חדש פה, ובכלל בקטע של גילוף :)

• פותח הנושא SDI
  • פורסם בתאריך

SDI

New member
חדש פה, ובכלל בקטע של גילוף :)

ויש לי כמה שאלות.
קודם כל, אין לי כ"כ נסיון בגילוף. הכנתי שעון לאשתי (אז ארוסתי :) )אבל נראה לי שזה סגנון שונה מאד ממה שאני מתכנן עכשיו...
קודם כל, השעון (אשמח גם להערות)
פה סימנתי איך אני רוצה שהשעון יראה

SDI

New member
הכלים (אני מקווה שהתמונה מספיק ברורה)

SDI

New member
ממש ממש נהנתי מהעבודה

והרגשתי ממש ממש סיפוק כשסיימתי.
ועכשיו בא לי לעשות עוד משהו, ראיתי עם אשתי את הסרט "אמן האשליות" ויש שם את הלב הזה
https://www.youtube.com/watch?v=QOrSbVNsIH8
חשבתי לעשות אותו, השאלה עד כמה זה מסובך והאם יש המלצה לעץ כלשהו. יש איזה עץ שמצאתי, אני לא יודע מאיזה סוג הוא אבל צירפתי תמונה (אני מקווה שאפשר להבין ממנה משהו (; )

SDI

New member
תכנון העבודה(אני לא מבין גדול,ושמח לביקורות)

חשבתי לפרוס את העץ עם מסור חשמלי (ג'קסון) 2 עבות יחסית (בשביל האמצע) ו4 דקות יותר (בשביל המכסה שנפתח ובשביל הצד השני), לגלף מהם את הצורה (עם לדרמן או הכלים שלי).
בעיות:
-לוודא שכל הצורות שאני אגלף יהיו באותו גודל ואותו עובי כדי שלא יהיו בעיות בהתאמה.
-שהעץ לא ישבר (אני לא יודע אם הוא יחזיק אחרי שאני אחתוך אותו).
-לגלף את הצירים (החצי עיגול עם המקל).

אשמח אם תוכלו לתת לי טיפים בנושא.
תודה רבה רבה

eli adamit

New member
תשובות אחת לאחת:

לא ברור לי מה אתה מתכוון לגלף, אם אפשר לפרט יותר - לתת מידות מה אתה רוצה לגלף, תיארת רק את עבודת הניסור.
עדיף לחכות שהגזע יתייבש לפני שמתחילים לגלף, כך יהיו פחות סדקים. איך לייבש - חפש בפורום הסברים קודמים בנושא ייבוש גזע.
תהיה באפשרותי להתייחס לאחידות לאחר שאבין מה אתה רוצה לגלף.
שבירה תוך כדי ניסור נובעת מניסור דק מידי בניצב לטבעות וגם מהפעלה לא נכונה של המסור.

SDI

New member
ציטוט של אחת ההודעות הקודמות שלי

ראיתי עם אשתי את הסרט "אמן האשליות" ויש שם את הלב הזה
https://www.youtube.com/watch?v=QOrSbVNsIH8
חשבתי לעשות אותו, השאלה עד כמה זה מסובך והאם יש המלצה לעץ כלשהו. יש איזה עץ שמצאתי, אני לא יודע מאיזה סוג הוא אבל צירפתי תמונה (אני מקווה שאפשר להבין ממנה משהו (; )

מחר אני אפרט יותר

תודה

eli adamit

New member
המשך דיון:

כעת לאחר מבט נוסף עולה לי רעיון שהעץ הזה הוא אורן וזאת לפי הקליפה. אני לא חותם בוודאות על הזיהוי. בשביל לעשות את היצירה הנ"ל, לא צריך עץ אורן בגודל כזה. אם אתה רוצה לעשות את הלב בגודל של קופסת תכשיטים אז זה סיפור קצת אחר. בעיקרון, עץ אורן הוא לא נוח לגילוף כי הטבעות קשות בצורה משמעותית מהחומר שביניהם ואז כאשר עובדים עם מפסלת צריך להפעיל לחצים שונים על המפסלת כאשר היא מונחת מול טבעת או מול החומר היותר בהיר. לעבודה כמו הלב בגודל שהוצג, כדאי לעבוד עם מסור נימה שיבטיח חיתוך של פיסות דקות ללא שבירה. או לחתוך צורות יותר עבות ולהשקיע בשיוף עד להגעה לגודל הרצוי. אני ממליץ על עץ זית, סיסאם הודי (rosewood), שיטה, ינבוט או באופן כללי - עץ קשה.
אם אתה גר בדרום/ יכול להגיע למיתר, אז אני יכול לתת לך שאריות שלי מאחד הסוגים שהזכרתי.
באשר לשאלת "מסובך". זה מאוד אינדיבידואלי: ככל שיש לך יותר סבלנות זה פחות מסובך.

SDI

New member
אוקיי, עכשיו אני יכול לקרוא את מה שכתבת

ולהגיב על זה כמו שצריך (עד עכשיו אשתי היתה בבית, לא רציתי שהיא תראה :) )
אז ככה, חתכתי את הגזע לעיגולים עם ג'קסון (לא עדין במיוחד, אני יודע) ואז התחלתי לשייף אותם ולעשות את הצורה, בנתיים זה דווקא יוצא סבבה, אבל באמת חתכתי במאונך לטבעות אז אני מפחד שאולי זה ישבר. בכל מקרה, אני חושב שבאמת כדאי לנסות להשיג עץ מתאים יותר כדי שהעבודה תצא טובה, ולא לעשות עבודה כזאת עם עץ לא מתאים. אני אנסה להשיג זית (גדלים כמה עצים באיזור שלי, אני אנסה לחפש ענף כרות).
בכל מקרה תודה על ההצעה, אבל אני לא בדרום.
סבלנות יש לי ב"ה. אז נחכה שאני אמצא עץ ונחשוב על ההמשך.

תודה רבה

SDI

New member
טוב אז ככה

השגתי ענף של עץ זית, הבעיה שהוא לח (לדעתי הוא נפל מהעץ לפני לא יותר משבוע). לפי מה שראיתי הייבוש שלו יקח שנה לפחות (אם לא יותר) איך אני יכול לקצר תהליכים? אפשר בתנור הביתי או משהו? (ראיתי שאם עושים את זה במיקרוגל זה משאיר ריח שלא יוצא).

eli adamit

New member
טוב אז ככה

הייבוש אכן ממושך וככל שהגזע או הענף יותר עבה אז צריך יותר זמן אני חושב שענף בקוטר של 5 ס"מ יכול להתייבש בחצי שנה. אין לי ניסיון מעשי בייבוש בתנור אבל יש לי להציע מסלול ניסויים: אם אתה רוצה לעשות עבודה עדינה בגודל של מה שהצגת אז אני מניח שיש לך מספיק עץ לבצע ניסיונות. אם כך הדבר,אז תנסר את הענף למספר גלילים כך שכל אחד מהם יכול להספיק לעבודה שלך. צאתה צריך למצוא את טמפרטורת האמצע של הייבוש, כלומר אם תחמם בבת אחת יותר מידי אז הוא ייסדק ואם החום יהיה קרוב לטמפרטורת הסביבה אז לא זירזת תהליכים, לכן תכניס את העץ הראשון לתנור בחום החדר +10 מעלות, אחרי שעה תוסיף עוד 10 (או 5 מעלות כל חצי שעה) וכך עד שתגיע ל- 50 מעלות זו כבר טמפרטורה שהעץ מעולם לא הרגיש אותה ולהשאיר כך 24 שעות. לקרר בחזרה על ידי הורדה איטית של הטמפרטורה עד לטמפרטורת החדר. אם העץ יבש - הצלחת, אם רטוב, לפי מידת הרטיבות תחליט אם להכניס את העץ לתנור לאותו מסלול כמו הקודם או להעלות את הטמפ' המכסימלית ל-60 (- רק אם נשאר רטוב מאוד). אם העץ נסדק כבר בסיבוב חימום הראשון, אז לעשות את התהליך בצורה יותר הדרגתית כלומר זמן יותר ממושך בכל מדרגה וגם להנמיך את טמפרטורת המכסימום ל-40. וכן הלאה.
אסור להכניס עצים למיקרוגל.

SDI

New member
עדכון

הגברתי את החום לאט לאט ועכשיו שמתי לב שהעץ מתחיל להיסדק, אז הנמכתי את החום של התנור. איך אני יכול לדעת אם הוא ממשיך להיסדק בפנים?

eli adamit

New member
נדיר מאוד שהוא נסדק בפנים ולא בחוץ. ראיתי ...

דבר כזה פעם אחת בעץ אקליפטוס שהוא רטוב מאוד ולאחר כמה שנות התייבשות - גזע בקוטר 25 ס"מ.
אם יש סדק חיצוני אז או שישאר באותו עומק או שהוא יעמיק. אני מציע שתעבור לניסוי מס' 2 ותעשה את התהליך יותר הדרגתי וטמפרטורות יותר נמוכות. אל תמהר, מכסימום אם לא יתייבש במעלך ניסוי מס' 2, תוכל לעשות ניסוי נוסף על אותו עץ אם מרווחי זמן יותר קצרים וטמפ' קצת יותר גבוהות.

SDI

New member
בעיקרון שמתי עץ הרבה יותר גדול ממה שאני צריך

אז גם אם הוא יסדק אני אוכל להמשיך לעבוד איתו. פשוט אני מעדיף שישאר לי כמה שיותר עץ לעבוד איתו, אולי אני אעשה איתו עוד משהו.
לפי מה שהבנתי אתה אומר שאם אני לא רואה שהוא ממשיך להיסדק מבחוץ אז לא סביר שהוא נסדק מבפנים, אני צודק?

eli adamit

New member
נכון, אני רוצה להדגיש שיכול להיות שהסדק יתרחב

אם החום יהיה יותר מידי חזק או פתאומי.

למעלה