לאן נעלמה הרי"ש המתגלגלת?

לאן נעלמה הרי"ש המתגלגלת?

שלום לכולם,
אני לא בטוחה שזה המקום לשאול, אך אנסה-

אני סטודנטית לקולנוע, ובימים אלו יוצרת סרט דוקומנטרי קצר על 'לאן נעלמה הרי"ש הלשונית?' (רי"ש מתגלגלת "של פעם"). ולשאלותיי:
1. הבנתי שהיו תקופות ברדיו שזמרים שלא היו שרים עם רי"ש לשונית- לא היו נכנסים לפלייליסט. מישהו שמע על זה?/ יודע יותר על הנושא?/ מכיר מישהו שיידע לדבר על הנושא?
2. אילו זמרים אתם מכירים שהיו שרים פעם עם רי"ש לשונית, ועברו במהלך השנים לשיר עם רי"ש גרונית, כמו שאנחנו מדברים כיום?
3. אשמח לקבל עוד מידע על הנושא, במידה ויש לכם...

תודה רבה מראש :)

dori78

New member
קצת דוגמאות

טל גורדון - הוציאה את אלבומה הראשון בשנת 1991, כשהיתה בת 23.
לכל הדעות, לא זמרת ותיקה ש"רגילה" לשיר עם רי"ש לשונית.
אפשר לשמוע ולהשוות בין הביצוע המקורי ל"כמו שיורד גשם" מאותו אלבום,
לבין הביצוע שיצא באלבום "רציתי שזה לא יגמר" בשנת 2000.

חוה אלברשטיין - שרה המון שנים עם רי"ש לשונית
וכבר כמה שנים טובות שרה עם רי"ש גרונית.
אני לא מצרפת דוגמאות כי בערוץ שלה ביו-טיוב יש ציון שנים על כל השירים,
ככה שתוכלי להסיק מסקנות לבד.

גידי גוב - בשנת 1991 עדיין שר עם רי"ש לשונית, כמו שאפשר לשמוע
ב"נגיעה אחת רכה", בביצוע שהוקלט במופע "העיקר זה הרומנטיקה".
לעומת הביצוע הזה, אפשר להשוות לביצוע עם רונה קינן 20 שנים מאוחר יותר.

בעניין ההיסטורי של מתי ולמה חל המהפך יש פה אנשים אחרים שיוכלו לענות לך.
שיהיה בהצלחה עם הסרט

אז ככה:

קודם כל, הערה "קטנרנית" מעט, אבל אני חושב שהיא בכל-זאת מהותית: באותן תקופות לא היה פלייליסט. המושג "פלייליסט" קיים רק מאמצע שנות התשעים, בהתאם לסטנדרטים של התחנות האזוריות ושל גלגל"צ. בתקופה שאת מתכוונת אליה, הייתה דרך ישירה יותר לפסול שירים מלהיות משודרים - פשוט, להכריז עליהם כפסולים לשידור. בין השאר, זה כנראה מה שהיו עושים כשההיגוי לא היה נכון.
הסטנדרטים האלה של ההיגוי היו נכונים, אולי, לשנותיה הראשונות של המדינה, כשהיה צריך לגבש כללים של עברית נכונה ולהנחיל אותם לציבור, וההיגוי של ר' לשונית נתפס כעברית נכונה. כיום זה כבר לא נחשב ללא-תקין, ומן הסתם כבר אין צורך בזה בשירים, מה גם שיש מקרים שבהם ההיגוי ה"קלוקל" דווקא משרת את השיר עצמו.

ובנוגע לשאלה השנייה שלך, על זמרים מסוימים - בנוסף לדוגמאות שנתנו לך, אני זוכר גם את יעל לוי, שיש הבדלים מהותיים בין ההיגוי שלה באלבום הראשון, לבין השירים מהמשך דרכה.

porky169

New member
לא יודע לגבי מוזיקה

אבל עמי מנדלמן מהכל עובר חביבי שבמקצועו העיקרי הוא מדבב, סיפר לי שבתחילת שנות התשעים היו אומנים שהתקוממו נגד הרי"ש הלשונית (גם בדיבוב היה חובה לדבב עם רי"ש לשונית). ומאז כבר לא עושים את זה.
אבל למרות זאת, בכל זאת ראיתי כמה וכמה תוכניות מסוף העשור ההוא שעדיין יש כמה מדבבים שדיבבו עם רי"ש לשונית, ככה שאני לא בטוח לחלוטין מתי זה הופסק לגמרי.

צעירי תל אביב

עדיין שרו בריש ( כנרררראה שאלה היו הכללים ) http://www.youtube.com/watch?v=CW1xaBhhAhQ

ולעומת זאת, תקשיבו מה קורה כשזהבה בן מנסה להעלים את הרייש שלה
( כבר כתבתי את זה כאן פעם ) אבל זה מתאים לדיון http://www.youtube.com/watch?v=fwXQi-U7e_4
ככה זה נשמע :

הנה בוק ה , כיביתי את הנ ה
עוד לילה עב ה , האם אתה עוד ע ה
האם, האם נגמאה האהבה
בוא אהובי, בוא רק תן לי יד.

געגועים לחיבוקים חמים
נזכאים רק ביגעים יפים.....

תודה רבה לכולם!

תודה על הערת ה"פלייליסט", על הדוגמאות המצוינות ועל אתר ההסברים...
עזרתם לי מאוד.

למעלה