כמה שאלות.. (ומצטערת על האורך)

כמה שאלות.. (ומצטערת על האורך)

מה הן פיוניות? |(אני יודעת שזה משהו בעלי הצמח שמאדה מים) איך עולים מים בצמחים? (זה קשור לפיוניות, לא?) הכלורופלסטים הם בעצם בעלי אותו תפקוד כמו של מיטוכנדריה? (רק בצמחים) ושאלה אחרונה- בקשר לפוטוסינתזה- המורה שלי בילבלה אותי. היא אמרה שהפד"ח שהצמח קולט מששתף בתהליך יצירת גלוקוז, ובתהליך נפלט חמצן, אך גם שנפלט מהצמח פד"ח בתהליך נשימה תאית, רק שכמות החמצן הנפלטת גדולה מכמות הפד"ח הנפלט. זה נכון? אני פשוט מבולבלת לגמרי.. ושוב, סליחה על הכמות..

netbird

New member
תשובות

פיוניות הן פתחים בצידו התחתון (זה שאינו פונה לשמש) של העלה. פתחים אלה משמשים לאידוי מים ולשחלוף גזים (חמצן ופחמן דו חמצני). מיקומן בצידו התחתון של הצמח עוזר בהקטנת האידוי. כדי שמים לא יתאדו ממקומות אחרים בעלה, עטוי העלה שכבת שעווה. הפיוניות מסוגלות להיפתח ולהיסגר על פי מצב המים בצמח, תנאי האקלים ומצבו הפיזיולוגי. מספר כוחות תורמים לכך שמים יעלו נגד כח המשיכה בצמח. הכח ההידרוסטטי פועל כאשר ישנה התאדות. מים מתאדים מהפיוניות וגורמים ליצירת לחץ הידרוסטטי (הלחץ קטן ככל שעולים בגובה הצמח). כוחות הקוהזיה והאדהזיה עוזרים בהדבקת מוליקולות המים זו לזו ולהדבקתן לקירות הצינורות, בהתאמה. הפיוניות נפתחות ונסגרות בעזרת הכח ההידרוסטטי. תנאי לעליית המים הוא צנרת שלמה - חורים בצנרת יעכבו עליית המים. הכלורופלסטים הם אברונים בתאים צמחיים. הם נותנים לצמח את צבעו הירוק. ריכוז גבוה שלהם ייתן צבע ירוק כהה וההיפך. הכלורופלסטים (בניגוד לפיוניות) מרוכזים בעיקר בחלקו העליון של העלה. לכן העלה לא פעם כהה יותר בצידו העליון (עלי זית). הכלורופלסט הוא אברון המאפשר קשירה של פחמן דו חמצני והרכבת גלוקוז. בו מתרחשת הפוטוסינתיזה ובזכותו מרבית הצמחים הם אוטוטרופיים (מספקים לעצמם המזון - יצרנים ראשוניים). צמחים אינם שונים מיצורים חיים אחרים. גם הם נושמים. המיטוכונדרון הוא אברון הנשימה התאית והוא אחראי לייצור האנרגיה. תפקידו בהפיכת גלוקוז (או ליתר דיוק תוצרי פירוקו) ל- ATP. במהלך תהליך הנשימה נפלט פחמן דו חמצני ונקלט חמצן. גם בזה צמחים אינם שונים. ההבדל הוא, שבזמן שעות האור (ביום) תהליך הפוטוסינתיזה מפיק יותר חמצן משהמיטוכונדריה (מיטוכונדירון ברבים) ולכן נפלט בעיקר חמצן. בלילה, אין פוטוסינתיזה ולכן צמחים פולטים רק פחמן דו חמצני (אז אין הם שונים ממנו כלל). כיוון שתהליך הפוטוסינתיזה חזק יותר מתהליך הנשימה, יש בכדור הארץ כ- 21% חמצן באטמוספירה. הפיוניות, כאמור, משמשות גם לשחלוף גזים וגם לאידוי מים. הצמח לרב מנסה לאדות כמה שפחות מים ובו בזמן לקלוט כמה שיותר פחמן דו חמצני. יוצא מכך שלפעמים שלמרות שקיים אור המאפשר פוטוסינתיזה ולא חסר פחמן דו חמצני, הצמח סוגר הפיוניות כדי לא לאבד מים (עיקר גידולו של הצמח נשען על צבירת מים). ישנה תיאוריה שטוענת שהמיטוכונדריון והכלורופלסט הם פרוקריוטים (חיידקים) שחדרו לתא האיאוקריוטי (בממלכת החי רק המיטוכונדריון) ומאז נמצאים במיוטואליזם (סימביוזה).

למעלה