"כשאת אומרת לא....

"כשאת אומרת לא....

למה את מתכוונת?" אני כלכך לא אוהבת את השיר הזה. כי שאת אומרת לא! את אומרת לא.... לא יודעת איך כל אחת מכן חווה את היום הזה.... אני אישית? ארבע שנים מחכה בדריכות... מחכה לראות מה יעלה בהכרעת הדין של קצב. והנה יום הדין הגיע. אני לא יכולה להגיד שאני מאושרת. כי מדובר במעשים נוראיים. מדובר בעבריין מין. שפשע במעשים שיהדהדו עוד שנים קדימה..... כן יודעת שלפחות אפשר לחזור לנשום. משהו בגלגלי הצדק סופסוף מתחיל לזוז...אולי יש פה קצת משפט ראווה. גם אם כך, ליבאופן אישי אין בעיה עם זה. אחרי כל המעשים שהוא עשה, ואחרי שהנזק שגרם, זה הזמן שלו לשלם. ואני מקווה שהוא ישלם ביוקר. ולא, עונש קלון לא מספיק. ולא, הכרעת דין של אשמה גם לא מספקת. היכולת שלו לבצע מעשים שכאלו ועוד לטרפד כל ניסיון של הבנות להתקומם- הוא בלתי נסבל. יכולה רק לתאר לעצמי מה חוות כל אותן מתלוננת שאזרו אומץ וכנגד כל הסיכויים קמו כנגדו. כנגד הנשיא לשעבר. ואין לי אלא להוריד בפניהן את הכובע. בפני כולן. גם אותה אחת שהשמיטו את כתב האישום שלה. בטראומה כמו בטראומה, אין דבר כזה שאין דבר כזה והכל יכול להיות. כל כך הרבה מקרים שכאלו, ועדין בורות מוחלטת בתחום. אני שומעת מסביבי, כאן ועכשיו, נשים מבוגרות, אינטילגנטיות שהיו בקלות יכולות להיות קורבן (כנראה שבדיוק בגלל זה) איך הן יוצאות להגנתו של קצב, בקולי קולות, למה רק עכשיו? איפה הן היו המתלוננות? למה הן לא קמו ויצאו מהחדר..... אלו מילים של בורות ושל פחד. בורות בהקשר של טראומה וההשלכות שלה. ופחד מתוך ידיעה שאם זה קרה למישהי כזו, זה יכול לקרות לכל אחת מאיתנו. כמה קל להאשים מישהי אחרת, ולהרחיק את זה מאיתנו. אז לא, זו בהחלט יכולה להיות כל אחת מאיתנו (הייתי שם אני יודעת ומכירה את הדרך הקשה של הגשת תלונות ועימותים) ובדיוק כדי שזו לא תהייה דרך בלתי אפשרית, יש מקום לקול צעקה. כמו זה שנשמע .. ואני מקווה שהבורות תתפזר לאיטה והפחד יתפוגג...... ובמקום להרחיק את מה שמפחיד, נקרב אלינו את אותן נפגעות רק בעצם הידיעה, שזו לא אשמתן. קול צעקה חרישי. ולא קול דממה מחריש. "את לא לבד" זו לא רק סיסמה. זה מצב תודעתי. כל כך קיוויתי שזו תהייה הכרעת הדין ולא מרגישה הקלה. איזה יום כבד. לא פלא שזה מזג האוויר. ליבי עם המתלוננות שהפעם רואות קצת צדק..... וליבי לא פחות עם המתלוננות היומיומיות שנבלעות במערכת וקולן לא נשמע. ראיתי בהפגנה את דורית אברמוביץ, מעריכה את פועלה.... אפשר סופסוף לראות, שלפעמים מלחמות משתלמות. שובי לביתך / דליה רביקוביץ' "מָה לָךְ בַּחוּץ יַלְדָּה מָנוֹחַ לֹא מָצְאָה רַגְלֵךְ צִפּוֹר פְּצוּעָה, חִזְרִי אֵלַי וְשׁוּבִי לְבֵיתֵךְ הַאֲזִינִי לַקּוֹלוֹת הָרַעַם עַל גַּגּוֹת בָּתִּים מִקּוֹל סוּפָה שִׁמְרִי נַפְשֵׁךְ שׁוּבִי לְבֵיתֵךְ סַהַר חֲצוֹת גָּבוֹהַּ אוֹר עַל עַנְפֵי אִילָן תְּנִי לְנַפְשֵׁךְ לִשְׁמֹעַ זֶמֶר קָטָן שָׁם צֶמַח לַעֲנָה שָׁם נֶפֶשׁ מַרְעִידָה מִקֹּר חַלּוֹן אָפֵל וּתְרִיס מוּגָף שׁוּבִי לְבֵיתֵךְ סַהַר חֲצוֹת גָּבוֹהַּ... שְׂאִי עַיִן לַמָּרוֹם כְּבָר סֶדֶק שַׁחַר מַאֲפִיר נֵעוֹרָה כְּבָר צִפּוֹר אַחַת שׁוּבִי לְבֵיתֵךְ" סליחה אם זו הודעה קודרת מדי.....

דעתי

זאת הודעה קודרת, כי היא אמורה להיות קודרת, אני מקווה שבתוך כל הכבדות והקושי שיש בהודעה הזאת או ביום הזה, יש נחמה קטנה, שנעשה משפט צדק. נחמה כמובן לא תעזור לכל אותן נשים שסבלו ויסבלו כל חייהן ממעשים שנעשו בהן שלא בהסכמה, אבל יש הקלה מסויימת באמון שנותנים בדברים. משפטים תמיד גורמים לי הרהור ממושך, אני תמיד מנסה לחשוב מה גורם לשופטים לקבל החלטה כזאת או אחרת, ובמקרה הזה אני מאוד סומכת על ההחלטה, לא מאמינה שהיו מרשיעים נשיא מדינה במשהו כשאין משהו ממש ברור. דברת על דורית אברמוביץ, אז ראיתי את כל הנשים שנמצאות לצידה והשלטים שהן מחזיקות ומייק הראתה לי שלט אחד שמהדהד אצלי במיוחד: "אם יש ספק - אין ספק" כל כך נכון, לכל אשה יש את האחריות המוחלטת על גופה ובכל שלב מותר לה להגיד לא - וזה צריך להיות לא. לא מקובל שנשים יואשמו בגלל שיש ספק בכוונות שהיו להן או בפרוש של הכוונות שלהן ע"י גבר, לא מקובל שנשים לא רק שיפגעו, אלא גם יאויימו שאסור להן לדבר על זה. גאה בכל אשה שבוחרת לא לשתוק - אלא לפתוח ולדבר. מקווה שתוצאות המשפט הזה יביאו מעט הקלה על כאבן של הנפגעות.

נחמה אני מניחה

שיש בכל זאת... תמיד. נעשב כאן צעד ענק. הורשע נשיא שלקח את הכוח שהכל כך עצום שלו ופירש אותו לטובת ההנאה שלו. וסופסוף לא קברו הכל. כאילו שאם יקברו מתחת לאדמה, הכל יעלם. יש סודות שאפשר לקחת אותם לקבר, ויש כאלו שזה בלתי אפשרי. זה אחד מהם. ההשלכות של המעשה הנבזי ההזה ושכמותו הן כל כך מרובות שקצרה היריעה מלהכיל.... הנחמה מבחינתי היא, שזו לא מלחמה בטחנות רוח... יש גם קצת אור בכל החושך הזה. ולצערי זה עדין חושך, אבל גם בחושך הזה, יש נרות בודדים שנדלקים, וככל שהחושך גדול יותר, כך גם האור, קטן ככל שיהיה מאיר...... אז כל אור קטן כזה, הוא עוצמתי ובולט. ובעיקר משמעותי ומהותי. לפעמים כל מה שצריך זה אור קטן כדי שיוביל אותנו מהחושך..... גם אני כמוך מהרהרת הרבה במשפטים כאלו ואחרים שצצים כמו פטריות...... אין ספק שהם מעוררים מחשבה ולבטים כאלו ואחרים..... אני רק מקווה שלא עצם העובדה שהוא נשיא היא זו שגרמה להכרעת הדין.(ובטוחה שלא) את התואר כנשיא הוא קיבל (כביכול) בזכות (אני לא יודעת איך, אבל ככה זה..) את תואר "עברין מין" הוא מתרעם עד היום שלא מגיע לו..... ואם את שואלת אותי מה מבין השניים תואם אותו יותר....אני חושבת שהעובדות מדברות בעד עצמן..... אני רק אומר, לגבי גוף של אישה וזכותה להגיד לא..... אגב כמובן שזו גם זכותו של גבר באותה מידה. זה הרבה יותר מלא מקובל בעניי שנשים יואשמו על מעשה שנעשה בהן. אפשט ואומר, אין לאיש זכות לקחת בעלות או לגעת בגופה של אישה, גם אם היא מסתובבת ערומה. נכון, זה יהיה אולי תמוה, אבל זו זכותה. הרי מה? אם תסתובבי ברחוב ותראי שעל גבו של מישהו יש תיק פתוח, תושיטי את ידך ותחטטי בו כאילו היה שלך? ברור שלא נכון? אז למה כשמדובר בגוף של מישהו זה אמור להיות אחרת..... חשוף או לא חשוף. תודה על תגובתך... : ) וגם אני מצטרפת לתקווה שלך בעניין הקלה באשר היא..... יום נפלא שיהיה.

טורטיתת

New member
מבולבלת ...

סוף סוף קוראים מימך התגעגעתי. ד"ש ל-
הוא בטח מסתתר לו אי -שם בגינה.

אתמול בכיתי יקרה

עד שלא התחלת לכתוב פה באופן רציף לא הבנתי כמה פספסתי אני נהנית לקרוא אותך מאד ואת בהחלט מוסיפה לפורום ועכשיו לענייננו: הנשיא ניצל את מרותו באופן הציני והאכזרי ביותר שניתן היה. טוב עשו השופטים שלא בררו מילים והטיחו בו את כל האמת המרה. אני מקווה שאנשים יפסיקו להתייחס לנשים כאל טרף קל ונשים באותה נשימה יתחזקו אל מול אותם גברים נצלנים. יישר כח א' וה' ול'

איזה לב גדול יש לך....

וכמה כיף לראות ולהווכח שאת פותחת אותו לרווחה.... מחמם את הלב, ומרגש... תודה לך! וכמו שאמרת, לעניין עצמו.... מסכימה איתך, הוא ניצל לדעתי הרבה יותר מאשר את מרותו. לא בחל בדבר, ודחף את כל אונו (למרות האין אונות הקוגניטיבית ) כנגד אותן מתלוננות. אני מקווה שכולנו נפסיק להתייחס לנשים ולגברים באשר הם, כטרף קל, כמטרות נוחות..... ובעיקר שנשים לזה סוף. שנוקיע את ההתנהגות המבישה הזו, קודם כל בתודעה, ובמקביל גם במבחן התוצאה. כי כדי לשנות משהו יש צורך להכיר בו קודם כל. ואם מכירים, אז שיוקיעו. לתת הכרעת דין של אשם ולהרשיע במאה שעות עבודה לקהילה. זה לא יעשה את השינוי..... כולי תקווה שמשהו יחלחל אחרת באדמת בתי המשפט. ואז אולי נוכל לקצור קצת פירות של שקט ושלום, בקרב הקהילה הנפגעת. שלא אותה צריך לעקור. אלא את הלגיטימציה החברתית להצדקה במעשים שכאלו. תהיינה הנסיבות באשן הן. שוב תודה על החום שפיזרת.... בקור כזה, זה המון. (תרתי..)

pizi33

New member
כן גם קולת העונש ראויה לדיון

והיא הרבה פעמים לא נגזרת ממהות העבירה אלא מ... מי הבן אדם ומה יש לו להפסיד בחיים, והאם 100 או 1000 שעות שרות ימנעו ממנו לחזור על מעשיו. וכן... עו"ד שלוקח משכורת של שנה שלמה מפועל פשוט, יוציא גם רוצח, על אי שפויות ויסדר לו עונש "נוח". אני מכירה אדם שקיים יחסי מין עם קטינה, תרוצים יש לו למכביר. במקום דירה הוא רכש חוות דעת ועו"ד מהשורה הראשונה. הוא הורשע, והעונש שלו... עבודות שרות. הוא כבר גמר לרצות אותם, אחרי עבודות השרות הלך להשתכר במקצועו, אחרי יום העבודה הכפול חוזר לאישתו ובנו. והנאנסת? איני יודעת, אותה איני מכירה.

טורטיתת

New member
זהו יום שמהול בעצב ובשמחה.

הדמעות שלי כי בתמימותי בכל ליבי קיוויתי שלא נכונים היו הדברים, הרי נשיא המדינה אזרח מס' 1, צריך להיות אדם מכובד, אמין, ישר, סמל למדינה ישראל. תמונתו מתנוססת בכל קיר מוסד חינוכי בארץ הוא דמות שצריך היה להיות ראוי להערצה להערכה. מרגע שצצו נשי האותיות א' וכו'... סירבתי להאמין סירבתי לקבל, צעקתי התקשורת עושה כאן עול, נשארתי בתמימותי, אך היום התמימות חלפה לה . שמחה יש בי, כי ביום זה ניתנת אות כבוד לדמוקרטיה, זהו יום שממחיש את ערך השוויון בפני החוק. אף יום זה הוא יום ניצחון למתלוננות, ולאותן שאר הנשים הפגועות הנאנסות השותקות חסרי המנוח, ששנים שנים חששו מאדם זה. והיום הוא הופך לאסיר והן חופשיות. "שמרי נפשך, כוחך שמרי, שמרי נפשך שמרי חייך, בינתך, שמרי חייך, מקיר נופל, מגג נדלק, מצל חשך, מאבן קלע, מסכין, מציפורניים שמרי נפשך מן השורף, מן החותך מן הסמוך כמו עפר כמו שמיים מן הדומם, מן המחכה והמושך והממית כמי באר ואש כיריים נפשך שמרי ובינתך שער ראשך עורך שמרי, שמרי נפשך, שמרי חייך..." (חוה אלברשטיין - שיר משמר)

ליאם63

New member
אתמול בכיתי

קבלי
חזק ועוטף. זוכר על מה את מדברת מבין את הרגשתך. גם אני שמח שמיצו עימו את הדין. לצערי ה"שתן עלה לו לראש" והוא בהחלט ניצל את מעמדו ואת הכח שהתפקיד כביכול נתן לו.. קורא אותך עד הסוף (משתדל..
)

ליאם יקירי....

לאחרונה אתה ממש מתמיד וקורא את הוהדעות עד הסוף... זו מחמאה רצינית... : ) מזכיר לי נשכחות עוד מהתקופה של שיחות הלילה המאוחרות..... תודה שקראת עד הסוף, ותודה על המילים החמות וההבנה. נשיקות

יש משהו....

כל כך נקי ונהיר במילים שאת מחברת למשפט.... את יודעת? אני מניחה שנשים רבות, כמוך קיוו שהמעשים אינם נכונים. מניחה שקל יותר להמשיך הלאה, קל יותר לעבד שקר של מתלוננת, מאמת של נשיא מתעלל. זה ברור לי ומובן לחלוטין.... העניין הוא שזה קורה. כלכך הרבה....מסביב. בטוחה שאת יודעת כמה זה קרוב......וכמה זה מרובה..... דווקא משום שהנטייה האנושית והטבעית ביותר היא להדחיק ולקוות שלא כך נעשה. כשהמעשים אכן קורים, צריך לדעתי לתת מענה ביד קשה. קשה באמת. לא רק כדי שאנשים ירתעו. אלא בעיקר כדי שמי שנפגע יוכל להתחיל תהליך שיקום. ומי שפגע, יחשוב עשרים פעם אם כדאי לו לשוב לסורו. אנחנו לא יצורים קדמונים שלא עומדים בפני היצרים שלנו. אדם שכמותו, חישב כל צעד ובחר בקפידה את הקורבנות שלו. בקפידה מרובה. או שכך לפחות חשב. אבל לרעתו, גם עץ גמיש ביותר, נשבר בסוף. והאמת יצאה לאור. ואת צודקת, : ) זה באמת יום שבו הדמוקרטיה שמכבדת את האזרח הקטן, מנצחת ובגדול.... דבר אחד לפחות בכל הערפל הזה ברור.... לא יודעת מה יהיה גזר דינו, כך או כך, הוא הכניס את עצמו לכלא שגם האלוהים שלו לא ישחרר אותו ממנו. "רגש הצדק שבלב האדם הוא השופט העליון על מעשיו ומעשי אחרים כאחד". (אחד העם). מי יודע טורטית יקרה, אולי מעז יצא מתוק......

טורטיתת

New member
קשור או לא קשור...

העולם הזה הפך להיות תהו ובהו גדול ולא מוסבר ואנו במדינה הקטנה שלנו הפכנו להית חלקיק קטסטרופלי בתוכו. מאז חזונו של בן-גוריון להפריח את הנגב המדינה עברה ותעבור די הרבה. ראש ממשלה נרצח בגלל דעותיו... ואחר מקולל ונופל לתרדמת... אנו עוצרים אוניה עם ציוד ומזון מחשש ל"בונוס" (נשק) בתוכה ולוחמים צוהריים בוזזיםאת סיפונה..אלימות חוגגת בבתי-ספר בגני-ילדים.. נשים נאנסות נרצחות.. אמא זורקת את ילדיה מחלון ביתה לפגישה עם אלוהים... אבא מטביעה את ילדתו בתוך מזוודה אדומה...ועכשיו לאוסף נשיא מדינה ישראל אשם באונס והתעללות מינית. לא רוצה לחשוב מה יהיה מחר...יודעת שלאתר יש צורך בחינוך מחדש לכיבוד אדם רצונו דעתו ומינו.

טורטית יקירתי....

ההודעה שלך מלאה ברגש.....מוצפת... מבינה אותך ואת מה שאת אומרת..... חושבת שזה יום כזה שאפשר לראות את חצי הכוס הריקה... אבל את יודעת מה?? אנירק מאמינה שאם לא היום, אולי מחר... כשוב יהיה יום חדש... תזכרי גם בחצי הכוס המלאה.. כי באותה מידה שיש את כל העובדות שציינת שמזכירות כמה העולם הוא מה שהוא. יש גם חצי שני של עובדות, שלפחות לעניות דעתי, גורמות לנו להתמודד עםהחצי הריק ולהמשיך הלאה. כי החיים חזקים מהכל. ויש כלכך הרבה טוב בעולם, ששום דבר, קשה ככל שיהיה, לא יכול למחוק אותו. צריך כלכך הרבה כדי לשבור אדם, ואם תחשבי לרגע, אני לפות מאמינה שצריך כל כך מעט טוב כדי להרים אותו... אז מה זה אומר על הטבע האנושי? עלינו כבני אדם?? אולי אני טועה, אבל כך זה מרגיש לי....אחרת לא היינו מצליחים לשרוד חיים שלמים.....לא?

נשיאה לשעבר של מדינת ישראל אשם

נשיאה לשעבר של מדינת ישראל- עבריין מין סדרתי. והיום אומרים שהיו שמועות... אני שואלת את עצמי איך הוא נבחר לנשיא. האשימו אותו בדברים איומים. בשקרים ומניפולציות. בפה אחד. אני לא מבינה איך השכנה שלו אומרת שהוא היה אדם טוב שהלך לבית כנסת והיא לא מאמינה. הוא אנס. אני לא מבינה איך הבן שלו זועק שאנחנו עוד נהיה גאים בנשיא השמיני של מדינת ישראל. הרבה רגשות יצאו היום. גם אני עקבתי אחרי המשפט הנוראי הזה. אחרי הנשיא לשעבר.... לא האמנתי שירשיעו אותו ככה... אני, אישית, שמחה שהשופטים הוכיחו אותי אחרת... יום עצוב למדינה. יום שנותן תקווה שעוד יש קצת צדק... מקווה שהוא יקבל עונש קשה. מקווה שאולי זה יצליח למחוק את החיוך שלו, ויעזור לו ללבוש מעט בושה על פניו... מקווה שבהיסטוריה החדשה שנכתבה היום, הוא יזכר כאחד מהאנשים הבזויים שהיו בשלטון. אין בי רחמים כלפיו. שום חמלה. הוא היה בטוח שהוא יצליח עם השקרים. שיאמינו לו כי..... אני שמחה שהשופטים הוכיחו אותו אחרת.

מסכימה איתך....

באמת יום קשה וגדוש... המון רגשות צפים ומציפים.... אבל תארי לך שפסק הדין היה נגמר אחרת? אנשים היו מתקשים לקבל הרבה יותר אני מאמינה. כל רגש שעולה לדעתי, יש לו מקום וחשיבות ולא סתם הוא עלה.... כל אחד לוקח את זה למקום שלו או של הקרובים לו....וזה תהליך. כולנו עוברים אתהתליך הזה, מי יותר ומי פחות. את יודעת מה עצוב בעניי? שנדמה כאילו אנשים לא מבינים איךהוא נבחר ואיך לאידענו קודם.... הרי שזו בדיוק תמונת המצב של המציאות.... רוב הנשים נפגעות ע"H מישהו מוכר וקרוב (רק 15% ע"י זר) רוב המקרים זה מישהו שלעולם לא היית חושבת שיפגע בך... זה בדיוק העניין. אין שלט על המצח. זה יכול להיות כל אדם. בכל מעמד. בכל עמדה. סטייה שכזו לא מוחלת על איש בגלל מעמדו או השכלתו. ראיתי אנשים שלעולם לא הייתי מאמינה שהם פוגעים. ראיתי אנשים שזה כל כך לא מתחבר. אחרי מעשה כולנו חכמים יותר, אבל לדעתי? החוכמה האמיתית היא להיות מסוגל להקשיב, להכיל, אפילו להיות מלאי אימפתיה (ולא הזדהות) גם כשמאוד קשה לנו לשמוע על פגיעה... גם כשמאוד לא מתיישב על הדעת. כי לפעמים, זה כל מה שצריך.... לא להציע פתרון, ולא לשנות עולם. להיות. לאפשר. להכיל. ואז אותה אחת שנפגעה, תהייה חזקה מספיק לבחור באמת מהנכון לה. ואיך ומה היא רוצה לעשות. לשתוק, לדבר, להתלונן, להעלם. לא משנה מה. אין נכון או לא נכון. יש מה טוב לכל אחת שחווה את זה. אני רק מקווה שמתוך ההפתעה הרבה של אנשים שגם נשיא יכול לפגוע. משהו בקיטלוג הכל כך גס ולא מדוייק הזה יישבר... משהו יאפשר לכולנו להיות סובלניים יותר. מבינים יותר. קשובים יותר. סלחניים יותר. מכילים יותר. וגמישים יותר..... אי אפשר לדעת שומדבר על אפחד. לא ככה? מקווה שמשהו מהיום הזה, יחלחל בך אחרת ומתוך עוצמת הרגשות, תבוא גם צמיחה....

פאמקי

New member
אכן... "אם יש ספק- אין ספק!"

המשפט הזה אינו רק סיסמא. כשאנשים יפנימו, דברים יראו אחרת. אני מסתובבת כל היום עם מועקה מהולה בשמחה. ב-4.5 השנים האחרונות, עקבתי אחרי "פרשת קצב" בדריכות... כל כך כעסתי כשפורסמה עסקת הטיעון... ומאוד שמחתי כשהיא בוטלה, ומנגד, מאוד נבהלתי, כי הבנתי שהאדם השפל הזה, בטוח שהוא יכול לצאת מהעניין נקי, אם רק ידע לכלכל את צעדיו. זעזע אותי, שככל שהאדם הזה עלה ב"סולם הדרגות", התגבר "כוחו" לפגוע ושאנו כחברה, איפשרנו ולא ראינו את מי שהוא. איכזב אותי, שמאוד הופתעתי מההכרעה (גם אם לטובה). ומנגד, התעצבתי שכבר התרגלתי- שאנשים הנמצאים בעמדות מפתח, מצליחים פעם אחר פעם, להתחמק מהרשעות. אני לא מפסיקה לתהות האם כל אזרחי ישראל שווים בפני החוק? איך ייתכן, שאדם החשוד בעבירות כל כך חמורות, ממשיך להנות מהגנה משפטית הטובה ביותר שיש, ממשכורת שמנה, לישכה, מזכירה, רכב...? שאני, את והנפגעות ממנו משלמות! כמובן שיש מכל הסיפור הזה גם תקווה גדולה. שתהיה הרתעה גדולה יותר, שיותר נשים יאמינו במערכת המשפט ויתלוננו (דווח על עלייה בפניות למרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית מאז סיפור אורלי אינס ולקראת ההכרעה). שעוד אנס סדרתי ישב מאחורי סורג ובריח. שאולי סוף סוף פוגעים יפנימו, שכאשה שאומרת לא, מתכוונת ל"לא!" ויותר מכך, שהלם, פחד, קיפאון... מעידים על אי הסכמה! ולהתעלמות מכך, יש מחיר. עוד דבר- אני לא יכולה שלא לתהות מה עובר על גילה קצב. בקלות אפשר לשפוט אותה על שהגנה עליו, אך אני רואה את האשה הזו, וליבי נשבר. אני שומעת אותו בנאומים, את התוקפנות, את ההתקפה על אנשים, את ההפחדה...והבטן שלי מתכווצת. יודעת שזה מה שהיא חווה ואת זה אני רואה בעיניה. אז לא מעוניינת לשפוט אותה. מקווה בשבילה שתמצא את הדרך החוצה מהמקום הנורא בו היא נמצאת. חייבת לציין שללא ארגוני הנשים (ובעזרתה של דורית אברמוביץ', חברה ואשה יקרה, שבצדק הוזכרה כאן) שדואגים להשאיר את הדברים בתודעה הציבורית, מאחורי הקלעים ובקידמת ההתרחשויות- הסיפור הזה, בקלות יכל להתפוגג. התייצבו נשים מחוץ לבית המשפט כשהן נושאות שלטים עם הכיתוב "את לא לבד" ו"אם יש ספק אין ספק", "אנחנו מאמינות לך" ושידרו את האומץ שהנפגעות הפגינו בתלונתן. יישר כח חברות! אילנה דיין סיימה את תוכניתה ב-4 דקות על נשיא המדינה הנוכחי, שמעון פרס, באמירה: "כמה נפלא לומר שהאיש ראוי למשכן, והמשכן ראוי לו". ובעצם שמעתי, את האמירה ההפוכה- על קצב!

פאמקי יקירתי....

את התהליך שתארת בארבע וחצי השנים האחרונות.... יכולה כלכך להבין ולהתחבר...מנקודות מאוד חופפות. כולל כל הספקטרום הרגשי שתארת.... וזה לא פשוט. אבל איך אני יכולה להגיד שזה לא פשוט , כשמעמידה את עצמי במקום אותן מתלוננות? לגבי כל ההטבות שיש לו. אז יש שני צדדים. חשבתי על זה לא מעט את יודעת? את כל ההטבות באשר הן, אני חושבת ומאמינה שצריך לשלול ממנו. חד וחלק. לאלתר. לגבי הפנסיה? אז האינסטיקט הראשוני שלי הוא להגיד שגם את זה יקחו ממנו. לא מגיע לו כלום. אבל אז חושבת שאם יחזור להיות רעב ללחם, שאם יהיה במצב כזה שהוא צריך סיעוד... הרי מי ישלם את זה??? אנחנו. שוב. בדרך אחרת. אז לקצץ מצד אחד ולתת מהשני??? זה נראה לי מיותר. אני מקווה ומאחלת שכל הזכויות ילקחו ממנו ושאת הפנסיה ישאירו רק בשביל שאר בני המשפחה. ואם כבר מזכירה את שאר בני המשפחה, אמרת שאת לא מפסיקה לתהות מה עובר על גילה..... את יודעת? חושבת שגם איתה עברתי תהליך. בהתחלה כלכך כאב לי עליה. אחכ גבר בי כעס עצום, עצום, כי אני לא מאמינה שהיא באמת לא ידע כל הזמן הזה. אני לא מאמינה שהיא רק ניסתה לשמו על המסגרת המשפחתית שלה ולהעלים עין. כך שאולי לא היא זו שלחצה על ההדק אבל היא ידעה שהאצבע שלו שם. מבחינתי גילה היא מרגלית הר שפי. ואני בטוחה שזה עוד ישתנה בי לא מעט, אבל כרגע נתקעתי שם..... כי לא מאמינה שהיא באמת ובתמים לא ידעה בסתר ליבה. ובכלל בעניי אי ידיעה לא פותרת. ולצד כל אלו, היא לא צריכה לשלם את המחיר שלו....ואני כמוך מקווה שהיא תמצא את הדרך שלה למקום שטוב לה. אם לא איתו אז בלעדיו.... לא ידעתי שדורית חברה שלך (מצחיק :) ) פשוט ראיתי אותה בטלויזיה ויש לי זכרון מאוד טוב ממנה מהלימודים, היא לא לימדה אותי ישירות בלימודים (בפסיכו), אלא חברות מתחומי לימודים אחרים (סוציולוגיה כמובן) ויכולה להגיד לך שיש לה עדת מעריצות, גם בגלל היותה האישיות שהיא, כלסבית מוצהרת....וגם בגלל שהיא מרצה בחסד. וכראיתי אותה בהפגנה בטלויזיה זה היכה בי..... אבל את רק מחזקת את התחושה שלי אם כך..... : ) ולך רק אומר, את מה ששלמה ארצי אומר הכי טוב....."תתארו לכם" "תתארו לכם עולם יפה פחות עצוב ממה שהוא ככה ואנחנו שם הולכים עם שמש בכיסים ומעל גגות, הכוכבים והזמן עובר בלי פחד "

פאמקי

New member
את גילה קצב רואה

כאדם עם סימפטום האשה המוכה. זה מה שאני רואה בעיניה, בהתנהגותה ובהתהלכותה בעולם. ולתחושתי, אין להאשים אשה מוכה בכך שנשארת, ובטח לא בכך שמכים אותה (וברור שזה לא מה שאת אומרת, רק מנסה להעביר לך את ראייתי). הדרך היא לנסות להראות לה, ולסייע ביציאה מהמקום בו היא נמצאת. לכן, מתקשה לעשות את ההקבלה למרגלית הר שפי. איני חושבת שקצב יידע את גילה במה שהוא מתכנן (גם אם בתוך תוכה ידעה למה הוא מסוגל), ואיני חושבת שמרגלית הר שפי הייתה תחת פחד ואימה, ולכן שיתפה פעולה. למיטב ידיעתי, היא האמינה בכך אדיאולוגית, גם אם לא הייתה מסוגלת ללחוץ על ההדק. זה מה שעושה אותה שותפה מלאה לפשע, בניגוד לגילה. וכן, יש נשים רבות שמעריצות את דורית, אני מעריכה ואוהבת אותה ומעריצה את הדרך שהולכת ומאמינה בה. אם כולנו היינו גאות כמוה, הלסבופוביה הייתה במקום קצת יותר טוב.

ממממממממממממ

חייבת להגיד לך שעברה בי המחשבה להקביל לאישה מוכה, אבל משהו בזה הפריע לי, מסיבה פשוטה שזה כנוע. לאישה מוכה בעניי, נחצו גבולות שלא בשליטתה, וכל כך קשה לקום וללכת. העוצה והפחד לדעתי הם כמעט בלתי אפשריים. ואלו שכן מצליחות, הן גיבורות. גילה, ידעה או לא ידעה אני מניחה שזה דיון בפני עצמו וכנראה שלעולם לא נדע את התשובה, אלא אם היא תבחר יום אחד לשתף.... אני כן חושבת שיש סיכוי שהיא הרגישה, כי כשבן זוג בוגד בך (גם אם הבגידה היא מתוך רצון לחפש אחיזה בשליטה שאבדה..) כאישה, כבת זוג את יכולה להרגיש, כי זו לא רק הבגידה והעניין המיני, דווקא בגלל שזו לא בגידה קלאסית. דווקא בגללל שזה הרבה מעבר לסקס עצמו. אני מאמינה שהיא הרגישה שמשהו קורה. אני מאמינה שהיא מכירה את בן הזוג שלה וכמו שאמרת יודעת למה הוא מסוגל. לטוב ולרע. והיא עשתה את הבחירות שלה.... עד כמה לתת להן מהום. עד כמה לכסות את העניים. עד כמה לתת לזה יד. אז נכון, זו לא היא שפשעה. זו לא היא שבחרה לפגוע. במישירין. אבל בעקיפין אין לי תחושה של רחמים... נכון שכל סיפור הוא לגופו, אבל אני מאמינה שיש משהו במנגנון שבה שידע, שאם זה לא יהיה מחוץ לבית, סוג כזה של פגיעה, זה יהיה בתוך הבית. וזו אולי ברירת מחדל.... ובכל זאת. וכן זה קצת קיצוני ואולי קצת שיפוטי. ואני מצטערת על זה, באמת, לא בצינות. אבל המשפחה הזו מבחינתי קיבלה את כל ההבנה ואת כל התמיכה וא תכל הכסף מעל ומעבר למה שאפרי. וסבלנותי פקעה. איפה כל אותן נפגעות? מה הן תקבלנה? מי יבין אותן? מה עם מה שעבר עליהן ועוד יעבור זמן לא מבוטל? הרי ברור לי שלאנשים קל יותר להבין אותה ולרחם עליה מאשר על הנפגעות... שבטוח עשו משהו ורצו את זה לא פחות ממנו. אז כן, זה מכעיס אותי. ויכול להיות שהמציאות שונה לחלוטין מזו שמתארת... מודעת לזה. ואקח את כל המילים שלי בחזרה ואתנצל אם יתברר שכך הדבר. אבל בנתיים? מעדיפה לשמור מרחק. ולא להבין אותה. לא לקבל אותה. לא להכיל אותה. לא לרחם עליה. לא לחוס. לא לאפשר לה להשאר במקום הזה שהייתה בו אולי הרבה יותר מדי זמן. כי עכשיו גם לה אין ברירה אלא להתמודד עם המציאות. עכשיו גם היא הקורבן. ופאמקי, אי אפשר שנסכים על הכל : ) נסתפק בכמעט? ותודה יקירתי, הארת את עיניי.....

פאמקי

New member
יקירתי

עונה לך, לא כדי שתסכימי איתי או לא. מראה לך/ן את נקודת מבטי רק כדי לראות את שלך/ן, ואולי להבין נקודות נוספות, אחרות משלי. אז בבקשה, אל תפסיקי כי אנו לא מסכימות. ברור לי שאת בעדי, גם אם דעותינו לא
. סלחי לי על ההתקוממות, אך קשה היה לי לקרוא אותך כותבת 'בגידה' ו'סקס'. מהכרות איתך, ברור לי למה התכוונת, אך כדי לא לפספס מישהי שחושבת כך, אגיב. קצב לא בגד! הסימפטומים שהיא הייתה אמורה לחוש על בגידה, רחוקים מהיכולת לזהות אנס. שתינו (וא/נשים רבות נוספות) יודעות, שאנסים יכולים להיות "מ-ד-ה--י-מ-י-ם" מעל פני השטח, הם המתחזים הגדולים בעולם. זה אפילו לא דומה, לאדם שבוגד. ייתכן והיא זיהתה אלימות (כזו או אחרת) כלפיה, אך מאוד קשה לזהות שלא רק את נפגעת. וגם אם כן, הפחד עשוי לשתק. בדיוק כמו שקרה לקורבנות. בעיניים שלי (וברור שייתכן ואני רואה לא טוב) היא עוד קורבן שלו. והחמלה שלי כלפיה, באה מהמקום הזה, שרואה בה קורבן. כי לחיות עם אדם כזה, זה לחיות עם אדם אלים, לא עם אדם מיני. ובאשר לנפגעות... אוי, ליבי ליבי איתן. ההתקוממות שלי על כל מה שהוא מקבל, ועל מה שמתאפשר לו, באה רק מהמחשבה עליהן. הן מסתפקות במה שהמדינה מקצה להן, וזה המעט ביותר שאפשר. והוא? רק צריך לבחור, את הטוב ביותר, ואנחנו מממנים. הן צריכות לשלם בדם ויזע על שיקום, טיפולים, התמודדות בחברה, ליווי משפטי טוב יותר וכיו"ב. זה נורא! אז כן, אני חושבת על כל הנפגעות. ומרגיש לי נורא חזק שגילה היא רק נפגעת נוספת.

למעלה