יש ............... למרות שהיה לי מתכון לא הגיוני ל ..............

משתפרת1

Well-known member
גפילטע פיש, שיניתי שידרגתי ויצאו קציצות גפילטע פיש מעדן.
אני לא מסוגלת לטעום את המאכל הזה. כשאין ברירה מכינה אותו, כי האיש שלי מת על זה, והגעפילטע היחיד שבתי אוכלת הוא שלי. אני מכינה לפי מה שאמי ז"ל הדריכה אותי בסוף חייה כשכבר לא יכלה לבשל, ואף זכיתי לאישורה על המוצר המוגמר. אני- כאמור- אינני טועמת מזה. בשנים האחרונות המחותנת שלנו שולחת קופסה בכל פעם שהיא מכינה, וזה משמח את האיש שלי (ואותי- שלא צריכה להתעסק עם זה).
מאחר ואתה מנוסה בבישולים אין לי ספק שהאיש שלי היה מתענג על מה שהכנת.
אגב, גם אמי לא אהבה את כדורי הדגים חיוורים. בכל מתכון פולני טוב יש סוכר. היא היתה ממעטת מאד בסוכר, אולי כפית או שתים לכל הסיר, אבל היתה מקרמלת אותו כדי שהרוטב יצא זהוב והכדורים יקבלו קצת צבע. אתה עשית טיגון קליל להשיג את הגוון? בטוחה שזה הוסיף לטעם.

אבי בן 1231

Well-known member
אני לא מסוגלת לטעום את המאכל הזה. כשאין ברירה מכינה אותו, כי האיש שלי מת על זה, והגעפילטע היחיד שבתי אוכלת הוא שלי. אני מכינה לפי מה שאמי ז"ל הדריכה אותי בסוף חייה כשכבר לא יכלה לבשל, ואף זכיתי לאישורה על המוצר המוגמר. אני- כאמור- אינני טועמת מזה. בשנים האחרונות המחותנת שלנו שולחת קופסה בכל פעם שהיא מכינה, וזה משמח את האיש שלי (ואותי- שלא צריכה להתעסק עם זה).
מאחר ואתה מנוסה בבישולים אין לי ספק שהאיש שלי היה מתענג על מה שהכנת.
אגב, גם אמי לא אהבה את כדורי הדגים חיוורים. בכל מתכון פולני טוב יש סוכר. היא היתה ממעטת מאד בסוכר, אולי כפית או שתים לכל הסיר, אבל היתה מקרמלת אותו כדי שהרוטב יצא זהוב והכדורים יקבלו קצת צבע. אתה עשית טיגון קליל להשיג את הגוון? בטוחה שזה הוסיף לטעם.
א. אין טיגון בגפילטא פיש.
ב. אכן כמות הסוכר היא ממש מזערית, 2 כפיות סוכר ברוטב לסיר גדול מאוד.
ישנן בשלניות פולניות שמוסיפות כמה כפות גדושות של סוכר, איני אוהב זאת.
לשמחתי הצלחתי להגיע בדיוק לטעם של הגפילטא פיש שאמי הכינה, אישתי אהבה זאת, גם הקניידאלאך יצאו מעולים.

נערך לאחרונה ב:

משתפרת1

Well-known member
א. אין טיגון בגפילטא פיש.
ב. אכן כמות הסוכר היא ממש מזערית, 2 כפיות סוכר ברוטב לסיר גדול מאוד.
ישנן בשלניות ולניות שמוסיפות כמה כפות גדושות של סוכר, איני אוהב זאת.
לשמחתי הצלחתי להגיע בדיוק לטעם של הגפילטא פיש שאמי הכינה, אישתי אהבה זאת, גם הקניידאלאך יצאו מעולים.
על קניידלך אני מתה. לא משנה מה המתכון (מים קרים או רותחים, ביצים מוקצפות או לא. עבורי עדיף המתכון הבסיסי, בלי תוספות של בצל מטוגן, שמן, אגוזים טחונים וכו'), הטריק הבסיסי הוא סבלנות: קמח המצות סופח את הנוזלים בקצב שלו. כשמכינים את העיסה הוא ממשיך לספוג את הנוזלים. עדיף לתת לזה לעמוד לפחות עשר דקות כשהמים רותחים, 20 דקות ויותר כשהמים קרים, ואז לקבוע את הסמיכות הסופית. לדלל עד לגבול שעדיין ניתן לייצר את הכופתאות בידיים רטובות. זאת- כדי שתצאנה רכות וגמישות, ואפשר יהיה לחתוך אותן בנגיעה קלה של הכף.

מקסים 45

Well-known member
על קניידלך אני מתה. לא משנה מה המתכון (מים קרים או רותחים, ביצים מוקצפות או לא. עבורי עדיף המתכון הבסיסי, בלי תוספות של בצל מטוגן, שמן, אגוזים טחונים וכו'), הטריק הבסיסי הוא סבלנות: קמח המצות סופח את הנוזלים בקצב שלו. כשמכינים את העיסה הוא ממשיך לספוג את הנוזלים. עדיף לתת לזה לעמוד לפחות עשר דקות כשהמים רותחים, 20 דקות ויותר כשהמים קרים, ואז לקבוע את הסמיכות הסופית. לדלל עד לגבול שעדיין ניתן לייצר את הכופתאות בידיים רטובות. זאת- כדי שתצאנה רכות וגמישות, ואפשר יהיה לחתוך אותן בנגיעה קלה של הכף.
שנים לא אכלתי גפילטא פיש. מאכל אהוב עלי ולא רק בימות פסח.

Harrington

Well-known member
מנהל
אני לא מסוגלת לטעום את המאכל הזה.
רוב מה שנמכר היום כגפילטע פיש, הוא לא באמת כזה. מדובר בקציצות דג שמשום מה זוכות לשם הזה על אף שאין להן קשר מיוחד למוצר המקורי. זה אולי טעים, אולי גם לא. אבל גפילטע זה ממש לא תמיד :).

משתפרת1

Well-known member
רוב מה שנמכר היום כגפילטע פיש, הוא לא באמת כזה. מדובר בקציצות דג שמשום מה זוכות לשם הזה על אף שאין להן קשר מיוחד למוצר המקורי. זה אולי טעים, אולי גם לא. אבל גפילטע זה ממש לא תמיד :).
מי שרוצה גפילטע פיש (דג ממולא) אמיתי צריך להכין אותו בעצמו.
המחותנת שלנו טוחנת קרפיון אחד וממלאת את חלל הבטן של אחר. כך מתקבל דג ממולא שפורסים לפרוסות. צריך כישורי על כדי לאכול את זה, כי הקרפיון מפוצץ בהמוני עצמות גדולות, בינוניות, קטנות וקטנטנות. אמי ז"ל היתה מסירה את העור של הקרפיון, טוחנת את הבשר המנוקה (בלי האידרה המרכזית והראש שמשמשים להכנת ציר דגים להמשך הבישול) ממלאת את העור, ומקבלת צורה של דג- בלי עצמות. מעודפי העיסה (לדג הטחון הרי מוסיפים עוד דברים) מכינים קציצות. ברור שלא תמצא גורם תעשייתי שיעבוד כל כך קשה להכין דג ממולא של ממש.
גם אני נמנית על העצלנים, וכשאני כבר כן מכינה גפילטע פיש אני מסתפקת בקציצות. לא ממלאת קרפיון אחר בגלל העצמות ולא מוכנה להתחיל את העבודה הקשה של הסרת העור (בזהירות, הוא צריך להשאר שלם וללא קרעים) לפני הטחינה, מה גם שאנשים רבים לא אוהבים את העור של הדג.

Harrington

Well-known member
מנהל
גם אני נמנית על העצלנים, וכשאני כבר כן מכינה גפילטע פיש אני מסתפקת בקציצות. לא ממלאת קרפיון אחר בגלל העצמות ולא מוכנה להתחיל את העבודה הקשה של הסרת העור (בזהירות, הוא צריך להשאר שלם וללא קרעים) לפני הטחינה, מה גם שאנשים רבים לא אוהבים את העור של הדג.
אימי ז"ל הייתה עושה את זה מידי פעם. אישית לא העזתי לנגוע בזה מחשש לעצמות :). אבל את הקציצות אני בס"ה אוהב. פשוט לא מכיר בהן כגפילטע וממילא גם מסתדר מצוין פשוט עם לקנות אותן. אמנם יש סוגים יותר טעימים וסוגים שפחות, אבל יש כאלה שפשוט טעימים לי (כמובן בתוספת קצת חזרת טריה ואם אפשר ביצה קשה ליד, מה טוב).

למעלה