חידה (שאול מספר שקראתי לאחרונה,

futilewar

New member
חידה (שאול מספר שקראתי לאחרונה,

(וגם נמצא בקורסים לסטטיסטיקה) בשעשועון טלוויסיה, על המשתתף לבחור בין שלוש דלתות. אחת הדלתות מובילה למכונית ואילו השניים האחרות מובילות לעז!!. המשתתף בוחר בדלת אחת, אך היא לא נפתחת. המגיש פותח את אחת משתי הדלתות הנותרות במקום ובכך נחשף עז. בהנחה שלמשתתף יש אפשרות לבחור בין כל אחת משתי הדלתות הסגורות. האם אין הבדל בין השניים או שמא כדאי לו להחליף את בחירתו הראשונית או להישאר עימה???????????? תשובה מקיפה

winnerbet

New member
להחליף

2/3 סיכוי שהמכונית לא במקום שהוא בחר, ולכן כאשר פוסלים את אחת הדלתות האחרות, יש לו סיכוי 2/3 לזכות במכונית אם הוא יחליף וסיכוי 1/3 לקחת את המכונית אם הוא לא יחליף.

BEST BET

New member
תקשיב טוב ..

בהתלחה באמת היה לו סיכוי של 1/3 אבל אחרי שנפתחה עוד דלת יש רק 2 דלתות והסיכוי עולה לחצי ולא משנה באיזה דלת יבחר בכל מקרה זה חצי

turi4

New member
שטויות - הסיכוי הוא חצי חצי ואף אחד

לא יצליח לשכנע אותי אחרת !

futilewar

New member
winnerbet מסכם את זה יפה תעיף מבט

זה פרדוקס שכאשר פורסם הוא עורר תגובות כמו שלך מפרופסורים. אך לבסוף כולם התבררו כטועים

futilewar

New member
כך עוד הסבר

אתה בוחר דלת.... כאמור יש שלושה אפשרויות 1. יש בה מכונית 2. יש עז 3. יש עז כאשר מאחורי הדלת שלך יש מכונית(1) (כמובן שזה לא ידוע) 1.תשנה בחירה ולכן תקבל עז אם תשאר באותה דלת תקבל מכונית כאשר מאחורי הדלת שלך יש עז (2) 2.תשנה בחירה ולכן תקבל מכונית אם תשאר באותה דלת תקבל עז כאשר מאחורי הדלת שלך יש עז (3) 3.תשנה בחירה ולכן תקבל מכונית אם תשאר באותה דלת תקבל עז תסכום את כל האפשרויות עכשיו כאשר אתה משנה בחירה לעומת אלו שאתה עקשן ונשאר באותה בחירה כאשר אתה מתעקש להשאר באותה דלת רק במקרה אחד השלושה אתה זוכה וכאשר אתה משנה דלת בשני מקרים מהשלושה אתה זוכה

turi4

New member
אותי זה לא שכנע מהטעם הפשוט

שיש רק שני אפשרויות ולא שלושה. בוא נאמר שבחרתי את דלת מספר אחת,היא לא נפתחה. המגיש פתח את דלת 2 ויש בה עז. ניתנת לי האפשרות לבחור כעת בין דלת 1 לדלת מספר 3 . כפי שרשמת.... כאשר מאחורי הדלת שלך יש מכונית(1) (כמובן שזה לא ידוע) 1.תשנה בחירה ולכן תקבל עז אם תשאר באותה דלת תקבל מכונית כאשר מאחורי הדלת שלך יש עז (2) 2.תשנה בחירה ולכן תקבל מכונית אם תשאר באותה דלת תקבל עז יוצא: 2/2 מבחינתי.

futilewar

New member
אתה מזניח הרבה אפשרויות

תפנים את הסיכוי הראשוני שלך לבחירה מבלי המידע הנוסף שהוא תכלס 1/3 לאחר המידע אם אתה בוחר לעבור, הרי הסיכוי הוא המשלים לאחד ולכן שני 2/3 לא סתם זה נקרא פרדוקס

turi4

New member
אבל למה להתעלם מהמידע ? הרי החידה

בנויה מהעובדה שיש לי מידע חדש והשאלה היא האם הוא אמור להשפיע על הסיכויים,ובאופן נחרץ אני טוען שלא. בוא תסתכל על זה בצורה הזו,... נאמר שבמקום 3 דלתות היו 4 דלתות. בחרת אחת,היא לא נפתחה,המגיש פתח אחת היה עז,ניתנת לך האפשרות לבחור מחדש האם כדאי לשנות ? לפי השיטה שלך ברור שכן..למה ?

שמעו את ההגיון שמאחורי זה:

נגיד ויש 1000 דלתות, ובחרתי בדלת מס' 1... ואז בא המנחה ופותח 998 מתוך 999 הדלתות האחרות ובכולם יש עיזים... תחשבו בהדיון רגע, הרי מה הסיכוי שמתוך 1000 דלתות המכונית תהיה דווקא מאחורי דלת מס' 1? 1 ל-1000. מה הסיכוי שלא? 999 ל-1000. אז מן הסתם אם מתוך 999 הדלתות האחרות, שכמעט ב-100% מאחורי אחת מהן נמצאת המכונית, בא המנחה וחשף לפניי שמאחורי 998 מהן יש דחליל, המכונית תהיה כמעט בוודאות מאחורי הדלת האחרונה מבין ה-999 דלתות (מתוך 1000)... נושא מעניין, בכל אופן, הסתברות מותנית...

turi4

New member
תגידו ?? קשה לכם להבין ?!!

יש אנשים שמעדיפים עזים.......

למעלה