כימיה-ביולוגיה דו חוגי או רק כימיה?

danabo10

New member
כימיה-ביולוגיה דו חוגי או רק כימיה?

נרשמתי לדו חוגי - כימיה וביולוגיה לאוק' הקרוב.

הסיבה שבחרתי גם בביולוגיה זה:
הפחד לוותר על חומר שהיה נדמה לי שהוא חיוני לקראת תואר שני + פחד שיהיה לי פחות כלים בידיים עם כימיה בלבד + חוסר ביטחון וידע לגבי התחום בו ארצה / אוכל לעסוק לאחר הלימודים וייתכן ואני כן אזדקק לביולוגיה [ בהתחשב בכך שאני יודעת שצריך לפחות תואר שני].

בביה"ס למדתי כימיה, פיסיקה. מעולם לא למדתי ביולוגיה.

עכשיו ככל שאני מתקרבת אני מתמלאת חוסר ביטחון לגבי הביולוגיה, כי אני לא באמת יודעת מה החומר עצמו,
וגם כי אני רואה שהמערכת שלי תהיה עמוסה ללא מקום לנשום, 5 ימים בשבוע,
מהבוקר עד הערב,
וזאת בכלל בשתי פקולטות נפרדות לחלוטין כמו יד ימין ומשאל וללא כל קשר ביניהם מה שעוד יותר מסבך את הנגישות ואת מערכת השעות למשל.

אני זוכרת גם ששוחתי עם פרופסור לכימיה מהאוניברסיטה שיש לו מעבדה משלו, והוא אמר גם שלא בטוח שאני צריכה את הביולוגיה וכי היא יותר קלה להשלמה בעת הצורך.

זקוקה להכוונה מקצועית בנושא - או להפניה למישהו שיכול לעזור לי להחליט.

תודה!!!

Double Oxygen

New member
תגובה

ממליצה לך לבחור רק בכימיה מאחר ובתואר בביולוגיה אין מה לעשות.
אחרי תואר ראשון בכימיה ניתן למצוא עבודות,קצת פחות מתגמלות אבל בהחלט אפשרי. כמובן שהמשך לתואר שני בכימיה יכול להיות מגוון כי הוא נפרש על מגוון תחומים.
אם מעניין אותך שילובי הביולוגיה אז אני ממליצה אולי לשלב קורסים של כימיה אורגנית וכדומה.
תואר דו חוגי מאפשר לך נגיעה בשני תחומים ובכל זאת לא מדובר בתואר שלם רק בכימיה או רק בביולוגיה ובכל מקרה תצטרכי לעשות הן השלמות בכימיה והן השלמות בביולוגיה לתארים מתקדמים. לכן,ממליצה להיסגר רק על אחד מהתארים,בעדיפות לכימיה.
את בעלת רקע בכימיה ובפיסיקה ומהסיבה הזו אני לא צופה לך בעיה בלימודים כי הדגש הוא בדיוק על שני תחומים אלה ותמיד תוכלי לשלב בשנים מתקדמות גם קורסים שמענינים אותך יותר.
רק קחי בחשבון שהלימודים בדרך כלל נמשכים גם לתואר שני ובמקרים אחדים נפסקים לאחר תואר ראשון.
בכל אופן,בהצלחה!

danabo10

New member
את צודקת!

המון המון המון תודה!
את צודקת - אני באמת יותר קרובה לכימיה. לפסול כימיה בחיים לא היה אפשרות מבחינתי,
וכן אני רוצה משהו קרוב יותר לביולוגיה ולכן ללא ספק אני אקח כל מה שקשור לכימיה אורגנית.

אבל אם את אומרת שזה גם רק נגיעה מפה ומפה ומאחר ולא בא לי בכלל לפספס משהו מהכימיה - נראה לי שהצלחת להרגיע אותי.
שוב תודה רבה!

אם למישהו יש עוד תגובות - אני אשמח!

Double Oxygen

New member
המשך

אני שמחה שבסופו של דבר הצלחת להחליט.
את יכולה לשוטט בפורומים רלוונטיים כמו מדעי החיים ולימודי כימיה. תסתכלי בהודעות ישנות או תחפשי ותראי שדנו על השאלות מהסוג שלך.
רק תני לי להזהיר אותך שבפורום מדעי החיים נוטים לגרום לאנשים לברוח מהתחום ופחות מעודדים. אם את מרגישה שזה הייעוד שלך או החלום שלך אז שום דבר לא יטריד אותך.

אני דווקא חושבת שעדיף דו חוגי

בעיקר כי נהנים מ2 עולמות, וכן לומדים את קורסי הליבה של כל תחום- ככה שאם תרצי להמשיך לתואר מתקדם באחד מהם- לא תצטרכי כנראה השלמות בכלל, או שתצטרכי השלמות מעטות.
להתמקד במשהו אחד בתואר ראשון זה די מבאס כי זה יותר מכתיב את האופציות העתידיות ומצמצם אותן... נראה לי כימיה וביולוגיה זה גם שילוב שהולך יפה יחד, לדעתי מבחינת עומס השעות יהיה לך פחות או יותר זהה לתואר בכימיה...

אם את בסוף כן בוחרת לעשות כימיה לבד- אז אמורה להיות איזשהי תוכנית מצטיינים שמאפשרת לך יותר להתנסות במחקר וגם יש בה מלגות או מענקים- שווה לך להתקבל דרכה- אמור להיות כתוב על זה באתר למועמדים.

danabo10

New member
צריך לבדוק

- כמה בכלל הביולוגיה משמעותית וחיונית. אולי ללמוד רק כימיה לא תדרוש ממני השלמות רבות בתואר השני שאעשה והשלמה של חודש-חודשיים עדיפה מאשר לימודים של 3 שנים בדו חוגי.

-ומהו העומס שיהיה באמת בתואר כימיה בלבד. ייתכן וזה הרבה יותר מקל, מה גם חוסך את כל הבלאגן של לימוד בשני דיקאנים שונים, עם שתי מערכות שעות נפרדות ומזכירויות שונות.

כל מה שאמרת יש להתייחס אליו ולברר מול מישהו מקצועי בנושא. אין ספק שחשבתי על מה שאמרת כשנרשמתי.

אם תעשה תואר בכימיה ותרצה להמשיך בכיוון יותר

ביולוגי, ההשלמות שתצטרך ממש לא יהיו חודש-חודשיים.
לא יהיה לך רקע ביולוגי בכלל. קשה לי להאמין שההשלמות יהיו פחות מ2 סמסטרים.
בכל מקרה-
יש הכל באינטרנט וכדאי להתחיל להתרגל לחפש לבד.

תוכנית חד חוגית בכימיה.
http://www.tau.ac.il/exact_sciences/site/yedion/chemistry/Program.pdf
166 ש"ס

תוכנית דו חוגית כימיה ביולוגיה
http://www.tau.ac.il/exact_sciences/site/yedion/chemistry/Life.pdf
169-173 ש"ס מתוכם 104 בכימיה ו62 בביולוגיה.

בסה"כ עומס מבחינת שעות זה בכלל לא הבדל.
בתואר הדו חוגי יש גם ככה הרבה יותר דגש על כימיה מבחינת שעות.
תלמד יחסית מעט ביולוגיה.
אתה יכול להשוות בין התוכניות ולראות איזה קורסים בביולוגיה תלמד אם תעשה דו חוגי- ותראה אם זה שווה לך - מבחינת עניין.

BigBadWolf

Member
אני לא יודע מה הרקע שלך, מנסיוני זה לא נכון

מביולוגיה לא ניתן להתקדם לכימיה, אבל מתואר בכימיה ניתן ללא ספק להתקדם לכיוון יותר ביולוגי (ביוכימיה, ביולוגיה מבנית וכו'). בכל מקרה בתואר שני צריך ללמוד את התחום הספציפי של המחקר שכנראה לא תדעי עליו כלום, אז אם מתקדמים לכיוון יותר ביולוגי מה שלומדים הוא יותר הביולוגיה ופחות הכימיה. אין צורך בהשלמה של סמסטרים.

תואר דו-חוגי בדרך כלל נלווה לפחות הבנה בכל אחד מהתחומים, פשוט בגלל שצריך להתפשר מבחינת מספר השעות. אני יודע שאצלנו מי שלמד כימיה-ביולוגיה פספס קורסים שלדעתי היו חשובים להבנה הכללית.

danabo10

New member
ראשית תודה רבה על כל התגובות, מעריכה מאוד!

כאמור-הרקע שלי הוא כימיה ופיסיקה 5 יח' .
מעולם לא למדתי ביולוגיה!

וכן - זה בדיוק הבעיה שממנה אני חוששת - לפספס משהו עקרוני בכימיה בגלל "רגל אחת פה ורגל אחת שם".
מישהו פה למעלה רשם שהבדלי השעות בין כימיה מורחב לדו חוגי ביולוגיה-כימיה מינורי. אבל בכל זאת יש הבדל, לא? ובכל זאת צריך להשקיע בשני דברים נפרדים, ובכל זאת
אתה מטרטר בין בניין לבניין, 2 מזכירויות שונות, מערכות לימודים שונות וכו'.

"אני יודע שאצלנו מי שלמד כימיה-ביולוגיה פספס קורסים שלדעתי היו חשובים להבנה הכללית."
1.איפה זה אצלנו? אתה מאת"א? מאיזה פקולטה אתה?
2. וכן - זה אכן חשש אצלי - שבגלל שאנסה לתפוס את שני הדגים מישהו מהם יפגע, והכימיה היא ראשונה אצלי כמובן.

BigBadWolf

Member
כן, למדתי באת"א תואר ראשון בכימיה חד-חוגי

עכשיו עושה תואר שני במכון ויצמן

אני יודע שבעקבות הערות שלי ושל אחרים במחזור שלי לראש בית הספר וועדת הוראה שינו דברים בתוכנית הלימודים ובין היתר גם שינו קצת את המאזן של הדו-חוגיים, אבל אני מאמין שהבעיה עדיין קיימת פשוט בגלל שאין ממש איך לתקן את זה. אני יכול לומר לך דרך אגב בדיעבד שחלק גדול ממי שלמד אצלנו דו-חוגי כימיה-ביולוגיה בסוף הלך לתואר שני בכימיה נטו (בלי ביולוגיה כלל).

למעלה