יש לי בעיה מה אפשר לעשות

יש לי בעיה מה אפשר לעשות

חיברתי ספר ושילמתי מראש לגרפיקאי שיעצב לי אותו .ההסכם שלו איתי היה שהוא לא נותן לי קבלה אם הוא עושה לי הנחה. רגע לפני שהכל כבר מוכן אני שומעת על זכויות יוצרים של פונטים. ביררתי איתו - מסתבר שהוא השתמש בפונטים שלקוח אחר קנה ונתן לו לעשות עבודה .עכשיו הוא (הגרפיקאי)רוצה שאני אקנה את הפונטים בעצמי -שזה עוד אלף שקל. ולא מוכן לשחרר לי את העבודה.יש אצלי רק העתק PDF של הגהה אחרונה.

xfwind

New member
../images/Emo4.gif לא צודק לדעתי

אלא אם היה לכם הסכם שנוגע גם לפונטים. נסי להגיע איתו להבנה בדרכי נועם.

לא היה הסכם בנוגע לפונטים

הוא בעצמו לא ידע שיש זכויות יוצרים על פונטים. יש לי גם את כל ההתכתבויות שלנו במייל. הוא אמר שישנה לי את הפונטים למשהוא חינמי אבל לא נותן לי דד לין , סגר אותי

oren*

New member
זו אכן בעיה.

אין לך הרבה ברירות, חיפשת פיתרון זול מבלי לבדוק את הניסיון ופרוייקטים קודמים של איש המקצוע ושילמת על זה ביוקר. האם התקשרת בעצמך לברר כמה עולים הפונטים? יש עכשיו מבצעי סוף שנה וחבילות פונטים במחירים של 200-300$, ייתכן ותוכלי להגיע איתו להסכם של תשלום עבור חלק מהחבילה בתמורה לכך שיזמין את הפונטים שלך בתוכה. שימוש בפונט חינמי לטקסט רץ בספר הוא לא פיתרון שאפשר לשקול בכלל, ישנם פתרונות ביניים כמו רכישת פונטים בודדים ב-50-100$ ממעצבי פונטים פרטיים (את יכולה להעלות לכאן דוגמה של עמוד בספר ולקבל המלצות). במקרה שהדברים לא נפתרים באופן חיובי, עומדת בפנייך האפשרות לאיים בפנייה לחברת הפונטים על כך שהוא עושה שימוש בפונט שלהם ללא רישיון וכמובן להוציא מכתב מעורך דין ופנייה לבית משפט לתביעות קטנות (תשמרי ותדפיסי את כל תכתובות האימייל בתהליך העבודה ביניכם).

מיכאל ג

New member
זה לא כלל בל יעבור,

אבל בגדול, פונטים חינמיים לא מבוצעים טוב מבחינת הקרנינג - שזה המרחק בין כל זוג אותיות. וזה אומר שהטקסט יראה מוזר, כאילו יש כל מיני מרחקים בלתי שווים בין כל מיני אותיות, והוא לא יהיה נוח לקריאה.

מיכאל ג

New member
טוב, וכמובן שאין הרבה יוצרי פונטים חינמיים

שיוצרים פונט שמיועד לטקסט רץ... אם יש בכלל... אבל בתור מי שעוסק ב-99.5% בטקסטים אנגלית בלבד, (ויתר החצי אחוז לא מוקדש רק לעברית, לפעמים הוא כולל סינית!) פשוט אין לי מושג בנושא. לא ממש יצא לי לבדוק.

SCaToPHaG

New member
לא בטוח שאת בבעיה

במידה והגרפיקאי הוא בעליו החוקיים של הפונט, זכותו להשתמש בו לכל פרוייקט. גם לללקוח הקודם, וגם בפרוייקט שלך. בד"כ רשיון לפונט הוא פר תחנת עבודה פיזית, כלומר מחשב ספציפי, בדיוק כמו רשיון של תוכנה, ואם הוא קנה את הפונט המדובר, וחייב את הלקוח הקודם, הפונט נחשב שלו. אבל, במידה והפונט שייך למישהו אחר והוא העביר אותו לגרפיקאי רק בשביל ביצוע של עבודה (דבר אני לא בטוח שהוא לגמרי חוקי, לפי החוקיות שציינתי קודם) זה אכן חוסר אחריות מצד הגרפיקאי להשתמש בפונט שלא שייך לו חוקית לעבודה אחרת. לפי דעתי הצדק איתך והוא צריך לרכוש את הפונט כי לאורך כל הדרך היה נראה שזה הפונט שעובדים איתו. איך שאני רואה את זה, ברוב המקרים רכישת פונט היא באחריות הגרפיקאי, לא הלקוח. אולי פתרון אחר יהיה שימוש בפונט שזכויות היוצרים שלו "לא ברורות", כדוגמת מספר פונטים קלאסיים כמו פרנק ריהל, נרקיס קלאסי ועוד כמה, שקיימות דרכים אחרות לרכוש אותן, לא רק מקונגלומורט הפונטים הפועל בישראל. או בכלל להחליף לפונט שיש לו אופציות רכישה זולות יותר, ואפשר לרכוש משקלים בודדים במידה ולא משתמשים בכל המשפחה בעבודה. כמו שציינו, אם תספרי קצת על הפרוייקט ותעלי עמודי דוגמא, יהיה קל יותר למצוא פתרונות.

תודה לכם על ההתייחסות

ביררתי עם חברת הפונטים וזה עולה 220 דולר לארבעה מישקלים (לא ניתן לרכוש משקל בודד) אני אנסה לבדוק אם יתנו לי הנחה אני חושבת שנגרם לי עוול אבל רוצה כבר לגמור עם זה.

קשכפית

New member
אני מצטרפת לקודמי

את לא אמורה לשלם על הפונטים למעט מצב שאת מבקשת פונט מיוחד שאין לגרפיקאי והוא מידע אותך שזה יעלה איקס כסף אם את רוצה שהוא ירכוש דוקא את זה. מעבר לכך אדם שעובד כגרפיקאי ומרוויח מזה כסף חייב לרכוש פונטים באופן חוקי אם הוא עובד באופן לא חוקי עם פונטים זו בעייה (משפטית) שלו ולא שלך. את באת אליו שיבצע עבודה, קיבלת הצעת מחיר אותה את משלמת ואין שום סיבה שתשלמי על פונטים כשזה דבר שמגיע לך. פונטים אצל גרפיקאי זה כלי עבודה, את לא אמורה לקנות לו את כלי העבודה שלו. מה שהוא עושה זה לא חוקי ואם את תמסרי את שמו לחברת הפונטים הם יתבעו אותו זה חוצפה מצידו לדרוש שתרכשי בכספך את הפונטים שהוא בחר להשתמש בהם בעבודה עבורך.

אורןאל

New member
הלכת לחאפר?... תשלמי...

בפעם הבאה שיש לך עבודת גרפיקה לעשות, תחשבי פעמיים אם כדאי לך כאב הראש הזה, או שכדאי לשלם קצת יותר ולעבוד עם מישהו מקצועי. למעשה, יש לך מזל גדול שהדבר התגלה לפני שהספר הודפס, משום שכעת את יכולה לפתור את הבעיה בהשקעה צנועה של 200 דולר, ואם היית מקבלת תביעה משפטית לאחר שהספר היה על המדפים - זה היה עולה לך הרבה הרבה יותר. היות וכרגע אין לך אפשרות לעבור לגרפיקאי אחר, ממליץ שתרכשי את הפונטים ותהיי את הבעלים שלהם - כך הם יוכלו לשרת אותך גם בעתיד. שימי לב שאת רוכשת פונטים נכונים ומתאימים לעימוד של ספר, משום שאם תרכשי פונטים לא מתאימים - זה יהיה לא נעים. צייני בפנינו באיזה פונטים מדובר וניתן לך חוות דעת.

SCaToPHaG

New member
"ואם היית מקבלת תביעה משפטית"

היא לא היתה נתבעת, אלא המעצב. כפי שציינתי, זה לא אחריות הסופר לעבוד עם פונט חוקי אלא המעצב. המעצב לא משחרר לה את הקבצים כדי לא להכנס לסכנה משפטית, הוא זה שהפר את החוק.

integ

New member
הבעיה בכלל לא שלך

אין לך כל חובה לבדוק את כלי העבודה של הגראפיקאי. את "לקוח תמים" שהזמין עבודה מבעל מקצוע (?), סיכם על מחיר וזהו. אם הוא צריך לקנות פונט, או לתקן את המרזב, זו הבעיה שלו. הוא עוד עלול לדרוש ממך לשלם לשליח של הפיצה. אל תשלמי גרוש! מכתב מעורך דין עם תביעה למסור לך את העבודה מוכנה וסגורה על פי המחיר שסוכם ומייד.

אורןאל

New member
ספרו את זה למר צביקה רוזנברג...

.. הוא את הכסף שלו יקבל, ולא אכפת לו מי אכל את הפיצה...

pulse11

New member
הלקוח אשם מבחינה משפטית. חובתו לוודא.

ובמקרה של תביעה אפשר לעשות תביעה לצד ג' ולפתור את העניין די בקלות מבחינת הלקוח. הלקוח אפילו לא צריך לטרוח להתגונן - כל מה שהוא יקבל "יעבור הלאה" לגרפיקאי. לראומה: תתבעי את הגרפיקאי שהוא לא משחרר לך עבודה. הנזק שעלול להיגרם לך יכול להיות מספיק גבוה כדי שברמת האיום הבחורצ'יק (בחורה?) יעשה מספיק פיפי במכנסיים כדי לשחרר לך את העבודה ולקנות בעצמו את הפונט.

אנוביס

New member
לא מדוייק

תביעה לצד ג' מוסיפה אותו כנתבע, לא פוטרת את הנתבע העיקרי, שצריך גם להתגונן. בעיקרון, אני מסכים שתביעה, או אפילו איום בתביעה ע"י עו"ד, יספיקו כדי שהסרבן ההוא ישחרר את העבודה. במקרה הגרוע ביותר, תמיד אפשר להרביץ לו.

למעלה