טיפול בצבירת פיצויים והמשך פוליסה לביטוח חיים

maor650

New member
טיפול בצבירת פיצויים והמשך פוליסה לביטוח חיים

שלום, פוטרתי לקראת סוף ספטמבר 2018 מעבודתי בתור שכיר ושלחו לי מכתב בו הודיעו לי כי הפיצויים הועברו על שמי.
נאמר לי כי בקשר לטיפול בצבירת הפיצויים קיימות לי 2 אפשרויות באמצעות העברת טופס 161א או הנחיות פקיד שומה:
1. ביצוע התחשבנות והשארת כספי הפיצויים הפטורים בפוליסה/ות במעמד "חשבון חדש" כפוף לתקנות קופות הגמל. הסכום הפטור ניתן למשיכה בכל עת בניכוי מס רווח מריבית.
2. השארת כל כספי הפיצויים הקיצבתיים בפוליסה למטרת תשלום קצבה.
נאמר כי בהיעדר הנחיות ובתום 90 יום מיום העזיבה, או בחלוף שנת המס (המאוחר מבין), ייועדו כל כספי הפיצויים בקופה לקצבה למטרת רצף קצבה ופדיון כספים אלו בעתיד יחייב פניה לפקיד השומה. זאת למעט במקרים שסך צבירת הפיצויים בכל קופות הגמל לקצבה על שמי עולה על סכום התקרה (360,000 ₪ או משכורתי עד לגובה 32,000 ₪ כפול מספר שנות העבודה – הגבוה מבניהם).
לגבי המשך הפוליסה, נאמר לי כי לא נתקבלו הוראות להמשך הפוליסה/ות שבנדון. עומדות בפניי האפשרויות הבאות
להמשך הפוליסה/ות:
1. תשלום דמי הביטוח במסגרת "ריסק זמני" (מוגבל לתקופה של שנה אחת).
2. תשלום דמי הביטוח, לרבות מרכיב חסכון, בתכנית פרטית רגילה/ תגמולים לעצמאיים (פוליסות החל משנת 2004 ניתן להמשיך בתוכנית תגמולים לעצמאיים בלבד).
3. תשלום דמי הביטוח במסגרת ביטוח מנהלים אצל מעסיק חדש.
4. הקפאת הפוליסה וביטול הכיסויים הביטוחים, ככל שישנם.
האם מישהו מוכן להסביר לי פה במילים פשוטות מה הכוונה בכל מה שנאמר פה ובהשלכות של מה שנאמר פה מבחינתי? כי לא באמת הבנתי מה רוצים ממני בתכל'ס.

motior

Member
אנסה להסביר, למיטב ידיעתי

1. לגבי הפיצויים - אפשרות (1) מאפשרת לך למשוך אותם. אפשרות (2) משאירה אותם כחלק מהפנסיה. להבנתי אתה יכול למעשה למשוך בכל מקרה, אך אם בחרת באפשרות (2) (מטרת תשלום קצבה) הפרוצדורה למשיכה מסובכת יותר.
&nbsp
2. לגבי ביטוח המנהלים - השאלה הגדולה היא האם אתה מתכנן להמשיך לעבוד כשכיר ומתי סביר שתתחיל עבודה חדשה.
&nbsp
אפשרות (1) מיועדת עקרונית למקרה שתמשיך לעבוד כשכיר אבל ייקח זמן עד שתמצא עבודה חדשה (אך פחות משנה). באפשרות זאת תשלם סכום קטן יחסית כדי לשמור על זכויותיך בביטוח למקרה נכות/מוות אך לא תצבור כסף לפםנסיה בתקופה זאת.
&nbsp
אפשרות (2) מיועדת עקרונית אם אתה מתכנן להפוך לעצמאי, או לא לעבוד עוד כשכיר ועדיין אתה מעוניין להפקיד לפנסיה (על חשבונך)
&nbsp
אפשרות (3) היא הפשוטה ביותר - אתה מתחיל לעבוד כשכיר אצל מעסיק חדש והוא ממשיך להפריש עבורך לאותה פוליסה
&nbsp
אפשרות (4) היא למקרה שאתה לא רוצה להמשיך את הביטוח - אם בגלל שאתה לא עובד יותר או בגלל שאתה מתחיל תכנית פנסיה אחרת.
&nbsp
מקווה שעזרתי
&nbsp
בהצלחה

maor650

New member
תודה. עוד משהו לשאול יש לי:

א. לגבי טיפול בצבירת פיצויים- במה לדעתך הכי טוב לבחור מבין אופציות 1 או 2?
ב. לגבי המשך הפוליסה - באיזו אופציה היית בוחר מבין אופציות 1-4?
כי אופציה 1 היא משהו זמני שרשום לי שהוא עד תאריך 1.2.19, אופציה 2 לא רלוונטית כי אני לא הולך להיות עצמאי (לפחות לא בשלב זה), אופציה 3 היא פשוט להמשיך את ביטוח המנהלים אצל מעסיק אחר ולגבי אופציה 4-ממה שהבנתי מסוכן הביטוח (יש לי רק כיסוי ביטוחי של אובדן כושר עבודה)- זה למעשה אם אינני מעוניין לשלם עדיין על כיסוי אובדן כושר עבודה.
ג. מהו טופס 161א או הנחיות פקיד שומה? כי הבנתי מסוכן הביטוח שטופס 161א משמש למשיכת פיצויים במזומן ולאחריו נתינת הטופס הנ"ל לסוכן הביטוח (ונאמר לי מסוכן הביטוח כי במידה ואני מעביר טופס 161א, לא אצטרך את פקיד השומה).

motior

Member
אם אתה לא צריך את כספי הפיצויים, אני הייתי משאיר לקצבה

(אופציה 2) - אבל זה רק אני
&nbsp
לגבי המשך הפוליסה - תלוי בסטטוס שלך. אם אתה חושב שתמשיך לעבוד כשכיר בחודשים הקרובים אני מניח שכדאי לעשות את הריסק (1) ואז להעביר למעסיק החדש (3).
לצערי אני לא מבין בטופס 161א
&nbsp
בהצלחה

maor650

New member
לחגית - רציתי לשאול להמלצתך בעניין:

האם כדאי למשוך את כספי הפיצויים או להשאיר אותם, והאם למעשה מדובר בפיצויי פיטורין בלבד? (אציין שיש לי 3% דמי ניהול מהפקדות ו-0.5% דמי ניהול מחיסכון)

למעלה