חג שמח לכל בית ישראל.

amiel dido

New member
חג שמח לכל בית ישראל.

שמי דידו עמיאל, אני חדש בפורום. הגעתי הנה בהמלצת חברתי אהובתי היקרה שגולשת בפורום. אשמח להיות כחבר בפורום. אשמח גם לשתף אתכם בחומר רב אשר ברשותי אודות יהדות מרוקו משחר ההיסטוריה שלה. אני בן לאב, אשר אבות אבותיו של אבי, יסדו עיר, לקהלים הפורטוגזים אשר יצאו את פורטוגל לאחר הגירוש במאה ה-16 (1532) מאזאגאן שמה או בלשון הערבית (אל ג'דידה). אז שיהיה לכולנו חג מימונה שמח. ושוב תודות לחברתי אהובתי היקרה.

amiel dido

New member
תשובה לשאלת הגולש nsc1.

ספרו ובהליל, שתי עיירות קרובות לעיר פס. ספרו הייתה מרכז יהודי תאולוגי (דתי) גדול. רבי יצחק אלפסי (הרי"ף) מקים בה בית מדרש. חשיבותה של ספרו נודעת במיוחד לאחר גירוש יהדות ספרד (1492), והגעת רבי יעקב בירב לעיר פס, שבה שימש כאב בית דין ורב הקהילה היהודית על 4000 בתי האב. עד אשר הרעב פגע בעיר. (עלה והתיישבת בא"י בעיר צפת בשנת 1522) בסיפרו שו"ת (שאלות ותשובות) רבי יעקב בירב מזכיר את העיירה ספרו על תושביה, ומזכיר בחיבורו זה שמות אנשים בקהילה. במיוחד את הקהלים היהודים המומרים יוצאי ספרד (מארנוס). הבאים בצל קורתם של רבני קהל ספרו, לחזור לחיק היהדות. (ראה בספר יהדות ספר המומרים, הבאים למרוקו). י. יערי, בסיפרו "איגרות ארץ-ישראל", מזכיר רבות את פרנסי העיר ספרו, (שמות) במאה ה-י"ט. זאת מתוך איגרות שדרי"ם (שליחי דרבנן). אשר יצאו את א"י לקהלי מרוקו לגייס כספים. בהצלחה ל-nsc1 חג שמח.

הודפי

New member
ברוך הבא amiel dido ותרבאח ותסעאד

אתה מהווה, כבר בפתיחה, תגבורת חזקה נוספת לאנשים החכמים שמאיישים את הפורום הזה.

nsc1

New member
ראשית תודה

ראשית תודה על המידיע ואשמח לקבל עוד מידע ואפילו תמונות באים קימים

wan

New member
amiel dido ברוך הבא ביכ לבית המרוקאי

וברוכה חברתך שהפנת אותך. אתה כותב מעניין . ואתה אכן תוספת נפלאה לכל החברים המופלאים כאן.

שרונהה

New member
ברוך הבא aniel dido../images/Emo140.gif

אורך ימים ושנות חיים ושלום יוסיפו לך. אנו מתברכים בבואך אתה מהווה תגבורת נהדרת לחברים הנפלאים שכאן אנו רואים בך חבר מן המניין.

amiel dido

New member
לשרונה המנהלת היקרה.

שלמי תודות על הברכה, אני חש כבוד גדול. שאי ברכה בעמלך.

הודפי

New member
חג שמח גם לך ולחברתך היקרה שהביאה...

...אותך לכאן להעשירנו בידיעותיך. נשמח מאוד לקרוא מהחומר שיש ברשותך על יהדות מרוקו.

השלום והברכה לך עמיאל

ראשית ברוך הבא. כפי הנראה אתה חובב של היסטוריית עדתנו המפוארה, דבר שהוא נחוץ ביותר לכולנו ובמיוחד לאלו אשר לדידם השאלות רבות הן מן התשובות. אנו כאן בפורום מכובד זה משתדלים כל אחד לפי יכולתו, לענות ולהעשיר את אלו הרוצים בכך, ותודה לאל אנו עדים לגל חדש, אשר מקווה אני שיהפוך הוא לצונאמי חיובי של ידיעות ומאמרים. תמצא כאן " קנאים " לעדה הזו, ואנוכי בינהם. באם יש לך המלצה על ספרים מסויימים נשמח לשמוע וגם לקנותם כמובן. תרבח ותסעד. אלי פילו

SWPT

New member
../images/Emo207.gif חג שמח, קודם כל.

רציתי לשאול.. מישהו מהפורום יוכל לשלוח לי את השיר 'אהלן וסהלן' במרוקאית? במדה וכן, אנא שלחו לי כתובת אימייל/מסנג'ר במסר. תודה רבה.

יעלי 43

New member
שלומות לחברי הפורום ולדידו היקר../images/Emo140.gif

גלשתי כאן בעבר ואני תמיד מציצה כאן בפינה החמה הזו.....תודה לכל מי ששלח את חיוכו לדידו היקר אני מאמינה שהוא יתרום הרבה לפורום..אוטוטו תתרשמו מהקסם שבו... אז ברוך הבא יקירי דידו יש כאן אנשים נפלאים
.... לכולכם המון שמחה ואהבה

amiel dido

New member
חג שמח לכל מברכיי.

חג שמח ותודות מאליפות לכל מברכיי. גאה אני להיות כאן, וחש אני זכות גדולה. תודה. דידו עמיאל.

לעמיאל שלומות

הרשה נא לי הערה אחת קטנה, כגולש חדש בפורום, כל מה שעליך לעשות, זה ללחוץ על הנקודה הצהובה של השירשור שהנך מעוניין לנגיב, לצטה יופיע חלון קטן, לתגובה, הקלק שם, ואז התגובה שלך נרשמת כהודעת שרשרת. הופת תגובה, הווה אומר נושא חדש. אם לא הבנת, סימן שלא הסברתי את עצמי נכון. תרבח ותסעד. אלי פילו

amiel dido

New member
תשובות ל-swpt, ל-הודפי, ולמר אלי פילו.

ל-swpt, את השיר "אהלן וסהלן" בביצוע להקת שפתיים, תוכלי למצוא בכל מנוע חיפוש באינטרנט. (אני אישית אוהב את השיר). להודפי, אלף תודות על הברכות, אני מרגיש זכות גדולה להיות כאן. באמת תודות לבת זוגתי שהיא מרוקאית טהורה ממני. אודות בקשתך לשליחת מאמרים, אני בקרוב אשמח לשלוח מאמרים ישנים וחדשים, שיהיו נחלת הכלל. למר אלי פילו, כידוע לך נכתבו אלפי ספרים אודות יהדות מרוקו, הנה כמה שיעניינו אותך, הראשונים נכתבו בשנות הארבעים של המאה העשרים. מאת י. יערי "איגרות ארץ ישראל" אודות השדרי"ם היוצאים מארץ ישראל באמצע וסוף המאה ה-19, ו"מסעות ארץ ישראל" אודות תיאור נוסעים מארץ ישראל אל הקהילות היהודיות בכלל, ובפרט קהילות מרוקו. "פינקס הכתובות של יהודי מרוקו" רשימה שמית של נישואי יהודים עם בנות זוגם, מהשליש השלישי של המאה ה-18 (1780). ובספר "נידחי ישראל" מאת י. בן צבי. כולם בהוצאת מוסד יד יצחק בן צי. בהמשך אשלח לך רשימה נוספת של ספרים, כאמור הרשימה מכסה אלפים של ספרים. ולסיום לכל מי שלמד בכי"ח (כל ישראל חברים) דהיינו "אליאנס" בקזבלנקה. בשנות הארבעים של המאה העשרים, בקרוב אשלח תמונות תלמידים רבים ומוריהם. להשתמע דידו עמיאל.

amiel dido

New member
למר אלי פילו ידידי היקר.

תודה רבה על העזרה, אני דיי חדש כאן כך שאיני יודע עדיין את רזי הפורום, בערב בת זוגתי תהיה כאן היא תסייע לי בהדרכה. תודה על העזרה ידידי היקר. דידו עמיאל.

רבינו עמיאל, לא לילד הזה.........

רק הגעת מלא חוכמה וידיעות פוריות, וכבר נעלמת, שמא הודפי ידידי הפחיד אותך, אל דאגה עמיאל, לא יאונה לך כל רע מרבי הודפי, גם כבודו, מלא כרימון הוא, שמא נשלב את הרימון ( הודפי ידידי ) ועמיאל הנבון, ונוציא מהם מיץ החוכמה והתבונה. עמיאל שצה אחת יש לי עבורך, לעולם, אבל לעולם אל תקחני ברצינות, יען כי רצינות ואנוכי, אינם דריפ תחת כפיפה אחת. לייהו

למעלה