כמה שאלות חשובות!!!

והתורה גם אמרה:

עמ``י עש``ו מצאתי פה ציטוט מהתורה לאיזה טיעונים משחררים מהצבא לפי התורה: מי שבנה בית ולא חנכו מי שנטע כרם ולא חיללו מי שאורס לאישה ופחדן או מוג לב ``מי האיש הירא ורך הלבב, ילך ויישב לביתו ולא יימס לב אחיו כלבבו`` דברים כ` ח אז כל מי שמפחד כן... מתוך פחד שלא יסתיר את הפחדים שלו ב``תורתו אומנותו`` ויגיד אני מפחד <הבעיה שאין חוק כזה...>

והתורה גם אמרה :)

עמ``י עש``ו תורה ועבודה! יש את הסיפור המפורסם של שני שבטים זבולון ואשר? יכול ליהיות? ששני השבטים התפרנסו להם ביחד שבט אחד פרנס לעולם הזה ושבט שני לעולם הבא <ואני יודעת שיש שמקשרים את להשתתפות במלחמה שבגלל שהעם שלנו במצב רוחני ירוד אז הם לוקחים על עצמם להשלים > ובקשר למלחמת רשות -השכלתי תודה :)

התרנגול

New member
תיקון קטן....

צריך להבדיל - החרדים לא מתייחסים למדינה שלנו כאל מדינה של גויים, אלא כאל מדינה של יהודים , רק שהיא לא הולכת לפי חוקי התורה, ולכן הם לא רואים קדושה במדינה, ומשתפים איתה פעולה רק בדברים ההכרחיים. בתקווה לאחדות העם בכל שכבותיו.... תרנגול

נולי

New member
הסבר

לא התכוונתי שהחרדים חושבים שהמדינה היא מדינת גויים, אלא מתייחסים אליה באותו אופן כמו היהודים נגיד באנגליה נכנסים למוסדות השלטון, ומשתתפים בבחירות כדי ליצג את האינטרסים שלהם. כלומר ההשתתפות במוסדות המדינה הוא לא בגלל שהמדינה היא קודש וזהו שרות בקודש (פחות או יותר מה שהציונות הדתית גורסת) אלא כדי להצליח לחיות פה (דבר לגיטימי לחלוטין ולא נאמר בציניות).

S.L.

New member
תשובות

1)קשה להגדיר את זה באופן חד, כי יש בזה את כל צבעי הקשת. חרדי זה נוטה יותר לכיוון של לובשי שחורים, כיפות שחורות עד ``שטריימל`` (כובע ענק מפרווה) וחלוק משי כבד שחור. אבל זה רק בלבושים ובדיעות זה הרבה יותר קשה להגדיר, אבל ``חרדים`` הם יותר קיצוניים (הם לא יראו טלוויזיה עד ללא ידברו בכלל עם אשה רחמנא לצלן...) אבל יש בזה המון סוגים וגוונים! 2)דבר ראשון את צריכה להיסתכל על שבתות ו``מדינה יהודית`` כחוק, מבחינת אזרחות. עכשיו - למה הסכימו לכך בכנסת? כי הייתה השפעה חזקה בזמנו, וגם עכשיו יש, אמנם הרוב חילוניים, אבל הרבה מהחילונים *כן* שומרים שבת! 3)צבא - כמו 2 , לדתיים אחרי הכל יש כח, וזכותם לומר שהצבא פוגע בהם - כי הם מספיק הרבה ע``מ להתיחס אליהם ולחוקק חוק מיוחד להם. זה לא כמו אדם אחד שיגיד שהוא מאמין באיזשהו אל שהוא המציא - ואסור לו ללכת לצבא. לדעתם - הצבא יהרוס את הבחורים הצעירים, לכן עשו פלודה לחרדים. אבל יש כאלה שפשוט מתנגדים לעצם המדינה - הם, לדעתי, כמו ערבים - משוחררים בגלל שאף אחד לא רוצה שהם ילחמו לצידנו כשהם לא חושבים כך! 4)כי הדתיים רוצים ללמוד בצורה שונה לגמרי. בדרך כלל כל הבוקר אצליהם לומדים ``מקצועות קודש`` ורק אחה``צ לומדים חול (אם...) והחילונים ההפך. אז איך את רוצה שילמדו ביחד?! 5)איך משנים דיעה? בדרך כלל זה בגיל ה``טיפש-עשרה``, בנאדם קורא על דימוקרטיה ורוצה ``לנסות`` דבר אחר ``אולי הצד השני צודק`` . או שפשוט יוצא לו ליהיות בחברת חברים חילונים וזה יותר קל ויותר כיף - וההיפך, בדומה - אצל חוזרים בתשובה.

מני*

New member
אין מושג של חילוני....

אני חושב שטוב שהנושא הזה עלה כאן וכדאי בהזדמנות זו להביא את דבריו של הרבי מלובאוויטש, בנושא של חילוני: הרבי הסביר פעם שאי אפשר להגיד על בן של הקב``ה שהו ``חול`` מלשון חילוני, כי הרי לכולנו אב אחד, ואף אבא לא יהיה מוכן שבן שלו חול, ואי אפשר להגיד על יהודי ולא משנה באיזה מצב שהוא נמצא שהוא ``חול`` כולנו בנים של הקב``ה, מה שכן ניתן להגיד שישנם יהודים שמקיימים תורה ומצוות וישנם שעדיין אינים שומרים תורה ומצוות, אבל להגיד על יהודי שהוא חילוני לא אומרים. אני מקווה שהצלחתי לתרום משהו ומן הראוי היה כדאי שגם אנחנו נתחיל להשתמש בשפה הזו, וכאחד שבקשר יום יומי עם אנשים שאינם דתיים וכשהם שמגדירים את עצמם כחילונים ואני מסביר להם את דברי הרבי הם פשוט נמצאים בהתפעלות ונשארים בשוק שהנה ישנם אנשים שלא קוראים להם חילנונים, תנסו ותראו שלכם מני*

מתנחלת

New member
תגובה!

אני לא חושבת שאתה יכול להגיד שאין דבר כזה בן אדם חילוני. כלומר אין את המילה חילוני. איך אתה יכול להגדיר אדם שלא שומר שבת והוא מחשיב כל יום כיום חול?! אדם שמבדיל את עצמו מהחברה היהודית - מקיים מנהגי גויים. אני לא חושבת שאי אפשר לקרוא לו חילוני בגלל שהוא למעשה מחלל את שם ה`! -מתנחלת- ;-)

מני*

New member
מתנחלת?

תקראי לו אדם שאינו שומר ומקיים עדין תורה ומצוות, אבל למה חילוני? למה יהודי צריך להיקרא חול

מתנחלת

New member
מני-

הוא גורם לעצמו להיקרא כך הוא למעשה מחלל את שם ה` ואני לא חושבת שהמילה חילוני באה להקניט אלא רק להבהיר את מצבו של אותו האדם. אדם חילוני- מחלל את שם ה`, ובשבילו קודש הוא כמו חול ולכן הוא נקרא כך(לעניות דעתי). -מתנחלת-

נקודה

New member
תגובה לתגובה!!

בס``ד אולי הוא מחלל אבל הוא לא מחולל! בכל יהודי יש חלק אלו-ה ממעל ממש אז איך אפשר לומר על מישהו שהוא חילוני? שלך, נקודה (למחשבה..)

סקר שני מבית היוצר נוני

יש לי סקר בשבילכם!!! - האם אתם חושבים שדתיים ויהודים יכולים לחיות יחד כלומר באותו בניין?!?!?! נמקו.....ואם יש הביאו דוגמאות!!!! -האם דתיים ויהודים בכל מעונינים לגור באותו בניין?!?!? מצפה לתשובה נוני!!!

מעולם לא היה לנו ויכוח בבניין

על רקע דתי, למרות שהבנין מעורב חילוניים ודתיים.

התרנגול

New member
למה לא???

אני חושב שלא הבנתי ת`שאלה, אני פשוט לא רואה שום סיבה בעולם שהם לא יוכלו לגור באותו בניין.... בקשר לשאלה על הרצון, אז כל אחד בפני עצמו, אבל עדיין אני לא רואה שום מניעה בעניין הזה. יש לנו שכנים חילונים, שהדעות שלהם בכל מיני נושאים (לא רק דת) די שונות מהדעות שלנו, וזה לא מפריע בכלל בכלל ליחס האישי, והקשר מאוד טוב. כבר כתבתי פה פעם שלפני התפילה בבוקר, ולפני השבת, יש חובה להיות בן אדם, ולהיות בן אדם לא נמדד ביחס זה או אחר לדת, או בדעות פוליטיות אלו או אחרות (מכיוון שהנושא עלה, הזכרתי גם את זה...), אלא במובן הכי פשוט שקיים. ובכלל בנושא דתיים חילונים (סליחה, סליחה- לא שומרי מצוות <וזה לא בציניות!!> ), ידוע המשפט עלינו, בני האדם, ש ``כמו שפרצופיהם שונים זה מזה, כך דעותיהם שונות זו מזו``, וראיתי פעם מישהו שהסביר את זה, שכמו שפרצופיהם שונים, ואנו סובלים את זה, ומסוגלים להתמודד עם זה, כך אנחנו צריכים לסבול ולהיות מסוגלים להתמודד עם זה שדעותיהם שונות!!! בקיצור, כולם יהודים, כולם אחים, ו``אם נחרבנו, ונחרב העולם עמנו על ידי שנאת חינם, נשוב להבנות, והעולם עמנו יבנה על ידי אהבת חינם`` (אורות הקודש) בתקווה לאחדות וגאולה.... תרנגול

איך חוזרים בתשובה...

עמ``י עש``ו לא יודעת מה הקשר לעבודה שלך אבל אני מביאה דוגמאות הורים חילוניים עם זיקה למסורת ששולחים את הילדים שלהם לבית ספר דתי פשוט כי יש שם פחות אלימות סמים וכו ויותר חינוך לדרך ארץ כיבוד הורים וכו <ההמשך ברור> ילדים קטנים שמתחילים ללכת לשעורי תורה כי מחלקים שם ממתקים ונשארים כי מוצאים שם דבש <התורה נמשלה גם לדבש נכון?> אמ...עוד... חבר מביא חבר עם אחד במשפחה חוזר בתשובה הוא מושך איתו את אבא ואמא והאחים <והאחים את הנשים שלהם והילדים שלהם והנשים את האחים שלהם וכו וכו וכו> בגדול ככה אני מכירה את כל הסיפורים מצטערת לא נתקלתי באנשים שחזרו בשאלה במהלך חיי הקצרים <אני מודעת שיש כאלה!>

אני בשוק!!!

תגידי איפה את לומדת-שנותנים כאלו עבודות? ואני אשמח לעזור לך אם תסבירי לי מה זה דתי ומה זה חילוני, ואני לא אחזור על דברי הרב קוק שוב... רק אומר לך שלדעתי המושגים עליהם את מדברת בעבודה בכלל לא נכונים.... אין דבר כזה חילוני <ואני יכולה גם להסביר למה אבל נמאס לי לחזור על זה פה כל יום> בכל אופן שיהיה לך המון בהצלחה ושתבוא כבר הגאולה וונדר <שעייפה מלמחות>

למעלה