יש לי שאלה אם מישהו יודע

moshe one 24

New member
יש לי שאלה אם מישהו יודע

אז ככה בתוך כלי יש נוזל שקוף גליצירין לתוך הנוזל הכניסו מקל זכוכית שאינה חלולה התוצאה: בתוך הנוזל לא ראו את מוט הזכוכית ואילו מחוץ לכלי הנוזל ראו את הזכוכית השאלה היא כזאת למה לא רואים את הזכוכית בתוך הנוזל?

2_be

New member
ברוך הבא../images/Emo140.gif

אני בד"כ משתדלת לא לתת תשובה אם אינני בטוחה בה במאה אחוז
, אך כיוון שאף אחד לא ענה עד כה, אנסה לתת את השערתי. אם הבנתי את השאלה נכון, כנראה שהאשמה היא במקדם השבירה של הגליצרין שמונע מאיתנו לראות את הזכוכית בפנים ע"י כך שהוא מקטין את ההחזרה מהזכוכית.

moshe one 24

New member
תודה רבה אם למשהו יש תשובה נוספת

לאשר את דברי be_2 אני אשמח מאוד רק שתדעו ששאלתי מלא סטודנטים בכל מיני פורומים ואף אחד לא ידע את התשובה

אני יכול לתת תשובה חובבנית

מחוץ למיכל אתה לא באמת רואה את הזכוכית. אתה רואה רק את הקו שנוצר בינה ובין הרקע שלה. ברגע שאתה מכניס אותה למיכל, הקו שמפריד בינה ובין הרקע נעלם כי הרקע זהה בצבעו לזכוכית. "משל לענבי הגפן בין ענבי הגפן". קח נייר לבן ושים אותו על רקע של נייר שחור. כעת קח את הנייר הלבן ושים אותו על רקע של נייר לבן.

New member
מקדמי שבירה

זכוכית היא חומר שקוף - משמע האור ברובו עובר דרכו ולא מוחזר או נבלע. אז איך בכ"ז אנו יכולים לראות כוסות צלחות ושאר ירקות מזכוכית - מקדם השבירה. הזכוכית שוברת את האור ומעוותת את קווי האור שעוברים דרכה ולכן אנו איננו רואים את הזכוכית אלא רק את העיוותים שהיא מייצרת. דוגמא משעשעת לכך היא דלת זכוכית שעשויה מזכוכית איכותית,שטוחה ונקיה הופכת לבלתי נראת כי היא לא שוברת את האור ואנשים חסרי מזל נתקעים בה למורת רוחם. דוגמא נוספת היא הניסוי שתואר לעיל. שבירת האור תלויה במנת (חילוק) מקדמי השבירה של החומרים שבינהם קרן האור עוברת -(חוק סנל) ולכן כאשר הזכוכית מוכנסת לנוזל בעל מקדם שבירה מאוד דומה למקדם השבירה העצמי שלה , היא לא תשבור את מהלך האור ולכן היא תהיה למעשה בלתי נראית. לשמן הפארפין (וייתכן שגם הגליצרין) יש מקדם שבירה מאוד דומה לזה של הזכוכית ולכן הוא יכול לשמש לניסוי זה. זכור לי ניסוי משעשע שנקרא "הבבושקה הנעלמת" שבו כמה מבחנות בגדלים שונים מוצאות אחת אחת מתוך מיכל עם שמן פראפין לתדהמת הקהל המתבונן. בברכה , אבירם

arifell

New member
זה לא כ"כ משעשע כשאתה זה שנתקל

בדלת, היא נשברת, ואתה צריך לשלם על התיקון... זה קרה לאחותי לפני 11 שנים...

New member
סליחה ...

באמת סליחה .. לא התכווני לזלזל. ישנם לצערי הרב מקרים רבים של התקלות בזכוכית שקופה ורובם נגמרים בהרבה יותר מרק הוצאה כבדה לתיקון הזכוכית אלא גם בפציעה חמורה בגוף. כבר יצא לי לטפל במקרה של חתיכים עמוקים כתוצאה מ"התקעות" בזכוכית שקופה. לא התכוונתי לזלזל בחומרת הסיכון ואני לא מאחל לאף אחד להיתקל בזכוכית. אבל אתה חייב להודות שיש מן ההומור הסלפסטיקי בלראות מישהו נתקע בזכוכית שקופה - בהינתן שאין פגיעה בגוף ובנפש. אני בשום פנים ואופן לא ממליץ לשים "מארבים" כאלו לאנשים תמימים והייתי ממליץ לקנות מדבקות קטנות כאלו של "זהירות זכוכית" או אין כניסה למי שיש זכוכיות שקופות מהסוג הנ"ל. בברכה, אבירם

arifell

New member
ברור שזה משעשע

סלפסטיק זה תמיד נחמד, כשזוכרים שזה סלפסטיק...

למעלה