יש לי הצעה בנושא -הנושא שהתחלתי...

קשכפית

New member
יש לי הצעה בנושא -הנושא שהתחלתי...

אומנים בתחומים השונים שהשתמשו בחומרים (אלכוהול/סמים) בחייהם וגם הרסו אותם עד כלות. אני חושבת שזה נושא מרתק ורחב ידיים. השירשור בנושא כבר איבד פרופורציה במידתו
אז פתחתי חדש. לדעתי שווה לעשות פינה כזו יומית או שבועית לגבי הדמויות הנ"ל. אני רק רוצה להבהיר משהוא, היום דיבר איתי ידידי הטוב "חתול זקן" שכתב למטה בשירשור הודעה מעניינת לגבי ולדמיר ויסוצקי ז"ל.. חתול זקן קיבל את הרושם שכל הדיון הזה על אומנים, אומנות, יצירות ועוד בהקשר לסמים ואלכוהול, נועד כדיי לפאר את החומרים, או שבאיזה שהוא מקום או דרך אנחנו אומרים שהחומרים זה טוב, כי הנה תראו כמה אומנים, זמרים, משוררים, ציירים ומה לא, התמכרו לסמים/אלכוהול. אז חשוב לי להבהיר לחתול זקן ולכל אחד אחר שלא הבין, זה ממש לא!! אין מה לפאר בשימוש, לא אלכוהול ולא סמים לא הביאו אף אחד לגן עדן אולי יש אנשים שהחומרים הוציאו מהם יותר, ואולי יש אנשים שבהשפעת החומרים הבריקו, אבל יחד עם זאת החומרים הללו הרסו לאומנים הללו את החיים נקודה. אין כאן מה לפאר ומה להלל. יש כאן פשוט עובדות כלומר דיון עובדתי נקודתי זה הכל שום יופי והדר לא נלווה לשימוש. מה שנלווה להתמכרותם של האומנים השונים לאלכוהול ולסמים זה חיים בתוך מעגל של סבל עצמי וזה שהם גרמו לקרובים להם ולבסוף מוות, מוות בגיל צעיר :אלוויס, ג´ימי הנדריקס, ג´ניס ג´ופלין, זהר ארגוב, ג´ון בלושי, ג´ים מוריסון, סיד וישז ועוד עוד אני בכוונה רשמתי שמות שהם רק הקצה, מדובר על מוות מדובר על שקיעה, כמו שיאיר הזכיר את זוהר ארגוב למשל, שלולא היה מכור לסמים והסתבך בעולם הפשע בכלל, היה היום מגא סטאר בארץ. או אם הזכרנו משוררים אלכוהליסטים, נכון הם יצרו שירים שישארו לדורות, אבל כמה טוב היה להם? למה הם שקעו בכוס המרה? איזה חיים היו לאישה שלהם? לילדים? אז אני אתחיל את המסורת בצורה מסודרת, ואביא היום את השיר המפורסם והכואב והיפה של אלכסנדר פן, שהיה כך אומרים/כותבים גבר יפה תואר ושובר לבבות, ונשוי יותר מפעמיים, אז מקובל לחשוב שאת השיר הזה כתב לאישתו האחרונה שבשפת רחוב אכלה הרבה קש ממנו אני מצרפת קישור לשיר המדהים הזה, היה דיון מתישהוא ברשת שהשיר הזה הוא בעצם על גבר מכה.. אם כבר להיות פוליטיקלי קורקט קשכה אגב בנושא "חתול זקן" וההודעה על ולדמיר ויסוצקי, אני רק רוצה לציין שיש לחתול מאגר ידע ענק על ולדמיר, שפעם הוא התחיל לספר לי על ויסוצקי וסיפר וסיפר ולא סיים... אז חתול ספר לנו קצת בהרחבה על ויסוצקי ותביא אולי איזה שיר מתורגם שלו משהוא שידבר על התמכרות, שתייה או משהוא בסגנון הנוגע לעיניין הפורום . לילה טוב קשכה

tiger

New member
אני כמובן מייד "קניתי את ההצעה"הזו.

לגבי המיפרט התכני אני יברר בהמשך אבל הפינה "אמנות והיתמכרות" יצאה בזאת מייד לדרך.לדעתי לא צריך להיתרכז בשום השפעה ספציפית באופן מיוחד שלילית או חיובית כדי להימנע ככל האפשר כשאנחנו מספרים על אמן זה או אחר מילערב את מה שאנחנו חושבים על הסיפור.כמו ניסוי מדעי קצת.רק העובדות.רק מה שאנחנו יודעים באמת עובדתית שקרה.לא צהובון ולא דבר המפרסם.רק הסיפורים שמאחורי ויש כאלה הרבה והם רחוקים מליהיות משעממים כך שאם ננסה להכניס נקודת מבט או שפיטה זו או אחרת לגבי טוב או רע לדעתי כך אפשר רק ליבש את הסיפור ולהכניס אותו למיסגרת קצת יותר מרובעת.אם סמים הרסו לאמן זה או אחר את החיים אני כמובן לא אומר לא לדבר על זה אבל יד גם אמנים שהסמים לא הרסו את חייהם וגם עליהם לא הייתי מעוניין לישמוע מיתוך כוונה להלל ולשבח את החומרים בהם הישתמשו.אני חושב שכשבאים ליפתוח דיון כזה חשוב מראש לומר שיהיו סיפורים כאלה וגם כאלה.מין הסתם סמים זה אחד הדברים ההרסניים ביותר שיש אבל יש גם סיפורים יוצאי דופן מהבחינה הזז אבל אם זו תיהיה הנקודה "אמנים שחייהם נהרסו ושמתו ע"י הסמים" אנחנו מפספסים עשרות אם לא מאות סיפורים של אמנים שלאו דווקא מתו מימנת יתר אבל חיו כמכורים כל החיים ובסוף מתו מיהתקף לב וללא שריד של הרואין בדם...אז מה לא נזכיר אותם?או סיפור כמו של לו ריד שחיי שנים כנרקומן פעיל ולאחרונה ידוע שהיתנקה והוא חיי חיים נקיים ללא שום שימוש בסמים אז מה לא נזכיר אותו כי הוא עוד חיי ואולי אפילו חיי טוב?אפילו שהוא כתב חלק משירי הדיכאון והסמים הכי יפים שנוצרו עם שירים כמו "הרואין" ו"פרפקט דיי" שנחשב מבחינתי לשיר אהבה לחומר הלבן וכל מי שיקשיב טוב למילים יגגלה זאת גם...אז לאכן חשבתי שהנכון יהיה ליקרא לפינה פשוט"אמנות והיתמכרות".מה קרה שם.למי קרה מה ואיך זה השפיע עליו ועל היצירה שלו.לחיוב לשלילה,שר יותר יפה או פחות יפה או הצליח פחות או יותר עם הסם ואם כתב שירים הקשורים לנושא ואיך הם הצליחו או לא...הכל.בלי ניסיון להדגיש נקודה זו או אחרת ומיתוך המחשבה שאם באמת יש נקודה כזו(ודי ברור שיש)היא תעלה מהסיפורים גם בלי שננסה להדגיש זאת בעצמינו בימיוחד.אז זהוא עד כאן הפרולוג. ואני אתחיל ראשון.

למעלה