יש לי רעיון ואיך מקדמים אותו?

sheda0ktana

New member
בתור התחלה, לוח

הוספתי לוח לימודים, שבו כל אלה המבקשים ללמוד וללמד מוזמנים להתחיל להציע את מרכולתם. לגבי שיטת התגמול: היות וכבר היום אפשר לעשות עסקאות חרוזים על לימודים תמורת חרוזים או תמורת משהו אחר, הבנתי שמדובר פה על בארטר מסוג אחר - לימודים תמורת לימודים. אני מציעה שעל כל שעה שאדם מלמד, הוא מקבל זיכוי לשעת לימודים. אני חושבת ששיטת הזיכוי הזו צריכה להיות בלי קשר למחרוזת, כי לאנשי המחרוזת יש כבר את הפתרונות שלהם, כפי שציינתי. אני מוכנה לרכז את ספירת שעות הזיכוי ושעות הלימוד. ננסה להתחיל בלימוד של אחד על אחד, ונראה איך נמשיך מזה הלאה, מה דעתכם?

ענבל30

New member
יש לי רעיון ואיך מקדמים אותו?

אני חברה במחרוזת (בקהילת פרדס-חנה) אבל חשבתי להעלות את הנושא גם פה, כי נראה לי שהוא ראוי להתייחסות בפורום זה. ראיתי שישנם אנשים שמציעים בין שאר השרותים גם שרותי הדרכה ולימוד בנושאים בהם הם בקיאים. אני מאוד מעוניינת ללמוד תחומים מסויימים, ואין לי ספק שכסף ללימודים "רגילים" לא יהיה לי בקרוב
בתחום עיסוקי יש לי ידע, שאשמח להעביר הלאה. אני משוכנעת שרוב האנשים יכולים ללמד משהו את זולתם (גם אם זה... לסרוג, לגלוש באינטרנט, לכתוב ביבליוגרפיה לעבודה או לטפל בכלב) ובגלל שמדובר במשהו לא חומרי לחלוטין, ידע - נראה לי שכדאי לתת לזה התיחסות מיוחדת. הרעיון שעלה לי הוא מעין "בית ספר חליפין", שדרכו אפשר לקשר בין מי שרוצה ללמוד ובין מי שרוצה ללמד. אפשר גם לארגן קבוצות לימוד, ומי שמלמד בהן מקבל "זכות" ללמוד בהתאם... בקיצור - בית ספר לכל נושא כמעט, ובלי כסף! כמובן שזה צריך להיות מאורגן אזורי, אבל אני מאמינה שלצורך לימודים אנשים גם ירחיקו מעבר למעגל המקומי המיידי שלהם - סטודנטים עושים זאת יום יום, ועוד משלמים הון עבור זה. אשמח לשמוע עוד רעיונות, איך אפשר לארגן כזה פרוייקט...

sheda0ktana

New member
נשמע לי רעיון נהדר,

כמו שסיפרתי בהודעת המנהלת, בזמנו כשהחבר´ה שלי פוטרו בגלי הפיטורים הגדולים בהיי טק, זה פחות או יותר מה שיצרנו. בשביל להרים דבר כזה צריך לחשוב על איזה בסיס ייעשו ההחלפות - שעה תמורת שעה? שיעור תמורת שיעור? יש דברים שלוקח מעט מאד זמן ללמוד, ויש דברים שלוקח המון זמן ללמד, איך תשווי בין לימודי טאי-צ´י ללימודי סריגה, למשל?

המוח הוא לא נפסטר

כאילו מה, כשאת אומרת שאת רוצה להעביר את הידע שלך, זה לא מספיק. אי אפשר לבוא עם פלאג ולהתחבר לך למוח. ואם את לא יודעת ללמד? מה זה יעזור כל הידע שיש לך? אנשים שבוחרים ללמד הם בד"כ אנשים שיש להם סבלנות, וכשרון להסביר, וצורת חשיבה מסודרת ומתודית, אחרת אין טעם להתחיל ללמוד מהם, כי אי אפשר לקלוט כלום. את חושבת שאת יודעת ללמד? ואיך תדעי שמי שמלמד אותך יודע מה הוא עושה ולא סתם מבזבז לך את הזמן?

ענבל30

New member
מסכימה...

ולכן חשבתי שהרעיון צריך להתמקד באמת בלימוד "אחד על אחד", כי קל יותר להסביר למישהו שיושב לידו איך לעשות א´-ב´-ג´ מאשר לעמוד מול קבוצה ולהעביר נושא. אני חושבת שצריך להיות גוף, קבוצת אנשים (רצוי עם רקע בתחום לימוד/הוראה) שירכזו את העניין. לא כל מי שרוצה ללמד אוטומטית יוכל לעשות זאת. לא מדובר על לימודים לתואר, או לעמוד בקריטריונים, בחינות וכו´. סביר להניח שתחומים מקצועיים רבים אין אפשרות ללמד כך - זה בהחלט לא מתאים לכל נושא וכל תחום. אפשר כן לארגן קטגוריות (למשל: שימוש במחשב ובתוכנות, מלאכת יד ויצירה) ואז תחומי הלימוד יותר מוגדרים. מי שרוצה ללמוד, יצטרך להיות מאוד ספציפי במטרות הלימוד שלו. למשל אם יש מי שרוצה למוד לגלוש באינטרנט על מנת להשתמש בדואר אלקטרוני - זו אחריותו לברר עם ה"מדריך" שלו אם הוא יכול ללמד אותו איך לעשות זאת. אי אפשר לבוא ולבקש: "אני רוצה ללמוד מחשבים" זה כללי מדי ולא ממוקד. אין לי ספק שהרעיון שלי בשלבי גיבוש ראשוניים מאוד, לכן אני מפרסמת אותו כאן, כדי לקבל פידבקים ורעיונות איך לגבש אותו עוד. וכמובן יכול להיות שלא יצא מזה כלום בסוף, אבל למה להיות פסימיים?

sheda0ktana

New member
למה לסבך?

נשמע לי נורא מסובך, להקים גוף מרכז, לבנות תוכניות לימודים...או שאולי לא הבנתי את הרעיון שלך. כשקראתי את ההודעה לראשונה, מה שעלה לי בראש זה משהו בסגנון הלוחות פה, שבהם אנשים יפרסמו מה הם רוצים ללמוד/ ללמד וככה ליצור קשר בין מורים לתלמידים. את חושבת שצריך משהו יותר מוגדר מזה?

לוח לימודים נשמע לי התחלה נפלאה.

לפעמים הבעיה היא שאנחנו מנסים לבנות בראש את הפתרון ולעשות אותו מושלם ורק אז להתחיל לבצע אותו. אבל אז אנחנו מסתבכים עם עצמנו במעגלים כדי לעשות את הפתרון יותר מושלם, ועוד טיפה מושלם ושגם יענה על הבעיה הזו וההיא. ובסוף כל מה שנשאר לנו זה כאב ראש בלי שהתחלנו לעשות כלום. ואנחנו זונחים את הרעיון לפני שבכלל התחלנו לנסות ליישם אותו. אז אני חושב שלוח החלפות לימודים יכול להיות נקודה לא רעה להתחיל ממנה. אולי זה יצליח. אולי זה לא יצליח. אם לא ננסה, לא נדע. מישהו רוצה ללמוד לנשום?

למעלה