יש פורום בו משתתפים וטרינרים?

rigor

New member
יש פורום בו משתתפים וטרינרים?

יש לי שאלות על hip dysplasia וניתוחי החלפת מפרק הירך בכלב בוגר.

ohari

New member
יש פה

סטודנט לוטרינריה (לפחות אחד). אתה יכול גם לכתוב למדור "שאלות ותשובות" של ד"ר שביט ב www.petnet.co.il עונים שם די מהר.

rigor

New member
אוקיי, אז יש לי שאלות על החלפת מפרק

הירך בגולדן רטריבר בן 6.5 שנים שאובחנה אצלו hip dysplasia דו"צ. המצב הקניני של הכלב טוב כרגע, אבל אני בטוח שזה יחמיר עם הזמן. רציתי לברר פרטים נוספים בקשר לניתוח (סיכונים משוערים, אחוזי הצלחה בספרות, פרטים על ההחלמה ועל" הרווח" של הכלב מהניתוח, וכמובן מי עושה את הניתוח בארץ וכמה זה עולה). אני אשמח לקבל פרטים קליניים- אני רופא (רק של חיה אחת, שהולכת על שתיים...). חוץ מזה, תסתכלו בתמונה- נכון ששוה לעזור לו?

katam

New member
ב YNET מנהל הפורום הוא ד"ר קישון

אתה יכול לפנות אליו רק בריאות אורלי

רן 007

New member
HIP DYSPLASIA

שלום
יש מספר שיטות כירוגיות לטיפול ב HIP DYSPLASIA השאלה היא עד כמה הבעיה חמורה והאם יש אינדיקציה לניתוח. ישנו ניתוח בו עושים חיתוך של האגן ב 3 מקומות שונים. ובכך מתקנים את הכוחות המופעלים על מפרק האגן.. תוך כדי החיתוך ב שלושת המקומות משנים את זווית האצטבולום שגורם לשקיעה של ראש הפמור ולהיעלמות מצב הפריקה. מדובר בניתוח שמתאים רק למועמדים צעירים באזור גיל 10 חודשים וכאשר אין מצב של דלקת פרקים או השטחת האצטבולום. אבל לפי מה שהבנתי כלבך ב 6.5 כך שזו לא ממש אופציה. האופציה השניה והיותר רלוונטית למקרה זה החלפת ראש הפמור.. זה ניתוח שמיועד לכלבים יותר מבוגרים שיש להם בנוסף דלקת פרקים. והוא מאפשר תנועת מפרק חלקה לגמרי . ישנם מקרים בהם מספיק לנתח רק צד אחד בלבד . האופציה השלישית והפחות חביבה בעייני היא הורדת ראש פמור ההצלחה המשוארת בניתוח היא 85% ומיועדת בעיקר לכלבים קטנים אומנם יש אנשים שבגלל שיקול כלכלי בוחרים באופציה הזו שהיא יותר זולה בנתיים אתה יכול להתחיל טיפול בתוספים כמו גלוקוזמין וקונדרטין זה מאוד עוזר אומנם לא מרפא ומדובר בתוספי תזונה אבל ידוע שהם תורמים וקצת מקלים את הבעיה , כמובן שמדובר בזמן מה עד שהטיפול הזה מתחיל להראות תוצאות . אפשר להשתמש במשכחי כאבים ובתרופות אנטי דלקתיות פירוקסיקם , או קרפרופן ודומיו.. לפעמים משתמשים גם בקורטיזון במקרים חריפים אבל השימוש בו הוא לא מומלץ אלא במקרים מיוחדים בהם מדובר בכאבים חזקים בהזרקה מקומית לתוך המפרק. ולא מדובר על טיפול שאפשר לתת לתקופה ארוכת תווך.. בהחלט לא טיפול מומלץ אלא רק בתור הקלה לכאבים חזקים ביותר. שמירה על המשקל זה דבר מאוד חשוב במקרים הללו , צריך להוריד את העומס ולבנות תוכנית תזונה אצל הוטרינר , זה מאוד עוזר במקרים הללו. מכיוון שמדובר בכלב ב 6.5 מומלץ לעשות לו בדיקות דם מקדימות CBC ופאנל ביוכימי לפני ההרדמה. מי שמבצע את הניתוחים הללו הוא ד"ר רון שחר מבית החולים הוטרינרי למיטב ידיעתי הוא היחיד או בין הבודדים שעושה ניתוחים כאלו. והוא נחשב לרופא מעולה.. מבחינת מחירים אין לי יותר מידי מושג ... אין לי הרבה ניסיון עדיין במקרים אורטופדים ובשיטות כירוגיות במקרים כאלה.. לכן אני משתדל להיזהר בדבריי , אני משאר שאת רוב הדברים שכתבתי פה אתה בטח מכיר מההולכים על 2
אלו הדברים שמומלצים בספרות , אני לא אוהב להיכנס לסטטיסטיקות מבלי לבדוק ולראות את המקרה .. לכן לדעתי .. גש אם כלבך לבית החולים הוטרינרי ותקבע פגישה אצל ד"ר שחר או אם אחד רופאי המחלקה הבכירים , אני מאמין שהוא יוכל לתת לך את המידע הכי נכון ומה יהיה הכי נכון לעשות במקרה שכזה.. יש לך כלב מקסים וחמוד , בטח ששווה לעזור לו .. יש כלב שלא שווה לעזור לו ? חחחח
המשך יום נעים והרבה בריאות רן

רן 007

New member
לגבי סיכויי החלמה..

היי
זה מאוד תלוי בכלב ובמצבו הקליני.. ובתוצאות הבדיקות המקדימות. רוב המקרים שאותם ראיתי אחרי ניתוחים כאלה החלימו מאוד מהר.. אני לא זוכר במדויק את האחוזים בכל סוג ניתוח.. כמובן שאלו ניתוחים שדורשים תקופת פזיוטרפיה והחלמה לא קצרה אני מאמין שתקבל את המידע הכי טוב אצל מומחה בנושא. אחרי הכל אין לי מספיק ניסיון ליעץ במקרים כאלה. ואני גם עדיין רק סטודנט ולא רופא וטרינר.. חשוב שתיגש למומחה.. הרבה בריאות רן

למעלה