חוק נתוני אשראי החדש - יתרון או חיסרון?

לשון החוק ברור: נותני אשראי לא יוכלו לקבל מידע על הלקוח אלא רק בהסכמתו.
המידע שייך לאזרח ולא לנותני השירות.
וזה השוני הגדול.
המידע ינתן רק לנותן אשראי ספציפי שלקוח הגיע אליו ביוזמתו לבקש אשראי ובהינתן הסכמתו המפורשת של הלקוח.
אגב, זכות כל אזרח לבקש שלא יאספו נתונים בגינו ואף לבקש למחוק נתונים שכבר נאגרו.

SupermanZW

Well-known member
בארה"ב לא השכילו לעשות זאת

ומי שמסרב לאשר מסירת פרטי דירוג אשראי אפילו למעסיק או לבעל דירה להשכרה יכול למצוא עצמו ללא עבודה וללא בית. מובן שמותר לסרב, אבל לא פרקטי, אולי בישראל יאסרו להפלות מי שלא מוכן לספק לכל דורש פרטים אלה. מצד שני, לרוב האמריקאים יש "חורים של מסננת" בכפות הידיים, לכן אפשר להבין את מקור ההקצנה.

חוק נתוני אשראי החדש מאפשר קבלת מידע, בהסכמת האזרח, אך ורק לנותני אשראי.
ישנן כתבות ספין, מטבע הדברים, שכדוגמת ארה"ב גם מעסיקים, בעלי דירות להשכרה ידרשו דוח ודירוג.
לפי החוק החדש זה אסור עם עיצום כספי כבד בגינו (עשרות אלפי ₪).
אני לא מנסה כאן לסנגר על החוק החדש אך מציע לתת לו הזדמנות ולבחון לאחר תקופה את השגיו או כשלונותיו.
במסגרת החוק הוקמה ועדה מייעצת לממונה על נתוני האשראי, ששניים מחבריו הם יועצים כלכליים מהציבור.
מטרת הוועדה לבחון את השפעת החוק ובבמידת הצורך להמליץ למחוקק כל תיקון החוק באם יידרש.

SupermanZW

Well-known member
ככל שקל יותר לקחת הלוואות אנשים מוכנים לשלם יותר

וכך יוצרים כדור שלג אינפלאציוני. אם רוצים להפסיק את התופעה ההרסנית הזו צריך להקשות בהדרגה על נטילת הלוואות ולהגיע בסופו של דבר למצב שבו לא ינתנו כלל הלוואות למטרת צריכה אלא רק למטרת פעילות עסקית, כדי ליצור מקומות עבודה ולשפר את התמ"ג.

ככל שקל יותר לקחת הלוואות אנשים מוכנים לשלם יותר

מסכים לחלוטין אך איני רואה את המדינה מקשה על הגופים הפיננסים במתן האשראי.
מאידך אסור להתעלם מאחריות המשפחות בנוטלן אשראי וכאן צריך לשנות ולחנך להתנהלות כלכלית בריאה ושקולה

SupermanZW

Well-known member
הישראלים זהירים ביחס לאמריקאים ולקנדים

הפתיע אותי לגלות זאת, אבל ככה זה.

אני מסכים לחלוטין שצריך להקשות על לקיחת הלוואות, אבל הישראלים לא הכי גרועים בחוסר אחריותם.

אגב, הקלות בלקיחת הלוואות מקשה על כולם כי היא גורמת לאנשים להיות מוכנים לשלם מחירים שמעבר ליכולתם ובכך מעלה את האינפלאציה (שדרך אגב, גם בארה"ב, גם בקנדה וגם בישראל, מעלימה כמעט את עלויות הדיור מהמדד בשיטות מתוחכמות)

הישראלים זהירים ביחס לאמריקאים ולקנדים

תרבות צריכת האשראי בארץ קלוקלת.
אין ספק שהמדינה הגזימה בעידוד צריכת אשראי על מנת לעזור למשק העסקי ואכן הצמיחה במשק גדלה בעיקר כתוצאה משימוש יתר באשראי ע"י משקי הבית.
הנגידה לשעבר פרוג אף הודתה שצריכת האשראי שאמנם משמשת כמחולל צמיחה למשק אך תוצאותיו הרסניות למשקי הבית.
קשה לי לראות את המחוקק מצליח לעמוד מול לובי הבנקים החזק ו"מדכא" את שוק האשראי.
מה שנותר הוא לנו, משקי הבית, לגלות אחריות אישית ולהתנהל באופן שקול ואחראי.
קשה, ברור, הכרחי- עוד יותר ברור.

למעלה