זקוק ליעוץ\מידע על צורת השקעה סולידת

tecma

New member
אגח ממשלתי לא יענה על דרישתך מאחר

ובאגח ממשלתי אתה מקבל ביטחון תמורת הנכונות להפסיד ריאלית את ערך הכסף. במיוחד בהשקעה לטווחים של עד 4 שנים.

אין שום משמעות לקבלת קופונים למעט משמעות שלילית! מדובר בארוע מס שיגרום לך לראות את שווי התיק שלך יורד. בעתיד תוכל לקבל את המס חזרה אבל כאסטרטגיית השקעה לבחור אגח שמשלם ריבית זאת טעות של מתחילים!

אישית אם אני במקומך הייתי שם את כל הכסף באפיק סולידי של 2.2% צמוד לטווח שנתיים באגח חשמל 22.

כמובן שאפשר להשקיע בחלק קטן (20%) ובפיזור בקונצרנים שונים שנותנים גם בשר עם תשואות שאפשר להרוויח מהם לאורך זמן גם תשואה ריאלית של 5% ומעלה. (לחב' כלכלית יש צמודים פלוס 7% לשנתיים למשל)

NS101

New member
חשמל הוא לא סולידי

אחרת הוא לא היה נסחר בתשואות האלה.

כמו כן, האג"חים הנוספים שציינת הם בעלי סיכון משמעותי. בשוק שבו התשואות כה נמוכות, עצם העובדה שהאג"חים נסחרים בכאלה תשואות לפדיון כבר אמור להדליק נורות אזהרה.

tecma

New member
להיפך!! בגלל התשואה הגבוהה מדובר כרגע לדעתי

באגח הסולידי היחיד בשוק

כל השאר מועמדים להפסדי הון

אל תשכח שמדובר באגח שהממשלה מגבה אותו איך שלא תהפוך את זה

NS101

New member
מגבה עד כה

וזה בטוח לא משהו שאתה משקיע בו את כל סכום ההשקעה שלך.

tecma

New member
ברור שלא הכל. כתבתי ש 20% אפשר לפזר

באגחים עם תשואה משמעותית של צמוד פלוס 5 ומעלה כמו אגחים קצרים של כלכלית או האגח של דלק 19 שמישהוא המליץ פה

NS101

New member
אתה על הפנים

אל תמליץ לאנשים מה לעשות. אתה עושה זאת בחוסר אחריות.

tecma

New member
אני ממליץ רק למי שמבקש המלצה , מה רע?

חוסר אחראיות זה עניין יחסי.
לבקר המלצה בלי להציע אלטרנטיבה נראה לי הרבה יותר חוסר אראיות, ובמיוחד כשכנראה אתה עצמך חושב שזאת המלצה טובה.

NS101

New member
חח אני לא חושב שזוהי המלצה טובה

אני חושב שצריך להמליץ לאנשים בהתאם לפרופיל הסיכון שלהם ואם אין לך משהו טוב להמליץ, אז עדיף שלא להמליץ כלל.

SignedIncognito

New member
תודה,מספר שאלות

1.KobeRide רשם שיש אגח"ים ממשלתיים שצמודים למדד ונותנים אחוז מסויים...אז איך בדיוק מופסד פה ערך הכסף?

2.למה קבלת הקופונים היא שלילית,כי עם כל קופון ערך מימוש מהיר של האג"ח יורד?

3.לא הבנתי את הניסוח שלך...למה לבחור באג"ח שמשלם ריבית זו טעות...הייתי בטוח שכל המטרה של האג"ח היא הריבית?
*אני לא מתיימר להכיר את הדקויות של האגח"ים.

4.אם ניקח את האג"ח של כללית...ריבית של 7% לשנתיים ועוד בנייר שצמוד למדד נשמע לי כמו ריבית גבוהה...מה הסיכון?

גיס נו

New member
חשמל 22 צפוי לתספורת

גם מהחשמליקו שמגובים בערבות מדינה הייתי מתרחק
אי אפשר לסמוך על שטייניץ.
תראה מה עשה באגרסקו ועוד נהנה מזה.

SignedIncognito

New member
עכשיו שבזכותכם אני נסגרתי על אג"ח,מספר שאלות

נתחיל מהשאלות הטכניות.
לא יצא לי למכור ולקנות ניירות ערך הרבה שנים וגם אז לא התעמקתי בדברים הטכניים כמו שצריך.

1.אם אני מבין נכון יש עלויות קניה ומכירה(אחוזים) כאשר בבנק הן היקרות ביותר וכאשר בדרך כלל בכל מקרה יש עמלת מינימום(עד כאן?)....וכמו כן יש מס של 25% על הרווח שאני עושה...האם יש עלויות נוספות(דמי ניהול תיק?)?

2.האם יש סכום מינימלי אותו אני אצטרך להשקיע בשביל שבית השקעות(בהם הבנתי שהעמלות נמוכות יותר) ידברו איתי?
*אשמח לשמות של בתי השקעות מומלצים, האם אותם בתי השקעות מספקים ממשק אינטרנטי נוח לקניה\מכירה?

ולאחר שנגמרו לי השאלות(שעלו לי בראש) על הקטע הטכני, יש לי מספר שאלות על אג"ח עצמו.

1.אם אני רוכש אג"ח עם ריבית של 5% זה אומר שבסוף כל שנה(בהנחה שהאג"ח נלקח למספר שנים) אני אקבל 5% מהסכום אותו השקעתי לאחר תשלום מס של 25%?

2.בהנחה שהאג"ח שלי צמוד למדד, זה אומר שהסכום שהשקעתי יתקן את עצמו כל חודש בהתאם לשינויים למדד ואת ה5% שלי אני אקבל מהסכום בסוף השנה?

3.עניין הקופונים...אם אני מבין נכון הקופונים בעצם משולים לדיבידנד...האם הקופונים הם תוספת לריבית אותה אני מקבל?
*האם יש סיבה להעדיף אג"ח עם קופונים חוץ מזרים מזומנים?
**האם גם על הקופון אני משלם את ה25% מס(ההגיון אומר שכן)?

5.איפה אני יכול לקבל דירוגים של אגחי"ם ביחוד של הקונצרניים ולקבל מידע על החברות מאחורי האגחי"ם?

Johnn

New member
כמה תשובות

1. נכון, העמלות בבנקים (בטח לפני התמקחות) הן *מאוד* יקרות. רק כדי להבין, בבנקים הגדולים יגבו ממך 0.5 אחוז על כל קניה/מכירה בהשוואה ל-0.1 אחוזים שיגבו ממך בבתי השקעות. מעבר לכך בבנקים יש בד"כ עמלת מינימום (די גבוהה, בסך של 25-30 ש"ח) כך שאם השקעת סכום נמוך "יקנסו" אותך בעלות גבוהה, וכן יש גם דמי ניהול שנתיים (עשויים להיות מחושבים חודשית או רבעונית).

על כל אלו ניתן (וצריך) להתמקח עם הבנק על מנת להגיע לעלויות סבירות (לא להתפשר על ביטול עמלת מינימום, הורדת עלויות קניה/מכירה למקסימום של 0.15%, והורדת דמי ניהול ני"ע למינימום).

2. בד"כ בתי השקעות יקבלו אותך עם תיק של כ-30K ש"ח. רוב רובם של בתי ההשקעות יספקו לך ממשק אינטרנטי בשם אורדרנט, הוא פחות נוח מהממשקים של הבנקים אבל מספק.
(לצערי לא אוכל לתת המלצה על בית השקעות כיוון שאני פועל דרך הבנק).

ולגבי חלק ב'.
1. לא
(או יותר נכון, לא בהכרח). ראשית תלוי אם מדובר על אג"ח שקלי, או צמוד למדד. במקרה שתיארת אתה תקבל כ-5 אג' על כל ערך נקוב (נייר) שקנית ולכן חישוב התשואה תלוי במחיר הקניה שלך. במקרה של ני"ע צמוד מדד, גם הקופונים הם צמודי מדד ויגלמו בתוכם את עלייתו.
שים לב שעל ני"ע שקליים תשלם ("רק") 15% מס על הרווחים בעוד על ני"ע צמודי מדד תשלם 25% מס על הרווחים.

2. לא בדיוק. כיוון שהאגחים נסחרים הם מושפעים גם מהיצע וביקוש ולכן התנודתיות שלהם יכולה להיות שונה רק מעצם שינוי המדד. זה אומר שתקבל קופונים צמודי מדד, ובסוף התקופה (או בפדיון חלקי) תקבל את הערך של הנייר (ע"פ כמות ערך נקוב) בצמוד למדד.

3. הקופונים *הם* הריבית שאתה מקבל. קופונים יכולים לסייע לך לחסוך מס במידה ויש לך הפסדים בני"ע אחר, וכן, גם על הקופונים אתה משלם מס.

5. (כן, אין 4). בכל אתר כלכלי. אני משתמש בד"כ בביזפורטל, בלינק הבא:
http://www.bizportal.co.il/shukhahon/agah.shtml

בחר את סוג הנייר (קונצרני צמוד/שקלי/משתנה) לחץ על "הצג", ותוכל למיין ע"פ פרמטרים שונים, ביניהם המח"מ, תשואה ברוטו, דירוג (של מידרוג/מעלות), וכו'.

בהצלחה!

SignedIncognito

New member
תודה רבה, עוד מספר שאלות

ראשית,
תודה על הטיפ של ה15%25% ותודה על הרפנסים עם מקורות המידע

חלק ב'
ברור לי שהריבית משפיעה על מחירי האג"ח, הריי עם קניתי אג"ח עם ריבית של 5% כלומר כל שקל ב96 אגורות ושבוע אחרי זה הריבית עלתה ועכשיו מוכרים את אותו האג"ח בריבית של 7% כלומר כל שקל נמכר תמורת 97 אגורות אז האג"ח שאני רכשדתי צריך לתקן את עצמו ומחירו ירד.

אני רוצה לוודא שאני מבין נכון את ההבדל בין קופון לתשואה לפדיון.
אם אני מבין נכון התשואה לפדיון היא פשוט הרווח אותו מקבלים בסוף התקופה של האג"ח כאשר הוא ממומש.
ואילו הקופון הוא הריבית השנתית שמשולמת אחת לשנה(או שזה עובד אחרת?).
אם ניקח דוגמא מספרית:
נניח ורכשתי 100 שקל של אג"ח שיקלי ולא צמוד עם ריבית של 5% למשך 3 שנים.
זה אומר שאם אחזיק באג"ח עד סוף התקופה ארוויח 5 שקלים בעת סוף חיו של האג"ח
ויחד עם זאת אקבל כל שנה קוופון של 5 שקלים שהם ה5% במשך 3 השנים לא כולל השנה האחרונה שהיא שנת פקעית האג"ח?

במקרה של אג"ח צמוד למדד..הריבית השנתית אותה אני מקבל כלומר הקופון תנוע למעלה ולמטה בהתאם למדד...אבל בעת פקיעת האג"ח אקבל בכל מקרה את ההבדל בין מה ששלימתי בזמן הרכישה(משתנה כמו כל נייר ערך) לבין מה שהסכום הנקוב על האג"ח שלא משתנה.

tmbk

New member
עוד תשובות

1. כמו שכJOHNN אמר בבנקים העמלות גבוהות בהרבה. אני אישית אצל מיטב, אבל יש עוד - IDI, מיטב ומגדל הם הגדולים שאני מכיר. תקבל הצעת מחיר מהברוקר (וגם איתם אפשר להתמקח עם תיק גדול ולנסות להוריד את דמי המשמרת ואת עמלות קנייה מכירה. אצלי באג"ח משלמים רק 0.08% ומק"מ 0.06). אחרי זה תדבר עם הבנק ותבקש ממנו להשוות תנאים ככל האפשר. בכל מקרה בברוקר יהיה יותר זול, לבנק יתרון של נוחיות - לא צריך להעביר כסף מחשבון בנק לברוקר, אלא קונים ומוכרים מניות ישירות מהכסף שבעובר ושב.

2. כמו שציינתי, הגדולים שאפשר לסמוך עליהם - IDI, מיטב ומגדל. אני אישית עם מיטב. מערכת מסחר שלהם לא רעה בכלל, יודעת לעשות ניתוח טכני ועוד כל מיני דברים שבבנק אני לא זוכר שהיה, אבל לאג"ח אין באמת הבדל גדול.

חלק ב

1. כפי שציין JOHNN גם הריבית צמודה למדד. הריבית היא אחוז מערך הפדיון של האג"ח כשהוא מונפק (בד"כ 100 אג') אך גם הפדיון (הקרן) וגם הריבית צמודות למדד אז קצת יותר מסובך לחשב אח"כ. לפני כשבוע בפורום הסבירו לי איך לעשות את החישובים האלה אם אתה רוצה לבדוק.
אם ככה צריך להבין שהתשלומים של האג"ח זהים לחלוטין לכל מחזיקי האג"ח, אבל מכיוון שכל אחד קנה את האג"ח במחיר שונה, אז התשואה של כל אחד ביחס לכמות הכסף שהשקיע שונה. ככל שתקנה אותו בזול יותר התשואה שלך ביחס למה שהשקעת תהיה גבוהה יותר כי התשלומים לא משתנים ביחס למחיר הקנייה שלך. לגבי המס - להבנתי בצמודות מדד אתה אמנמם משלם יותר - 25% - אבל רק מהרווח הריאלי (ז"א שאם המדד עלה ולכן קיבלת תשלום יותר גדול, על זה לא תשלם מס)

2. דוגמא למצב שבו האג"ח לא ישתנה ביחד עם המדד - אם יש ספקולציות לשינוי במדד אז מחיר האג"ח עשוי להשתנות כבר אז, וברגע השינוי עצמו במדד מחיר האג"ח כבר לא ישתנה יותר. אבל בגדול, חוץ מהתנודתיות, מחיר האג"ח צריך להתנהג פחות או יותר כמו המדד אם כי עלול להקדים את המדד מעט אם יש שמועות/ספקולציות (בהנחה שהן נכונות אחרת כשהמדד ישתנה יהיה תיקון)

3. אתה מרוויח מאג"ח בשני דרכים. אחד זה הקופונים שאתה מקבל והוסבר קודם איך לחשב את התשלום. השני זה רווח הון - ההפרש בין מחיר הקנייה למחיר המכירה/פדיון. דוגמא שנתתי כבר היא אם הריבית במשק עולה, אז למרות שהקופון של האג"ח נשאר קבוע, המחיר בד"כ ירד ככה שסה"כ התשואה - קופון + רווח הון - יתאים לריבית החדשה במשק. באופן עקרוני אפשר לומר שיש יתרון לאג"ח עם קופון כי אתה מקבל תזרים מזומנים שתוכל להשקיע מחדש. באותה מידה יש יתרון לאג"ח שהתשלומי קרן שלו קרובים יותר מאותה סיבה. אבל יש המון פרמטרים בשביל להחליט איזה אג"ח עדיף, והרבה מאד הם אישיים לגביך... אחד הנתונים החשובים ביותר הוא התשואה השנתית ביחס לתקופת האג"ח וביחס לדירוג האג"ח (פלוס הצפי לשינוי בדרוג). כמובן שאת המס (25 או 15) אתה משלם גם על הקופון וגם על רווח ההון. יתכן שתרוויח מהקופון ותפסיד רווח הון וחלק מהמס יתקזז.

5. ביזפורטל, וגלובס הם אופציות טובות. לאחרונה גיליתי (בעזרת הפורום) שיש את לאומי טרייד, שמספק מידע דיי מפורט על האג"ח (כמו נתוני המדד לאג"ח צמודי מדד) - http://trade.bankleumi.co.il/trade/...pt=1&inp_pid=644013&c_tabulator_oTabHidden=0&
אני אישית עובד עם גלובס ומשתמש בלאומי טרייד בשביל להשלים פרטים אחרונים לפני קנייה.

SignedIncognito

New member
תודרה רבה! עוד שאלה שעלתה לי מעבר לשאלות

הנוספות ששאלתי את Johnn.
אם לצטט אותך:
"באופן עקרוני אפשר לומר שיש יתרון לאג"ח עם קופון כי אתה מקבל תזרים מזומנים שתוכל להשקיע מחדש. באותה מידה יש יתרון לאג"ח שהתשלומי קרן שלו קרובים יותר מאותה סיבה"

1.אתה מתכוון לתשלום לפדיון...כלומר אג"ח לתקופה יחסית קצרה?

או שכל אג"ח מגיע עם חוקים משלו לגביי מתי משולמת הריבית ומתי משולם הפדיון(הייתלי בטוח שזה קורה במכה אחת)

2.אם אני מבין נכון הקופון נשאר קבוע עבור אגחי"ם לא צמודים כאשר התיקון(בעקבות עליית המדד) נעשה בעזרת ירידת הערך של האג"ח ואילו באגח"ים צמודי מדד הריבית מתקנת את עצמה בהתאם למדד ושם מחיר האג"ח פחות תנודתי?

3.איך בדיוק הקרן מתקנת את עצמה באגחי"ם צמודים...ה100 אגורות שקניתי נניח ב95 אגורות יהיו שווים 103 בפדיון כאשר המדד יעלה ב3 אחוז?

tmbk

New member
תשובות

1. כן, אג"ח לתקופה קצרה יותר נחשב טוב יותר מאג"ח לתקופה ארוכה, אם כל שאר הנתונים זהים (עד גבול מסויים, אג"ח לתקופה ממש קצרה לפעמים לא שווה את העמלות). בנוסף יש אג"ח שמחזירים את הקרן בתשלומים, אז אם ההחזר האחרון בעוד שנתיים אבל יש החזר בעוד שנה גם אז הוא כנראה יותר טוב מאג"ח זהה לחלוטין שמחזיר רק בעוד שנה. כשאני אומר "כל שאר הנתונים זהים" אני מתייחס בעיקר לתשואה השנתית ולחברה המנפיקה, אך יש עוד נתונים כך ששני אג"ח לעולם לא זהים לחלוטין... בד"כ גם התשואה השנתית על אג"ח לתקופה קצרה תהיה נמוכה מהתשואה השנתית על אותו אג"ח לתקופה יותר ארוכה.

2. מחיר האג"ח (הלא צמוד) מושפע יותר משינויים בריבית, פחות משינויים במדד. האג"ח הצמוד מצד שני, המחיר אמור להשתנות יחד עם המדד למרות שבסופו של דבר מדובר בביקוש והיצע אז זה לא מדע מדוייק.

3. כן בדיוק ככה. תחלק את המדד במדד שהיה בזמן ההנפקה, ותכפיל בפדיון שהיה בזמן ההנפקה. בדוגמא שלך - נניח שהמדד היה 1000 ועלה ל1030 (3%) אז - 1030 לחלק ל1000 שוו 1.03, כפול 100 יתן 103 כפי שציינת.

למעלה