ידני או אוטומט: מה כדאי ללמוד, ולמה

תוכן-מקודם

Member
מנהל


shutterstock_621502292.jpg
קרדיט: shutterstock​
הבחירה אם לעשות שיעורי נהיגה על רכב עם הילוכים ידניים או אוטומטיים לא צריכה להתבסס רק על איזה אוטו יש להורים, אלא בעיקר על שיקולי בטיחות, עלות והנאה אלו הם שצריכים להנחות את הבחירה המוקדמת הזו. לפניכם מספר טיפים שיעזרו לכם להחליט

מזל טוב! הגעתם לגיל שבו אפשר להתחיל ללמוד נהיגה. עוד כמה זמן וכבר תוכלו לנהוג לבד – וההתרגשות בשיאה. אבל בדרך ליום המיוחל יש מספר החלטות שצריך לקחת, וכמה דברים שצריך לבדוק, כדי להבטיח שימי הנהיגה שלכם יתנהלו בבטחה ובנוחות. אחת מההחלטות האלה היא האם לקחת שיעורי נהיגה על רכב ידני, או לבחור דווקא בשיעורי נהיגה על רכב אוטומטי (שלאחריהם אסור לנהוג ברכב ידני)?

ביטוח

בעבר, אחד השיקולים לפני הבחירה הזו היה עלות ביטוח רכב – מכוניות עם הילוכים רגילים היו נהנות ממחירי ביטוח נמוכים יותר. ואולם כיום, חברות הביטוח הפסיקו לבדוק את סוג מערכת ההילוכים במכונית בעת תמחור הביטוח. כך, הבחירה בין גיר ידני או אוטומטי לא אמורה להשפיע יותר על מחיר ביטוח הרכב.

ואולם, בכל מקרה כאשר עולים לכביש חייבים ביטוח רכב. השוואת ביטוח רכב באתרים המיועדים לכך תסייע לכם לבחור את הביטוח המתאים ביותר עבורכם, בין אם הרישיון שתבחרו לעשות יהיה ידני או אוטומטי.

הביטוחים הבסיסיים הם ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. בימינו ביטוח רכב אונליין הוא צעד מקובל ופשוט, ולכן עם סיומם של שיעורי הנהיגה, גשו לאינטרנט ורכשו את הביטוח המתאים. זכרו – נסיעה ללא ביטוח היא עבירה על החוק.
shutterstock_1733457689.jpg
קרדיט: shutterstock​
נוחות: בלי סיבוכים

שיקול מרכזי של רבים בבחירת סוג מערכת ההילוכים ברכב הוא שיקול הנוחות. בעולם שבו רבות מהנסיעות שלנו כוללות עמידה בפקקים, נהיגה על רכב שאינו אוטומטי – שבו כל תזוזה קטנה דורשת כמה פעולות – יכולה להיות לא נוחה במיוחד.

בנוסף, נהיגה ברכב הילוכים דורשת כישורים מיוחדים – שילוב ההילוך באמצעות שימוש במצמד (דוושת הקלאץ'), התאמת ההילוך למהירות ולשיפוע הכביש ושימוש בהילוכים בעת נסיעה איטית. על אף שרוב מוחלט של תלמידים לומדים נהיגה על רכב עם גיר רגיל, רבים מהם עוברים מיד לרכב אוטומטי.

אך יש לזכור – לימודים ברכב עם תיבת הילוכים רגילה מאפשרים נהיגה בשני סוגי הרכבים, לעומת זאת, לימודים על תיבת הילוכים אוטומטית לא יאפשרו נהיגה ברכב עם גיר רגיל. בנוסף, לאוהבי הנסיעות בחו"ל, רבים מהרכבים באירופה, למשל, אינם אוטומטיים, והשכרת רכב אוטומטי היא לרוב יקרה יותר.

בטיחות: ריכוז ובלימה

בתחום זה, נראה שתיבת הילוכים רגילה מעניקה לנהג יותר בטיחות. נהגים שמשתמשים בהילוכים נוטים להיות מעורבים יותר בנסיעה – שכן המערכת מחייבת אותם לפעולה (החלפת הילוך או מעבר לניוטרל) בכל כמה רגעים. כך, הנהיגה שלהם "קשורה" יותר להתנהגות הרכב, ויש להם שליטה רבה יותר על מה שהמכונית עושה.

כמו כן, רכב ידני מאפשר האטה או האצה באמצעות העלאה והורדה של הילוכים, פעולה שיכולה להציל חיים במקרים מסוימים. ההתעסקות בהילוכים גם ידועה בכך שהיא משאירה את הנהג עירני. להבדיל מכך, נהיגה ברכב אוטומטי מאפשרת שתי פעולות בלבד – האצה או האטה – באמצעות שתי דוושות.

עם זאת, אם אתם מסוג האנשים שהעברת ההילוכים וריבוי הדוושות מסיחים את דעתם מהנהיגה – אולי עדיף לכם אוטומט. רכב אוטומטי יכול לספק חוויית נהיגה שבה כל הריכוז יכול להיות מכוון לכביש, לנהגים מסביב ולתמרורים.

עלויות: רכישה ודלק

ולא פחות חשוב – הכסף. העלויות הקשורות לבחירה בין ידני לאוטומטי מתחלקות לשתיים – מחיר הרכב ומחיר הדלק. מכוניות חדשות שיש בהן מערכת הילוכים אוטומטית יהיו יקרות באופן משמעותי ביחס למכוניות עם הילוכים רגילים. עם זאת, בשוק היד שנייה ניתן למצוא גם רכבים אוטומטיים במחירים שווים לכל כיס.

ההוצאה על הדלק היא בדרך כלל קטנה יותר ברכבים בעלי גיר רגיל. הסיבה היא פשוטה – כשהנהג יכול להתאים את ההילוך למצב הנסיעה מבחינת מהירות ושיפוע, צריכת הדלק מותאמת בדיוק לנסיעה. ברכב אוטומטי, הקצאת הדלק היא "עיוורת" ומתבססת רק על לחיצת הרגל על הדוושה – לכן, יותר דלק נוטה להתבזבז במכוניות האלה.
shutterstock_146273954.jpg
קרדיט: shutterstock​
לסיכום

רכב אוטומטי זה פינוק – מניעים ונוסעים, רגל אחת נחה, העיניים תמיד על הנוף היפה. ושלא תבינו לא נכון, מותר ואף רצוי להתפנק. אבל בכל הנוגע לבחירה לטווח ארוך, נראה שלפחות בשלב הלימודים כדאי לבחור ברכב עם גיר רגיל – שמגלם הוצאות כספיות נמוכות יותר, בטיחות גבוהה יותר וגמישות בהחלטה איזה רכב לקנות.
 
למעלה