חומר על מלחמת העצמאות בבקשה

bengad2

New member
חומר על מלחמת העצמאות בבקשה

מישהו בבקשה יכול לומר לי הכין אני יכול להשיג את כ-ל החומר לנושא של מלחמת העצמאות? ראיתי שישנם קישורים לאתרים של בית הספר דרור ורבין. האם הסיכומים הנ"ל מכילים את כל החומר הנדרש? אודה לכם על ההתייחסות

מלחמת העצמאות

הסיכומים של תיכון דרור מכסים את פרק 2 במיקוד (משבר ארבעת החודשים הראשונים ותכנית ד') הסיכומים של תיכון רבין מכסים את פרק 4 במיקוד (פלישת צבאות ערב, ההפוגה וקרבות עשרת הימים) הסיכומים של תיכון רבין מסכים באופן חלקי את פרק 5 במיקוד (היוזמות בנגב ובגליל - חלקי, מבצע חורב, חסר סיום המלחמה אך יש עיסוק בנושא הסכמי שביתת הנשק. הנושאים שאינם מטופלים ע"י סיכומים אלה הם פרק 6 - בעיית הפליטים והפלסטינים (אפשר לנסות ולדלות חומרים מויקיפדיה או מהקישורים המסתעפים מערך זה) כן פרק 7 העטסק בירושלים ממאי 1948 ועד הפיכתה של ירושלים לבירת ישראל - ע"פ ספרו של מוטי גולני (עמ' 137-95). בהיעדר סיכום "אולטימטבי" לנושא מלחמת העצמאות, ולאור העובדה שגם הסיכומים הנתונים אינם בהכרח מלאים מומלץ מאוד להיעזר בספר ובפרקים שהמיקוד של משרד החינוך מגדיר כחובה וזאת ע"פ ספרו של יואב גלבר "קוממיות ונכבה".

bengad2

New member
ראשית, תודה רבה על העזרה. אבל..

לאור הדברים שאמרת לי, אני פשוט אשתף אותך במצבי ואולי כך תוכל להיות לי לעזר. בחורף עשיתי את היחידה השניה בהיסטוריה שכללה את ארה"ב, מלחמת העולם השניה, ומלחמת העצמאות. אי לכך ובהתאם לזאת, בחרתי בנושאים "קהילת יהודי קרקוב בזמן השואה" ו"תולדות ארה"ב" שכן לשני הנושאים הנ"ל יש לי סיפור מסגרת סביר שמועיל להבנת החומר. האם תוכל לייעץ לי מה כדאי לי לבחור ליחידה השלישית? מהו הנושא שלו יש את הסיכום הטוב ביותר? אולי מה הוא הנושא הקצר ביותר? אני אשמח לשמוע את דעתך. בתודה מראש איתי

bengad2

New member
נדמה לי שמצאתי את התשובה לשאלה, יפן?

האם תוכל בבקשה לצייח את הפרקים שבספר ע"פ המיקוד? (הספר של יפן)

יפן

לגבי יפן, כבר פרסמתי מס' פעמים בפורום זה את העמ' המתאימים מספרו של שילוני למיקוד 2010 - והנה השידור החוזר: התאמת הספר של שילוני למיקוד 2010: 1. היבטים נבחרים בצמיחתה של יפן המודרנית א. עמ' 46-43 מהווים את הליבה. מומלץ לקרוא גם עמ' 112-101 העוסקים בחוקת מייג'י. (מתוך פרקים 3 ו-9) ב. פרקים 7-4 2. האימפריאליזם היפני א. פרק 10 ב. פרק 11 ג. פרק 13 (עד עמ' 164) ד. פרק 13 (עמ' 166-164) 5. מלה"ע השנייה א. 220-214 כרקע. וכמובן עמ' 224-222 (חלקים מפרקים 18-17) ב. עמ' 226-223 (שים לב למפה) (מתוך פרק 18) ג. 230-224 (אני מודע לחזרתיות על העמודים. הנושאים כאן מבטאים בעצם היבטים שונים על אותה תקופה/אותו חומר)(מתוך פרק 18) ד. עמ' 238-230 (מתוך פרק 18) 6. הקמת יפן חדשה (פרק 19) א. עמ' 243-241 ב. עמ' 253-244 ג. עמ' 256-253 7. יפן בשנות ה-50 וה-60 (פרק 20) סעיפים א'+ב' - עמ' 266-257 ג. עמ' 270-266 8. הזינוק הכלכלי של יפן ברבע האחרון של המאה ה-20 סעיפים א'-ג': פרקים 22-21 (עד עמ' 297 להערכתי).

ולשאלתך...

כן. זו אופציה טובה מבחינת כיסוי החומר (הספר מצוין והסיכום הוא על כל החומר הנדרש). בעיני, הנושא גם מעניין ומתחבר לנושא ארה"ב.

למעלה