כיצד מלחמה מעלה את מחיר הדירה

ivgy1980

New member
כיצד מלחמה מעלה את מחיר הדירה

מוצעת למכירה דירת 4 חד' עם ממ"ד. המו"מ ערך שבועיים, במהלכו סוכמו כל התנאים בין עורכי-הדין, ונקבע מועד לחתימה.

24 שעות לפני המוכרים התחרטו, בטענה כי "בגלל המלחמה ובגלל שיש לנו ממ"ד הדירה שווה יותר". בו בזמן, הקונה כבר הוציא צ'ק בנקאי בעבור התשלום הראשון, כסוכם.

האם זו התנהלות בחוסר תום לב? האם זהו "תירוץ" לגיטימי?

תירוץ לגיטימי? היה הסכם אז עכשיו הממ"ד שווה

יותר בגלל הלחימה? ואם היה נופל טיל בסמוך לנכס אז ערך הדירה היה מתרסק?

לא מבין מדוע אנשים חוזרים בהם מהסכמים, בנוסף אני לא בטוח שהמוכר יכול לחזור בו אם יש הסכמות כתובות.

ivgy1980

New member
גם אני לא מבין

בראש הטיוטות שהוחלפו היה נוסח בסגנון של "האמור הינו במסגרת מו"מ ואינו מהווה התחייבות כלשהי לביצוע עסקה עד לחתימתה". נוסח זה היה מקובל על שני עורכי-הדין.

אולם ברגע שלאחר סיכום על המחיר נוהל מו"מ תכנוני ומשפטי במשך שבועיים, הודעת "חזור" יום לפני מועד החתימה היא בהחלט שלא בתום לב.

על כך מסכימים שני עורכי-הדין ולכן הובהר למוכרים שיש סיכוי גבוה שייתבעו על הוצאות, הן של שני עורכי-הדין והן של הקונה. את התיווך נשאיר כרגע בצד.

אגב, הפער לא משמעותי ביחס לתביעה האפשרית: סוכם 1.23 מש"ח והומוכרים סבורים שיקבלו 1.3 מש"ח.

אל מול הרווח התאורתי של 70 אש"ח קיימת הסכנת תביעה של 120 אש"ח. חבל, לא ככה?

gili667

Member
אם עו"ד של המוכר טוען זאת אזי נקודת המוצא היא

שזה נכון - אז למה לשאול בפורום ?! הרי לנו אין את הפרטים שיש בפניו

הרווח הוא תאורטי אם אין קונה בסכום הזה

איום של עו"ד המוכר בתביעה הוא בלשון המעטה תמוהה, בכל מקרה רצוי היה להשאר ברמת הדיבורים מה שהיה יכול להביא את המוכר להעדיף ציפור ביד על פני ציפור על העצ כשידוע לו ומובהר לו כי יתבע הן לאכיפת הסכם [לא ירוויח דבר רק יפסיד] + נזקים - היתרונות מול הנזקים פשוט לא שווים

אגב, לא מין הנמנע כי גם מתווך יכול לדרוש ולקבל שכרו , אם יקבע כי ההסכם נכרת הרי שהמתווך יוכל לדרוש שכרו - במקכה כזה המוכר יתכן וידרש לשלם גם את שכרו מצד הקונה

איזה מידע הם גילו שלא היה גלוי לפני?

שבתל אביב גם נופלים טילים? זה קרה לפני 20 שנה וזה יקרה עוד 50 שנה לצערי.

כמו כן אני חושב (ואולי אני טועה) שאם יש הסכמות על מחיר ואף הגיעו למצב בו הרוכש קיבל את ההצעה (וסביר שיש בכתב, לפחות בטיוטא) ואף החל לשלם בגין הנכס, חוק החוזים (אל תתפוס אותי במילה) עומד לצידו של הרוכש.

אולי אני טועה ויש צורך בהוצאת מכתב מסודר (לעניין החוק) אך לפי דעתי הייתה הסכמה ועסקה נסגרה, אולי לא נחתמה אך נסגרה.

מעבר לכסף (שזה העיקר בעסקים) יש גם את הצד המוסרי ופה לדעתי הם חוטאים בשני הכיוונים.

אבל שוב זה כל אחד לפי ראות עניו, לכל היותר אנו יכולים לא להסכים עם המהלך ואף לכעוס אך כמובן שלא נתלה אף אחד בחוצות העיר.

The Bulldog

New member
אוי, איזה היתממות

לפני שבועיים אף אדם מהרחוב לא שיווה בנפשו שיפלו רקטות על ת"א וראשון. ואם אתה חולק על זה או שאתה לא מחובר למציאות או שאתה סתם טוחן מים.

בתור אחד שגדל בצפון ועבר את מלחמת לבנון השניה

באינספור הפגזות לי זה היה ברור שזה יגיע גם למרכז הכל היה עניין של זמן, האם יש איזו סיבה שלא? האנשים במרכז חיים כלא מחוברים ולמציאות אם חשבו שהמקום חסין מפני טילים.

בנוסף שים לב לדברי, אם הם הגיעו להסכמות וצד ב׳ הסכים להצעתו של צד א׳ וצד ב׳ פעל על פי המוסכם לפי דעתי זה מחייב מה עוד שהיו הרבה פס״ד שלא נתנו סעד למי שכביכול ״נדפק״ אם לא בדק את הנכס או לא העריך נכונה את ערך הנכס.

בנוסף אני חושב שזה לא מוסרי לחזור בך אחרי סיכום, אתה חושב שזה בסדר זכותך, אך אם היית בצד הנדפק אולי היית מקים כל זעקה או פועל כדי להוציא הסיכום אל הפועל.

עוד משהו...ממ״ד אם כבר מדברים, נלקח בחשבון של שטחי השירות, אז אולי ניתן לו שווי של שטח שירות במקום שטח עיקרי?

The Bulldog

New member
זה לא משנה מה ברור לך

משנה מה חושב האדם הממוצע ברחוב בתל אביב (אני מניח שהכוונה לתל אביב). אנשים הפכו את הממדים למחסנים, פירקו ומכרו את דלת ההדף כי היא לא נוחה ועוד סימנים לכך שלפני שבועיים מעטים אם בכלל לקחו ברצינות אפשרות שתל אביב נמצאת בקו האש.

The Bulldog

New member
disclaimer

הדוגמאות שנתתי הן מהסביבה שלי ברמת השרון אבל לא חושב שבת"א זה שונה.

כך זה בתל אביב, אך לצורך ההמחשה בניין חדש

מתומחר גבוה יותר מאשר נכס בבנין ישן ללא ממד, לכן אני חושב שהממד עצם היותו מחלק מבניין חדש/חדיש סביר שמגלם בתוכו את עלותו. בניית ממ״ד עולה כ-70 אלף ₪, הרבה יותר מאשר בניה רגילה של בלוקים.

בכל אופן אני חושב שהמוכר טעה כיוון שאיך אמרו פה? הזיכרון שלנו הוא קצר לרוב לכן עוד שבועיים שלושה המצב יחזור לקדמותו כי ההיגיון אומר שאם נפל במרכז טיל אז המחירים צריכים לרדת לא?

לדעתי זו התנהלות חסרת תום לב

אלא אם בשבועיים האלו הם ממש בנו ממד חדש
.
הרי כל התנאים היו ידועים מראש. ממדי"ם נבנים
20 שנה בישראל בגלל האפשרות שיפלו כאן טילים.

SignedIncognito

New member
אבל הממ"ד באמת העלה את המחירים בשבועה האחרון

לא שאת הממדי"ם התחילו לבנות אתמול אבל בהנחה שהעסקה היא במרכז הארץ אני דווקא רואה את ההגיון.

פעם אחרונה שנפלו טילים על המרכז הייתה אי שם ב91 מאז במשך ה8 שנים אחרונות טיפטפו טילים על ישובי הפרפריה בדרום ובצפון היו טילים פעם אחרונה ב2006 במשך חודש ומאז שקט שם.

מרכז הארץ היה תקפת קונספציה שגויה שלא יפלו בו טילים ואם יפלו הצבא יטפל בעזה....עובדה שלא רק שהטילים נופלים אלא שהצבא לא באמת מטפל.

פתאום לפחות בטווח הזיכרון הקצר של הישראלים....ממ"ד באמת הפך לחיוני לתושבי המרכז והפסיק להיות "עוד" חדר.
כלומר ערך החדר הזה בישובי המרכז עלה...לכן גם ערך הדירה עלה.

ivgy1980

New member
הדירה בקומה שלישית על עמודים ללא מעלית

ולכן יש אוכלוסיות מסויימת שמראש פסולות כקונים פוטנציאליים, בלי קשר לממ"ד.

SignedIncognito

New member
מה עניין שמיטה להר סיני?

המשוואה פה פשוטה.
היה חדר שעד ללפני שבוע היא סתם עוד חדר(עם פוטנציאל להגנה מפני הפצצות שאף אחד לא חשב שיקרו) ועכשיו מתברר שהמציאות שונה, וקרנו של החדר עלה משמע מחיר הדירה כאינטגרל עלה.

SignedIncognito

New member
פסיכולוגית לפני שבוע במרכז ממ"ד לא שיחק תפקיד

אחרי הסבב האחרון שעדיין נמשך הממ"ד בהחלט קיבל נקודות זכות...מה שמתורגם לכסף.

למעלה