ילד שסובל מביעותי לילה ופחדים

Einav itz

New member
ילד שסובל מביעותי לילה ופחדים

יש לי ילד בן 11 שסובל מביעותי לילה, פחדים ולא רוצה להשאר לבד כשיורד החושך. אני יושבת איתו במשך כל הלילה לא כל יום ,אבל לפחות פעמיים בשבוע. מחבקת אותו, מרגיעה אותו, וזה מאפיל עליו למשך כל היום כי הוא לא ישן טוב בלילה. מה אפשר לעשות כדי לגרום לו להפטר מהפחדים והחרדות האלו של החושך. הוא מודע לזה שזה לא ראלי, אומנם ממשיך להתנהג ככה.. תודה

התמודדות עם קשיים סביב השינה

ילדים רבים סובלים מבעיות סביב השינה- קושי ללכת לישון לבד, פחד מהחושך, מחשבות מפחידות אשר פוקדות לפני השינה, סיוטים וכו'. לא אחת מתקשים הילדים לישון שינה רצופה ומוצאים עצמם מזדחלים באמצע הלילה למיטת הוריהם.רבים מהילדים בשל חרדותיהם אלו, דורשים ליווי של ההורה, ואף שינה עימו,כי רק כך הם מצליחים להרגיע את עצמם. אולם בכך מועבר לילד מסר, כי אין ביכולתו להתגבר על פחדיו ולהרגיע עצמו וכי הוא זקוק תמידית לנוכחות ההורה לשם כך. אפשר לסייע לבנך בהתמודדות עם הפחד ע"י שילוב של התיחסות אמפטית כלפיו, דהיינו הבנה של המצוקה שהוא חווה (אמירות כמו - אני רואה כמה קשה לך, זה לא פשוט ללכת לישון כשאתה כ"כ מפוחד וחושש ) אך לצד זה לסייע לו להתמודד עם הפחדים. לשם כך אתם יכולים יחד ליצור תוכנית לפיה תבנו יחד דרכי התמודדות עם הפחד,תוך חיפוש אמצעי הרגעה חלופיים. הרעיון הוא לשדר לבנך שלמרות הפחד שהוא חווה את מאמינה שהוא יכול להתמודד ואת תסייעי לו בכך. כך, אפשר למשל להחליט על טווחי זמן בהם הוא ישהה לבד בחדר, ואת תבואי כל זמן קבוע לבדוק שהוא בסדר. אפשר להתחיל עם זמן קצרצר כמו מס' שניות או דקות, ובהדרגה להעלות אותו. כדאי לחזק אותו כשהוא מצליח בין אם בחיזוק מילולי או חיזוק קונקרטי- פרסים למינהם.. תקבעו יחד את טווחי הזמן ובהדרגה תגדילו אותם. במקביל אם הוא חש מצוקה שינסה לנקוט באצמעי הרגעה חלופיים עליהם דברתם. באם החלטת לפעול כך, חשוב להיות עקבית, ולעמוד בזמן שנקבע. אפשרות נוספת, היא לפנות לטיפול פסיכולוגי התנהגותי קוגניטיבי בו ייתנו לילד כלים ובמקביל יעבדו עם הילד ועם הוריו על יישום תוכנית התנהגותית ממוקדת סביב קשיי השינה.

למעלה