חידה מס' 33...

מיכי 10

Member
תודה רבה על היוזמה
כבר כמעט החלדנו כאן. :-

kabeemulo

New member
כמעט נכון –

הגרש יכול גם להחליף את ה־a של la (ואז מקבלים l'‎).

מיכי 10

Member
אכתוב עכשיו!

שלוש המילים עליהן חשבתי, הן:

'manĝilar - סכו"ם

ĉefmanĝo - מנה עיקרית

kunmanĝo - סועֵד

Ĉu

Ĉu unu de ili estas la demando?

מיכי 10

Member
מצאתי רק במקום אחד, שם אני מוצאת

מדי פעם מילים שמפתיעות אתכם, המומחים. למרות שכנראה עזרתם אפילו לכתוב את אותו מילון. מדובר במילון של מורז'ן, המילון העברי-אספרנטו.
בעמ' 101 מצאתי כאחת ההגדרות של המילה 'סָעַד' את המילה kunmanĝi, כשה-kun של המילה נמצא בין סוגריים.

DoronModan

New member
ובכן יש הבדל - ו

manĝi-לאכול. kunmanĝi - לאכול עם, שיכול להיות לסעוד

אבל, שימי לב לכלל הבא: שם עצם שנגזר מפועל , למשל לבנות -> בנאי, לאכול->סועד, ללמד->מורה

מקבל סופית anto-. למשל manĝanto. וסועד שמצטרף לסעודה יהיה kunmanĝanto

אם תוסיפי את זה בסופי instru תקבלי instruanto - מלמד (אבל לא מורה מקצועי, שאז מוסיפים את סופית המקצוע isto . כנ"ל konstruanto אדם שבונה, או konstruisto בנאי (מקצועי)

אחרת... רק manĝo זה ארוחה, (ו-manĝaĵo = דבר מאכל) ואין לי מושג אם בכלל יכול להיות kunmanĝo, לא סועד, אולי ארוחה נלווית לארוחה אחרת...?

מיכי 10

Member
טוב, עכשיו זה ברור לי. תודה

השאלה אם זה היה ברור גם למורז'ן...
סתאאאאם.

הוא לא אשם, אלא אני. שמהמילה "לסעוד (ביחד)" - kunmanĝi, גזרתי בטעות kunmanĝo anstataŭ kunmanĝanto.

אך חוששתני שזה עדיין לא מקרב אותי לפתרון החידה הנוכחית, וזה כבר מתחיל לעצבן אותי. ):

kabeemulo

New member
סחתיין על הנסיונות!

אתן לך עוד זמן לנסות להגיע לתשובה. במידת הצורך ינתנו רמזים...

מיכי 10

Member
אבל היום אני

כל כך עייפה, שאין לי בכלל כוח לחשוב. ):
הרעיונות ההם נראו לי כל כך יפים, אחד אחד. ):

kabeemulo

New member
את יכולה להסביר אותם? אולי עוד אשתכנע

תזכרי שהפתרון הנכון מתאים פחות או יותר לכל החלקים של ההגדרה – לכל דבר יש סיבה והסבר.

מיכי 10

Member
ברור, חידת היגיון. והיו לי רעיונות, אבל עכשיו

באמת אין טעם שאשקיע בהם עוד. עדיף להשקיע בחיפוש רעיון אחר, שכנראה עדיין לא עלה בדעתי, לצערי.
אבל כפי שציינתי, אני כל כך עייפה. ממש עצובה מרוב עייפות, אך מחכה שיתחממו המים למקלחת. רשמתי את החידה מחדש, על כרטיסייה יפה, אותה אקח אִתי כשאלך לישון. ואולי ארדם תוך כדי מחשבות חדשות...

kabeemulo

New member
סליחה, יש לי לפעמים חיים מחוץ לפורום...

ולצערי (עוד) לא

למעלה