיד קמה בצרחות ויוצאת מהחדר. אני לא מתכוונת לנעול אותה בחדר או לקשור באזיקים למיטה (הדברים היחידים שנראה לי שיחזיקו אותה שם
) זה שאצלכם הוא כבר בן 3 וחצי וזה עוד לא עבר ממלא אותי יאוש...אם כי על חצי שעה אני חותמת עכשיו

ליאת 888

New member
למה לישון? ../images/Emo4.gif

מבחינתם זה בזבוז זמן, זמן משחק, זמן הורים, זמן נזק וכו' וכו'.... אבל ברצינות: מכירה אצ העניין, וגם לנו נתנו עצות מכאן ועד לשם וכלום לא ממש תרם. הייתי מצטטת לך מאמר ששלחו לי באחרונה בנושא, אבל... מישהו... בלי לנקוב בשמות גזר לי אותו לגריסה דקה... (גורלו של כל דף נטוש בביתנו, בזמן האחרון, מאז שהנ"ל קיבל מספריים), בקווים כלליים מה שהבנתי מתקציר המאמר: לקראת השעה שאת מחליטה שהגברת צריכה לישון, להתחיל את הנוהל הקבוע, מה שתארת, מקלחת, חלב/ מים, סיפור... ולהכניס לבית אוירה של שלוה ושקט. בהתחלה זה ידרוש הקרבה מצידכם - לכבות טלויזיה/ מחשב... הנמכת אורות, כולם מדברים בשקט וגם אם הגברת קמה ומנסה לחולל מהומות להסביר לה בקול שקט שלילה והולכים לישון והיא צריכה להשאר במיטה (אפשר עם בובה/ דובי/ משחק), זה לוקח זמן (שבועות +) אבל בסוף זה מחלחל למערכת ההרגלים שלהם והם כבר מניחים ראש אוטומטית בשעה שנקבעה. כמובן שאחרי שנרדמו - הבית יכול לחזור למסלול הרגיל, סך הכל אתם לא בעונש
ורצוי גם שיתרגלו לישון כאשר סביב רעשי בית רגילים. המון בהצלחה, ורצוי גם המון סבלנות....

כאצלנו הילד לא רוצה ללכת לישון

אני אומרת שאין בעיה הוא לא חייב אבל הוא חייב להישאר במיטה בדרך כלל אחרי חצי שעה שעה הוא נרדם

עידוד נוסח "צרת רבים"../images/Emo3.gif

אצלי שניהם שונאי שינה מושבעים, וכך היו מאז ומעולם - שניהם מקיצים עם שחר (דיינו, בימים האלו אם ישנו עד 6.20 אני מאושרת), הולכים לישון לא לפני 9 פלוס עם השקעה רבה מצידינו, ולגבי שנת צהריים זה טוטו במקרה של הקטנה ולרוב בכלל לא במקרה של הגדול. הדבר היחיד המעודד שיש לי להגיד לך זה שאני זוכרת את הגדול בגילה של הזוטא וזה היה בדיוק אותו הסיפור - השקעה מטורפת של לשכב לידו/מתחתיו של המון המון זמן
אבל זה השתפר עם הזמן. אי שם אחרי שנתיים וחצי היה מספיק לשכב או אפילו לשבת לידו עם ליטופים, כי מרגע שהם מתחילים להיות בשלים למשא ומתן (שכולל איומים והבטחות לצד ההסברים לסירוגין
) זה עולם אחר. כרגע אני (או אנחנו כשבעלי כבר בבית) מצליחה להשכיב את שניהם כמו כבר כתבו לך למעלה - מחשיכה את כל הבית ומכבה את כל המכשירים, יושבת איתם בחדר ומשקיע מאמץ בלהפריד ביניהם (הכלל הישן "הפרד ומשול
), מבטיחה לגדול את הליטופים וסיפורים שבעולם אם רק ישכב בשקט במיטתו ויפסיק להתייחס לקטנה, שהיא בתורה מתנהגת בדיוק כמו שאת מתארת את זוטא - זוקרת את עצמה לכל כיוון וצוחקת, מתחבא בין הכריות וצוחקת, מתגללת וצוחקת, אבל אם אף אחד לא יתייחס אליה לרוב כעבור כחצי שעה של פעילות כזאת היא פשוט צונחת תחתיה ומפסיקה לזוז - רגע אחד שיא המשחק ורגע אחרי כבר חולמת
ואז אני מתפנה לגדול שכבר בנתיים הבשיל (כשהקטנה משחקת אני והוא מדברים בשקט) מספיק כדי להרדם תוך ליטוף של כמה דקות. נשמע כמו השקעה מרובה אבל בתכלס לוקח "רק" כשעה ואז הערב כולו שלי/נו, בלי עוגמת נפש וריבים והמון עצבים מצידי בעיקר. בהצלחה עם ההוריקן-זוטא

א אוהל

New member
אז את אומרת עוד 9 חודשים?

עכשיו למשל היא עסוקה בלטפס עלי ולהציק לי (לא מוכנה לשכב עליי בשקט למשל), מדי פעם להעיר הערות על הבאנרים בתפוז ("אריה!") ולגוון בקצת צרחות על כל מיני דברים שהיא רוצה ("לחם עם חומוס! על הידיים! רוצה אמא!סודה!"). זה מציק לי לא רק נפשית (אני אמורה לעבוד בשעות האלה ואני גומרת את ההשכבה שלה כ"כ מותשת שאני לא מסוגלת לעשות כלום) אלא היא ממש מציקה לי פיזית עם טיפוסים ובעיטות ומשיכות בשיער (עדינות מעולם לא היתה הצד החזק שלה). חבל שאין פטנטים ל"אילוף הסוררת". נדמה לי שלאה פעם כתבה לי פה שאני מחפשת פטנטים ולפעמים פשוט אין

ליאת 888

New member
רעיון נוסף....../images/Emo153.gif

אני מסכימה עם הטענה שהמחשב והסביבה רק מגרים אותה לחגוג (סליחה - למה רק לך מותר?????) רעיון נוסף שלפעמים מצליח לי, ואני יודעת שהרבה יקפצו (בעיקר מעריצי סופר נני
) זה פשוט שוב לכבות הכל, להשקיט את הבית להביא את הפרוייקט למיטה שלכם וללכת לישון כולם ביחד. שלי בפעמים הראשונות הסתכל עלינו מוזר... השתגעתם??? עכשיו ישנים??? (עוד עם בגדים והכל....) אבל אחרי שהכל דומם וכולם נוחרים חלש
... בשביל הפוזה, הוא פשוט נכנע והתחיל לנחור
גם. היום מספיק רק להראות כוונות והוא מתכרבל בשמיכה שלי וסוגר עניין. אבל שוב - זה במצבי יאוש, תשישות וכד' ונראה לי שהגעת לשם.

למה הזכרת לי?../images/Emo3.gif../images/Emo8.gif

את כל התקופה ההיא שהייתי שוכבת במיטתו ומשחקת אותה מתה אך כולי דרוכה ומוכנה להגן על פרצופי היקר
, בעודו משתולל עליי. איו לי טיפים, רק הבטחה שזה עובר
(עדיין אין מצב שילך לו לישון ככה סתם, ועדיין אני מחשיכה את כל הבית אבל עכשיו פשוט יושבת לידו ומלטפת ואנחנו מנהלים שיחות נפש - לא מושלם, אבל רק לאלו שרגילים לטוב מזה
),

אצלנו גם הצעירה משכיבה אותנו לישון

יותר קל לי מאז הפסקתי להסתכל על השעון מתי היא תלך לישון. אז אני פחות מרשה השתוללויות ופחות התעסקויות אבל היא אומרת מתי היא עיפה ואיך רוצה לישון וזהו. בדר"כ אחרי 22:00-22:30 היא כבר ישנה.

תוליק 1

New member
אבל מדוע זוטא נמצאת עליך מול המחשב

בשעה רבע לעשר בערב? כל הבאנרים והאור של המחשב מעוררים במקום להרדימה. ניסית להוריד פרופיל לקראת שעת ההשכבה? אצלי ארוחת הערב היא בסביבות 18:30 כשנגמרו ימי החטיפים מאז שחוזרים מהגן. אני חושבת שזוטא מנסה אותך ונשמע שדי מצליח לה
אם היא לא ישנה בצהריים אז לקראת שש-שבע בערב היא לא מפורקת מעייפות?

א אוהל

New member
כי היא סיימה לראות בסלון החשוך

את ה-DVD שבחרה בו (אתמול והיום זה היה DVD בשם: "לילה טוב! כייף ללכת לישון"
) וחיפשה שעשוע חדש. הנקה מול המחשב עד שהיא נרדמת דווקא עבדה תקופה מסויימת והיתה לי מאוד נוחה. ככה אני יכולה לעבוד (ולגלוש באינטרנט או לראות סרטים במחשב, על מי אני עובדת...
) בשעות שאני עוד מסוגלת לחשוב. גם שהיא לא ישנה בצהריים לפני 8 בערך היא לא מגלה סימני עייפות וגם עם סימני עייפות מובהקים היא נאבקת בשינה בכל כוחה.

../images/Emo41.gifאסתכן להשמע כמו אחות טיפת חלב

אז מקסימום למחוק את הודעתי לאלתר
(ומה שאני הולכת להגיד לא יעזור לשעות ההרדמה אבל...) הבנתי שאת עדיין מיניקה... אני הפסקתי להניק את הקטנה לפני כחודש ואלוהים אדירים איך ששנת לילה שלה השתפרה, ממש סיבוב של 180 מעלות - מילדה שהייתה כמה כל שעתיים ויותר (לציץ, אלא מה
), היא פשוט הלחילה לישון ר-צ-ו-ף!!! ואפילו שעכשיו היא מוציא טוחנות ולכן התחילה שוב להתעורר, זה כל כך פחות תדיר מאז וכל כך קל להחזיר אותה לישון. (אגב את הגדול הנקתי אותו הדבר, עד 1.3 ואיתו שנת לילה אומנם השתפרה אך לא עד כדי רצוף), מתנצלת על עצה תמוהה

א אוהל

New member
נגד שנת הלילה אין לי תלונות

(טפו טפו טפו חמסה חמסה שום בצל) אלא במקרים של סיבות מוצדקות כמו בקיעת טוחנות
. זו רק ההרדמה... אתמול דווקא היה בסדר
. אולי באמת היא הרגישה שמתחה את החבל שלי עד קצהו.

תוליק 1

New member
אחלה!!! אז אם כשזוטא לא ישנה צהריים

היא נשפכת בסביבות שמונה בערב אז זה אומר שעוד מאמץ קטן ומאבק בשינה ובתשע בערב יתחיל לך הערב. מה קורה למשל אם תודיעי לזוטא שיש לך עוד הרבה עבודה כגון : לשטוף כלים, רצפה, כביסה , לקפל כביסה? שנה ו-9 זה מאוד מאוד צעיר אבל נראה לי שהיא מבינה יופי כלללללל מה שאת אומרת לה. אולי אם למשל תקפלי כביסה לידה בזמן שהחדר שלה כמעט חשוך ותתני את השהות והקיפול בחדר שלה רק אם היא שוכבת במיטה זה יעבוד? לפעמים אצלי (כמו אתמול) לקח לאיתי בערך 3 פעמים "אמא יש לי קקי" ו"עוד פיפי קטן" עד שלבסוף שאלתי אם הוא רוצה שאקפל לידו כביסה. הוא ישר התלהב וקיפלתי קצת, ויצאתי ל-2 דקות וחזרתי ושוב קיפלתי מה שנותר , קיבל נשיקה והבטחתי לחזור אח"כ ולתת עוד נשיקה. אולי אצלך זה יעבוד אחרי כמה סבבים של יציאות חזרות ונישוקים אבל זה יפחת עם הזמן. כרגע עושה רושם שהבעיה היא לשמור שזוטא תסכים להשאר במיטה. אגב אחרון, ניסית את השיטה העתיקה של פשוט לשאוג עליה שתישאר במיטה ושלא תצא ממנה?

א אוהל

New member
ומ../images/Emo207.gifת ת'צמי לשאלת חוגים

איך מוצאים חוגים? איך יודעים מה מתקיים איפה? עברנו לפה לפני שנה וחשבתי שנקבל בדואר חוברת מהמתנ"ס המקומי כמו בישוב הקודם אבל לא קיבלנו כלום. חוץ מלשאול אמהות בגן (שכבר שאלתי) איך יודעים איפה מתקיימים חוגים?

לאה_מ

New member
נסי לברר במתנ"ס הקרוב, במרכזים

קהילתיים כמו בתי ספר וכד'.

מוכר, מוכר - ה"לא רוצה ללכת לישון"

עידן היה כזה, ואני גם זוכרת שהתייעצתי בנושא, אולי אפילו מספר פעמים - כאן בפורום. אני רק לא זוכרת תאריכים, ועייפה מידי מכדי לחפש. אני חושבת שזה היה פחות או יותר בגילה של זוטא - אולי קצת יותר. (הוא נולד בספטמבר 2000 - אז אני משאירה לך לעשות את החישובים ואת החיפוש
) לקח לו המון המון זמן להירדם, ובנוסף לכך - הוא גם היה מתעורר מאוד מוקדם וישן מעט מאוד במהלך היום. (במאמר מוסגר אציין שבשלב מסויים כבר הבנתי שהוא זקוק למעט שעות שינה יחסית. בעוד 15 שנה לא יפתיע אותי אם הוא יישן 5-6 שעות ביממה. כיום, לקראת גיל 6, הוא ישן מקסימום 8.5 שעות. בדר"כ פחות. אבל גם ההבנה הזו לא הקלה עלי את שעות ההשכבה המתישות). שאלה: מתי היא מתעוררת? אם לא מוקדם - יש אפשרות להעיר אותה מידי בוקר מוקדם יותר? כך אולי היא תגיע עייפה יותר לשעת ההשכבה - ויקח לה פחות זמן להירדם. אני זוכרת שעשיתי לא מעט נסיונות להקל על "שעת" ההשכבה, וחושבת שמה שעזר אצלנו, היה שהצבנו טלוויזיה בחדרו - מול מיטתו. הייתי נותנת לו לראות קלטת לבחירתו, ומבהירה לו שזה במקום נוכחותי בחדרו. כך יכולתי להתפנות לעיסוקי בעוד הוא שוכב במיטתו וצופה בקלטת. אני בפירוש זוכרת שלעיתים הוא ראה קלטת, ועוד קלטת, ולפעמים אפילו שלישית, ובסוף היה בכל-זאת צריך אותי להרדמה, אבל בינתיים - בזמן שהוא צפה בקלטות, יכולתי להתפנות לעיסוקי. אני לא בטוחה אם אצלכם זו אפשרות, ואם תהיו מעוניינים בפתרון כזה (שאי אפשר לקרוא לו "חינוכי"). אותי זה פשוט הציל.

AY1

New member
../images/Emo41.gif ../images/Emo207.gif פחד משינה .........

הפשפש בן 4 וממש מפחד להרדם שחס וחלילה לא יפספס משהו , גם אם הוא עייף הוא מושך ומושך את עצמו, אפילו אם הוא נרדם באוטו ומרימים אותו מתוך שינה הוא אומר "אני לא עייף, לא נרדמתי" מוכר למשהו

למעלה