טריפטיכון גינה

הייקו זו צורה נהדרת

מדהים איך כל כך מעט מתחבר לכל כך הרבה. השלישייה גם באמת מתחברת בצורה יפה.

דייהטסו

New member
נכון, ויפה שהבחנת

אבל זה אכן קטנוני.
מתוך הערך האיקו בויקי:
"הכללים לא תמיד מתאימים לשפות אחרות, ולכן כאשר כותבים האיקו בשפה אחרת יש נטייה לשמור רק על חלק מהכללים"
"התפיסה המקובלת שהאיקו נכתב ביפן במספר מסוים של הברות מוטעית לחלוטין, ונובעת מחוסר הבנה של השפה היפנית ושירתה"

כיוון שמספר ההברות 5-7-5 חסר חשיבות מוסיקלית בעברית, נשאר רק העניין ה"ספורטיווי" בלקלוע אליו, ואכן ניסיתי לשמור על האתגר הספורטיווי, אבל בשקלול עם אילוצים אחרים.
יש כלל הרבה יותר מהותי שהפרתי בשיר האחרון: לא להשתמש בשמה המפורש של העונה.

קטנוניות היא שמי השני

אנחנו ממילא הולכים פה ומשתמשים בסגנון ומבנה של מאה אחרת ועם אחר. אז אם כבר לדבוק - אני דבק. בתרגומי האיקו יפניים, ברור שהמטרה היא לשמור על הרעיון ולא על מספר ההברות, אבל כאשר אני כותב כזה, אני קטנוני גם כלפי עצמי.
ולגבי לא להשתמש בשם המפורש - לא הכרתי את הכלל הזה ואני לא בטוח שאתה צודק. הנה שיר של מאטסואו באשו, המשורר היפני מהמאה ה-17 שהמציא את סגנון ההאיקו:

הסתיו קרב ובא
ומשאלת ליבי!
ארבע מחצלות וחצי

יש לו עוד כאלה שבהם מזכירים את העונה במפורש (למרות שלרוב זה באמת נרמז)
יש אוסף יפה של כאלה פה: http://www.brush-way.org/articles/BashoHaiku.php

0dedR

New member
אפרופו עורבים

יש לי ספר אחד בתרגומו של איתמר יעוז-קסט, ממש מציאה קניתי אותו בזמנו ב-10 שקלים בודדים.

עורב צהוב -
עולה צל הדחליל
ברחוב.

בכלל, העורבים מאוד אהובים בהייקו משום מה. גם אצל באשו...

עין הנץ1

New member
אניגמטי

תמונה סוריאליסטית. מחד, אוניית פיראטים ("לִסְטִים", אוף, אני זומם על המילה הזו מזמן
), עם צווחות התוכים (מזכיר קצת את צווחות העורב אצל עגנון), המפרש והזקן, ומאידך, בסיום, "תִּינוֹק מְחַיֵּךְ, עַל עַרְסָל מוּל שְׁמִי חֹרֶף". החוט המקשר הוא השמים, הם צופים דמומים הרואים הכל, את האלימות ואת התום, את הפריחה ואת הטבע העורג אליהם ולשמש הנמצאת בהם ("אֶל כְּתֹם-עָב רוֹחֵף / תְּאֵנָה מֵעוּרְטֶלֶת / פּוֹשֶׁטֶת זְרוֹעוֹת").
כמו בטריפטיכון הקלאסי, שלושה חלקים הקשורים זה לזה בחוט-שני רעיוני.
ביצוע מצויין בעיני.
תודה, דייהטסו.

דייהטסו

New member
תודה

אני שמח שראית כאן שודדי ים, שהתכוונתי אליהם אבל לא כתבתי במפורש. קיוויתי שמפרש, תוכי, ליסטים וזקן יעשו את העבודה. בנוסף לחורף ושמיים שמחברים את השלושה, יש עוד כמה קשרים: כולם מתארים רגע אחד שהתרחש בגינה שלי בשבת (מה שהקוראים לא יכולים לדעת), הנושא של שאלה-תשובה מחבר את הראשון והשלישי, הנושא של הורות והמצלול חורף/רוחף מחבר את השני והשלישי.

למעלה