יש לו אלוהים / לילי גלילי

יש לו אלוהים / לילי גלילי

יש לו אלוהים / לילי גלילי אני ירושלמית, חילונית, ובבחירות המוניציפליות אני עומדת להצביע למועמד החרדי אורי לופוליאנסקי. הצהרה זו נשמעת כמו הודאה מבוישת בפתח מפגש תמיכה של קבוצת אלכוהוליסטים, והיא אכן אינה קלה. פעילי שינוי, המחלקים חומר בחירות בחוצות ירושלים, נשמעו אפילו מזועזעים לשמעה. "יהיה פה ראש עיר חרדי", איימו בתגובה, משל היו כל נבחרי הציבור החילונים המנהלים מדיניות רעה ואכזרית סכנה פעוטה אל מול האפשרות שיהיה לירושלים ראש עיר חרדי. בלופוליאנסקי יש לתמוך מהרבה סיבות; ארגון "יד שרה", שהוא עמד בראשו, הוא רק אחת מהן. אדם שניהל משך שנים מפעל גדול שתבע תשומת לב לגובה הכיסא ולזווית הברז המסייעים לאנשים עם מוגבלויות, סביר שיהיה רגיש למצוקות האנוש שירושלים משופעת בהן. זמן מה אחרי שראש העיר הקודם, אהוד אולמרט, פתח את מנהרת הכותל - מעשה שגרר אחריו מהומות שעלו בעשרות נפגעים יהודים ופלשתינאים - סייע לופוליאנסקי להקים ברמאללה סניף ראשון של ארגון המשאיל ציוד לנכים, על פי המודל של "יד שרה". "לא היססנו לרגע להיכנס לפרויקט הזה", אמר אז ל"הארץ". "התייחסנו אליו כמו לכל פעולה הומניטרית שאנחנו עושים". אף שכבר אז היה סגן ראש עיריית ירושלים, לא חשש מן ההשלכות הפוליטיות של השתתפותו בפרויקט, אך לא ביקש לזכות בדיווידנדים פוליטיים בעקבותיו. הוא פשוט עשה זאת, כמובן מאליו. הטיעון החזק ביותר שמעלים נגד מועמדותו של לופוליאנסקי, הוא שאם יזכה בבחירות ראש העיר האמיתי יהיה הרב אלישיב, שהמועמד החרדי משתייך לחצרו. זהו בהחלט נימוק תקף, אם כי לא בטוח שזיקה אל רב גרועה מתלותו של ראש עיר חילוני בראשי ממשלה ובשרים המחרחרים מדנים. בימים שבהם מבטיח השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, לפתוח את הר הבית לביקורי יהודים גם בלי הסכם עם הוואקף, עדיף אולי מקור סמכות חרדי שאינו רואה בזיקה הלאומנית לאבנים את תמצית זהותו. אולי אפילו בלי הרב אלישיב יבוא לופוליאנסקי לכדי מחשבה שנייה, אם יראה בעיני רוחו עוד נכים צובאים על "יד שרה" בעקבות מהומות העלולות להתחדש בעיר המוכה הזאת בשל החלטות חסרות אחריות. אבל לתמיכה בלופוליאנסקי יש גם סיבות שאינן קשורות ישירות אליו, אלא נגזרות מאופיה של החברה שבה אנו חיים. לעניין זה אפילו מותר להשתמש במועמד החרדי ככלי לשינוי עמדות. אין תימה שפעילי שינוי, למשל, מניחים כמובן מאליו שירושלמי חילוני ייאחז אימה אל מול האפשרות שאדם חרדי יהיה ראש העיר שלו. בחברה מקובעת מבנית ומחשבתית, די להעיף מבט בחזותו של אדם כדי להתיימר לאמוד בדיוק מה הוא חושב ולמי הוא אמור להצביע. הפתיחות המחשבתית שהביאו עמן השנתיים האחרונות, מתמצה בזכות המוקנית עתה לאיש שמאל לומר ש"גם יאסר ערפאת אינו צדיק גדול", בלי להסתכן בנידוי מן המחנה. בכל השאר שולטת עדיין מגזריות קשיחה, שבה הכל צפוי והרשות אינה נתונה. תמיכה בלופוליאנסקי, המשמש כבר שנים ממלא מקום ראש העיר ירושלים, היא הזדמנות לפרוץ מסגרות נוקשות אלה. ממילא ספק אם עיר שרחוב מרכזי בה נקרא "עמק רפאים" תיהפך כבר בקדנציה הזאת לעמק הסיליקון, כפי שמבטיחים מועמדים אחרים. האופן שבו מתנהלת מערכת הבחירות בירושלים מגלם את חוליי הגזענות שפשטה בכל. הגזענות הופנמה כנורמה עד כדי כך, שאפילו יועצי הבחירות של לופוליאנסקי מעדיפים להעלים את חזותו של המועמד כדי להשכיח ככל האפשר שהוא בעל זקן וחובש כיפה שחורה. כך מתנוססות בחוצות ירושלים כרזות בחירות עם שמו של לופוליאנסקי בלבד, בלי תמונתו. רק בישראל. לא יעלה על הדעת שמועמד שחור לתפקיד בכיר בארצות הברית ייאלץ לגנוז את תצלומיו, כדי להשכיח מלב את צבע עורו. את הסיסמה "שחור הוא יפה" טבעו שם כבר לפני כמה עשורים. אחרי שנים שבהן משל בירושלים ראש עיר שנהג בה בגבהות לב של מי שאין לו אלוהים, שווה לתת סיכוי לאחד שדווקא יש לו. ---------עד כאן המאמר--------- נראה לי כי סוף כל סוף, השמאל הישראלי עובר איזשהו תהליך התבגרות. לילי גלילי ושולה אלוני (שבשבוע שעבר הצהירה על התנגדותה לקיצוץ התקציבי האכזרי (אני קורא לזה חיסול ממוקד) לאוכלוסיה החרדית הן דוגמאות מעולות לכך.

גל נעים

New member
נראה אותך גבר אחרי שיסגרו את הבסטה

נראה אותך גבר כשיאסרו על כניסה עם רכב אל תוך העיר בשבת נראה אותך גבר כשיסגרו את כל בתי התענוגות (קרי בתי קפה, דיסקוטקים, קולנוע וכ"ו) נראה אותך גבר כשיסגרו לך כבישים וצירים ראשיים בחגים נראה אותך גבר שאדם בעל תפיסה חשוכה יסגור לך את האפשרות להתנהג בחופשיות נראה אותך גבר שרוב תקציבי העירייה יופנו לישיבות במקום לארגונים פרודוקטיביים (והתוצאות ידועות) נראה אותך גבר כשרמת הדרבון ללמידת מקצועות אקדמיים תרד פלאים נראה אותך גבר כשערבי העשרה יסגרו בתואנת פריצות נראה אותך גבר כשיגידו לך "שאתה לא יכול" כי זה מנוגד להלכה. נראה אותך גבר כשמייצג אותך ואת בירת העולם אדם שהשקפתו ניזונה מתפיסת עולם פרמיטיבית בת 2000 שנים. זה לא עניין לגזענות או לאו, כבודם של החרדים במקומם מונח, אך הם אינם יכולים לייצג את הרוב במדינה הזו ולבטח לא את בירת ישראל המייצגת את כל עקרונות החופש והדמוקרטיה לצד המשנה התרבותית המסועפת והרב-גונית. בקיצור:נראה אותך גבר כשיפגעו בך ישירות!.

לו הייתי ירושלמי

לו הייתי ירושלמי הייתי מצביע ללופליאנסקי גם בגלל מה שהוא, גם בגלל מי שהוא וגם בגלל מה שהוא מייצג. כשאני שומע אותו מצהיר על שמירת הסטטוס-קוו, אני מאמין לו (בייחוד כשההצהרות הללו מגובות במעשים <ע"ע הענקת רשיון לבית הקפה-מסעדה של הסינמטק הירושלמי שבשל פעילותו בשבתות, נשלל ממנו הרשיון במשך תקופה ארוכה וזו לא הדוגמא היחידה>). אני מאמין לו כשהוא מצהיר על מחוייבותו לכל תושבי העיר (ראינו אותו כבר בעבר בפעילות במזרח ירושלים וראינו אותו גם בהווה בהתייחסותו -למשל0 למצעד הגאווה המתוכנן). אני לא מאמין לתסריטי האימים שמנסים לצייר תועמלני מרצ ושינוי (כן. גם מרצ מקפיצה לי ת'סעיף). אני כן מאמין לאדם שעד כה הוכיח את עצמו ושהאשמה היחידה בה ניתן להאשים אותו היא זקנו וכיפתו.

גל נעים

New member
אף אחד לא רודף כיפות.

זה הדמיון של רגש הרדיפה החרדי. הבעיה היא שבשעה שהוא יהיה ראש עיר, הוא יכנס להילוך אחר, להילוך ושמו "אליישיב".

ברוריה2

New member
../images/Emo45.gif ברור..

ולכל יפי הנפש מהארץ שדואגים מכך שאנחנו לא רוצים ראש עיר חרדי בגלל שהוא חרדי ולא מצליחים להבין למה שישבו באמת בביצת תל אביב ויבכו על כמה אנחנו "גזעניים"... איזו מטומטמת. ולייזר, לא בוחרים איש לראשות עיריה בגלל שהוא איש טוב או נוח. מי כמוך יודע שבחירות אמורות לשקף אינטרסים של האוכלוסיה הבוחרת-אז עם כל הכבוד לפועלו הדגול (נניח) של הנ"ל, לא אוכל להצביע בו משום שהוא ומה שהוא מייצג וזה שמכתיב לו מה לעשות דוחקים את רגלי בשיטתיות בעיר שלי.

ברוריה

אני אשמח מאוד אם תפסיקי לדבר על הברנש לופליאנסקי כעל מפלצת שחורה ותנסי להצביע על מעשה או החלטה אחת שלו, שדחקה את רגלך מהעיר שלך. אגב, לילי גלילי היא אמנם יפת נפש מ'הארץ' אבל היא גם ירושלמית. כדאי גם לדעת את העובדות (או לפחות לקרוא את פסקת הפתיחה של המאמר) לפני שמכנים אותה "מטומטמת".

ברוריה2

New member
לא דיברתי עליו כעל מפלצת שחורה

אלא בפשטות כחרדי בעל אינטרסים מנוגדים לשלי. תקרא טוב מה שכתבתי וכבר תוכל לשמוח.. אמנם הקמפיין של שינוי די אינפנטילי ולא לענין אבל זה עדין לא מצדיק בחירה של ראש עיר חרדי. והסיבה שכיניתי את הכותבת מטומטמת היא בגלל שבטרנד האחרון של יפי הנפש כל יריבות וכל ניגוד אינטרסים הופך מיד ל"גזענות". אם היא ירושלמית שתצביע לו ושיבושם לה. שאח"כ לא תתלונן שמאשרים לה בניה של ישיבות וכויללים בשכונה שלה, שמעלים לה את הארנונה על חשבון ויתור למשפחות מרובות ילדים וכן הלאה.

"גזענות"

הסיבה לכך שניתן להגדיר את היריבים החילונים (חילונים בדגש. יריב כברקת הוא לא "יריב חילוני") כגזענים היא מפני שהם מניחים מראש שהם יודעים מה הם האינטרסים והתכניות של לופליאנסקי, מבלי לנסות לשמוע אותו או להסתכל על מעשיו בעבר, כל זאת רק מפני שהכיפה והזקן שלו מזכירים לו איזושהי קבוצה שחורה שמאיימת לכלות אותם בכל רגע נתון. לופליאנסקי אי פעם היה שותף לבניה ולהשתלטות חרדית אגרסיבית על שכונות חילוניות? לופליאנסקי העלה את הארנונה? ולסיום, אני רוצה לצטט מאמר של גד ליאור (גם הוא ירושלמי המנותק מביצת יפי הנפש בתל אביב) שנכתב עם מינויו של לופליאנסקי: "אם תשמור על צביונה של בירה ציונית, שחילונים ימשיכו לבלות במועדוניה בלילות שבת וחרדיה ימשיכו לקיים בה מצוות באין מפריע – תצליח בתפקידך". נראה לי שבנתיים הוא מצליח במשימה.

ברוריה2

New member
נו באמת, תפסיק להיתמם. הרי

אתה יודע בדיוק שמינויים ציבוריים של אישים חרדים במדינה הציונית הם מינויים שנושקים על פיהם של הרבנים וכפופים למרותם המוחלטת. במקרה הזה לא צריך "להניח מראש" את תוכניותיו של לופוליאנסקי אלא לבחון את האינטרסים של הקהילה והרבנים החרדים בירושלים כדי להבין מאיפה ישתין הדג. למה אתה מנסה לנתק אותו ממקור הסמכות שלו? שכחת איך זה עובד שמה? זה יפה מאד מה שגד ליאור כתב אבל הוא כתב "אם". מה שאומרים: א-נו נראה..

בולשיט, עובדה!

כל שאני מבקש ממך הוא להסתכל על העובדות. בוודאי שהוא, כראש העיר של כו-לם, ידאג גם לאינטרסים של הקהילה החרדית אבל לא אצל כולם האינטרס הראשון הוא לפתוח 'כולל' ברחביה. "שכחת איך זה עובד שמה?" איפה זה "שמה"? אצל הדוסים? אצל הכושים? אצל המאפיה האיטלקית? אני מנסה להסתכל על לופליאנסקי כעל אדם בפני עצמו. נראה לי שזה המינימום המגיע לו בתור יצור אנוש. גד ליאור כתב ביום המינוי - "אם". בנתיים, א-נו רואים...

בבחירות הבאות אתה עובד אצל הדויסים?

די כבר עם הבולשיט. זכויות אדם ואזרח הם מושגים שרחוקים מחרדים ובעיקר ממנהיגי החרדים מרחק 2000 מיל (אני במוד של גמרא, אל תפריעו). לייזר, נכון שאם כולנו נסכים איתך, לא תסכים איתנו? נכון?

ענית לעצמך

"הדויסים" "החרדים" מה זה יד שרה אם לא זכויות אדם ואזרח? אם זה לא היה מעניין אותו, הוא היה שם זין על מזרח ירושלים. אם זה לא היה מעניין אותו, הוא לא היה מנסה ומצליח להעביר את מודל 'יד שרה' גם לרמאללה תוך סיוע ברכישת ציוד רפואי. לא. אני לא מתכוון לעבוד במטה שלו (כ"ש וק"ו שלא אעבוד במטה חרדי ברמה הארצית). ולגבי השורה האחרונה, אשמח להגיב לטיעונים ענייניים.

ברוריה2

New member
"יד שרה" זו מצווה. לא זכויות האזרח

ולא בטיח.. לי כן משנה המוטיבציה שמאחורי העשיה. יתכן שהוא פילנטרופ וכו' אבל האידיאולוגיה היא עשית "מצוות" ולא ליברליות וקבלת כל אדם באשר הוא. אולי משום שבאתי משם ההבחנה הזו מפריעה ורגישה אצלי יותר מלחילוני מלידה. ועל אנשים שעושים דברים מתוך "קיום מצוות" גרידה ולא מתוך אינסטינקט אנושי אני לא סומכת כי מחר יחליט הרב אליישיב שמשהו הפוך הוא מצווה ו...

"מצווה"

המצווה והפילנתרופיות הפנים חרדית לא היו שולחים אותו לרמאללה. אני יכול להבין ממה שאת כותבת שאת מעדיפה אדם שהאינסטינקט האנושי שלו לא שולח אותו לפעילות פילנתרופית ציבורית על אדם שעושה זאת (גם) כי מדובר במצווה?

ברוריה2

New member
אכן כן. רוויתי דיי מכל המצוות שניסו

להרויח על גבי כל מיני. מעדיפה היום אנשים שאת המוטיבציה שלהם אני יכולה להבין ושהם במערכת מושגים שלי כנים יותר כלפי.

אויה, אויה (תסריט אימים):

אץ לו רץ לו לופליאנסקי הצעיר כששיניו שוחרות לטרף עד שלפתע צדו עיניו השחורות את ברוריה כשהיא הולכת לתומה ברחוב. ארב לה לופו בין השיחים וכעברה בפינת הרחוב, זינק עליה, נעץ בה את טלפיו החדים, שבר לה את הרגל והכריח אותה לקחת קביים מ'יד שרה'. כל זאת כדי להרוויח על גבה כל מיני מצוות. נו באמת.

Kimbal1

New member
על הפילאנטרופיה -

זוהי בדיוק התופעה שמסמנת את ההבדל התהומי בין החברה החרדית לבין חברה מהדגם שהשמאל הסוציאל דמוקרטי רוצה לבנות כאן. אותו שמאל שאולי עוד לא "התבגר" לדעתך, אבל הביא לכך שבשנות השבעים הוגדרה ישראל כאחת המדינות השיויוניות ביותר בעולם המערבי. שמאל שלא מעוניין בחברה של גבירים ונזקקים אלא בחברה שאזרחים מקבלים בה שירותים באשר הם אזרחים. אם ה"אינסטינקט האנושי" של לופליאנסקי היה גורם לו לדאוג לכך שילדיו ילכו לחינוך הממלכתי הייתי יותר רגוע.

?????

גם החרדים מעדיפים שהחברה לא תתבסס על "גבירים" ו"נזקקים" אך לצערנו, במצב הנוכחי יש צורך בארגונים פילנתרופיים כה.ל.ל., יד שרה ואחרים... בנוגע לחינוך הממלכתי, אני לא כל כך בטוח ביתרונות שלו (כן כן...אני יודע שמלמדים בו דברים חשובים שהחרדים משמיטים אך עדיין...).

Kimbal1

New member
באמת??

ואיך מצפה החברה החרדית מתלמיד חכם לפרנס את עצמו?

למעלה