"חצי"
, מתחם התחנה במנשיה (יפו)

מצב
הנושא נעול.

amit1270

New member
Location, location, location

ולעבור את זה בצל :)
המיקום שלו טוב, אבל באותו האופן, גם אם הוא היה קניון סגור הוא היה מצליח. עשו אותו מרשים יותר ויפה יותר וזה בהחלט מושך יותר אנשים, אבל תכל'ס במה הוא שונה ממלחה? בעיצוב ובמיקום - סה טו.
ממילא שונה ממלחה בעוד כמה פרמטרים. החנויות בו הן קצת יותר upscale, יש בו תערוכות פיסול חוצות ועוד. אבל השאלה הגדולה היא אם כמו קניון מלחה ממילא מרוקן את מרכז העיר כמו מלחה או תורם לו דווקא בזכות קרבתו אליו. לפי תנועת האנשים סביב המתחם אני נוטה לבחור באפשרות השנייה.

down under

New member
זה ממש לא רק מיקום

ממילא שונה ממלחה בעוד כמה פרמטרים. החנויות בו הן קצת יותר upscale, יש בו תערוכות פיסול חוצות ועוד. אבל השאלה הגדולה היא אם כמו קניון מלחה ממילא מרוקן את מרכז העיר כמו מלחה או תורם לו דווקא בזכות קרבתו אליו. לפי תנועת האנשים סביב המתחם אני נוטה לבחור באפשרות השנייה.
זה ממש לא רק מיקום
כי מרכז כלל אפילו יותר מרכזי ממנו.
גם מרחק הליכה כמעט סביר מתחנה מרכזית, גם צמוד לשוק מחנה יהודה, גם בקצה אגריפס, גם מרחק הליכה של 5 עד 15 דקות, תלוי בקצב שלך ותלוי מהיכן, מהמדרחוב,
גם מלאן תלפים קווי אגד מגיעים לשם והיום הרכבת הקלה וגם יש חניה תת קרקעית לבניין.

ההצלחה של ממילא היא האופי והמראה. יעני עתיק, משקיף על העיר העתיקה ומה שאמרת על אופי החנויות.
המיקום הוא לא בין שני הפרמטרים הראשיים, הוא במקום השלישי או הרביעי בלבד, לכן בטח שאין הצדקה לשילוש הקדוש שלך שכתבת (ועוד באנגלית).

amit1270

New member
היית פעם במרכז כלל?

זה ממש לא רק מיקום
גם מרחק הליכה כמעט סביר מתחנה מרכזית, גם צמוד לשוק מחנה יהודה, גם בקצה אגריפס, גם מרחק הליכה של 5 עד 15 דקות, תלוי בקצב שלך ותלוי מהיכן, מהמדרחוב,
גם מלאן תלפים קווי אגד מגיעים לשם והיום הרכבת הקלה וגם יש חניה תת קרקעית לבניין.

ההצלחה של ממילא היא האופי והמראה. יעני עתיק, משקיף על העיר העתיקה ומה שאמרת על אופי החנויות.
המיקום הוא לא בין שני הפרמטרים הראשיים, הוא במקום השלישי או הרביעי בלבד, לכן בטח שאין הצדקה לשילוש הקדוש שלך שכתבת (ועוד באנגלית).
היית פעם במרכז כלל?
ראית איך הוא "מתחבר" לסביבתו? ניסית פעם למצוא שם חנות או איך לעזאזל מגיעים למגדל המשרדים? זה לא רק העיצוב, תאמין לי. במרכז כלל עשו את כל הטעויות האפשריות, החל מהניתוק מהסביבה וההתמצאות הבלתי אפשרית בו וכלה במכירת שטחי המסחר במקום השכרתם (מה שלא תמצא לעולם באף קניון נורמלי), מה שהוביל להידרדרותם המהירה.

down under

New member
אני חושב שלא הרבה פחות פעמים ממך

היית פעם במרכז כלל?
ראית איך הוא "מתחבר" לסביבתו? ניסית פעם למצוא שם חנות או איך לעזאזל מגיעים למגדל המשרדים? זה לא רק העיצוב, תאמין לי. במרכז כלל עשו את כל הטעויות האפשריות, החל מהניתוק מהסביבה וההתמצאות הבלתי אפשרית בו וכלה במכירת שטחי המסחר במקום השכרתם (מה שלא תמצא לעולם באף קניון נורמלי), מה שהוביל להידרדרותם המהירה.
הייתי שם המון פעמים בקולנוע כפיר ז"ל ששכן בו.

אגב, מעין קניון מבוכי שכזה בעיר עברית ראשונה בארץ מאוד הצליח.
אמנם ב-4 או 5 שנים ראשונות לקיומו הוא היה שומם אבל מאז ועד היום הוא די מצליח.
כוונתי כמובן לדיזנגוף סנטר.

גם דיזנגוף סנטר לא מתחבר לסביבתו כלל וכלל, רק 4 דלתות לרחוב ועוד אחת ברח' טשרניחובסקי שבעבר בכלל היתה כניסה למשביר לצרכן.

ובכל זאת דיזנגוף סנטר אחרי 5 שנים לקיומו, הוא נפתח בשלהי ה-70 או ראשית ה-80, הוא קניון די מצליח.

amit1270

New member
דיזנגוף סנטר הוא מקרה ייחודי

גם דיזנגוף סנטר לא מתחבר לסביבתו כלל וכלל, רק 4 דלתות לרחוב ועוד אחת ברח' טשרניחובסקי שבעבר בכלל היתה כניסה למשביר לצרכן.

ובכל זאת דיזנגוף סנטר אחרי 5 שנים לקיומו, הוא נפתח בשלהי ה-70 או ראשית ה-80, הוא קניון די מצליח.
דיזנגוף סנטר הוא מקרה ייחודי
וההצלחה שלו נובעת לדעתי משתי סיבות:
1. מיקום (למרות הכל)
2. מיתוג

olli3

New member
מנהל
הסנטר נהנה מחביקה מושלמת של אורבניות.

גם הלב של מרכז ת"א, תנועת הולכי הרגל במקום מטורפת! גם קישור תחבורתי הולם מכמעט כל מקום בגוש דן והשרון. זה לא משהו של מה בכך. מספיק לראות כמה אנשים יורדים מקווים שונים בסנטר, מספיק לראות כמה ממתינים לאוטובוסים שגם ככה פועלים בתדירות גבוהה.

הסנטר בהחלט נתמע ברחוב, הגשרים שלו נותנים לו אפקט נוסף של אני בפנים? אני בחוץ? אני ברחוב? אני במתחם? גם אפקט המבוך גורם לתנועה המונית שנכנסת ויוצאת ומתהלכת בפנים ובחוץ וחוצה את הכביש.

יש שם הרמוניה שלמה וזה סיפור ההצלחה של הסנטר לטעמי. באותה מידה, אם הסנטר היה קם בשכונת מגורים שאין בה רחובות מסחר, שאינה במרכז העיר. מה היה דינו?

down under

New member
כל מה שאתה אומר כאן על הסנטר

גם הלב של מרכז ת"א, תנועת הולכי הרגל במקום מטורפת! גם קישור תחבורתי הולם מכמעט כל מקום בגוש דן והשרון. זה לא משהו של מה בכך. מספיק לראות כמה אנשים יורדים מקווים שונים בסנטר, מספיק לראות כמה ממתינים לאוטובוסים שגם ככה פועלים בתדירות גבוהה.

הסנטר בהחלט נתמע ברחוב, הגשרים שלו נותנים לו אפקט נוסף של אני בפנים? אני בחוץ? אני ברחוב? אני במתחם? גם אפקט המבוך גורם לתנועה המונית שנכנסת ויוצאת ומתהלכת בפנים ובחוץ וחוצה את הכביש.

יש שם הרמוניה שלמה וזה סיפור ההצלחה של הסנטר לטעמי. באותה מידה, אם הסנטר היה קם בשכונת מגורים שאין בה רחובות מסחר, שאינה במרכז העיר. מה היה דינו?
נכון גם לגבי מרכז כלל שבבניין כלל במרכז י-ם, ובכל זאת הוא כשל.
זה בלב של ירושלים, מלא (מעל ל-25 קווים שונים) קווי אוטובוס ממש בצמוד אליו,
מרחק הליכה ממדרחוב הומה, צמוד לשוק ענק הכי מפורסם במדינה (מחנה יהודה, טוב אולי השוק השני במפורסמותו במדינה, אחרי שוק הכרמל של ת"א),
מגדל משרדים מעליו.
כל מה שקיים בסנטר של דיזנגוף.

amit1270

New member
אתה משווה את הסביבה של הסנטר לסביבה

מרחק הליכה ממדרחוב הומה, צמוד לשוק ענק הכי מפורסם במדינה (מחנה יהודה, טוב אולי השוק השני במפורסמותו במדינה, אחרי שוק הכרמל של ת"א),
מגדל משרדים מעליו.
של מרכז כלל? עם כל הכבוד, ואני ירושלמי די קנאי, זה לא הוגן בלשון המעטה. שוק מחנה יהודה*, אגב, נעשה "שיק" רק בשנים האחרונות. עד אז הוא משך בעיקר אנשים קשי יום. כנ"ל לגבי רחוב אגריפס ורחוב יפו. בעצם גם היום זה האזור הפחות מוצלח של "מדרחוב יפו".

* מפורסם הרבה הרבה יותר משוק הכרמל!

down under

New member
לא מכיר שירים על מחנה יהודה

של מרכז כלל? עם כל הכבוד, ואני ירושלמי די קנאי, זה לא הוגן בלשון המעטה. שוק מחנה יהודה*, אגב, נעשה "שיק" רק בשנים האחרונות. עד אז הוא משך בעיקר אנשים קשי יום. כנ"ל לגבי רחוב אגריפס ורחוב יפו. בעצם גם היום זה האזור הפחות מוצלח של "מדרחוב יפו".

לירדנה ארזי יש שיר משנת 83' או 84' על שוק הכרמל...

amit1270

New member
כן, אבל כמה פיגועים היו לכם?

לירדנה ארזי יש שיר משנת 83' או 84' על שוק הכרמל...
כן, אבל כמה פיגועים היו לכם?
וכמה פוליטיקאים חטפו עגבניות אצלכם?

אז תעשה לי טובה...

olli3

New member
מנהל
גם נכון. ומחנה יהודה למרות ההתחדשות, עדיין

פועם כשוק של ירקות, פירות, דברי מאפה, דגים ובשר. בשנים האחרונות יש בו את האיזור של הכניסה מאגירפס שיש בו כמה מסעדות/פאבים - לא הופך אותו לאיזור בילויים תוסס. גם אגריפס הוא עוד רחוב עם כמה מסעדות, רובן מציעות מעורב, שווארמה, קבבים, שניצלים, המבורגרים ובשרים דומים כאלו ואחרים.

ונכון, גם ברחוב יפו אין הרבה דברים, כמה בתי קפה, כמה בתי עסק שונים, רובם עסקים פשוטים שלא קשורים לאופנה, מסעדנות וכיוצא בתחום הזה.

amit1270

New member
השוק דווקא הפך למתחם בילויים תוסס למדי

פועם כשוק של ירקות, פירות, דברי מאפה, דגים ובשר. בשנים האחרונות יש בו את האיזור של הכניסה מאגירפס שיש בו כמה מסעדות/פאבים - לא הופך אותו לאיזור בילויים תוסס. גם אגריפס הוא עוד רחוב עם כמה מסעדות, רובן מציעות מעורב, שווארמה, קבבים, שניצלים, המבורגרים ובשרים דומים כאלו ואחרים.

ונכון, גם ברחוב יפו אין הרבה דברים, כמה בתי קפה, כמה בתי עסק שונים, רובם עסקים פשוטים שלא קשורים לאופנה, מסעדנות וכיוצא בתחום הזה.
ובאופן מפתיע האופי המקורי שלו לא נפגע בצורה דרסטית (אבל גם זה יכול להשתנות). בשוק וברחוב אגריפס נפתחו בשנים האחרונות לא מעט חנויות ומסעדות שפונות לקהל יותר מתוחכם בנוסף למקומות הפשוטים יותר שציינת (ויש גם מרק קובה!). ההשפעה על מרכז כלל וגם על השוקניון היא שולית שבשולית. בעצם העסק היחיד שמרכז כלל הרוויח מהתעוררות אזור השוק הוא קפה אברם, שלא נמצא בתוך המרכז אלא פונה אל הרחוב.

olli3

New member
מנהל
תוסס כן, אבל יותר כשוק עצמו.

ובאופן מפתיע האופי המקורי שלו לא נפגע בצורה דרסטית (אבל גם זה יכול להשתנות). בשוק וברחוב אגריפס נפתחו בשנים האחרונות לא מעט חנויות ומסעדות שפונות לקהל יותר מתוחכם בנוסף למקומות הפשוטים יותר שציינת (ויש גם מרק קובה!). ההשפעה על מרכז כלל וגם על השוקניון היא שולית שבשולית. בעצם העסק היחיד שמרכז כלל הרוויח מהתעוררות אזור השוק הוא קפה אברם, שלא נמצא בתוך המרכז אלא פונה אל הרחוב.
תוסס כן, אבל יותר כשוק עצמו.
שלא תטעה, אני אוהב את מחנה יהודה. וכמו שאמרת האופי המקרי שלא לא נפגע, לטעמי כמעט וכלל לא. העסקים החדשים משתלבים יפה במרקם של השוק. אבל, הם גם מרוכזים באיזור מסויים.

עדיין, כפי שאמרת לפני כן, קשה להשוות את מחנה יהודה ואגריפס לדיזינגוף, קינג ג'ורג' (ת"א) והסביבה - לזה התכוונתי. קשה לי להסתכל על זה כאיזור בילויים תוסס אלא כאיזור תוסס שיש בו גם בילויים. בכלל השוק עצמו מאז ומתמיד היה מוקד משיכה, כמו שוק הכרמל. ושוק הכרמל לא שונה כל כך ממחנה יהודה, בכרמל יש את תוספת הביגוד. מלבד תוספת הביגוד, הם שני שווקים דומים למדיי.

שורה תחתונה, קשה להגדיר את כל האיזור הזה כמתחם וכרחובות בילויים כמו רחובות אחרים בירושלים שכן מתאימים לכך.

olli3

New member
מנהל
לסנטר יש דברים שלכלל אין.

מגדל משרדים מעליו.
לסנטר יש דברים שלכלל אין.
כלל נחבא אל הכלים, כמי שאינו ירושלמי והסתובב בכלל לפני 15 שנה, לא הבנתי בכלל מה זה המקום הזה.

איך אני אמור להבין שזה מרכז מסחר כלשהו בכלל?

אבל בוא נתמקד בשוני מהסנטר. בעוד הסנטר בולט בצבעים, שלטי פרסומת, אורות ניאון ובכלל הגשרים שמעל הכביש... במה כלל בולט? ומהסתובבות בתוך כלל, המקו לא נראה כמתאים לרשתות אופנה, זה סוג של פאסז'ים שמוכרים לי מהעיר העתיקה בבאר שבע. מה שהיו שיא השיאים בשנות ה60 וה70 בעיקר עם בתי קולנוע, מסעדות, בתי כלבו וכו' וכו' ושהפכו, גם בבאר שבע להיות או כמעט נטושים או עם מספר עסקים שאין קשר בינהם. כמו מספרות, חייטים, בתי קפה פשוטים (שיש בהם בעיקר קפה ושש בש).

אז הסנטר שגם הקדים את זמנו, היה באמת קניון ולא פסאז' כמו שכלל. אין לי דרך טובה יותר להגיד את זה, אבל כלל הוא לא קניון. הוא לא מתחם ברור והוא לא בולט בשטח, בניגוד גמור לסנטר שגם בלי כל הצבעוניות שבו, מספיק הגשרים וכבר אתה מסתכל עליו בצורה אחרת. הוא פשוט יושב על אמצע של כביש, קשה להתעלם מזה.

טשאפק 2

New member
הסנטר מתחבר מצויין לסביבתו

יש לו 8 שערים, נגישות מעולה בתחבורה ציבורית, והצורה שבה הוא בנוי מעודדת אנשים אינטראקציה עם הרחוב. בניגוד לכל קניון כמעט, וגם בניגוד למתחם התחנה ולנמל, רוב התנועה בו היא של הולכי רגל מהרחוב ולא של בעלי רכב.

גם האופי של הקניון עצמו שונה מקניונים אחרים, וכולל הרבה יותר חנויות פרטיות.

olli3

New member
מנהל
אשלח להם הודעה בדבר עדכון קווי האוטובוס.

יש לו 8 שערים, נגישות מעולה בתחבורה ציבורית, והצורה שבה הוא בנוי מעודדת אנשים אינטראקציה עם הרחוב. בניגוד לכל קניון כמעט, וגם בניגוד למתחם התחנה ולנמל, רוב התנועה בו היא של הולכי רגל מהרחוב ולא של בעלי רכב.

גם האופי של הקניון עצמו שונה מקניונים אחרים, וכולל הרבה יותר חנויות פרטיות.
אשלח להם הודעה בדבר עדכון קווי האוטובוס.
מתחילת הרשימה רואים את קווים 1 ו8 שלא קיימים עוד והוחלפו.

down under

New member
חלק מהסיבות לכשלונו של מרכז כלל

היית פעם במרכז כלל?
היה בכך שהקדים את זמנו.
העם היה בשל לקניונים רק אחרי 85', עת עזריאלי פתח את קניון איילון. עד אז אפילו דיזנגוף סנטר היה שומם.
אנשים קנו בעיקר ברחוב או בבתי כלבו, א-לה כלבו שלום או המשביר לצרכן או השקם (השקם היה בזמנו יותר בית כלבו מאשר חנות סופר).

אם כל המגרעות שאתה ציינת היו נשארות על כנן אבל את בניין כלל היו חונכים בשנת 87', להערכתי הוא לא היה כושל כלל וכלל.
בטוח שהיה מצליח פחות ממלחה או ממילא, אבל בטח שלא כשלון כזה צורב ומהדהד.

amit1270

New member
אני חולק עליך

היה בכך שהקדים את זמנו.
העם היה בשל לקניונים רק אחרי 85', עת עזריאלי פתח את קניון איילון. עד אז אפילו דיזנגוף סנטר היה שומם.
אנשים קנו בעיקר ברחוב או בבתי כלבו, א-לה כלבו שלום או המשביר לצרכן או השקם (השקם היה בזמנו יותר בית כלבו מאשר חנות סופר).

אם כל המגרעות שאתה ציינת היו נשארות על כנן אבל את בניין כלל היו חונכים בשנת 87', להערכתי הוא לא היה כושל כלל וכלל.
בטוח שהיה מצליח פחות ממלחה או ממילא, אבל בטח שלא כשלון כזה צורב ומהדהד.
אני חולק עליך
מרכז כלל בנוי בצורה נוראית (יותר גרוע מדיזנגוף סנטר) וגם לא מתאים לאופי הסביבה (שהיא בסך הכול די מסכנה, לא מקום שהייתי פותח בו קניון דווקא). יש לפחות עוד שני מקומות שנפתחו אחרי 1987 בירושלים ונכשלו באותה מידה ואולי אף יותר: השוקניון ברחוב אגריפס ומרכז הפעמון ברחוב קינג ג'ורג'.

Ccyclist

Well-known member
סנטר 1 - גימור טוב יותר מכלל, אבל גם הנפילה.

אני חולק עליך
מרכז כלל בנוי בצורה נוראית (יותר גרוע מדיזנגוף סנטר) וגם לא מתאים לאופי הסביבה (שהיא בסך הכול די מסכנה, לא מקום שהייתי פותח בו קניון דווקא). יש לפחות עוד שני מקומות שנפתחו אחרי 1987 בירושלים ונכשלו באותה מידה ואולי אף יותר: השוקניון ברחוב אגריפס ומרכז הפעמון ברחוב קינג ג'ורג'.
סנטר 1 - גימור טוב יותר מכלל, אבל גם הנפילה.
כבר בסוף שנות ה90 התחילו לעשות שם "שוק לוד-רמלה" מרוב יאוש.

לטעמי מרכז כלל בעייתי כי הגימור שלו אפור-בטון, הטבעת החיצונית יוצרת שטחים מתים וחנויות מתות (הטבעת הפנימית היתה פעם נסבלת) ובשנות השמונים המקום היה אפילו מרווח מספיק ללונה פארק קטן לילדים על כמה מהמרפסות שבשבלונה המרכזית.

מאמצע שנות ה90 המקום נהיה מלא בחנויות לחלקי מחשבים (אולי יד שניה, אבל בהחלט אפרוריות), בתי דפוס, וכל מני חנויות שחווית הקנייה בהן קשורה יותר לצורך חד-פעמי מאשר לקניות מהנות שעושים פעם בחודש-חודשיים. אי אפשר להאשים את קניון מלחה במותו של מרכז כלל כי מרכז כלל גסס הרבה לפני פתיחת מלחה, אבל ההבדל בין שני המקומות היה תהומי כאשר מלחה נפתח.

מצער לשמוע שהחנויות בתוך המבנה נמכרו במקום שיושכרו. זה מונע השקעה בשיפוץ שישפר משמעותית את המצב כי אי אפשר לבטל את הטבעת החיצונית, לבנות חנויות גדולות יותר (עם גישה לרחוב יפו, ורחוב כי"ח), לצבוע את המקום לבן במקום האפור-בטון-מדכא ולשים ריצוך שיש נורמאלי. אני מניח שבעלות משמעותה עסקים שגוססים כבר 30 שנה כי כשביקרתי במקום ב09 כל החנויות שהיו שם בשנות ה90 עדיין היו במקום.

amit1270

New member
ולגבי ממילא - המיקום הוא לב העניין

זה ממש לא רק מיקום

ולגבי ממילא - המיקום הוא לב העניין
בניגוד לקניון מלחה, שהיה אפשר באותה מידה לבנות אותו בכל מקום אחר בעיר או בארץ, את ממילא אי אפשר להעתיק למקום אחר. כתבת שהוא משקיף על העיר העתיקה (למרות שממפלס הרחוב שם בקושי רואים אותה), וזה חלק מהעניין. אנשים מגיעים לממילא בזכות המקום שבו הוא נמצא ולא בזכות העיצוב שלו. שים לב לכמות התיירים, פנים וחוץ, בין הקונים והמבלים.

מצב
הנושא נעול.
למעלה