כתבתי פה הודעה לפני כמה ימים

christinbal

New member
כתבתי פה הודעה לפני כמה ימים

על ידיד שלי... שרוצה להתאבד.. אז ככה.. אני וחברות שלי(שגם ידידות טובות שלו) סיכמנו שאני אלך אליו וננסה לדבר איתו על ללכת לפסיכולוג או משהו.. לפחות ליועצת! אוקי.. אז ניסיתי.. הוא פשוט לא מוכן!!! בשום אופן! ועוד יותר לא מוכן לקבל ת'עובדה שיש לו בעיה! הסברתי לו שדיכאון זה מחלה והוא בטוח שאין לו! זה מטריף אותי.. ואמרתי לו שמחובתי לדווח אבל אני מעדיפה שזה יבוא ממנו כי אני אל רוצה להיות זאת שתגיד ליועצת על זה(אמרנו ליועצת שידיד שלנו רוצה לא אמרנו שם) והוא אסר עלי.. אז שאלתי אותו מה אתה מצפה שאני יעשה? ישב בחיבוק ידים ואחכה ליום שאני כול כך חוששת ממנו??? והוא כזה אדיש! אמר לי כן לא אמרתי לו שאני לא אדווח כול הזמן עניתי 'אני מקווה שזה יבוא ממך' בעעע זה כזה מעצבן!! וכן אני יודעת בערך למה זה, הוא לא מוכן לדבר על זה ממש כי זה מכניס אותו לעוד יותר דיכאון אז לדבר איתו על זה זה לא אופציה.. ואני זאת שהוא הכי בקשר איתה מבין 3 הבנות...(כולל אותי)

s h e e r a

New member
לא!!! אל תעשי את זה!!!

לא בניגוד לרצונו!!! זה רק יגרום לו יותר להרגיש שהוא מאבד שליטה על חייו וידחוק אותו יותר לפינה!!! אם את רוצה לראות אותו חי אל תפני לאף אחד בניגוד לרצונו, בטח לא כשהו יודע על כך!!!

christinbal

New member
לא אמרתי שאני אלך...

אבל לא אמרתי שאני לא אלך ברור שאני לא אלך בניגוד לרצונו אבל צריך לעשות משהו... ואני לא יודעת מה!

זה לא הגישה הנכונה

בתור ידידה שלו את צריכה להיות שם בשבילו. זה שלך זה נראה הצעד הנכון, זה לא אומר שזה באמת הצעד הנכון. אם הוא מרגיש לא נוח ללכת לדבר על זה עם איזה סתם מישו שהוא לא מכיר אז את צריכה להבין את זה. זה טעות מה שאתה עושה. וחבל שגם תסתכסכו בגלל זה. בתור ידידה שלו את צריכה לעמוד לצידו ולהקשיב לו ולנסות לעזור לו. אני מבינה את בצורך שלך לעשות משו, אבל אין כל כך הרבה שאפשר לעשות. רק לתת תמיכה ולהיות חברה טובה. אני בטוחה שזה מה שהוא צריך, שחברים שלו יהיו לצידו. גם אני פעם הלכתי לדבר עם איזה פסיכולוגית. אבל כל העצות ומילות העידוד שלה לא ממש עזרו. כי זה היה מוזר לי לשמוע את כל הבולשיט הזה מגיע ממישהי שבכלל לא מכירה אותי. יותר נוח לי לדבר עם חברים. ובכלל, זה לא תמיד נוח לדבר עם מישו שלא מכירים. אז תנסי להבין אותו...והכי חשוב, תתמכי בו.

אני לא מסכימה עם שתיכן

היא באמת צריכה להיות שם בשבילו ולתמוך בו אבל אם זה לא עובד היא חייבת לדווח למישהו ! אני אישית אעדיף לאבד מישהו כידיד בגלל שדיווחתי מאשר לאבד אותו לגמרי בגלל שהוא התאבד בזמן שאני יכולתי לעשות משהו ולא עשיתי מאיפה לה שהוא לא ילך ויתאבד היום או מחר ? היא תישאר כל החיים עם הרגשה של - יכולתי לעשות משהו ולא עשיתי לסיכום - לדעתי מי שכתבה את ההודעה הראשית - תהיי שם בשבילו, תנסי להוציא אותו מהדיכאון - תנסי לעשות איתו דברים שמשמחים אותו או אפילו סתם לשבת לידו ולדבר איתו אבל - אם הוא מאיים בהתאבדות - את גם חייבת לשתף מישהו אחראי ומבוגר שידע מה לעשות עם זה הלאה, כדי למנוע את האפשרות שהוא באמת יתאבד אם את מכירה אותו ממש טוב ויודעת שאין בעיות בבית עם ההורים את יכולה לפנות אליהם.. אם לא אז למחנכת או ליועצת אבל קודם את יכולה לנסות לשכנע אותו לפנות לעזרה או להתקשר יחד איתו לער"ן או משהו... אבל אם הוא באמת לא מתכוון לעשות את זה תעשי את זה את (תפני לעזרה של מבוגר אחראי).

christinbal

New member
זה בדיוק מה שאני מפחדת

ממנו... שהוא יתאבד לפני שאני יעשה משהו... ואני ירגיש כול כך חרא עם עצמי.. גם היועצת אמרה לי... שיסורי מצפון על מוות של מישהו זה הדבר הכי נורא! אין לי קשר עם ההורים שלו.. אני בכלל לא מכירה אותם.. הוא גר רחוק.. אני רק יודעת איך אח שלו ניראה כי הוא גם למד בבצפר... זה הדבר הכי קרוב שיש לי עם מישהו מהמשפחה איתו.. משהו שמשמח אותו שאני יודעת זה שהוא טוען שאני מצחיקה אותו.. ואני ממש אוהבת לדבר איתו.. כי הוא שרוט ל השכל ואני גם קצת מחוקה.. וקשה לנו נגיד לצאת לאיזה עיר או משהו... אתם יודעים.. סתם לעשות משהו בערב שישי או חופש... כי הוא גר רחוק! מאוד רחוק ושנה שעברה המחכנת שלו(השנה זאת מישהי שונה) רצתה להפנות אותו לפסיכולוג והוא ממש נגד...והוא לא מוכן להגיד ליועצת או למחכנת כי הוא לא רוצה שההורים ידעו... אז ער"ן או משהו בסטייל יכול להיות מתאים... ויש ת'פרסומת לעמותה למניעת התאבדויות(אם זה אותו אחד.. אז.. חחחח) וחשבתי על להיתקשר לזה... אבל.. לא יודעת

death666

New member
מהמקום שלו...

מניסיון שלי... אם תספרי על זה למישהו בניגוד לרצונו... לא רק שתאבדי אותו כידיד אלא גם תאבדי אותו בכלל! אל תעשי את זה זה רק יהרוס לו ולך...! באמת...באמת...אל תעשי לו את זה!!! אני מבקשת ממך לא להרוס לו עוד יותר...! כי זה באמת רק יהרוס לו יותר! באמת! תחסכי את זה ממנו! תהיי חברה אמיתית ותאהבי אותו ותתמכי בו! זה כל מה שהוא צריך עכשיו! תחשבי על זה... בשבילך בשבילו ובשבילי.

אני גם הייתי באותו המקום

על סף מוות, אז כשסה"ר שלחו לי משטרה, ובאמת התכוונתי להתאבד באותו יום אם סה"ר היו מנסים לשכנע אותי לפנות לעזרה לבד לא הייתי עושה את זה, ועכשיו הייתי מתה... ואם היו מניחים שרק השיחות שלהם ועצם העובדה שהם פה בשבילי, תמנע ממני למות, ולא היו עושים כלום, גם אז הייתי מתה אתם יוצאים מתוך נקודת הנחה שהוא לא הולך לעשות כלום ושאם היא רק תהיה שמה בשבילו הכל ייפתר - הלוואי שזה יהיה ככה אבל יש סיכוי שזה יהיה אחרת, ושהיום הוא מחר הוא יחשוב שאם היא לא עשתה כלום לא אכפת לה ממנו או שאפילו לא יחשוב על זה אלא ישר יתאבד עם כל הכאב שבדבר, ואני יודעת שיש סיכוי שהיא תאבד אותו כידיד, היא חייבת להעביר את זה למישהו שיודע מה לעשות במקרים כאלו - כמו היועצת כי אהבה וחברות וידידות יכולים להוציא אותו מזה, אבל גם יש את הסיכון שלא - וזה סיכון שלא שווה לקחת

christinbal

New member
אני משתדלת להיות חברה אמיתית

ואני אוהבת אותו מאוווווד ותומכת בו!! וזה בדיוק למה אני רוצה לעזור לו!!! לא אמרתי פה שאני אפנה בלי רשות שלו... אמרתי שזה פשוט מה שאני מרגישה שצריך לעשות(זה לא אומר שאני יעשה)! ותגידי לי... איך אני יכולה לעזור לו?????? איך????? אני ממש לא מוכנה להשאיר את זה רק בדיבורים ולקוות שהוא יצא מזה כי ממתי רק דיבורים עוזרים??

סהר-תמיכה

Active member
מנהל
christinbal יקרה

שומעים את הדאגה לחבר קרוב ושמחים שיש לו אותך, שדואגת ורוצה לעזור. יחד עם זאת, מבינים את התסכול, שבו הרצון שלך לעזור, לתמוך, להיות איתו ברגעים הקשים האלו - לא נענים בנוסף לדברינו הקודמים, רוצים להציע לך לקרוא את המאמר הבא: "כיצד לעזור לחבר שמדבר על התאבדות" מקוים ששם תוכלי למצוא עוד קצת תשובות.

christinbal

New member
תודה... רוב הדברים שם עשיתי/עושה

ושימו לב אנשים! אני צדקתי במה שעשיתי! " אל תבטיחו שמירת סודיות בנוגע לתוכניות להתאבד, גם אם הוא דורש זאת. הביעות לפניו את דאגתכם והבהירו שתעשו כול שביכולתכם למנוע ממנו להתאבד, גם אם הדבר כרוף בהפרת סודיות." ותודה רבה על המאמר אני ישלח אותו גם לשתי החברות האחרות שאיתי מנסות לעזור לו...

לגבי המשפט שציטטת

תראי רוב הכותבים בפורום באים מנקודת המבט של הצד השני אני הייתי באותו קטע לפני כמה שנים. קבעתי תאריך להתאבד וסיפרתי לידיד טוב שלי שאני רוצה למות, שיש לי תאריך ושאם כלום לא ישתנה אני אתאבד, שכבר ניסיתי להתאבד, שאני לא אוכלת וכו'. הוא לא ידע מה לעשות וסיפר לחברה שהייתה אז חברה מאוד טובה שלי. הם התייעצו ותיכננו לפנות למחנכת אני גיליתי במקרה לפני שהם הספיקו לפנות, שהוא סיפר לה נורא נפגעתי מזה שהוא סיפר ו"הפר את הסודיות" ונפגעתי ממנה שלא סיפרה לי שהיא יודעת, וניתקתי עם שניהם את הקשר. יכול להיות שזה מה שיקרה לך... שהוא ינתק את הקשר איתך אבל - אני היום מבינה שהייתי טיפשה ושחברים כאלו צריך לשמור ולא לנתק איתם את הקשר... אני יודעת שהם עשו מה שעשו כי הם אהבו אותי ולא רצו שיקרה לי כלום. בכל אופן... אם מסתכלים מה יותר חשוב - שהוא ישאר בחיים ולא יהיה ידיד שלך (במקרע הרע) או שלא ישאר בחיים בכלל (במקרה הכי רע) אז עדיף שהוא ישאר בחיים, גם אם לא ישאר ידיד שלך

christinbal

New member
נכון!

אני מעדיפה שהוא ישאר בחיים מאשר ידיד מת ולא לשכוח ייסורי מצפון

yaeltal

New member
פשוט ילדה,

אני קראתי את ההודעת שלך בשרשור הזה, ומסכימה מאוד עם הגישה שלך, ובעיקר שמחה לראות שהיא כזו לאחר שהיית דווקא ב"צד השני", כפי שתיארת זאת, כלומר שהתחזקת כבר היום ואת מבינה שנפגעת וכעסת דווקא על אלו שרצו לעזור.. אני כותבת לך את ההודעה הזו, כיוון שאני נמצאת כעת במצב מאוד דומה למה שמתארת אותה אחת שפתחה את השרשור וגם אני עומדת בפני אותה בעיה. רק לפני דקות אחדות, קיבלתי הודעה מהאדם שלגביו אני מודאגת, שאומרת שהוא לא רוצה לשמוע ממני יותר בגלל שהלכתי מאחורי גבו (אחרי שהודיע על כוונתו להתאבד היום). אני עדיין מקווה שאם אשיך לנסות לתקשר איתו ולא אשתף פעולה עם ההתנתקות שלו, יש סיכוי שיום אחד הוא יחליט אולי לנסות להגיב, למרות הכעס.. בכל אופן, אחזור למה שפתחתי איתו את הפיסקה- הסיבה שאני כותבת לך את ההודעה הזו- אולי את, אחרי שהיית במצב הזה ואחרי שאת מבינה כיום היטב את הרגשות שלך בו ומהיכן נבעו, יכולה לעזור לי לחשוב על דרך לפנות אליו? אולי לחשוב על דרך שתעזור להבהיר שמה שהוא מפרש כעת כבגידה, הוא רק נסיון לעזור, מתוך חשש לחייו? אני יודעת שזה תהליך ארוך ואין משהו שאני יכולה להגיד שיחולל איזה קסם.. גם אני הייתי במצב דומה, כזה שכעסתי (ממש שנאתי) כל מי שרוצה עזור ורק רציתי שיעזבו אותי בשקט, והיום אני מבינה שהכוונות היו טובות ושאני לא באמת שונאת את האנשים האלה.. ורק פגעתי בהם למרות שרצו בטובתי.. ובמקרה שלי, מה שהביא לשינוי בראייה שלי, כמו זה שחל אצלך- הוא פשוט ההכרח להגיע פעמיים בשבוע ולשבת מול פסיכולוגית ולשמוע שוב ושוב דברים, שבהתחלה לא קיבלתי, אבל לאט לאט התחילו כנראה לחלחל.. זה ההסבר היחיד שעולה בדעתי בכל אופן.. אז אולי אצלך יש הסבר אחר? אולי אצלך משהו אחר הביא לשינוי בגישה? ואולי גם בלי קשר יהיו לך איזשהן עצות מועילות אחרות, מלבד לפנות למי שיכול אולי למנוע את זה (למרות שבמקרה הזה האפשרויות שלי מאוד מוגבלות..). יצא מאוד ארוך.. אני מקווה שלא ייגעתי אותך מדיי.. תודה מראש בכל מקרה.. יעל.

היי לך ../images/Emo140.gif

לפני שאני אכתוב מה אני חושבת, רציתי לדעת למי פנית ? ומה קרה בעקבות זה ? כאילו - מה עשה האדם שפנית אליו ? ומה הקשר בינך לבין אותו ידיד ? - כאילו, אם אתם באותה כיתה/בי"ס או שחברים אינטרנטים מערים שונות וכו'...

yaeltal

New member
תשובה..

ראשית אבהיר, שכל הקשר שלי גם עם אותו נער הוא אינטרנטי בלבד. ושנית, לגביי השאלה שלך- פניתי למישהי מהפורום שאני יודעת שהיה מיודד איתה ושאני יודעת שהוא חשוב לה. אני לא יודעת מה בדיוק נעשה בעקבות הפנייה הזו, אלא רק שנודע לו מזה, אני מניחה שבאמצעותה. גם איתה הקשר שלי הוא אינטרנטי בלבד..

מאוד מבלבל

גם רוצים לעזור גם לא רוצים לאבד ידיד קרוב.. אם נניח לו לעשות כרצונו נאבד אותו במובן האחר אז מה עדיף?!?! עדיף להתייעץ עם אנשים בעליי הבנה יותר מעמיקה, ואולי במצב ממש קיצוני אבל ממש קיצוני לפנות להורים. אבל בינתיים פשוט להתייעץ ולתמוך בו עד כמה שאפשר. אם זה יגיע לקווים יותר קיצוניים אני למשל הייתי מצילה אותו גם אם זה אומר שאני יאבד אותו בתור ידיד.

למעלה