כולסטזיס של הריון

מנסה77

New member
כולסטזיס של הריון

ד"ר רימון שלום,

בהריון ראשון, שבוע 35+6.
לפני מספר ימים עקב עליה באנזמי כבד (בתחילה ללא גרד) אובחן אצלי כולסטזיס של הריון.
אושפזתי ביחידה להריון בסיכון גבוה
בימים אחרונים סבלתי מגרד במידה מסויימת שבינתיים די נרגע.
מטופלת באורסולית (2X500) עם ערכים יציבים של אנזמי הכבד. מוניטור עוברי פעמיים ביום.

ביחידה בה אני מאושפזת הנטייה הנה כל עוד ערכי אנזמי הכבד אינם חוזרים לנורמה - להשרות לידה בשבוע 37 ומבינה שזהו הפתרון הנהוג כיום לרוב.
מס' שאלות:
א. אם מדובר באבחנה בעייתית, מדוע מחכים לשבוע 37?
ב. מבינה שהחשש הנו ממצוקת עובר ובמקרים נדירים מתמותה - מה זה אומר מצוקת עובר? מה השכיחות ועד כמה הספרות בנוגע לסיכונים אלו הנה מבוססת? ומה ההסבר הפיזיולוגי להם?
ג. מה הסיכוי שהתפקוד יתאזן ויחזור לנורמה?
ד. מה דעתך לגבי המשך אישפוז בהשגחה מעבר לשבוע 37 והמתנה להתפתחות טבעית של לידה? האם בשבועות המתקמים יותר הסכנה גדולה יותר?
ה. האם למיטב היכרותך יש מקומות בהם הגישה שונה מיילוד סביב שבוע 37?

אשמח מאוד לתשובותיך מכיוון שכרגע אני בתחושה שאין די מידע (לי ואולי גם לרופאים...)

תודה

כולסטזיס

א. אם מדובר באבחנה בעייתית, מדוע מחכים לשבוע 37? חשוב להשיג בשלות ריאתית לעובר
ב. מבינה שהחשש הנו ממצוקת עובר ובמקרים נדירים מתמותה - מה זה אומר מצוקת עובר? מה השכיחות ועד כמה הספרות בנוגע לסיכונים אלו הנה מבוססת? ומה ההסבר הפיזיולוגי להם? הספרות די מבוססת עד כדי שנשרה לידה בשבוע 37-38 וכך מקובל בעולם. הגורם למצוקת העובר איננו ברור על מי מחקרים אחרונים
ג. מה הסיכוי שהתפקוד יתאזן ויחזור לנורמה? סבירות גבוה שיקרה טרם הלידה וחד משמעית לאחר הלידה
ד. מה דעתך לגבי המשך אישפוז בהשגחה מעבר לשבוע 37 והמתנה להתפתחות טבעית של לידה? האם בשבועות המתקמים יותר הסכנה גדולה יותר? נבדק רק במחקר אחד ואיננו יכולים להסיק שמהלך זה הוא בטוח.
ה. האם למיטב היכרותך יש מקומות בהם הגישה שונה מיילוד סביב שבוע 37? למיטב ידיעתי לא, מציע השראת לידה 37-38

מנסה77

New member
תודה ושאלת המשך

ד"ר רימון שלום,
ראשית תודה על המענה הממוקד והמהיר.

שאלת המשך-
שוחחרתי מאשפוז ותפקודי הכבד כמעט בנורמה.
עדיין מטופלת באורסולית.

האם ההמלצה הנה עדיין על השראת לידה בשבוע 37 או שניתן לחכות?

במידה וניתן לחכות - האם ניתן לחכות לשבוע 38? האם להתפתחות טבעית של לידה?

תודה

למעלה