טיול לסלובניה וקרואטיה (ארוך!)

טיול לסלובניה וקרואטיה (ארוך!)

לפני מספר ימים חזרנו מטיול מדהים של שבוע בין 2 ל-9 בספטמבר בסלובניה וקרואטיה. התחלנו את הטיול בנחיתה בשדה התעופה בברינק מוקדם בבוקר ונסענו לקרואטיה לכיוון העיירה Slunj, בה הזמנו חדר בצימר של Ivan Vuceta ברובע Rastok שעל המים, בית מס' 21. שילמנו 30 יורו, כולל ארוחת בוקר, אך עם מקלחת משותפת לעוד שני חדרים. גם אם לא מתכוונים להשאר ללון, לבוא ולטייל ברובע. למחרת בבוקר נסענו לשמורת פלטביצה. הגענו בסביבות 9 בבוקר ובניגוד לחששות לא היה זכר לפקקים שהבטיחו לנו בכניסה לשמורה, ככה שבאמת כדאי להגיע מוקדם. עשינו את המסלול הארוך של 5 שעות (מסלול H), עלות הכניסה 75 קונות לאחד (יש הנחה לסטודנטים). הכל כבר נאמר על המקום המדהים הזה, שבאמת שאין מילים לתאר אותו. אחר הצהריים התחלנו בנסיעה לכיוון חצי האי איסטרה ובגלל כמה אילוצים, הגענו לאופטיה. מצאנו חדר פנוי במלון Rezidenz שעלה לנו 61 יורו וכדאי להתרחק ממנו רחוק ככל שניתן. בנוסף לרעש נוראי בלילה הייתה גם הצפה באמבטיה והעיצוב של החדר מזוויע. למחרת טיילנו בבוקר בטיילת של אופטיה, הורדנו את גיל המטיילים הממוצע לבערך 71. טיילת אמנם נחמדה (מזכירה את הטיילת של מרמריס) וגנים נחמדים, אך בהחלט ניתן לוותר גם בגלל 32 מעלות חום ולחות של מישור החוף. בצהריים נסענו חזרה לכיוון סלובניה (כשנוסעים בתוך קרואטיה, שווה לשים לב על אותות המלחמה שניכרים בבתים רבים, בכפרים שלאורך הכביש), לאזור של Postojna. לקחנו חדר נחמד בעיירה, שנמצאת 10 דקות נסיעה מפוסטוינה בעיירה Prestranek שעל הכביש האדום המוביל מדרום לפוסטוינה. הצימר שייך ל- Dragica Logar, סבתא נחמדה, שלא דוברת מילה באנגלית (תיקשרתי איתה באיטלקית ובן זוגי תיקשר איתה בפנטומימה), אך נחמדה ולבבית מאוד (הבת שלה דוברת אנגלית טובה). החדר עלה 30 יורו בלי ארוחת בוקר ועם מקלחת משותפת לכמה חדרים (אבל היינו יחידים בכל הצימר), הכתובת Ulica Ivana Vadnala 8, Prestranek +386 (0)5 7542 629 אחר הצהריים נסענו לטירה מדהימה שנמצאת 9 ק"מ מפוסטוינה ונקראת Predjamski Grad. הטירה מדהימה ובזמן שביקרנו בה, נערכה שם חתונה והטירה קושטה לכבוד הארוע. גם מי שמוותר כמונו על הביקור במערת פוסטוינה, כדאי שלא לוותר על הביקור בטירה, באמת שווה! מוקדם בבוקר יצאנו למערת שקוציאן Skocjanske jame, מערה מדהימה שנמצאת תחת חסות של UNESCO. המערה מחולקת לשני חלקים, כאשר הראשון הוא מערת נטיפים ובחלק השני של המערה ישנו נהר שזורם בתוכה, מחזה שמשאיר את כולם עם פה פעור, בעיקר כאשר חוצים את המערה מעל הנהר בגשר בגובה 70 מ'. עלות הכניסה 2000 טולר או 9 יורו. אחר הצהריים נסענו לכיוון פרק הלאומי Triglav, הנמצא בצפון מערב סלובניה. ניסינו לחפש ארוחת צהריים ביום ראשון וגילינו שחוץ מגלידריות הכל סגור. בסוף מצאנו פיצריה פתוחה באחד הכפרים שבדרך מ- Nova Gorica ל- Tolmin. הנסיעה לכיוון תולמין, נמשכת לאורך הנהר Soca שהוא הנהר היפה ביותר שראיתי עד כה. עברנו דרך הערים Bovec (בה ניתן לעשות רפטינג) ו- Kobarid (בה יש מוזיאון היסטורי מפורסם) ונעצרנו בעיירה קסומה Most na Soci אצל משפחת Taljat ט"ל: 38653813086. חדר מקסים, עלות 29 יורו בלי ארוחת בוקר. טיילנו בערב בעיירה, האכלנו ברווזים בטיילת שעל הגדה של Soca וקראנו ספר על הטרסה הפסטורלית בצימר תחת הגפנים ועצי התפוח. בבוקר חיפשנו ללא הצחה ארוחת בוקר בעיירה ונאלצנו לצאת לדרך ולחפש ארוחת בוקר באזור תולמין (10 דקות נסיעה). המשכנו לכיוון מעבר ההרים Triglav בכביש בעל 50 עיקולים עם שיפוע מקסימלי של 14%, כאשר בכביש הצר נוסעים גם אוטובוסים ומשאיות במהירות מופרזת. הכביש, שנמשך לאורך הנהר, אמור להיות מאוד יפה. אני מודה, שעל אף שלא נהגתי לא ממש נהנתי מהנוף, כי הייתי עסוקה בלהתפלל. בסוף המעבר, מייד לפני העיר Krasjnska Gora, עצרנו במקום מקסים שנקרא Jesna, בו שוכנים שני אגמים עם צבעים שונים שמחוברים ביניהם. מקום משגע ופסטורלי. עם זאת לא מומלץ לאכול במסעדה של הפנסיון שעל שפת האגם (אלא אם כן מצבכם הכספי מאפשר זאת), הארוחה יקרה פי 3! מארוחה במסעדה רגילה. את ארוחת הצהריים אכלנו במסעדה ב- Krasjnska Gora והארוחה הייתה הכי טובה שאכלנו בסלובניה. המסעדה נמצא מול מלון Cazino בצד השני של הכביש, כאשר יש שילוט לעבר צימר ומסעדה בשם Gostilna Cvitar. אחר הצהריים הגענו ל-Bled ונשארנו אצל דרינקה בצימר ב- Koritno, דקה מבלד. כדאי להתקשר אליהם ולבקש שיאספו אתכם מנקודת מפגש כלשהי, כי קצת מסובך למצוא בפעם הראשונה (אח"כ מאוד פשוט). על הצימר היו המון המלצות באתר "למטייל" והוא בהחלט שווה. המחיר היה 36 יורו (נשארנו יומיים, מי שנשאר יום אז מחיר 40 יורו) כולל ארוחת בוקר ומקלחת פרטית. לעומת האנשים שהמליצו על הצימר לא ממש התרשמנו מארוחת הבוקר, אפשר להגיד שהיא בסדר, אבל בטח לא חוויה קולינרית, כפי שצפינו. בעיה נוספת, היא ריח חזק של חזיר מעושן במסדרון ובמטבח (לא בתוך החדר), לנו היה קצת קשה עם זה. באופן כללי דרינקה אישה מאוד נחמדה, דוברת אנגלית ונותנת עצות. בערב טיילנו בבלד ועלינו לטירה. בבוקר נסענו לאגם Bohinj שהוא לדעתנו אגם הרבה יותר שווה מבלד. עלינו ברכבל להר Vogel, הנוף מדהים, אבל היה ממש קרררר! צילנו תמונות מדהימות וברחנו לתוך המסעדה עד שהגיע הרכבל חזרה (עלות 10 יורו לאחד). וויתרנו על מפלי הסביצ'ה מחוסר הזמן (וכח) ועישנו שייט בספינת הסיור שחוצה את בוהיני לאורך לכיוון העיירה Ribcev Laz ובחזרה. הספינה פעילה עד 14 לספטמבר בלבד, יש לציין שהמדריך אליושה היה ממש נחמד ושופע הומור וידע (עלות 8 יורו לאחד). בעיירה יש כנסייה עם פרסקות עתיקות וגשר ממנו צופים על האגם. אכלנו שם ארוחת צהריים טובה למדי. אחר הצהריים נסענו לקניון Vintgar, מקום מקסים. מסלול שנמשך 1600 מ' לאורך נהר ירקרק שוצף וקוצף שמגיע בסופו של דבר למפל מקסים. כדי לראות את המפל מלמטה, צריך לפנות לשביל צדדי אחרי הקיוסק של המזכרות ולעקוב אחרי שילוט (שווה, לא לוותר), הדרך חזרה יותר יפה (נגד כיוון הזרימה), לכן שווה לצלם בחזור (עלות 600 טולר לאחד ~ 3 יורו). בערב חזרנו לבלד ואכלנו קרמשניט ועוגת פירות מדהימה במחיר מצחיק בקונדיטוריה Smon (שמון), שנמצאת ליד תחנת האוטובוס בכתובת Crajska cesta 3. בבוקר של היום האחרון נסענו שוב לבוהיני, האגם שהתקשנו להפרד ממנו וטיילנו בגדה המיוערת שלו, מומלץ סתאם לטייל בה, ממש מקסים. בצהריים חזרנו לבלב ועשינו שייט חובה בגונדולה לאי עם הכנסייה, בה מי שמצלצל בפעמון, משאלתו אמורה להתגשם (הישראלים שהיו שם ביקשו שלום בישראל, אז כבר לא שווה לבזבז משאלה:)). המחיר מרגיז 10 יורו לבן אדם לשייט של 10 דקות. עדיף לשכור סירת משוטים (נדמה לי שהמחיר הוא כ- 10 יורו לסירה). אחר הצהריים נסענו ללובליאנה, שם טיילנו כשלוש שעות וביקרנו באתרי החובה בעיר העתיקה. לובליאנה היא עיר אירופאית לכל דבר, די הוקסמנו ממנה והצטערנו שלא היה יותר זמן. מומלץ לטייל במרכז בערב, מלא עורות, המון אנשים צעירים, מוזיקה ובתי קפה. בשעה 10 בערב נסענו לשדה התעופה, שם התחלנו להתגעגע לסלוובניה, בעיקר כאשר החבר'ה הישראלים פתחו מרקייה על הריצפנ של שדה התעופה ופצחו בצרחות: " משה, אתה רוצה מרק פטריות או מרק עוף?" הקיצר אנשים נחמדים, כדאי להצטייד במעיל וגלויות של שגרירים של רצון טוב (בנתב"ג). טיול מהנה ושנה טובה לכולם!

aviron

New member
שמח שנהנתם - ושמח ששיתפת אותנו !

יופי לקרוא וכדאי "להצטייד" במידע שמסרת. ודרך-אגב: גמני אוהב יותר את בוהין.. וזהו הרכבל שעליתם והיה לכם קררררר... שתהיה שנה-טובה!!

פומפיה

New member
נצל"ש - כדאי לנסוע לשם?

אני זוממת נסיעה בקרוב. ההעדפה שלי כרגע היא סלובניה, של בן זוגי - תאילנד, ואין לנו הרבה זמן להחליט (אם יתאפשר לנו לצאת לטיול, זה רק בתחילת-אמצע אוקטובר)... לפני שאני בכלל מבררת ומתכננת, איך מזג האוויר בסלובניה באוקטובר? אתם יכולים לשלוף כמה סיבות בעד/נגד אחד משני היעדים הללו?

לא הייתי בתאילנד, אבל יש לי הרבה

בעדים לגבי סלובניה. נראה לי שאפשר לטייל באוקטובר, אבל הסיכוי לגשם גובר.

למעלה