חיכוך, גופים ומה שביניהם...

חיכוך, גופים ומה שביניהם...

שאלה לי: במידה ואנו לוקחים שני גופים ומניחים אותם אחד על השני (כמו שמתואר בציור), ומפעילים כוח לכיוון מסוים על הגוף העליון. בין הגוף התחתון לגוף העליון יש חיכוך. כל עוד הכוח שמופעל על הגוף העליון לא גדול מידי, ומקדם החיכוך שבין הגוף התחתון למישור עליו הוא מונח לא גדול מידי, הגוף התחתון ינוע עם הגוף העליון. למה זה קורה? הרי מבחינת חוקי ניוטון אפשר לומר שגוף שלא נח או נע במהירות קבועה, פועלים עליו כוחות, שגודל וכיוון השקול שלהם הוא ככיוון התנועה. אבל על הגוף התחתון לא פועלים כוחות חיצוניים נוספים מעבר לכוח הכבידה, כוח החיכוך בינו לבין המישור ומשקלו של הגוף שמונח עליו. אז איזה כוח גורם לגוף התחתון לזוז? כוח החיכוך שבינו לבין הגוף העליון? אבל הוא לא אמור להיות מופעל על הגוף העליון בכלל ולא התחתון? והכיוונים שלהם בכלל הפוכים בכיוונם...
 

anonme

New member
חסר משהוא בניתוח

הדבר שגורם לשני הגופים לנוע כגוף אחד הוא אכן כוחהחיכוך בין הגוף הגדול לקטן. כוח בחיכוך אשר פועל על הגוף הקטן פועל שמאלה נגד כיוון הכוח החיצוני ולכן לפי חוק שלישי של ניוטון יפעל כוח חיכוך בכיוון ימינה על הגוף הגדול כיוון שאילו כול הכוחות (מניח שאין חיכוך בין הגוף הגדול למישור) הגוף יאיץ ימינה.
 
ואיך מביאים את זה לידי ביטוי במשוואות הכוחות?

נאמר אם נסתכל על הגוף התחתון, אז: Fx = f ? (כאשר f זה כוח החיכוך בין הגוף העליון לתחתון, ואין חיכוך בין הגוף התחתון למישור)
 
למעלה