חרם על הסדרה "עבודה ערבית"

nimib

New member
חרם על הסדרה "עבודה ערבית"

לנורמן עיסא ויוסוף סוויד ולשאר חותמי עצומת החרם נגד היכל התרבות באריאל, אני צופה אדוק של הסדרה "עבודה ערבית". מעונתה הראשונית ועד היום נהניתי מכל פרק ששודר בטלוויזיה. סדרה זו העניקה לי חוויה הומוריסטית לחיי היהודים והערבים בירושלים ולסכסוף האין-סופי בין העמים. הסדרה אף העניקה תחושת תקווה לדו קיום תוך כדי העברת מסרים לשלום ואחווה בין העמים. גם בדף הסדרה נרשם כי היא טומנת בחובה "הומור, דו קיום ומסר לשלום". לצערי, לאור מסמך המחאה שפורסם לאחרונה ובו הנכם חתומים, אני נאלץ להפסיק את צפייתי בתוכנית (עם כל הצער שבדבר). אינני מוכן להעניק את תרומת הרייטינג לסדרה בה מככבים שני אנשים אשר ביצעו דה-פקטו "אפרטהייד תרבותי" לתושבי אריאל. אין לי ולא דבר עם דעותיכם הפוליטיות ואני יכול להסכים או לא לאידיאולוגיה עליה תפיסת עולמכם מושתת. אנו יודעים כי בסדרה זו מועברים מידי פעם מסרים (לדוג' מפיו של השחקן יוסוף סוויד) אשר היו יכולים להרתיח את דמה של אישיות ימנית או שמאלנית. ניתן להסכים או לא עם הדעות המוצגות בסדרה אך זהו חלק מהרצון להציג את יחסי היהודים-ערבים במדינת ישראל דרך הומור אך גם דרך מסרים חשובים לדו-קיום ולהבנת הצד האחר. מובן כי ניתן וצריך להעביר מסרים פוליטיים, אנטי ממסדיים או אולי מחתרתיים דרך הבמה, המחזה, סדרת הטלוויזיה או הסרט. הציבור הוא שישפוט אם הדבר לרוחו או לא ודרך שיפוט זה המסר גם יעבור למנהיגינו. אני בדרכי שלי יכולתי להחשיך את מסך הטלוויזיה בכל פעם שהדמות ששיחק יוסוף סווייד העלתה את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ממעמקי המרתף והציגה אותם לראווה על מסך הטלוויזיה. לא עשיתי כך מאחר וזוהי צורה לגיטימית של חופש הביטוי דרך ביטוי הדמות הסדרה. חשוב לשמוע דעות נוספות בנושאים כאובים לשני העמים. מעשים אלו לא גרמו לי להחרים שחקן כזה או אחר אלא להיפך, גרמו להערכה רבה על יכולתו להציג את דעותיו הפוליטיות מצד אחד ואולי לשחק אדם בעל דעות פוליטיות מנוגדות משלו מצד אחר. חתימתכם על המסמך למעשה עירבה פוליטיקה ותרבות בדיוק בקו התפר בו היא איננה צריכה להופיע. כשחקן או כצופה איננו שואלים אחד את השני מהן דעותינו הפוליטיות או מהו מוצאנו הלאומי. אנו עוברים אינטראקציה בה האחד משתף את השני בתחושה של להיות אדם כפי שאוסקר ווילד אמר פעם. החרם אותו ביקשתם להפעיל על תושבי אריאל בעצם הגדיר את תושבי אריאל כאשמים במדיניות הממשלה. האם הנכם חושבים שדרך פגיעה בתושבי אריאל, מחר ייחתם הסכם השלום והשטחים יועברו לשליטת מדינה פלסטינית? אם כן, הנכם תמימים. החרם אותו ביקשתם לעשות פוגע בתושבי אריאל בלבד ומגדיר אותם כפרימיטיביים חסרי תרבות, רומסי פלסטינים ואוכלי כספי הציבור. האצבע המאשימה שלכם צריכה להיות מופנית לממשלה הנוכחית ולממשלות הקודמות. דרך הופעה בהיכל התרבות באריאל תוכלו להעביר את המסר שלכם ביתר שאת ואף ליצור דו שיח בריא שבו גם תושבי אריאל יישתתפו ויביעו את דעתם. אני בטוח כי אתם מודעים לכך שרובם של תושבי אריאל הגיעו לעיר הזו תוך כדי עידוד ממשלתי וחיפוש אחר דירות בעלות נמוכה. האם בבחירתם הם עלו על בולדוזרים ורמסו בתי פלסטינים או אולי קנו אקדחים והלכו למסעות כריתת עצי זיתים? ממש לא !!! הם הקימו בית חם ואוהב ואפילו תרמו לכלכלתם של העם הפלסטיני בדרכי מסחר (עדות ניצחת לכך ניתן לראות במכולת אבו עלי בכניסה לאריאל). אני מאמין כי רובם יסכימו לעזוב את ביתם (בלב כבד ובצער רב) אם ממשלתם תודיע להם כי הינה מפנה את אריאל. במידה ויהיה כך, אני אפילו מצהיר בזאת שאעמיס בידיי שלי את תכולת דירתם של הוריי שעדיין גרים באריאל ואעזור להם להקים את משכנם החדש בכל במקום אחר שבו ממשלת ישראל תודיע להם לעשות כך. כל זאת אינו משנה את העובדה כי הם נמצאים שם תחת מדיניות הממשלה. לצערי, שחקנים/במאים/מחזאים יקרים ויקרות, שכחתם את תפקידכם החשוב בחברה. אתם אלו שמאחדים את כל קצוות הציבור בארץ (ללא הבדל של דת, גזע, מין ודעות פוליטיות) תחת קורת גג אחת. בחרם זה למעשה הכרזתם כי "הכניסה למתנחלים אסורה" ודינה של הכרזה שכזו מסתיים בכך שביום מן הימים תוכלו לבחור בכל ציבור אחר במדינה ולעשות חרם זהה. אולי בעתיד אלו יהיו החרדים בבני ברק, לאחר מכם הבדואים בבאר שבע ולבסוף כל תושבי חוץ-תל אביב. הרי אין שום בעיה שכולם יגיעו לתיאטרון הקאמרי או הבימה בתל אביב. לשם מה לנסוע רחוק... מאחר וכשחקנים החלטתם לערב בין תרבות ופוליטיקה מחוץ לגבולות הבמה ותקפתם באופן ישיר את הצופים בכם אני מצהיר כי גם עליי לצאת מגבולות כסאות האולם או הספה שבבית ולהכריז כי לא אצפה בסדרה, סרט או הצגה בה הנכם מככבים. עד היום לא ביקשתי לדעת מהן דעותיכם הפוליטיות ולא ביקשתי להשפיע עליכם בדעותיי. לצערי, כמו שאומרים, אתם התחלתם... אני מקווה כי תשנו את דעתכם ותחליטו כי דרך ההצגה באריאל אולי תוכלו להעביר את המסר שכל כך חשוב לכם. בברכה, צופה אדוק בסדרה "עבודה ערבית" עד לפני כיומיים.

חתימתם על המסמך

מעידה על אופיים האנושי . על הגינותם ויושרם. על שפיותם. ואתה.. חחח נראה אותך מתאפק ולא מדליק את הטלוויזיה בדיוק באותו היום ואותה שעה. הזוי

nimib

New member
במדינה הזו חסרים אנשים כמוהם

אני מסכים לחלוטין עם הקביעה שהם אמיצים מאד בחתימתם וכנראה ייאלצו לקחת אחריות על מעשיהם בין אם בפיטורים מהתיארטאות שהם הם עובדים (על פי החוזה עליו הם חתומים - אנא קראי את תגובתו של יו"ר התיאטראות בישראל בנושא) או אולי בהתפטרות על בסיס דעותיהם האידיאולוגיות. מקרים אחרים של סירוב במדינה דמוקרטית בין אם בחברה פרטית או בין אם בצה"ל נגמרים בענישה כזו או אחרת. אנא זכרי, כי לכל אדם מותר להביע את דעותיו הפוליטיות ולבחור האם הוא רוצה לעשות/או לא לעשות מעשה בחברה אך לכל מעשה ישנה תגובה. אני מעריך מאד אנשים שמסוגלים להעמיד את רצונותיהם מול האידיאולוגיה הפוליטית שלהם. אנשים כאלה מסוגלים להחרים מוצרים מסויימים למרות היותם זולים או טובים בתחומם (ראי ערך חרם על מוצרים גרמניים או חרם על טורקיה וכן הלאה וכן הלאה). אדם אשר מסוגל לעמוד על דעותיו הפוליטיות באשר הן ובנוסף לכך מודע לתוצאות מעשיו ומוכן לקבל אותן הינו אדם בעל ערך עליון. אדם שכזה לא "יתקפל" במעשיו לאור העמידה על עקרונותיו. אני מקווה כי את מבינה מתגובה זו כי אני אכן לא אצפה בסדרה מאחר ואני תופס את עצמי כאדם בעל ערכים ועקרונות שמסוגל לוותר על רצונותיו על מנת לשמר עקרונות אלו. אני מקווה כי יהיו עוד אנשים כמו השחקנים הללו אך מהצד השני של המתרס אשר מסוגלים להחרים את ההצגות, הסדרות, הסרטים ושאר המופעים בהם ישתתפו אמנים אלו. אני בעצמי וויתרתי אתמול על כרטיסים להצגה "משפחה חמה" בגלל השתתפות ניכרת של חותמי העצומה בהצגה זו. אני מאמין כי זוהי הצגה טובה ואכן הביקורות מראות כך. לפני כשבוע לא הייתי מעלה על הדעת לוותר על כרטיסים להצגה בתיאטרון מאחר וזוהי אחת ההנאות הגדולות בתרבות הישראלית. כפי שהסברתי, אני מביע את עמדותיי דרך רגליי וכספי. אלו אינן עמדות פוליטיות אלא זכויות אזרחיות בסיסיות של תושבי אריאל. נקודה למחשבה: מה דעתך על אומנים בינלאומיים המחרימים את מדינת ישראל בגלל מדיניותה בשטחים? אולי נדגיש כי הם בעצם פוגעים בכל אזרחי המדינה אשר מעוניינים לצפות בהם על סמך מדיניות הממשלה. האם אז את מאשימה את תושבי אריאל בכך שאמן בינלאומי ביטל את הופעתו? האם בכך תשתנה מדיניות הממשלה או האו"ם יחליט החלטות נוקבות? אינני מאמין, ובכל זאת אנו כאזרחים נפגעים מכך ומרגישים כי אין בנו האשמה. אני מקווה כי אזרחים רבים במדינה יבינו את חומרת מעשיהם של חותמי העצומה ויבינו כי תושבי אריאל הינם הראשונים בתור. הסכמתינו, בשתיקה, למעשים שכאלה יובילו בעתיד לנידוי חמור יותר של אזרחים אחרים במדינת ישראל לבחירתם של השחקנים. אינני יודע לאיזה מגזר את שייכת אבל אולי זו תהיי את בעתיד... האם את מוכנה לכך? אני מקווה כי תהיה לך הסבלנות לקרוא תגובה זו. צר לי כי את מטילה ספק ומביעה זלזול בנכונותי לעשות את מעשיי. אינני יודע מדוע בחרת להביע את זלזולך בי אך האמנת בלב שלם לדברי השחקנים במכתבם. שיפוטך הלקוי אינו נובע מהיכרות מעמיקה איתי או איתם. בכבוד רב, הצופה האדוק וההזוי...

לכל מעשה יש תגובה .. האמנם ?

אתה מעריך בני אדם כמותם אבל בכל אופן מסובב גבך לעבר אותן הצגות בהן הם משחקים. טוב............. אתה מביע עמדותיך באמצעות כספך ורגליך................ טוב, וביום הבחירות ?................. הייתה לי הסבלנות לקרוא , אבל אתה לא משנה לא לשחקנים ולא למתנחבלים שום דבר מסדר יומם. מה שנקרא........ "לא שומע , לא רואה, לא מדבר" המדיניות הזו לא תקפה. לא לגביי ולא לגביי גלעד שליט. וכן. אם צריך להחרים את התוצרת הישראלית לדוגמא, על מנת שהעם יתעורר , וישנה את דרכי הממשל, וישחרר את גלעד שליט............ אז שיחרימו. תושבי אריאל הראשונים בתור..............? למה ? ראשונים באיזה תור ולשם מה? אף אחד כאן הוא לא הראשון בתור. אך ורק גלעד שליט ושחרור האסירים. והרקע שמקיף את כל הדראעק הזה : הכיבוש.

nimib

New member
ראייה קיצונית וצרה

לצערי הרב, אני אכן מסובב את גבי להצגות אלו וזאת מכיוון שמשתתפיה החליטו להפנות את גביהם לחלק מאזרחי ישראל. לגבי שאלתך הנוספת, אני אתן דוג'... חשבי על חרם הפוך שהיה מתבצע ע"י אנשי תרבות עם דעות ימניות על תושבים ערביים-ישראליים? אני מבטיח לך כי גם אז הייתי מגיב בצורה דומה וטוען כי מעשיהם הינם חמורים מבחינה דמוקרטית. כפי ששמתי לב, את ממשיכה בקו המחשבה כי מעשיי, תגובתי, אחריותי והכוח שבידי כאזרח המדינה הינם זניחים, בטלים ולא נכונים יחסית לתגובתם של השחקנים. גם מעשיהם של השחקנים מהווה תגובה של "לא שומע, לא רואה, לא מדבר". צר לי לבשר לך, אך ישנן עוד דעות ואפשרויות להשפיע מלבד אלו הקיימים בעולמך שלך ושל חותמי העצומה. לצערי, במקרה שלך מדובר בהפניית מבטך לכיוון אחד בלבד. את מציגה תכונה בולטת של אדם קיצוני באשר הוא. לנושא גלעד שליט, אבקש שלא להתייחס על מנת לכבד את משפחתו. לצערי, את פשוט מבצעת דמגוגיה מכוערת ותגובתך רק מוכיחה את טענתי לגביי קיצוניותך. כפי שהבנת מנושא המכתב, כנראה שאין טעם להמשיך בתגובותיי כאשר ראייתך הינה קיצונית וצרה. תגובתי באה לנסות וליצור דו-שיח בריא (לא ע"י חרם אלא ע"י שינוי בכתיבה, יצירה, אמנות וכן הלאה). מתגובתך נראה כי מדובר בתוצאה אחת: חד-שיח חסר אחריות. בכבוד רב, הצופה האדוק (אני מקווה שכבר לא הזוי)

../images/Emo6.gif דמגוגיה מכוערת

בוודאיי. של הממשלה הנוכחית. ונעבור לשאלת המליון דולר.. איך הצלחת להתחמק מעניין גלעד שליט ? מה הקשר לכבודה של המשפחה ?? אתה גם אחד מאותם אלו המניחים שזה בסדר שהוא ימשיך ככה עוד חמש או חמישים שנה לשבת במחסן של אחמד אלג'עברי כקורבן במקומם של אותם "העתידים להיחטף" ?? כן בטח. צבא ההגנה לישראל ממש רועד מעצם המחשבה שישחררו כמה אסירים עם דם על הידיים. כאילו שהידיים שלנו .. מדיפות ריח של וורדים. לא . אתה כבר לא הזוי. אתה חייב להתעורר. אין טעם להתווכח וויכוחים ריקים. בנוגע ל.. חרם על ערבים או מקומות ערביים באשר הם או יחס שלילי כלפיי ערבים באשר הם.......... אני לא בטוחה שאני מתווכחת עם ישראלי.. אחרי הדוגמא שנתת. ימנים.
הגדרה מילונית : הזויים. ולא בגלל שהם לא חושבים כמוני. לא. ממש לא. אלא מפני שאין שום צידוק .. הסטורי , אנושי , חברתי לטענותיהם ודרך מחשבתם.

nimib

New member
קיצוניות

בהתייחס לחלק האחרון של תגובתך כל שנותר לאמר הוא I rest my case את מוזמנת להמשיך ולשכנע את עצמך בכך שאין אף אחד מלבדך... בהצלחה

מלךקה

New member
כל הכבוד לך נימיב!

סך הכל אתה כותב עם המון הגיון, אבל השאלה אם אין אמצעי יותר יעיל מחרם.. וכן שתי מינוסים לא יוצרים פלוס, העובדה שהם החרימו לאו דווקא הופכת חרם מידינו ללגיטימי..

nimib

New member
התלבטות לגבי חרם

אני מסכים איתך לחלוטין לגבי האמרה האחרונה. התלבטתי זמן רב בנושא זה. אכן חרם מידינו אינו בהכרח לגיטימי כפי שהחרם מידי השחקנים אינו לגיטימי לדעתי. קיוויתי שבמכתבי הנ"ל אולי חלק מהמסר יועבר לשחקנים האמורים לעיל ובכלל לציבור הצופה בסדרה שאמורה לספק את הגישור הזה שבין שני עמים ובין שתי הדעות השונות בחברה הישראלית. אני מאמין שהמסר שהועבר בכתיבתי בפורום הוא הכלי היעיל והנכון. אני מקווה עוד לנסות ולקיים דו-שיח בריא עם אנשים נוספים בתחום האמנות ובכלל ודרך שיחות אלו להשתמש בכלי היעיל הזה לשינוי והבנה של הצד האחר ולאו דווקא באמצעות חרם. כפי שאמרתי, רק בדו-שיח בריא והגיוני יש אפשרות להעביר מסרים. החרם אינו כלי לגיטימי וטעות עלתה בידם של השחקנים כשבחרו בכלי הנ"ל. הייתי שמח אם הייתה גם תגובה עניינית מצד השחקנים שחתומים על המכתב הנ"ל ומשחקים בסדרה "עבודה ערבית". אולי תגובה שכזו יכולה לבוא ולנסות להסביר מדוע החליטו להשתמש בחרם שכזה ללא הרצון לנסות ולהידבר עם הצד האחר. אני מעריך את דעתם ומעוניין לשמוע אותה.

למעלה