יש לי שאלה שקצת חורגת מהריון ולידה,

תמרה ד

New member
יש לי שאלה שקצת חורגת מהריון ולידה,

אבל מעניין אותי לשמוע פה דעות של נשים חכמות שבודקות מה הן עושות... האם כדאי לדעתכן ליטול מולטי ויטמין (יעודי להנקה) בהנקה? והאם כדאי לדעתכן לתת ברזל לתינוק יונק? אם כן, האם במינון הרשמי המומלץ? אני מניקה מלא וצימחונית, אבל אין לי חוסרים (בדיקות הדם האחרונות היו ביום הלידה).

POOH*

New member
לגבי ברזל לתינוק יונק...

לי גם לא היו חוסרים. ובכל זאת שניים מילדיי היו אנמיים - כשינקו מלא וגם כשכבר התחילו עם מוצקים ואכלו יפה. לדעתי לא לתת בלי לעשות לתינוק בדיקת דם זו בעיה כי לאנמיה אצל תינוקות יכולות להיות השפעות על הגדילה וההתפתחות. ובכל מקרה ידוע שכמות הבררזל שהתינוק סופג מהאם הולכת ופוחתת מגיל חצי שנה. POOH

תמרה ד

New member
מאיזו רמת המוגלובין של התינוק

אפשר להתייחס לתוספת כמיותרת? האם יכולה להיות צניחה פתאומית בברזל שלו?

savvysunflower

New member
לנו הייתה

לבן שלי היה המוגלובין בסדר גמור, אבל אז התחילה תקופת הסתגלות למעון השיקומי שלו (קרי: מחלה חדשה כל שבוע וחצי, ואני לא מגזימה), וכל המערכות סבלו מזה. בשיא דלקות האוזניים ההמוגלובין שלו צנח ל-9.8. התחיל מסע בירורים שבסופו הגענו למסקנה שזו באמת הייתה חוסר ברזל (ובדרך גילינו שאני חולה בסוג נדיר של תלסמיה, ושכל ילדיי נשאים...). לא אגיד שהקפדתי על הברזל כ"כ בחודשים שלפני כל המחלות, אבל כן נתתי לו, וכשהתקופה התחילה באמת הקפדתי על זה. אבל: 1) בתקופה הזאת הוא התחיל לגמול את עצמו ממלא, וזאת לא הייתה הנקה מלאה 2) אציין שגם בתקופה הזאת הוא קיבל חלב פרה (ויכול להיות שזה עיכב את הספיגה של הברזל). החלפנו לפורמולה, הכנסנו כפתורים ועכשיו ב"ה הילד צומח וההמוגלובין שלו יפה מאד. נראה לי שככל שהם גדולים יותר הם צריכים יותר ברזל, אז אם את ממשיכה להניק מלא גם אחרי 6 חודשים נגיד, אני כן הייתי נותנת את התוסף. (אגב, בבית המרקחת באפרת מוכרים ברזל טבעי כזה שמופק מצמחים, הטעם שלו הרבה יותר טוב משל טיפטיפות והוא עולה בערך אותו דבר, רק שצריך לתת יותר טיפות...) אבל אפשר פשוט לעקוב בקפידה, במיוחד אם הוא חולה, ולתת רק אם רואים שיש חוסר.

תמרה ד

New member
מה המשמעות של תוסף צמחי?

ואם רואים שהוא חולה זה לא כבר מאוחר מדי?.. וגם, מה זה תלסמיה?

savvysunflower

New member
תוסף שמופק מצמחים, כמו סרפד, סלק וכו'

וכך נספג יותר טוב בגוף מהתוספים הסטנדרטיים. לא התכוונתי לחכות שהוא נראה אנמי, אלא לבדוק אותו אם הוא חולה בוירוסים וכו' והמערכת החיסונית שלו נחלשת. תלסמיה זאת מחלת דם גנטית שבה ההמוגלובין לא מיוצר נכון, אז היא מתבטאת באנמיה כרונית ברמות שונות. התלסמיה הנפוצה יותר (בד"כ בקרב ספרדים ובני עדות המזרח) היא בטא-תלסמיה, שבו או שאתה נשא או שאתה חולה. אצלנו באלפא-תלסמיה (שהיא בד"כ בקרב אסיאתיים ואפריקאים... אל תשאלי אותי איך זה הגיע אליי האשכנזיה הלבנבנה) יש 4 רמות שונות, כי יש 4 גנים שיכולים להיות חסרים, ולי חסרים 2. זה מתבטא בכדוריות דם אדומות קטנות ובהירות מהנורמה, כאשר מספרם גבוה מהנורמה (כדי לכפות על חוסר האפקטיביות של ההמוגלובין), והמוגלובין יחסית נמוך (אבל בד"כ בתחום הנורמה). אצל שני הוריי וילדיי, חסר גן 1, וזה מתבטא בכדוריות דם בהירות מהנורמה. חשבנו שאולי זאת הסיבה להמוגלובין הנמוך של דגם א', אבל מסתבר שלא, סתם היה חסר לו ברזל... יכול להיות שהתלסמיה גרמה לזה שהוא יאבד ברזל יותר במהירות, אבל זאת סתם השערה שלי. וואלה חפרתי...

לדעתי אם אין חוסרים אז אין צורך בתוספת עבורך

אני מאד ההריונות והלידות לא מצליחה להגיע לברזל תקין בלי תוספות (גם אני צמחונית). לבנות שלי אני נותנת קצת תוספת ברזל מגיל חצי שנה, לאחר שלגדולה היתה קצת אנמיה ועיכוב בגדילה.

תמרה ד

New member
ועוד שאלה-

אומגה 3 עובר לחלב אם? כדאי ליטול תוסף (לא אוכלת דגים בכלל, ואם אקח תוסף זה יהיה הרגיל, ולא זה שמופק מהמרווה)?

אני לא נתתי

החלטתי שאני קודם כל עושה לה בדיקות דם לוודא אם יש צורך ורק אז נותנת. כמובן שבדקתי שאצלי אין חוסרים, וחושב לבדוק לא רק המוגלובין אלא גם ברזל, פריטין ו- B12. כשהייתה בת 10 חודשים היתה לה דלקת ריאות, ואז במיון עשו לה בדיקות דם והיה המוגלובין מאוד נמוך. הרופאה אמרה לי שלא להתרגש כי דלקת ריאות הרבה פעמים גורמת לזה, ולחזור על הבדיקה אחרי חודש. חזרנו על הבדיקה אחרי חודשיים (כי היתה עוד דלקת אוזניים בדרך
) וראינו שאין לה אנמיה, אז לא נתתי ברזל בכלל. הילדה אוכלת מצויין, וממעטת במוצרי חלב, אז אני שקטה. לגבי מולטיויטמין בהנקה - הדוקר שלי הורה לי לקחת פורמולה סינית שנקראת Women's Precious (היא נקראת גם שמונת האוצרות לאם ההרה והמניקה) שאמורה לתת את ההשלמות הנדרשות לגוף בתקופה הזו.

yoyo10

New member
רק במידה ויש חוסרים

אני לא לקחתי בהנקה ולא בהריון כי לא היו לי חסרים גם לא נתתי לידלידים כי לא היה להם חסרים(בדקתי בגיל 9 חודשים)

למעלה