יחסים פיננסים מול מכפילים

• פותח הנושא mta6
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.

mta6

New member

הי, אני מבקש להבין מה ההבדלים בין יחסים פיננסים (תשואה על ההון, יחס שוטף יחס מנוף וכו') לעומת מכפילים (מכפיל רווח, מכפיל הון וכו'). מתי יש להשתמש במכפילים ומתי ביחסים, הרי המקור של שניהם נמצא בדוחות ושמתי לב שכולם בסופו של דבר משתמשים בסוג אחד ולא בסוג שני. כך לדוגמא ראיתי משקיעים שעושים בדיקה לכדאיות השקעה ע"י שיטת המכפילים לעומת משקיעים המאמינים בשיטת בדיקת העסקים וניתוחם ע"י יחסים פיננסים. אודה לכם על תשובתכם המנומקת. דניאל

mnakash

New member
ספרים נכתבים על הנושאים האלו

הי, אני מבקש להבין מה ההבדלים בין יחסים פיננסים (תשואה על ההון, יחס שוטף יחס מנוף וכו') לעומת מכפילים (מכפיל רווח, מכפיל הון וכו'). מתי יש להשתמש במכפילים ומתי ביחסים, הרי המקור של שניהם נמצא בדוחות ושמתי לב שכולם בסופו של דבר משתמשים בסוג אחד ולא בסוג שני. כך לדוגמא ראיתי משקיעים שעושים בדיקה לכדאיות השקעה ע"י שיטת המכפילים לעומת משקיעים המאמינים בשיטת בדיקת העסקים וניתוחם ע"י יחסים פיננסים. אודה לכם על תשובתכם המנומקת. דניאל
אתה רוצה בהודעה בפורום תשובה? תקרא ספר, גרינבלאט יעזור עם הספר הקטן. רוצה תשובה קצרה ולעניין אין תשובות קצרות ולעניין. אין יחס אחד שייתן לך תשובה. קצת יותר? ROA או צמיחה או מרג'ינים מעידים (או מנסים) על איכות החברה, התוצאות שלה ועל הסביבה בה היא פועלת. מכפיל רווח מכירות ותזרים בא למדוד בגסות את מחיר החברה לעומת התוצאות העסקיות שלה. יחס שוטף מינוף ועוד מעידים על היציבות הפיננסית של החברה. אם יש לך סבלנות מה נכון להשתמש ומה לא תוכל להחליט בעצמך אחרי שתלמד את התחום אם זה מעניין אותך. אפשר ללמוד את הדברים דרך מדריכים ברשת לדעתי אם לא בא לך לקנות ספרות אבל ת'כלס בסוף אני ממליץ לקנות את הספרים ולקרוא אותם. אם אתה קצר בסבלנות כדאי שתמצא דיסיפלינה עם תוצאות יותר מיידיות, תוצאות השקעות פונדמנטליות הן איטיות יותר ואין ערובה להצלחה.

mta6

New member
תודה. אבל התכוונתי להבדלים ברמה העקרונית

אתה רוצה בהודעה בפורום תשובה? תקרא ספר, גרינבלאט יעזור עם הספר הקטן. רוצה תשובה קצרה ולעניין אין תשובות קצרות ולעניין. אין יחס אחד שייתן לך תשובה. קצת יותר? ROA או צמיחה או מרג'ינים מעידים (או מנסים) על איכות החברה, התוצאות שלה ועל הסביבה בה היא פועלת. מכפיל רווח מכירות ותזרים בא למדוד בגסות את מחיר החברה לעומת התוצאות העסקיות שלה. יחס שוטף מינוף ועוד מעידים על היציבות הפיננסית של החברה. אם יש לך סבלנות מה נכון להשתמש ומה לא תוכל להחליט בעצמך אחרי שתלמד את התחום אם זה מעניין אותך. אפשר ללמוד את הדברים דרך מדריכים ברשת לדעתי אם לא בא לך לקנות ספרות אבל ת'כלס בסוף אני ממליץ לקנות את הספרים ולקרוא אותם. אם אתה קצר בסבלנות כדאי שתמצא דיסיפלינה עם תוצאות יותר מיידיות, תוצאות השקעות פונדמנטליות הן איטיות יותר ואין ערובה להצלחה.
לא ציפיתי שאקבל הסברים מלאים באמצעות הפורום. מצד שני או שאתה מנסה להיות ציני או שאתה מנסה לעזור. השאלה הייתה בעקרון, מה השימוש של המכפילים לעומת היחסים הפיננסים. תודה דניאל

mnakash

New member
אוקיי

לא ציפיתי שאקבל הסברים מלאים באמצעות הפורום. מצד שני או שאתה מנסה להיות ציני או שאתה מנסה לעזור. השאלה הייתה בעקרון, מה השימוש של המכפילים לעומת היחסים הפיננסים. תודה דניאל
אוקיי
כתבתי לך בפנים גם תשובה עקרונית ככה על קצה המזלג של מה השימוש של היחסים האלו בעיניי. או צמיחה או מרג'ינים מעידים (או מנסים) על איכות החברה.... אני לא חושב שאפשר לעשות עם התשובה שלי משהו אבל אם משהו לא ברור אז תחדד את השאלה או שתגיד מה בדיוק לא ברור בתשובה.

mta6

New member
mnakash - תודה ובקשה להבהרה

אוקיי
כתבתי לך בפנים גם תשובה עקרונית ככה על קצה המזלג של מה השימוש של היחסים האלו בעיניי. או צמיחה או מרג'ינים מעידים (או מנסים) על איכות החברה.... אני לא חושב שאפשר לעשות עם התשובה שלי משהו אבל אם משהו לא ברור אז תחדד את השאלה או שתגיד מה בדיוק לא ברור בתשובה.
דוגמא: אני מעוניין להשקיע בחברה X. עברתי בצורה מקיפה על הדוחות (בשלב זה עדיין ללא התייחסות ליחסים ולמכפילים). אני חושב שהחברה תואמת את השקפת עולמי מבחינת מגזר, הנהלה וכו'. שאלתי הינה מה עכשיו? עשיתי את החישובים של היחסים ומכפילים למינהם - האם זה או מכפילים או יחסים ? האם צסתכלים על שניהם יחד? האם דרך אחת הינה יעילה יותר מאחרת לבדיקת כדאיות השקעה במניה ספיציפית ? ושוב תודה דניאל

mnakash

New member
אתה מבקש את כל התורה על רגל אחת

דוגמא: אני מעוניין להשקיע בחברה X. עברתי בצורה מקיפה על הדוחות (בשלב זה עדיין ללא התייחסות ליחסים ולמכפילים). אני חושב שהחברה תואמת את השקפת עולמי מבחינת מגזר, הנהלה וכו'. שאלתי הינה מה עכשיו? עשיתי את החישובים של היחסים ומכפילים למינהם - האם זה או מכפילים או יחסים ? האם צסתכלים על שניהם יחד? האם דרך אחת הינה יעילה יותר מאחרת לבדיקת כדאיות השקעה במניה ספיציפית ? ושוב תודה דניאל
אתה מבקש את כל התורה על רגל אחת
ואני שוב שולח אותך לקרוא ספר. השאלה שלך כמעט דומה מבחינתי למישהו שישאל אכלתי ארוחת צהריים, איך להשתמש עם הסכין והמזלג? המדדים ששאלת עליהם הם מדדים שונים שבאים למדוד דברים שונים (כלים שונים למטרות שונות). מה כל אחד מודד תוכל למצוא בקלות בחיפוש בגוגל או קריאה של מדריך נניח מכפיל רווח הוא מחיר המניה לחלק לרווח פר מניה והוא בא למדוד עד כמה יקרה המניה לעומת אותו רווח. האם זה שימושי או כדאי להסתמך עליו זו כבר שאלה פילוסופית (לא במובן המתנשא אלא במובן שהתשובה אינה ברורה וחד משמעית). איך להשתמש בכלים זה גדול על שאלה בפורום. ובכל זאת יש דברים (יחסים,כלים ושיטות אנליזה פונדמנטלית) שהם מקובלים יותר ומוסכמים יותר מאחרים ובשביל להתחיל לפחות תוכל לקרוא ספר או חומר בנושא. נתתי לך lead, הספר הקטן שמכה את השוק שמדבר על איכות ומחיר לפי פרמטרים כמו מכפיל רווח ו ROA (בערך, גרינבלאט מתחכם קצת יותר מזה אבל זה ה1% שמסביר 50% ממה שכתוב בספר) ומן הסתם כולם רוצים לקנות מניות של חברות איכותיות וזולות (כלומר מבין אלו שמאמינים ברעיונות האלו שמניות אמורות מתישהו להתכנס לערך של העסק). ודניאל אם אתה רוצה להיכנס לתחום הזה אתה בסוף תבין שצריך להשקיע זמן וסבלנות בלימוד התחום ושתמיד יש עוד דברים ללמוד (לא שזה מפריע להתחיל בעשייה). השאלה שלך מניחה שזה תעשה X וגמרנו והדברים אינם כך. את כל זה כבר כתבתי לך קודם. אני מקווה שהפעם תעכל את תשובתי. מצד שני חשוב לזכור שאין צורך להיות גאון כדי לקנות את השוק ולהשיג ביצועים לא רחוקים מהטובים ביותר בתחום.

O07

New member
המונה במכפילים הוא מחיר השוק.

ביחסים הפיננסיים, הוא נתון אחד או יותר מהדו"חות. אתה עוד במצב טוב. יש כאלה שאין להם תשובה גנרית להעדפה של יחס גבוה או נמוך (אם כבר הזכירו את ההחזרים השונים כקריטריון.).

mikesahm

New member
יחסים פיננסים הם חלק ממכלול שיקולי ההשקעה

ביחסים הפיננסיים, הוא נתון אחד או יותר מהדו"חות. אתה עוד במצב טוב. יש כאלה שאין להם תשובה גנרית להעדפה של יחס גבוה או נמוך (אם כבר הזכירו את ההחזרים השונים כקריטריון.).
אם למשל החברה ממונפת בטירוף זה פרופיל השקעה שלא מתאים לכל אחד לגבי מכפילים להשקפת עולמי זהוא כלי בסיסי מאוד כדי לקבל רושם ראשוני מאוד על החברה בעזרת יחסים פיננסיים אנו צוללים עמוק יותר להערכת השווי

mta6

New member
תודה ועוד משהו קטן

אם למשל החברה ממונפת בטירוף זה פרופיל השקעה שלא מתאים לכל אחד לגבי מכפילים להשקפת עולמי זהוא כלי בסיסי מאוד כדי לקבל רושם ראשוני מאוד על החברה בעזרת יחסים פיננסיים אנו צוללים עמוק יותר להערכת השווי
תודה ועוד משהו קטן
היכן אני יכול לראות מכפילים ויחסים שאליהם אני יכול להתייחס מבחינת השוואה. לדוגמא: חברה קמעונאית מול מה אני משווה את היחס והמכפילים - צריך הרי נקודת התייחסות (benchmark). היכן אני יכול למצוא את הממוצעים הענפיים ? ושוב תודה

mikesahm

New member
פה מתחילה העבודה של המשקיע

תודה ועוד משהו קטן
היכן אני יכול לראות מכפילים ויחסים שאליהם אני יכול להתייחס מבחינת השוואה. לדוגמא: חברה קמעונאית מול מה אני משווה את היחס והמכפילים - צריך הרי נקודת התייחסות (benchmark). היכן אני יכול למצוא את הממוצעים הענפיים ? ושוב תודה
פה מתחילה העבודה של המשקיע
צריך להכיר את השוק מה מקובל בענף כדי לדעת את זה אם החברות ציבוריות הדוחות הכספיים זמינים באתר של הבורסה אם הן פרטיות אז הדרך היחידה היא לשלם לחברות כמו D&B את היחסים אף אחד לא מציג לך החישובים מאוד בסיסיים בחיפוש פשוט בגוגל תוכל ללמוד איך לחשוב את רוב היחסים חשוב שתבין שיחסים פיננסיים הם מידע מאוד בסיסי ולא מספק על החברה הרבה יותר חשוב להבין את העסק שלה ואת הענף

bigponzi

New member
יש לך יחסים ומכפילים ברויטרס לחברות מול הענף

תודה ועוד משהו קטן
יש כאן ערימה של יחסים ומכפילים לכל חברה, בתוספת השוואות. לדוגמא, קוקה קולה: http://www.reuters.com/finance/stocks/financialHighlights?symbol=KO.N

mta6

New member
האם הנתונים דומים גם אם מדובר בחברות ישראליות

יש כאן ערימה של יחסים ומכפילים לכל חברה, בתוספת השוואות. לדוגמא, קוקה קולה: http://www.reuters.com/finance/stocks/financialHighlights?symbol=KO.N
האם היחסים והמכפילים הינם רלוונים לחברות ישראליות. לדוגמא: האם ניתן להשוות בין תוצאות חברה ישראלית לדוגמא סנו מול קונצרן ענק דוגמת פרוקטר אנד גמבל ?

bigponzi

New member
לדעתי אפשר, בגדול.

האם היחסים והמכפילים הינם רלוונים לחברות ישראליות. לדוגמא: האם ניתן להשוות בין תוצאות חברה ישראלית לדוגמא סנו מול קונצרן ענק דוגמת פרוקטר אנד גמבל ?
לדעתי אפשר, בגדול.
עסקים עובדים אותו דבר מבחינה עקרונית בארץ ובארה"ב, ואין סיבה שיהיו הבדלים גדולים בין תעשיות בארצות שונות. למשל, שיעור הרווח הנקי יהיה נמוך בתעשיית המזון גם בארץ וגם בחו"ל. אפשר להשוות בין סנו לפרוקטר בהסתייגות שמגוון המוצרים בכל חברה הוא שונה, דרכי ההפצה לעיתים שונות ולכן התוצאות העיסקיות יהיו קצת שונות.

אני אישית

אני אישית
משתמש במכפילי הרווח וההון לצורך הסתכלות ראשונית וצייד חברות טובות וזולות יחסית לאלטרנטיבות, לאחר מכן צריך לבדוק יחסים פיננסיים כדי לא להיתקע עם סחורה לא איכותית..

שיר ורד

New member
באופן מאוד כולל

באופן מאוד כולל
מכפילים - מראים לך בעיקר את צד הסיכוי של החברה יחסים פוננסיים - מראים לך בעיקר את צד הסיכון של החברה. להשקעה באגח סטרייט צריך להסתכל בעיקר על יחסים פיננסיים. להשקעה במניה בתחילת גל עליות בשווקים - צריך להסתכל בעיקר על מכפילים. כשמסתכלים על מכפילים יש לוודא שהם לא מוטים בגלל רווח חד פעמי גדול (כמו אקזיט של חברת בת).

Eldadius

New member
או הפסד חד פעמי כמו החלפת ציוד

באופן מאוד כולל
מכפילים - מראים לך בעיקר את צד הסיכוי של החברה יחסים פוננסיים - מראים לך בעיקר את צד הסיכון של החברה. להשקעה באגח סטרייט צריך להסתכל בעיקר על יחסים פיננסיים. להשקעה במניה בתחילת גל עליות בשווקים - צריך להסתכל בעיקר על מכפילים. כשמסתכלים על מכפילים יש לוודא שהם לא מוטים בגלל רווח חד פעמי גדול (כמו אקזיט של חברת בת).
או הפסד חד פעמי כמו החלפת ציוד

מצב
הנושא נעול.
למעלה